ჩვენი და 1921 წლის ქართველების საერთო ბრძოლის შესახებ
წელს სრულდება 99 წელი საბჭოთა რუსეთის მიერ საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის ოკუპაციიდან. ამ ოკუპაციამ დაამსხვრია იმ ეპოქის ქართველების ოცნებები და გახდა საშინელი და ხანგრძლივი ტრაგედიის დასაწყისი, რომელიც ქართველ ერს უძვირესი დაუჯდა.
1918 წლიდან 1920-იან წლებში ქართული წინააღმდეგობის მოძრაობის საბოლოო მარცხამდე საქართველო, ისევე როგორც დღეს, ებრძოდა არა მხოლოდ თავისი სუვერენიტეტის მტერს, არამედ ობიექტურ ბოროტებასაც. ებრძოდა ისეთ ძალას, რომელიც იყო ყველაფერი კარგის, სწორისა და ნათელის მტერი. ამ ბრძოლაში საქართველო დამარცხდა, მაგრამ ის ფაქტი, რომ მან ამ ბნელ ძალას აქტიური წინააღმდეგობა გაუწია, ძვირფასია ჩვენთვისაც, ვინც დღევანდელ ეპოქაში ვცხოვრობთ, და ძვირფასი იქნება მომავალი თაობებისთვისაც. იმიტომ რომ ბოროტებას უნდა ებრძოლო.
ისტორიაში ზოგჯერ ისე ხდება, რომ დიდი გეოპოლიტიკური დაპირისპირება და მისი შედეგი მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ მასში მონაწილე დიდ სახელმწიფოთა ინტერესებისთვის, არამედ მთლიანად კაცობრიობისთვისაც. ასეთ დროს, ერთი მხარის გამარჯვება კარგია ჩვენი ცივილიზაციისთვის და უთვალავი ადამიანის პირადი ბედისთვის, ხოლო მეორე მხარის გამარჯვება - ცუდია. პირველი მსოფლიო ომიდან მოყოლებული, ეს სულ ასე იყო ხოლმე, და ასეა დღესაც.
ეს არ არის ბრძოლა სიკეთესა და ბოროტებას შორის, მაგრამ ეს არის ბრძოლა რთულ, არაერთგვაროვან, წინააღმდეგობრივ, სინათლე-სიბნელის ზღვარზე მყოფ ადამიანებსა და ბოროტებას შორის. პირველი მხარის გამარჯვება ნიშნავს ჩვეულებრივი, ადამიანური ცხოვრების გაგრძელებას. ბოლო ორმა საუკუნემ გვიჩვენა, რომ ასეთ დროს კაცობრიობის მდგომარეობა, ადამიანთა ცხოვრება, უმჯობესდება. ბოროტების გამარჯვება ნიშნავს ჯოჯოხეთს დედამიწაზე. ჩვენი პლანეტის ხმელეთის კონკრეტულ მონაკვეთებზე ასეთი ჯოჯოხეთი უკვე შეუქმნიათ ლენინს და სტალინს, ჰიტლერს, მაოს, პოლ პოტს, ჩრდილოკორეელ კიმებს. ერთადერთი მიზეზი, რატომაც ამ ჯოჯოხეთმა მთელი პლანეტა არ მოიცვა ისაა, რომ ამგვარმა ძალებმა, მათ შორის კომუნისტებმა და ნაცისტებმა, ეს ფიზიკურად ვერ მოახერხეს, რადგან თავისუფლების მხარეს მყოფი ადამიანები მათ წინააღმდეგობას უწევდნენ.
ასეთი ჯოჯოხეთის ლანდი დღესაც კარგად ჩანს, თუკი იცი მზერა საით მიმართო. თანამედროვე ტექნოლოგიები იძლევა ტოტალიტარული რეჟიმების აქამდე არნახული ფორმების შექმნის შესაძლებლობას. როდესაც ორუელი „1984-ს“ წერდა, ის, რაც მან აღწერა, ტექნიკურად შეუძლებელი იყო. დღეს ეს შესაძლებელია. საამისოდ პოლიტიკური ნებისა და საკმარისი ფულის მქონე რეჟიმს უკვე შეუძლია შექმნას სისტემა, სადაც ის ყოველი მოქალაქის ყოველ ნაბიჯს გააკონტროლებს. რადგან ტექნოლოგიები კვლავაც ვითარდება, ახლო მომავალში ამის გაკეთება კიდევ უფრო გაადვილდება.
