სამომხმარებლო კრიზისი ცხინვალის რეგიონში: ახალი საფიქრალი
2020 წლის 19 თებერვალს ოკუპირებულმა ცხინვალის რეგიონმა აღმოაჩინა, რომ სამომხმარებლო კრიზისის პირასაა და ეს განსაკუთრებით  აისახება  ყველაზე „მტკივნეულ“ პროდუქტებზე - საკვებსა და მედიკამენტებზე. აღნიშნული ფაქტი არ ყოფილა სიურპრიზი. რეგიონის ეკონომიკა ღრმა კრიზისშია, ამავდროულად სრულიად დამოკიდებულია რუსეთის ფედერაციაზე. ბრუნვაში რუსული რუბლით, ფინანსური რესურსი მოედინება მოსკოვიდან და ბრუნდება რუსეთში, სასიცოცხლო იმპორტის საფასურის სახით. ახლა, როგორც აღმოჩნდა, პრობლემა შეიქმნა საქართველო-რუსეთის საზღვარზე, ოკუპირებულ „სამხრეთ ოსეთისთვის“ განკუთვნილ საქონლის გატარებაზე.
ამ ყველაფერს ემატება ბიუროკრატია და კორუფცია - ფართოდ გავრცელებული მანკიერება რუსეთის სახელმწიფო სამსახურებში, განსაკუთრებით, საბაჟო სამსახურში, სადაც მრავალი მიზეზი აფერხებს ტვირთის გადაზიდვას რუსეთის ფედერაციიდან საქართველოს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონში. მაგალითად, რადგან რეგიონის ბაზარი ძალიან შეზღუდულია, სხვადასხვა კატეგორიის საქონელი გადასაზიდად ერთად იტვირთება და ეს იწვევს პროცედურულ პრობლემებს საბაჟო დეკლარაციის შევსებისას. ამგვარი ვითარება დამახასიათებელია რუსეთსა და ოკუპირებულ აფხაზეთს შორის არსებულ სავაჭრო პროცესებისთვისაც.
წყარო: russian-trade.com
აღსანიშნავია, რომ ანალიზისთვის უფრო საინტერესოა ევრაზიული კავშირის ჩამოყალიბების შემდეგ რეგიონში ვაჭრობის თვალსაზრისით განვითარებული ზოგადი მდგომარეობა. ფაქტია, რომ ევრაზიული კავშირის დოკუმენტებზე ხელმოწერის შემდეგ, განსაკუთრებით საბაჟო კოდექსზე, სიტუაცია რეგიონული ვაჭრობის მხრივ რადიკალურად შეიცვალა.
ევრაზიული ეკონომიკური კავშირის საბაჟო კოდექსის შესახებ შეთანხმებას ხელი მოეწერა მოსკოვში 2017 წლის 11 აპრილს. კოდექსი საკმაოდ სერიოზული დოკუმენტია, რომელიც 1169 გვერდს და 2 დანართს შეიცავს, ამომწურავად მოიცავს პროდუქტთან დაკავშირებულ ყველა საკითხს და არეგულირებს ყველა სფეროს, რომელიც ხელმომწერი ქვეყნების საბაჟო აქტივობებს უკავშირდება. კოდექსი მიუთითებს ევრაზიულ ეკონომიკურ კომისიაზე - ინსტიტუტზე, რომელიც უზრუნველყოფს კოდექსით დადგენილი წესების შესრულებას. აღსანიშნავია, რომ ევრაზიული ეკონომიკური კომისიის რეგულაციებით კომისია  იერარქიულად წევრი სახელმწიფოების ხელისუფლებაზე მაღლა მდგომ ინსტიტუციას წარმოადგენს, რომელიც პასუხისმგებელია საერთაშორისო თანამშრომლობის ბევრ მიმართულებაზე და საკმაოდ მრავალფეროვანი ბერკეტები აქვს. კომისია პასუხისმგებელია ისეთ საკითხებზე, როგორებიცაა მაკროეკონომიკა, კონკურენცია, ენერგოპოლიტიკა და ა.შ. აღნიშნული ფაქტი განსაკუთრებით საყურადღებოა ჩვენი შემთხვევისთვის, რადგან კომისიის კომპეტენციას განეკუთვნება ნებისმიერ მესამე სახელმწიფოსთან სავაჭრო რეჟიმის დაწესება.
ეს ნიშნავს, რომ რუსეთის ფედერაციის საგარეო ვაჭრობა  ოკუპირებულ „სამხრეთ ოსეთთან“, რეალურად, არსებითი ნაწილია ზოგადი საგნისა - ევრაზიული კავშირის ვაჭრობა საქართველოსთან. ამ რეალობამ გარკვეულ დონეზე უკვე მოახდინა ზეგავლენა ჩვენს ვაჭრობაზე. მაგალითად, წელს საქართველოს ექსპორტზე სომხეთში აისახება ევრაზიული კავშირის გადაწყვეტილებები, კერძოდ, რეექსპორტირებული მანქანებთან დაკავშირებული შეზღუდვები. როგორც აღმოჩნდა, საქართველოსა და სომხეთს შორის არსებული ორმხრივი შეთანხმება თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ ამ შემთხვევაში არ მოქმედებს.
