პოლიტიკური კრიზისის ანატომია ოკუპირებულ აფხაზეთში
აფხაზეთში 2020 წლის 9-12 იანვარს განვითარებული პოლიტიკური კრიზისის შედეგად აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი რაულ ხაჯიმბა გადადგა. ხაჯიმბა, რომელიც თავადაც მსგავსი კრიზისის შედეგად გახდა პრეზიდენტი, მზარდი შიდა პოლიტიკური ზეწოლისა და რუსი კურატორების შუამავლობის შედეგად, იძულებული იყო თანამდებობა დაეტოვებინა. არალეგიტიმური ვადამდელი საპრეზიდენტო არჩევნები 2020 წლის 22 მარტს დაინიშნა, რომელშიც ხაჯიმბა აღარ აპირებს მონაწილეობის მიღებას. საპრეზიდენტო კანდიდატების დასახელება 22 იანვრიდან იწყება და მათგან გამარჯვების ყველაზე დიდი შანსი მთავარ ოპოზიციონერსა და „აფხაზური რევოლუციის“ ლიდერს - ასლან ბჟანიას აქვს.
კრიზისის ქრონოლოგია
აფხაზეთში საპროტესტო აქციები 9 იანვარს დაიწყო, როდესაც რამდენიმე ასეულმა ადამიანმა პრეზიდენტის ადმინისტრაციის შენობა შტურმით აიღო. ოპოზიციის მხარდამჭერებმა ხაჯიმბას გადადგომა და ახალი საპრეზიდენტო არჩევნების ჩატარება მოითხოვეს. დაძაბულობის ზრდის ფონზე დე ფაქტო პარლამენტი საგანგებოდ შეიკრიბა და ხაჯიმბას უფლებამოსილების შესრულებაზე ნებაყოფლობით უარის თქმა შესთავაზა. ხაჯიმბამ მიმდინარე პროცესები სახელმწიფო გადატრიალების მცდელობად შეაფასა.
10 იანვარს აფხაზეთის უზენაესმა სასამართლომ 8 სექტემბერს ჩატარებული არალეგიტიმური საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგები, რომელშიც ხაჯიმბამ მცირე უპირატესობით გაიმარჯვა, უკანონოდ გამოაცხადა.
დაძაბულობა გაგრძელდა 11 და 12 იანვარსაც, რასაც საარჩევნო კომისიის მიერ ახალი არჩევნების 22 მარტს დანიშვნა მოჰყვა. 12 იანვარს, გვიან საღამოს, ხაჯიმბამ თანამდებობა დატოვა. 13 იანვარს აფხაზეთის პარლამენტის 34 დეპუტატიდან 32-მა, მათ შორის ხაჯიმბას მომხრეებმაც, მხარი დაუჭირა ხაჯიმბას გადადგომას. ამავე დღეს თანამდებობა დატოვა ხაჯიმბას ვიცე-პრეზიდენტმა ასლან ბარციცმაც. დე ფაქტო პრეზიდენტის მოვალეობის შესრულებას კი მოქმედი პრემიერ-მინისტრი ვალერი ბგანბა შეუდგა.
კურატორები კრემლიდან
ხაჯიმბას გადადგომაში გადამწყვეტი როლი შეასრულეს რუსეთის ფედერაციის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილემ რაშიდ ნურგალიევმა და პრეზიდენტის თანაშემწემ ვლადისლავ სურკოვმა.
სოხუმს პირველი, 10 იანვარს, ნურგალიევი ესტუმრა, რომელიც იმავე დღეს შეხვდა ხაჯიმბას. 11 იანვარს ნურგალიევი შეხვდა როგორც ხაჯიმბას, ასევე ბჟანიას. 12 იანვარს კი ნურგალიევმა, შუამავლის რანგში, ხაჯიმბა-ბჟანიას გადამწყვეტ შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა.
