რას ნიშნავს გენერალ ყასემ სოლეიმანის ლიკვიდაცია?
2020 წლის 3 იანვარს ბაღდადის საერთაშორისო აეროპორტის სიახლოვეს დრონებიდან გაშვებული რაკეტების აფეთქების შედეგად დაიღუპნენ ირანის ისლამური რესპუბლიკის რევოლუციის გუშაგთა კორპუსის ყუდსის ძალების სარდალი, გენერალი ყასემ სოლეიმანი და მისი თანმხლები პირები.
ამის შედეგად, უკიდურესად დაიძაბა სამხედრო-პოლიტიკური სიტუაცია მთელ ახლო აღმოსავლეთში, ერთი მხრივ, აშშ-სა და მის მოკავშირეებს (ისრაელი, საუდის არაბეთი, არაბეთის გაერთიანებული საემიროები და ა.შ.) და მეორე მხრივ, ირანსა და მის მოკავშირეებს (ერაყი, სირია, „ჰეზბოლა“ და ა.შ.) შორის.
ვინ იყო ყასემ სოლეიმანი?
ყასემ სოლეიმანი იყო არა მხოლოდ ავტორი იმ იდეისა, რასაც თანამედროვე ეტაპზე ახლო აღმოსავლეთის რეგიონში ირანის გაძლიერება ჰქვია, არამედ უშუალოდ ხელმძღვანელობდა ამ იდეის ხორცშესხმას და, რაც ყველაზე მთავარია, იგი წარმატებული იყო ამ გზაზე.
სწორედ სოლეიმანის დამსახურებაა, რომ მკაცრი ეკონომიკური სანქციების მიუხედავად, ირანის გარშემო შემოიკრიბა ახლო აღმოსავლეთის არაერთი გავლენიანი ორგანიზაცია: „ჰეზბოლა“ ლიბანში, „ჰამასი“ პალესტინაში, პროირანული ძალები სირიასა და, განსაკუთრებით, ერაყში, „ჰუსიტები“ იემენში და ა.შ.
ამ ორგანიზაციებმა ირანის და პირადად სოლეიმანის ლიდერობით წარმატებით გაართვეს თავი დაკისრებულ მოვალეობას - მოიგერიეს საუდის არაბეთის და აშშ-ის გარშემო შემოკრებილი სუნიტური კოალიციის შეტევები და ხშირ შემთხვევაში (სირიაში, იემენში, ერაყში) უკან დაახევინეს მათ. სწორედ სოლეიმანის  სახელს მიეწერება ირანის მიერ „დაეშის“ (ე.წ. „ისლამური სახელმწიფო“) წინააღმდეგ წარმოებული წარმატებული ბრძოლა სირიასა და ერაყში, ასევე ასადის რეჟიმის გადარჩენა რუსეთთან ერთად.
შედეგად, ირანმა ამ ათასწლეულში პირველად შეძლო არა მხოლოდ ხმელთაშუა ზღვაზე გასვლა, არამედ ხმელეთით მიუახლოვდა ისრაელსაც, რომელსაც მთავარ მოწინააღმდეგედ მიიჩნევს რეგიონში. შედეგად, ისრაელისთვის შეიქმნა ეგზისტენციური საფრთხე.
ზემოხსენებულიდან გამომდინარე რეგიონშიც და თავად ირანშიც ძალიან გაიზარდა გენერალ სოლეიმანის პრესტიჟი და გავლენა. ფაქტობრივად, იგი იყო პასუხისმგებელი ირანის  როგორც საგარეო ურთიერთობებზე (განსაკუთრებით, ახლო აღმოსავლეთში), ისე სადაზვერვო და სამხედრო საქმიანობაზე. ამიტომ ბევრი მიიჩნევდა, რომ სოლეიმანი თავისი გავლენით მეორე პირი იყო ირანში სულიერი ლიდერის შემდეგ.
გენერალმა იცოდა, რომ მასზე ნადირობდნენ, რადგან აშშ-ის ირანის რევოლუციის გუშაგთა კორპუსი 2019 წლის 15 აპირილიდან მოყოლებული ტერორისტულ ორგანიზაციათა სიაში ჰყავს შეყვანილი. ამიტომ იგი განსაკუთრებული სიფრთხილით გადაადგილდებოდა უცხოეთში და კონსპირაციის ყველა წესს იცავდა: არასოდეს ანონსდებოდა მისი ვიზიტები, გადაადგილების მარშრუტები მხოლოდ მისმა ვიწრო წრემ იცოდა, არ იყენებდა მობილურ ტელეფონებსა და კომპიუტერებს, დაფრინავდა სარეისო სამოქალაქო თვითმფრინავებით, ავტომობილებიც, რითაც გადაადგილდებოდა, არ იყო სხვებისგან გამორჩეული.