თუ დავუბრუნდებით რუსეთის ფედერაციისა და ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონის სავაჭრო ურთიერთობებს, ევრაზიული კავშირის სამართლებრივი ბაზა (ვგულისხმობთ კავშირის პასუხისმგებლობას და სამართლებრივ კომპეტენციას მესამე ქვეყნებთან საგარეო ვაჭრობის ჩამოყალიბებაზე) დამატებით სივრცეს უქმნის საქართველოს დიპლომატიური მანევრებისთვის. რუსეთთან ერთად ევრაზიული კავშირის წევრია საქართველოს ოთხი მეგობარი სახელმწიფო - ბელარუსი, სომხეთი, ყაზახეთი და ყირგიზეთი. ვფიქრობთ, მიზანშეწონილი იქნებოდა ამ სახელმწიფოებთან კონსულტაციები ჩაგვეტარებინა და ყურადღება გაგვემახვილებინა შემდეგ საკითხებზე:
• რუსეთის ვაჭრობა ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონთან რეალურად წარმოადგენს ევრაზიული კავშირის ვაჭრობას საქართველოსთან.
• ევრაზიული კავშირის ვაჭრობა ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონთან, როგორც საქართველოს შემადგენელ ნაწილთან, არალეგალურია საქართველოს შესაბამისი ნებართვის გარეშე და შეუთავსებელია იმ მეგობრულ ურთიერთობასთან, რომელიც არსებობს საქართველოსა და ევრაზიული კავშირის ზემოხსენებულ ოთხ სახელმწიფოს შორის.
• რუსეთის ფედერაციის მიერ ოკუპირებული ცხინვალის ანექსირების შემთხვევაში, ევრაზიული კავშირი აღმოჩნდება იმ პასუხისმგებლობის პირისპირ, რომელიც მოჰყვება შესაბამის პროცესს, სავაჭრო ურთიერთობების კუთხით მაინც.
გარდა ევრაზიული კავშირის წევრ ქვეყნებთან ორმხრივი შეხვედრებისა, ზემოჩამოთვლილი საკითხები შესაძლებელია მთავარი საკონსულტაციო თემა იყოს საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლის (მაგალითად, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის) შეხვედრისას ევრაზიული ეკონომიკური კომისიის საბჭოს თავმჯდომარესთან - მიხაილ მიასნიკოვიჩთან. ეს უკანასკნელი ხშირად ჩადის მოსკოვიდან წევრი სახელმწიფოების დედაქალაქებში და შესაძლებელია ხსენებული შეხვედრა  მისთვის მშობლიურ მინსკსა თუ ერევანში გაიმართოს...
ცხადია, სტატიაში მოყვანილი არგუმენტები სრულად შეესაბამება ევრაზიული კავშირის სავაჭრო ურთიერთობებს როგორც საქართველოს კიდევ ერთ ოკუპირებულ რეგიონთან - აფხაზეთთან, ისე მოლდოვის ოკუპირებულ დნესტრისპირეთთან,  უკრაინაში, ანექსირებულ ყირიმთან, ოკუპირებულ დონეცკისა და ლუგანსკის რეგიონების გარკვეულ ოლქებთან და ა.შ. აღნიშნული გარემოება ქმნის პირობებს ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების (მათ შორის ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო ზონის) მქონე ქვეყნებისათვის, რომ ევრაზიული კავშირის მიმართ  საერთო სტრატეგია შეიმუშაონ.
ამრიგად, კვლავაც უნდა აღინიშნოს, რომ არსებული ვითარება კიდევ ერთი ნათელი დასტურია ისედაც კარგად ნაცნობი ფაქტისა, რომ ცხინვალის რეგიონის ეკონომიკა ვერ შეინარჩუნებს მდგრადობას დანარჩენი საქართველოს ბაზრისგან იზოლაციის პირობებში. რეგიონის პერსპექტივას წარმოადგენს ტრანზიტული გადაზიდვები და ტურიზმი - ორი წამყვანი სექტორი საქართველოს ეკონომიკისა. სწორედ ამის შეთავსება იქნებოდა ცხინვალის რეგიონის მოსახლეობის კეთილდღეობის საწინდარი, მაგრამ ამგვარი თანხვედრა შეუძლებელია რუსეთის ფედერაციასთან, განსაკუთრებით ოკუპაციის პირობებში, მარტივი მიზეზის გამო - რუსი აგრესორების მიერ დაკავებული ტერიტორია გარდაიქმნა ჩიხად, ყველა თავისი მახასიათებლით და შესაბამისად, მოსალოდნელია, რომ  ცხინვალის რეგიონში ამჟამად შექმნილი კრიზისი არ იქნება უკანასკნელი.