კრიზისის დასკვნით ეტაპზე, 12 იანვარს, სოხუმში ჩავიდა სურკოვი, რომელიც ოპოზიციის ლიდერებს შეხვდა, ხაჯიმბას კი მხოლოდ ტელეფონით ესაუბრა. სწორედ ამ სატელეფონო საუბრის შემდეგ გააკეთა ხაჯიმბამ განცხადება გადადგომის შესახებ.
ხაჯიმბა და რუსეთის მხარდაჭერა
ვლადისლავ არძინბას პოლიტიკიდან წასვლის შემდეგ ხაჯიმბა რუსეთის ფავორიტი აფხაზი პოლიტიკოსი იყო. რუსეთის პრეზიდენტის, ვლადიმერ პუტინის მიერ ხაჯიმბას ღია მხარდაჭერის მიუხედავად, 2004 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში სახელმწიფო კომპანია „ჩერნომორენერგოს“ უფროსმა სერგეი ბაღაფშმა მოიგო, რამაც სერიოზულად დააზიანა კრემლის რეპუტაცია. ხაჯიმბა ბაღაფშთან 2009 წელს კიდევ ერთხელ დამარცხდა. 2011 წელს ხაჯიმბა მესამე არჩევნებშიც დამარცხდა, რომელიც ბაღაფშის გარდაცვალების გამო ვადაზე ადრე ჩატარდა.
ხაჯიმბას დრო 2014 წელს დადგა, როდესაც კრემლში ჩათვალეს, რომ ალექსანდრე ანქვაბი და მისი გუნდი აფხაზეთის რუსეთთან უფრო ღრმა ინტეგრაციას ხელს უშლიდნენ. 2014 წლის მაისში განვითარებული შიდა პოლიტიკური კრიზისის შედეგად, ანქვაბს ხაჯიმბას ლიდერობით ოპოზიცია დაუპირისპირდა. კრიზისის მოსაგვარებლად სოხუმს მაშინაც სურკოვი და ნურგალიევი ეწვიენ. მათი შუამავლობის შედეგად ანქვაბი გადადგა და 2014 წელს ჩატარებულ ვადამდელ საპრეზიდენტო არჩევნებში ხაჯიმბამ მეოთხე მცდელობით გაიმარჯვა. 2019 წლის არჩევნებშიც  შეძლო ხაჯიმბამ რუსეთის მხარდაჭერის მიღება. არჩევნებამდე სოხუმს სურკოვი ესტუმრა, რაც ხაჯიმბას მხარდაჭერის გამოხატულებად შეფასდა. თუმცა, ეს არ აღმოჩნდა საკმარისი დამაჯერებელი გამარჯვების მოსაპოვებლად და ხაჯიმბამ მხოლოდ მეორე ტურში, მცირე უპირატესობით, მოიგო. სწორედ ამ მეორე ტურის შედეგების გაუქმებას მოითხოვდნენ ხაჯიმბას მოწინააღმდეგეები.
„აფხაზური რევოლუციის“ მთავარი ფიგურები
ხაჯიმბას გადადგომაში მთავარი როლი შეასრულეს „დონბასის გმირმა“ ახრა ავიძბამ, ხაჯიმბას გავლენიანმა პოლიტიკურმა მოწინააღმდეგემ ბჟანიამ და კრემლის მიერ გამოგზავნილმა კურატორებმა.
საწყის ეტაპზე გადამწყვეტი როლი ახრა ავიძბამ შეასრულა, რომელიც პრეზიდენტის ადმინისტრაციის შენობაზე შტურმის ორგანიზატორი იყო. ავიძბა 2014 წლიდან ე.წ. დონეცკის სახალხო რესპუბლიკაში მოხალისედ იბრძვის.
პრეზიდენტის ადმინისტრაციის შენობაზე „წარმატებული“ შტურმის შემდეგ მოსკოვიდან სასწრაფოდ ჩამოფრინდა ბჟანია, რომელმაც ოპოზიციის ლიდერის ფუნქცია იტვირთა და რუსი კურატორების შუამავლობით ხაჯიმბასთან მოლაპარაკებებში ჩაერთო. ბჟანია 2019 წლის აპრილში, რუსეთში ყოფნის პერიოდში, მოწამლეს. მაღალი ალბათობით, ბჟანიას, როგორც ხაჯიმბას კონკურენტის, მოშორებას შეეცადნენ. თუმცა, ბჟანიამ უკვე გაიარა რეაბილიტაცია და, როგორც ჩანს, გასაპრეზიდენტებლადაც მზად არის.