ჩინეთის მმართველი რეჟიმი უკვე აქტიურად ქმნის საყოველთაო კონტროლის სისტემას. ბოლო დროს ამავე მიმართულებით მოქმედება რუსეთში პუტინის რეჟიმმაც დაიწყო. ეს ლოგიკურია. იქ, სადაც არაა დემოკრატია, ნებისმიერი დიდი ეკონომიკური კრიზისი ან საგარეო-პოლიტიკური მარცხი შეიძლება რევოლუციით დასრულდეს - ეს მხოლოდ დროის ამბავია. ორუელისეული ტოტალიტარიზმის აშენება ის საშუალებაა, რომლითაც ეს რეჟიმები ასეთი სცენარისგან თავის დაცვას ცდილობენ.
ამგვარი მეთოდებით მართული ტერიტორია არაა ის ადგილი, სადაც ცხოვრება ღირს. გულაგისა და ოსვენციმის შემდეგ ჯოჯოხეთი დედამიწაზე უკვე ახალი ფორმებით იმუქრება შთანთქას ადამიანის თავისუფლება და პროგრესი.
დღევანდელობა 1918-1921 წლებისგან ბევრი რამით განსხვავდება, მაგრამ  ძალიან მნიშვნელოვანი რამ გვაქვს საერთო - მაშინაც და დღესაც საქართველოს თავისუფლებას ობიექტური ბოროტება უპირისპირდება. რატომღაც ისე გამოდის, რომ ამგვარ შარში ვართ ხოლმე. სიმართლე ისაა, რომ მაშინაც და ახლაც აქ გადის ცივილიზაციის მომავალი ბედისთვის გამართული ბრძოლის ფრონტის ხაზის ერთ-ერთი მონაკვეთი.
1919 წლის 26 მაისი, სპორტული საზოგადოება „შევარდენის“ წევრები საქართველოს დამოუკიდებლობის დღის აღნიშვნის დროს. წყარო: საქართველოს ეროვნული არქივი
1920-იან წლებში ეს ბრძოლა ჩვენი მარცხით დასრულდა. ბოროტებამ დაგვატყვევა და 70 წელი აღარ გაგვიშვა, სანამ 1991 წელს თავისივე მანკიერებასა და აბსურდში არ დაიხრჩო. მაგრამ ეს სულაც არ ნიშნავს, რომ ამჯერადაც ასე მოხდება. არის ბევრი გარემოება, რის გამოც დღევანდელი ვითარება ჩვენთვის მომგებიანად განსხვავდება პირველი რესპუბლიკის ეპოქისგან. ჩვენ გვაქვს შანსი, რომ ამჟამინდელი ისტორიული ხათაბალა ჩვენთვის კარგად ან მისაღებად მაინც დასრულდეს და ეს შანსი უნდა გამოვიყენოთ.
უპირველეს ყოვლისა, ეს გვჭირდება საქართველოს მოქალაქეებს, ვისაც გვსურს, რომ ჩვენ და ჩვენმა ახლობლებმა ვიცხოვროთ არა მონობაში, არამედ ისე, როგორც ადამიანებს ეკადრება. მაგრამ, ამის გარდა, შეგვიძლია ისიც ვიცოდეთ, რომ ჩვენი მიმდინარე ბრძოლა ბევრად უფრო ფართო, გლობალური მასშტაბის ბრძოლის ნაწილია. ეს გლობალური დაპირისპირება თანდათან სულ უფრო მკაფიო და ყველასთვის აშკარა ხდება და ეს პროცესი გაგრძელდება.
ისინი, ვინც ახლა გვმტრობს, ასევე მტრობს, ერთდროულად: თავისუფლების იდეალებს; ადამიანის სრულყოფისადმი სწრაფვის ჰუმანისტურ იდეალებს; მოწყალების, სიყვარულისა და სიკეთის ქრისტიანულ (და არა მხოლოდ ქრისტიანულ) იდეალებს. ყველა ის პოლიტიკოსი, აქტივისტი, ჟურნალისტი, მკვლევარი და, საერთოდ, ნებისმიერი ადამიანი, ვინც დღეს რაიმეს აკეთებს იმისთვის, რომ საქართველო იყოს დემოკრატიული და რუსეთისგან თავისუფალი, საქართველოსა და მსოფლიოს ისტორიის სწორ მხარეს დგას. შუა ბრძოლის დროს წინასწარ უცნობია ხოლმე, რითი დასრულდება ის, მაგრამ ნებისმიერ შემთხვევაში - ბოროტებას უნდა ებრძოლო.