თუმცა, როგორც ჩანს, მაინც მოხდა ინფორმაციის გაჟონვა, რასაც მოჰყვა კიდეც მისი ლიკვიდაცია.
პირველადი შედეგები
• ახლო აღმოსავლეთში დაძაბულობის ზრდის ფონზე მსოფლიო ბაზარზე ნავთობის ფასმა უკვე 4,1%-ით მოიმატა;
• ა.წ. 5 იანვარს ერაყის პარლამენტმა მიიღო რეზოლუცია, რომლის მიხედვითაც ამერიკელმა სამხედროებმა (დაახლოებით 5000 ჯარისკაცი) უნდა დატოვონ ამ ქვეყნის ტერიტორია. ერაყის მოსახლეობის უმეტესობა და, შესაბამისად, დეპუტატებიც შიიტები არიან და მათთვის სულერთი არაა ირანის გამწარება. კენჭისყრაში მონაწილეობა არ მიიღეს ქურთმა და სუნიტმა დეპუტატებმა, მაგრამ ამან სიტუაცია არსებითად მაინც ვერ შეცვალა;
• ერაყის პარლამენტის მიერ მიღებული ამ გადაწყვეტილებით ამ ქვეყანაში შექმნილი სიტუაცია კიდევ უფრო ჩახლართული გახდა. ამასთან, ამერიკელები აღმოჩნდნენ საკმაოდ მძიმე იურიდიული რეალობის წინაშე - მასპინძელ ქვეყანას არ სურს მათი იქ ყოფნა;
• ა.წ. 5 იანვარს ირანი ოფიციალურად გამოვიდა დასავლეთთან გაფორმებული ბირთვული ხელშეკრულებიდან, რაც რეალურად იმას ნიშნავს, რომ მას შეუძლია და სურს დააჩქაროს მუშაობა ატომური იარაღის შექმნის მიზნით;
• სოლეიმანის ლიკვიდაციის შემდეგ დაიწყო თითქმის ყოველდღიური სარაკეტო შეტევები ბაღდადში არსებულ აშშ-ის საელჩოსა და ერაყში განლაგებულ ამერიკულ სამხედრო ბაზებზე (თუმცა, როგორც ჩანს, ეს აქტები ამ  ეტაპზე ნაკლებადორგანიზებული და სპონტანური სახისაა);
• ამერიკული ბაზის დაბომბვის შედეგად დაიჭრა იქ მყოფი ერაყის რამდენიმე მოქალაქე, რის შემდეგაც შეტევის ორგანიზატორმა ერაყის „ჰეზბოლაჰმა“ მოუწოდა ერაყელებს მინიმუმ 1000 მეტრით მოშორდნენ ამერიკელ სამხედრო ბაზებს;
• საპასუხოდ, აშშ-ის სამხედრო-საჰაერო ძალებმა შეტევა მიიტანეს სირია-ერაყის საზღვრის სიახლოვეს მდებარე პროირანული ძალების ბაზაზე, რასაც 5 ერაყელი მებრძოლის სიცოცხლე შეეწირა;
• აშშ-მ სასწრაფო წესით დაიწყო დამატებითი სამხედრო ტექნიკისა და ცოცხალი ძალის (ათასობით სამხედრო) გაგზავნა ახლო აღმოსავლეთის რეგიონში საკუთარი პოზიციების გასამაგრებლად;
• აშშ-ის საელჩოებმა ერაყში, პაკისტანში, ბაჰრეინში, ქუვეითსა და გაერთიანებულ არაბულ საემიროებში საკუთარ მოქალაქეებს მოუწოდეს სასწრაფოდ დატოვონ ამ ქვეყნების ტერიტორიები (როგორც ჩანს, საამისოდ არსებობს შესაბამისი სადაზვერვო ინფორმაციები);
• ანკარამ აშშ-ის საჰაერო საშუალებებს არ მისცა ინჯირლიქის ბაზის გამოყენების საშუალება (რასაც ვაშინგტონი ჩაინიშნავს მომავლისთვის);
• მოსკოვმა, როგორც მოსალოდნელი იყო, ირანის მხარე დაიჭირა;
• ისრაელის მთავრობა და სამხედროები კი მუშაობის საგანგებო რეჟიმზე გადავიდნენ.
რითი შეიძლება უპასუხოს ირანმა სოლეიმანის ლიკვიდაციას?
გენერალ ყასემ სოლეიმანზე განხორციელებულ თავდასხმას ირანი, თავისი ბუნებიდან გამომდინარე,  უპასუხოდ არ და ვერ დატოვებს.