ხაჯიმბას მოწინააღმდეგეების აქტიურობის ფონზე, ხაჯიმბას მომხრეებმა, როგორც პარლამენტში, ასევე მთავრობასა და ძალოვან უწყებებში, პასიურობა და/ან ნეიტრალობა გამოავლინეს. კრიზისის დღეებში მათ ხაჯიმბას სათანადო მხარდაჭერა არ გამოუცხადეს და მთლიანად ოპოზიციის ლიდერების კარნახით იმოქმედეს.
პოლიტიკური კრიზისის მიზეზები
ხაჯიმბას ვადამდე გადადგომას  სამმა მნიშვნელოვანმა ფაქტორმა შეუწყო ხელი.
პირველი, პოლიტიკური კრიზისის ერთ-ერთი მიზეზი 2019 წლის არალეგიტიმური საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტურის შედეგი იყო, სადაც ხაჯიმბამ კანონით დადგენილი 50%-ზე მეტი ვერ მიიღო. მეორე ტურში ხაჯიმბამ 47.38% მიიღო, „ამცახარას“ ლიდერმა ალხაზ კვიცინიამ კი, რომელიც ბჟანიას ავადმყოფობის პირობებში მისი  მხარდაჭერით სარგებლობდა, 46.19%. არსებული კანონმდებლობა შედეგების განსხვავებული ინტერპრეტაციების შესაძლებლობას იძლეოდა, რაც კარგად გამოიყენეს ხაჯიმბას მოწინააღმდეგეებმა.
მეორე და გადამწყვეტი მიზეზი, აფხაზეთში შექმნილი კრიმინოგენური ვითარებაა. ბოლო წლებში რუსეთის  მოქალაქეების მკვლელობებისა და რუსი ტურისტების წინააღმდეგ გახშირებული აგრესიის ფაქტების გამო, აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებას აფხაზეთში რუსეთის „ელჩმაც“ კი უსაყვედურა, რასაც აფხაზური საზოგადოების მხრიდან „ელჩის“ კრიტიკაც მოჰყვა აფხაზეთის შიდა საქმეებში ჩარევის გამო.
ბოლო გახმაურებული კრიმინალური შემთხვევა 2019 წლის 22 ნოემბერს სოხუმის ცენტრში, რესტორან „სან-რემოში“ მოხდა, როდესაც ორი კრიმინალური ავტორიტეტი მოკლეს. კანონიერი ქურდების - ალხას ავიძბასა და ასტამურ შამბას მკვლელობას მათი ახლობლების მხრიდან ხაჯიმბას საწინააღმდეგო გამოსვლები მოჰყვა. გამოსვლების ერთ-ერთი მთავარი ორგანიზატორი, ახრა ავიძბა კი, ალხას ავიძბას ბიძაშვილია. აფხაზეთში გავრცელებული მოსაზრებით, ავიძბას დონბასიდან აფხაზეთში დაბრუნება ხაჯიმბასადმი შურისძიებითაც იყო განპირობებული. საპროტესტო მუხტის გაძლიერებას მკვლელობასთან ხაჯიმბას დაცვის წევრის შესაძლო კავშირმაც შეუწყო ხელი.
ხაჯიმბამ ვერც თავისი ვიცე-პრეზიდენტის, ვიტალი გაბნიას, დაცვა შეძლო, რომელიც მას შემდეგ გადადგა, რაც რესტორანში სცემეს, თუმცა დამნაშავეების დაჭერა ვერ მოხერხდა.