This February and March it is 99 years since the occupation of the independent and democratic Georgian republic by Soviet Russia in 1921. It crushed the dreams of Georgians of that era, beginning a terrible and long-lasting tragedy of the totalitarian rule that has cost the Georgian people dearly.
Since 1918, until the final defeat of the Georgian resistance movement in the 1920s, Georgia, just like today, fought against not just the enemies of its national sovereignty but also against a force that was genuinely objectively evil. In that fight Georgia was defeated but the fact that it actively resisted that force is precious for both us, who live today, and the future generations. It is always worthwhile to fight against evil.
Sometimes, great geopolitical struggles, and their ultimate outcomes, are vitally important not only for the interests of the participating great powers but also for humanity at large. In such cases, the victory of one side is good for our civilization, and for the personal fate of countless human beings, while the victory of another side is bad. Since World War I, this has generally been the case and it is the case today.
It is not a battle between good and evil but it is a battle between the complicated, inconsistent, difficult humans on the boundary of light and dark, on the one side, and evil, on another. The victory of the first side means continuity of the usual human existence. The last couple of centuries have shown us that when this is the case, the state of humanity and the quality of life of specific people generally improve. The victory of evil, on the other hand, can bring about hell on earth. In particular portions of our planet’s surface, such a hell has already been created: by Lenin and Stalin, Hitler, Mao, Pol Pot, North Korea’s Kim dynasty. The only reason why this hell has not engulfed the whole planet is that the forces that promoted it, including Communists and Nazis, physically failed to bring it about because the people on the side of liberty resisted them.
The shadow of hell is also easily discernable today if one knows where to look. Modern technologies make it possible to establish forms totalitarian regimes that have been hitherto unseen. When George Orwell wrote his 1984, what he described was not quite possible technically. Today it is. A regime with sufficient political will and money is now actually able to create a system where it will permanently follow every step of every citizen. And since technologies keep improving, soon this will be even easier to do than it is now.
China’s ruling regime is already creating a system of such total control. The regime in Russia has also begun making steps in this direction. It makes sense. Where there is no democracy, any serious economic crisis or foreign policy setback might become a spark launching a revolution. Ultimately, it is just a matter of time. Building an Orwellian system is a method these regimes can use to try and preemptively defend themselves against such a scenario.
A country run by such methods is not a place where it is worth to live. After the Gulag and Auschwitz, hell on earth is taking new forms to threaten the obliteration of human liberty and progress.
There are numerous things that make our time different from the era of the first Georgian republic of 1918-1921 but we have something very important in common – then and now Georgia’s national freedom is attacked by a force that is objectively evil. For some reason, Georgia gets into this kind of trouble time and again. The truth is that both then and now Georgia is one of the many frontlines in the broader struggle for the future direction of human civilization.
26 May 1919, Tbilisi, Georgia. Members of the Shevardeni sports club march on Georgian Independence Day. Source: National Archives of Georgia
In the 1920s, the struggle ended in Georgia’s defeat. The evil imprisoned and kept us for 70 years until it drowned in its own corruption and absurdity in 1991. It does not mean that this time around it will happen again. There are many circumstances that make the present situation better for Georgia than it was at the time of the first republic. We do have a chance for the ongoing historical trial to end in a good, or at least acceptable, manner for us and we need to use this chance.
The citizens of Georgia who wish for us and our loved ones not to live in the circumstances that are unpleasantly similar to slavery, but as befits human beings, need this. And besides, we should also know that our ongoing struggle is a part of a global struggle which is presently becoming more and more profoundly evident.
Our present adversaries are also enemies, simultaneously, of: the ideals of liberty; the humanist ideals of reaching out toward human improvement; the Christian (and not just Christian) ideals of mercy, love and kindness. All politicians, activists, journalists, researchers and anyone else who is now doing something for Georgia to be both democratic and free from Russia stand on the right side of Georgian and world history. In the midst of battle, it is never known how it is going to end but whatever comes - it is always worthwhile to fight against evil.