ირანს, რომელიც კარგად განვითარებულ სარაკეტო სისტემებს ფლობს, პოტენციური სამიზნეების გრძელი სიაც აქვს, კერძოდ:
- ამერიკული სამხედრო ბაზები რეგიონში და მის გარეთ;
- აშშ-ის დიპლომატიური მისიები და მოქალაქეები (ამიტომ ერაყიდან უკვე დაიწყეს ამერიკელების ევაკუაცია);
- ამერიკის მომხრე ქვეყნები რეგიონში - ისრაელი (რომელმაც უკვე მზადყოფნაში მოიყვანა საკუთარი სამხედრო ძალები), საუდის არაბეთი, გაერთიანებული არაბული საემიროები და ა.შ. და მათი ინფრასტრუქტურა (ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნები და ნავთობსადენები);
- ნავთობით დატვირთული ტანკერები სპარსეთის ყურეში (შესაძლებელია როგორც პირდაპირი შეტევების განხორციელება გემებზე, ისე ყურის ბლოკირება, რითაც კიდევ უფრო გაიზრდება ნავთობის ფასი მსოფლიო ბაზარზე);
- კიბერთავდასხმების დაწყება;
- ირანის მომხრე ორგანიზაციების („ჰეზბოლაჰი“, „ჰუსიტები“, პროირანული ძალები ერაყში და ა.შ.) სამხედრო და პოლიტიკური გააქტიურება ახლო აღმოსავლეთის რეგიონში.
- სხვა სამიზნეები (ირანის სამხედრო ხელმძღვანელობამ განაცხადა, რომ უკვე შერჩეული აქვს 53 სამიზნე).
რამდენად შესაძლებელია მსხვილმასშტაბიანი კონფლიქტის დაწყება?
რეალურად უკვე აშკარაა აშშ-ირანის საშუალო ინტენსივობის სამხედრო კონფლიქტი, რომელიც  დიდი ესკალაციის საფრთხეს ატარებს.
ერთადერთი, რისი გამორიცხვაც ამ ეტაპზე შესაძლებელია, ეს არის მსხვილმასშტაბიანი ამერიკული სახმელეთო ოპერაციის დაწყება ირანის წინააღმდეგ, რადგან აშშ არ არის ამისთვის მზად - მას არც საკმარისი სამხედრო ძალა და ტექნიკა გააჩნია რეგიონში და არც დიდი მსხვერპლის გაღება სურს, რის გარეშეც ირანის წინააღმდეგ სახმელეთო ოპერაციის ჩატარება ფაქტობრივად შეუძლებელია. ამიტომ ამერიკელთა აქცენტი უფრო  წერტილოვან დარტყმებზე კეთდება.
ამ მომენტისთვის ყველაფერი დამოკიდებულია იმაზე, თუ რა სახის გადაწყვეტილებას მიიღებს ირანის ისლამური რესპუბლიკის ხელმძღვანელობა გენერალ სოლეიმანის ლიკვიდაციის საპასუხოდ.
თუ მათ გადაწყვეტილებას მოჰყვება მნიშვნელოვანი მსხვერპლი აშშ-ის მოქალაქეებში და/ან მნიშვნელოვნად შეილახება ვაშინგტონის პრესტიჟი, მაშინ შეერთებული შტატების საპასუხო ქმედებები საკმაოდ მტკივნეული აღმოჩნდება ირანისთვის. ამაზე უკვე მიანიშნა კიდეც პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა, როდესაც აღნიშნა, რომ უკვე შერჩეულია 52 სამიზნე ირანის ტერიტორიაზე, რომელთა დაბომბვაც პირველ რიგში მოხდება სიტუაციის ესკალაციის შემთხვევაში.

What is the Significance of Killing General Qasem Soleimani?
On January 3, 2020, Head of the Revolutionary Guards' Quds Force of the Islamic Republic of Iran, General Qasem Soleimani, and those accompanying him, were killed near Baghdad International Airport as a result of an explosion of rockets launched from a military drone.
As a consequence, military-political tensions between the US and its allies (Israel, Saudi Arabia, the UAE and so on), on the one hand, and Iran and its allies (Iraq, Syria, Hezbollah, etc.), on the other, rose all around the Middle East
Who was Qasem Soleimani?
Qasem Soleimani was not only the author of the idea of the strengthening of Iran in the Middle East in modern times, but he also directly led the implementation of this idea and, what is more important – was successful in doing so.
It is thanks to Soleimani that despite harsh economic sanctions, Iran managed to gather a number of powerful organizations from the Middle East around itself: Hezbollah in Lebanon, Hamas in Palestine, pro-Iranian forces in Syria and, especially, Iraq, the “Hussites” in Yemen and others.