მესამე, როგორც ჩანს, რუსეთიც დაიღალა ხაჯიმბას მრავალწლიანი მხარდაჭერითა და მისი მუდმივი მფარველობით. ხაჯიმბამ ვერც სათანადო პოლიტიკური უნარები გამოავლინა და ვერც რუსეთთან ინტეგრაციის ტემპები დააჩქარა. კრემლში კარგად იციან, აფხაზურ პოლიტიკურ ჯგუფებს შორის არ არის სხვაობა საგარეო-პოლიტიკური ორიენტაციის კუთხით. მიმდინარე ბრძოლა უფრო რუსეთთან ინტეგრაციის ტემპებსა და რუსეთიდან წამოსული ფინანსური რესურსების კონტროლისთვის ბრძოლას უკავშირდება.
პოსტკრიზისული გარემო
ასლან ბჟანიას შანსები
ხაჯიმბას მომხრეების დემორალიზაციის პირობებში, არჩევნებში გამარჯვების ყველაზე დიდი შანსი ბჟანიას აქვს, რომელმაც, სავარაუდოდ, ამ ეტაპზე შეძლო კრემლის მხარდაჭერის მოპოვებაც. გადამდგარი ხაჯიმბას გუნდის წევრის არჩევნებში მონაწილეობას უფრო ფორმალური ხასიათი ექნება.
დიალოგი თბილისთან
კრიზისის დასრულების შემდეგ ბჟანიამ საქართველოსთან პირდაპირი დიალოგის შესაძლებლობაზე ისაუბრა. მსგავსი მოსაზრება კიდევ ერთხელ გაიმეორა ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა სერგეი შამბამაც. აფხაზური პოლიტიკის ვეტერანების განცხადება აფხაზური საზოგადოების ნაწილმა მწვავედ მიიღო, რადგან ბევრს მიაჩნია, რომ დიალოგი მხოლოდ მას შემდეგ შეიძლება დაიწყოს, რაც საქართველო აფხაზეთის დამოუკიდებლობას აღიარებს.
მესამე ძალა
აფხაზეთში დიდი ხანია საუბრობენ მესამე ძალის გამოჩენაზე, რომელიც მოქმედ პოლიტიკურ ლიდერებს ნელ-ნელა ჩაანაცვლებს. ამ კონტექსტში საინტერესო განცხადება გააკეთა რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ყოფილმა თანამშრომელმა, დონბასელი სეპარატისტების ყოფილმა კურატორმა ინალ არძინბამ. არძინბა, რომელიც რუსეთის პოლიტიკური ელიტისთვის კარგად ნაცნობი ფიგურაა, არჩევნების შემდეგ აფხაზეთში ახალი პოლიტიკური პარტიის დაფუძნებას გეგმავს. არძინბას ეს განცხადება პირველი საჯარო განცხადებაა აფხაზურ პოლიტიკაში მისი მონაწილეობის შესახებ. როგორც ჩანს, კრემლი აფხაზური პოლიტიკისთვის ახალი თაობის პოლიტიკოსებს ამზადებს, რომლებსაც ნაკლები კავშირი აქვთ საქართველოსთან და რუსეთთან ინტეგრაციასაც, ძველი თაობის აფხაზი პოლიტიკოსებისგან განსხვავებით, მეტი ენთუზიაზმით უჭერენ მხარს. არძინბამ საქართველოსთან დიალოგის წინაპირობად აფხაზეთის დამოუკიდებლობის აღიარება დაასახელა, რითაც ბჟანია-შამბას გამოთქმული მოსაზრების საწინააღმდეგო აზრი დააფიქსირა. მან ამავე დროს რუსული მედიისთვის მიმართვა ჩაწერა, სადაც აფხაზეთში ახალი ლიდერების გამოვლენასა და აფხაზეთის განვითარების სტრატეგიაზე ილაპარაკა.