Consumer Crisis in the Tskhinvali Region: Food for Thought
On February 19, 2020, the occupied Tskhinvali region discovered itself at the verge of a consumer crisis with the most painful components being manifested in providing the population with food and medicine. This fact is not surprising. The region’s economy is in a deep crisis, completely dependent on the Russian Federation. With the Russian ruble in circulation, a financial resource flowing in from Moscow is returning back to Russia as payment for critical import. Now it turns out that there are problems with the transfer of goods on the "South Ossetian" segment of the Georgian-Russian border.
In addition to bureaucracy and corruption, well-known characterizing features of the Russian public service; in particular, the customs administration, there are additional reasons that create problems for the transfer of goods from the Russian Federation to occupied South Ossetia, Georgia. For instance, the region’s market is very small and it is necessary to combine goods of different categories in one load which creates procedural problems of customs clearance. This argument is valid for the trade of the Russian Federation with occupied Abkhazia as well.
Source: russian-trade.com
However, the general situation that has developed in regional trade after the establishing of the Eurasian Union is more interesting for analysis. The fact is that with the signing of the Eurasian Union documents; in particular, its Customs Code, the situation in regional trade has radically changed.
The Agreement on the Eurasian Economic Union Customs Code was signed in Moscow on April 11, 2017. The Code is very serious document consisting of 1,169 pages, two annexes and exhaustingly covering the whole field of customs matters and regulating all spheres of the signatory countries’ customs activities. It contains references to the Eurasian Economic Commission as an institution entrusted to rule the process of the implementation of the Code’s provisions. It is worth mentioning that according to the Eurasian Economic Union’s regulations, the Commission is a supranational institution responsible for many areas of international cooperation and equipped with an impressive variety of instruments. The Commission has many areas of responsibility such as macroeconomic, competition and energy policies, etc. Among others, and this fact is of particular interest for our case, the establishment of trade regimes with anу third countries belongs to the Commission’s areas of activities.
This means that the foreign trade of the Russian Federation with occupied "South Ossetia" is in fact an integral component of a broader subject - trade of the Eurasian Union with Georgia. This reality has already affected the volume of our trade. For example, this year Georgia’s exports to Armenia will suffer from the decisions of the Eurasian Union; in particular, as a result of restrictions on the re-export of vehicles. It turns out that the bilateral Free Trade Agreement between Georgia and Armenia does not work in this part.
But if we get back to the trade relations of the Russian Federation with the occupied Tskhinvali region, the documents of the Eurasian Union (having in mind its responsibility and legal competence to establish a foreign trade regime with the third countries) create additional space for Georgia for diplomatic maneuvering. Together with Russia, members of the Eurasian Union are four Georgia-friendly states: Belarus, Armenia, Kazakhstan and Kyrgyzstan. It would be quite expedient to initiate consultations with our partners in order to bring to their attention the following messages:
- Russia's trade with the occupied Tskhinvali region is in fact foreign trade of the Eurasian Union with Georgia;
- Trade of the Eurasian Union with the occupied Tskhinvali region, as an integral part of Georgia, is illegal without the appropriate consent of Georgia and is incompatible with the friendly nature of relations between Georgia and the four member states of the Eurasian Union;
- In the case that the Russian Federation annexes the already occupied Tskhinvali region, the Eurasian Union will face the responsibility for the consequences of such an act at least in the field of trade relations.
In addition to bilateral meetings with the member states of the Eurasian Union, these theses could also become the topic for consultations of the representative of the Georgian Government (for example, the State Minister for Reconciliation and Civic Equality) with the Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission, Mikhail Myasnikovich. He often travels from Moscow to the capitals of the member states. Such a meeting could take place either in his native Minsk or in Yerevan ...
It is clear that the arguments provided in this article fully apply to the trade relations of the Eurasian Union with Abkhazia, Georgia as well as with Crimea, Ukraine, some districts of the Donetsk and Luhansk regions of Ukraine, Transnistria, Moldova, etc. This creates a capacity for the states that have signed Association Agreements with the European Union (including the Deep and Comprehensive Free Trade Area) to elaborate a common strategy vis-à-vis the Eurasian Union.
As a general conclusion, it is worth re-emphasizing that the existing situation is one more vivid demonstration of the well-known fact that the economy of the Tskhinvali region cannot keep sustainability when isolated from the Georgian market. Its perspective lies in the development of transit and tourism - two priority sectors of the Georgian economy. This compatibility is the recipe for the well-being of the Tskhinvali region’s population. There is no such interoperability with the Russian Federation, especially under occupation conditions, for the simple reason that the region captured by Russian aggressors has become a dead-end, with all of the respective consequences. Therefore, the current crisis in the Tskhinvali region is not the last one.