These organizations, led by Iran and Soleimani personally, successfully fulfilled their tasks – repelled the attacks by the Sunni coalition formed around Saudi Arabia and the US and in many cases (Syria, Yemen, Iraq) forced them to fall back. Iran’s successful fight against Daesh (the so-called Islamic State) in Syria and Iraq as well as saving the Assad regime together with Russia is attributed to the name of Soleimani.
As a result, for the first time in this millennium, Iran not only managed to gain access to the Mediterranean Sea but also to approach Israel, that it considers to be its main adversary in the region, by land. This created an existential threat for Israel.
Based on all of the aforementioned, the prestige and influence of General Soleimani grew in Iran and in the region at large. In fact, he was in charge of Iran’s foreign relations (especially in the Middle East) as well as its intelligence and military activities. Hence, many considered Soleimani to be the second most influential person in Iran after the supreme spiritual leader.
The General knew that he was being hunted as beginning from April 15, 2019 the United States had put Iran’s Revolutionary Guard Corps on the list of terrorist organizations. Because of this, he was moving very carefully when abroad, following all rules of secrecy: never announcing his visits, transportation routes only known to his narrow circle, never using cell phones and computers, using civilian passenger airlines and even the cars that he was using did not stand out from the others.
However, it would seem that the information leaked, nonetheless, which resulted in his death.
Preliminary Results
- Following rising tensions in the Middle East, the price of oil on the world market has increased by 4.1%;
- On January 5, 2020, the Parliament of Iraq adopted a resolution according to which US troops (about 5,000 soldiers) have to leave the territory of Iraq. The majority of the Iraqi population, as well as MPs, are Shia Muslims and they are not indifferent to Iran’s suffering. Kurdish and Sunni MPs did not participate in the vote, yet this failed to alter the situation;
- The decision of the Parliament of Iraq made the situation in the country even more complicated. At the same time, the Americans are facing a severe legal reality – the host country no longer wants them to remain;
- On January 5, 2020, Iran officially left the nuclear treaty signed with the West which means that it can and wishes to hasten its work with the aim of creating a nuclear bomb;
- After Soleimani’s death, almost daily rocket attacks commenced against the US Embassy in Baghdad and US military bases in Iraq (yet, it seems that at this stage these attacks are disorganized and spontaneous);
- As a result of the bombing of a US military base, several Iraqi citizens were wounded after which the author of the attacks – Iraqi Hezbollah, called on the Iraqis to stay away from the US bases by at least one kilometer;
- In response, the US military air force attacked the base of pro-Iranian forces located on the border between Syria and Iraq, killing five Iraqi fighters;
- The US hastily started deploying additional military equipment and manpower (thousands of troops) to the Middle East to strengthen its positions;
- US Embassies in Iraq, Pakistan, Bahrein, Kuwait and the UAE called on US citizens to leave the territories of these countries (it would seem that there is respective intelligence information to make such a call);
- Ankara did not allow US air forces to use the Incirlik Air Base (which Washington will be noting for future reference);
- Moscow took Iran’s side, as expected;
- The Government and armed forces of Israel switched to an emergency mode of operation.
How Could Iran Respond to the Killing of Soleimani?
Given its nature, Iran cannot and will not leave the attack against General Qasem Soleimani unanswered.
Iran, which possesses highly developed missile systems, also has a long list of potential targets, namely:
- US military bases within and outside the region;
- US diplomatic missions and citizens (hence the Americans are already being evacuated from Iraq);
- US allies in the region – Israel (which has already brought its armed forces to readiness), Saudi Arabia, the UAE and others, as well as their infrastructure (oil processing plants and pipelines);
- Tankers loaded with oil in the Persian Gulf (direct attacks on ships are possible as well as the blockade of the Gulf itself, further increasing the oil prices on the world market);
- Commencing cyber-attacks;
- Military and political activation of the organizations supporting Iran (Hezbollah, Hussites, pro-Iran forces in Iraq, others) in the Middle East;
- Other targets (military command of Iran has already stated that they have selected 53 targets).
How Likely is it for a Large-Scale Conflict to Start?
In reality, a medium intensity military conflict between the US and Iran is already apparent, carrying a risk of serious escalation.
The only thing that can be excluded at this point is the launch of large-scale land military operations by the United States against Iran, as the US is not prepared for this – it does not have the required military forces and equipment in the region and is also unwilling to shoulder large casualties without which it would be practically impossible to conduct a land operation against Iran. Hence, the focus of the US is mainly on targeted attacks.
At this stage, all depends on how the leadership of the Islamic Republic of Iran decides to respond to the death of General Soleimani.
If their decision is followed by significant casualties among US citizens or seriously harms Washington’s prestige, the response measures by the US will be very painful for Iran. US President Donald Trump already hinted at this when he said that 52 targets have been selected on the territory of Iran to be bombed if the situation further escalates.