Political Crisis in Occupied Abkhazia
As a result of the January 9-12, 2020 political crisis, the de facto President of Abkhazia, Raul Khajimba, resigned. Khajimba, who himself became president amid such a crisis in the past, was forced to leave his position due to mounting domestic political pressure and the mediation from his Russian curators. Illegitimate snap presidential elections were scheduled for March 22, 2020 and Khajimba does not plan on participating. Presidential candidates will be named after January 22 and Aslan Bzhania, the main opposition politician and leader of the “Abkhaz Revolution,” has the highest chance of winning.
Chronology of the Crisis
Protests erupted in Abkhazia on January 9 when several hundred people stormed the Presidential Administration building and occupied it. Supporters of the opposition demanded the resignation of Khajimba and new presidential elections. Amid growing tensions, the de facto Parliament convened in an extraordinary session and suggested Khajimba resign his duties on his own volition. Khajimba assessed the on-going processes to be a coup.
On January 10, the Supreme Court of Abkhazia declared the results of the September 8 illegitimate presidential elections, in which Khajimba won by a small margin, to be illegal.
Tensions continued on January 11 and 12 as well which resulted in the election commission appointing new elections on March 22. In the late evening of January 12, Khajimba left his position. On January 13, 32 of 34 MPs of the Parliament of Abkhazia, including supporters of Khajimba, voted in favor of Khajimba’s resignation. On the same day, Khajimba’s Vice President, Aslan Bartsits, also left his position. The acting Prime Minister, Valeri Bganba, commenced his duties as Acting de facto President.
Curators from the Kremlin
The Deputy Secretary of the Security Council of the Russian Federation, Rashid Nurgaliyev, and the President’s Assistant, Vladislav Surkov, played a decisive role in Khajimba’s resignation.
Nurgaliyev was the first to visit Sokhumi on January 10, meeting Khajimba on that same day. On January 11, Nurgaliyev met with both Khajimba and Bzhania. On January 12, Nurgaliyev participated in the decisive meeting between Khajimba and Bzhania as a mediator.
At the final stage of the crisis, on January 12, Surkov arrived in Sokhumi, meeting with the leaders of the opposition and talking to Khajimba by telephone only. It was after this telephone call that Khajimba announced his resignation.
Khajimba and Russian Support
Khajimba was Russia’s favorite Abkhazian politician after Vladislav Arzinba’s departure from politics. Despite open support from the President of Russia, Vladimir Putin, towards Khajimba in the 2004 presidential elections, the election was nonetheless won by the head of the “state-owned” power company, ChernoMorEnergo, Sergei Bagapsh, which seriously damaged the Kremlin’s reputation. Khajimba was once again defeated by Bagapsh in 2009. In 2011, Khajimba lost yet another election, held ahead of time due to Bagapsh’s death.
Khajimba’s moment arrived in 2014 when the Kremlin decided that Aleksander Ankvab and his team were hindering Abkhazia’s deeper integration with Russia. As a result of a domestic political crisis in May 2014, Ankvab was challenged by the opposition headed by Khajimba. Surkov and Nurgaliyev visited Sokhumi to resolve the crisis that time around as well. Resulting from their mediation, Ankvab resigned and Khajimba won on his fourth try in the snap presidential elections held in 2014. Khajimba managed to secure Russian support in the 2019 elections as well. Surkov visited Sokhumi before the elections which was assessed to be expressing Russian support towards Khajimba. However, this turned out to be insufficient to achieve a decisive victory and Khajimba only managed to win in the second round with a small advantage. It was the results of this second round that Khajimba’s opponents were demanding to be annulled.
Main Figures of the “Abkhaz Revolution”
The main roles in Khajimba’s resignation were played by the “Hero of Donbas,” Akhra Avidzba, Khajimba’s powerful political opponent, Bzhania, and the curators dispatched by the Kremlin.
Akhra Avidzba played a decisive role at the outset as he was the organizer of storming the Presidential Administration building. Avidzba has been fighting as a volunteer in the so-called People’s Republic of Donetsk since 2014.
After the successful storming of the Presidential Administration, Bzhania hastily arrived from Moscow and took on the role of the leader of the opposition, engaging in negotiations with Khajimba through Russian curators. Bzhania was poisoned in April 2019 while he was in Russia. It is highly probable that they tried to remove Bzhania as a competitor of Khajimba. That said, Bzhania has already been through the rehabilitation process and appears to be ready to become president.
While Khajimba’s opponents were being active, his supporters appeared to be rather passive and/or neutral, be it in the Parliament, government or law enforcement structures. They did not express sufficient support towards Khajimba in the crisis period and acted entirely on the orders of the leaders of the opposition.
Reasons for the Political Crisis
Three important factors facilitated Khajimba’s early resignation.
First – one of the reasons for the political crisis were the results of the second round of the 2019 presidential elections where Khajimba was unable to get more than 50% of the votes as determined by the law. Khajimba received 47.38% of the votes in the second round while the leader of “Amtsakhara,” Alkhaz Kvitsinia, who enjoyed Bzhania’s support during the period of his illness, got 46.19%. The existing legislation gave room for interpretation of the results which was cleverly used by Khajimba’s opponents.
The second decisive reason was the criminal situation in Abkhazia. Due to the murders of Russian citizens in recent years and increasingly frequent cases of aggression against Russian tourists, even the “Ambassador” of Russia in Abkhazia scolded the de facto government of Abkhazia which was followed by criticism expressed by the Abkhaz public towards the “Ambassador” for interfering in domestic Abkhazian affairs.
The latest high-profile criminal case took place on November 22, 2019 at the San-Remo restaurant in downtown Sokhumi when two criminal authorities were killed. The murder of the thieves-in-law, Alkhas Avidzba and Astamur Shamba, was followed by the protests of their relatives against Khajimba. One of the main organizers of the protests, Akhra Avidzba, is Alkhas Avidzba’s cousin.  According to popular opinion in Abkhazia, Avidzba’s return from Donbas to Abkhazia was caused, among other things, by revenge plans against Khajimba. Possible connections of Khajimba’s security guard to the murders further bolstered the protests.
Khajimba also failed to defend his Vice President, Vitali Gabnia, who resigned after he was beaten in the restaurant, yet the perpetrators could not be caught.
Third, it seems that Russia is also tired from years of supporting Khajimba and covering him up. Khajimba failed to show adequate political skills as well as failing to hasten the pace of integration with Russia. The Kremlin knows very well that there is no difference between Abkhazian political groups in terms of their foreign policy orientation. The on-going struggle is more about the pace of integration with Russia and control of the financial resources flowing from Russia.
Post-Crisis Environment
Aslan Bzhania’s Chances
Given the de-moralized state of Khajimba’s supporters, Bzhania has the best chances of winning the election and he has presumably managed to secure the Kremlin’s support at this stage as well. The participation of Khajimba’s team members in the elections will be of a nominal character.
Dialogue with Tbilisi
After the completion of the crisis, Bzhania talked about the possibility of direct dialogue with Georgia. Former de facto Prime Minister, Sergei Shamba, also reiterated this sentiment. Part of Abkhaz society took these statements by the veterans of Abkhazian politics rather harshly as many believe that dialogue can only begin after Georgia recognizes the independence of Abkhazia.
Third Force
They have been talking about the appearance of a third force in Abkhazia for a long time, hoping it could gradually replace the current political leadership. In this regard an interesting statement was made by the former employee of Russia’s Presidential Administration and the former curator of the Donbas separatists, Inal Ardzinba. Ardzinba, who is well-known among Russian political elites, plans to establish a new political party in Abkhazia. This is Ardzinba’s first statement about his participation in Abkhazian politics. It would appear that the Kremlin is preparing a young generation of politicians for Abkhazian politics who have less connections to Georgia and support integration with Russia more enthusiastically, unlike those in the old generation of Abkhazian politicians. Ardzinba stated the pre-requisite for dialogue with Georgia to be the recognition of the independence of Abkhazia, thereby expressing an opinion in contradiction with the positions of Bzhania and Shamba. At the same time, he recorded an address for the Russian media where he talked about revealing new leaders in Abkhazia and the development strategy for Abkhazia.