From Russia with love, თუ რუსეთიდან… ეშმაკური გეგმით
დღევანდელი მსოფლიო უპრეცედენტო გამოცდას გადის. ისე ჩანს, თითქოს რეალობაში ვუყურებთ, თუ როგორც ისხამენ ხორცს ჰოლივუდის მიერ სამყაროს დასასრულის შესახებ ურიცხვი ოდენობით გამოშვებული ფილმების სიუჟეტები. წლების განმავლობაში ისინი გვთავაზობდნენ ბუნებრივი კატასტროფებით გამოწვეული არმაგედონის მრავალნაირ სცენარს, მათ შორის – მომაკვდინებელი ვირუსის გავრცელების ამსახველს. მაგრამ მიუხედავად მდიდარი ფანტაზიისა, რომლითაც კინემატოგრაფისტები უდგებიან ადამიანთა რეაქციას და მთავრობების მოქმედებებს, არ მახსენდება ფილმი, რომელშიც პანდემიის პასუხად პროპაგანდაზე ზრუნვა უფრო პრიორიტეტული ხდება, ვიდრე სიცოცხლეთა გადასარჩენად აუცილებელი სასწრაფო ზომები. როგორც წესი, მსოფლიო კრიზისი აერთიანებს მთავრობებს საერთო საფრთხესთან ბრძოლაში, ხოლო ხალხი, თავდაპირველი პანიკით და თვითგადარჩენის ინსტინქტით გამოწვეული გარკვეული სამარცხვინო საქციელის შემდეგ, ბოლოს მაინც საუკეთესო ადამიანურ თვისებებს ავლენს: მტრული მთავრობები თანამშრომლობენ კაცობრიობის სახელით, დიდი ხნის დაშორებული ოჯახის წევრები  კვლავ ერთიანდებიან, თვალცრემლიანი რიგდებიან. პლანეტა გადარჩება. ბედნიერი დასასრული.
ამ კონტექსტში, კრემლის რეაქცია კონონავირუსის პანდემიაზე, რბილად რომ ვთქვათ, უცნაურია. მისი პირველი ინსტინქტი აღმოჩნდა დეზინფორმაციის ახალი ფრონტის გახსნა დასავლეთის წინააღმდეგ მის მიერ წარმოებულ ჰიბრიდულ ომში. მიზანი, როგორც ჩანს, პანიკის დათესვაა. ამისთვის კრემლი უკვე გამოცდილ იარაღს იყენებს სახელმწიფოს მიერ კონტროლირებული მედიისა და ყალბი სოციალური ქსელების პლატფორმებს (რომლებიც მისივე ტროლების ფაბრიკებიდან იმართებიან). ევროკავშირის საგარეო ურთიერთობათა სამსახურის უჩვეულოდ მკვეთრი ოფიციალური განცხადების თანახმად, „COVID-19-თან დაკავშირებით მიმდინარეობს მასშტაბური  დეზინფორმაციის კამპანია, რომელსაც აწარმოებს რუსეთის სახელმწიფო მედია და კრემლთან დაკავშირებული სხვა ორგანიზაციები“. იქვე ნათქვამია, რომ „კრემლის დეზინფორმაციის მთავარ მიზანს წარმოადგენს დაამძიმოს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის სფეროში შექმნილი კრიზისი დასავლეთის ქვეყნებში… რომელიც შეესაბამება კრემლის უფრო ფართო სტრატეგიას ევროპული საზოგადოებებისთვის ძირის გამოსათხრელად“.
თუმცა შინ კრემლის მიდგომა ვირუსის საფრთხისადმი მკვეთრად განსხვავდება მისი ქმედებებისგან ევროპაში. ტიპიურად საბჭოთა სტილში, საკმაო ხანს ოფიციალური პირები ამტკიცებდნენ, რომ რუსეთში კორონავირუსის შემთხვევები თითქმის საერთოდ არ იყო და ახლაც ამბობენ, რომ დადასტურებული შემთხვევების რიცხვი მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე დაბალია. მაგრამ ასეთ მტკიცებებს საყოველთაო სკეპტიციზმი მოჰყვა, პირველ რიგში, თავად რუსეთის მოქალაქეებს შორის, რომლებიც მიჩვეული არიან, რომ მათ საკუთარი მთავრობები მუდმივად ატყუებენ. უფროს თაობას კარგად ახსოვს, რომ საბჭოთა ხელისუფლება ჩერნობილის კატასტროფის დამალვას იქამდე ცდილობდა, სანამ განგაშის ზარებს უცხოურმა მედიამ არ შემოკრა. მანამდე კი რადიაციის გავრცელების ზონაში, უკრაინასა და ბელარუსში, ხალხი მისი ზემოქმედებისთვის იყო განწირული, მაგალითად, მრავალრიცხოვანი საპირველმაისო აღლუმის დროს კიევში, რომელიც ხელისუფლებამ მიუხედავად კატასტროფისა, მაინც ჩაატარა (აფეთქებიდან ხუთი დღის შემდეგ).
მაგრამ თუკი კრემლისგან უჩვეულო არაა საკუთარი მოსახლეობისთვის ინფორმაციის დამალვა და ბაქიბუქი, რომ მთელი მსოფლიოსთვის სანიმუშოდ აგვარებს პანდემიის პრობლემას, ამგვარ გარემოებაში, რამდენადაც სახამუშო არ უნდა იყოს, არც დეზინფორმაციის კამპანიის წარმოებაა უცხო და პუტინის ეს პროპაგანდისტული ოპერაცია საგარეო-პოლიტიკურ ფრონტზე საკმაოდ საინტერესოა. აქ ვგულისხმობ რუსეთის მიერ იტალიისთვის გაწეულ „ჰუმანიტარულ ოპერაციას,“ რომელიც მაშინვე ევროპისა და რუსეთის მედიის ყურადღების ცენტრში მოექცა. აქ შესაძლოა ვინმემ რუსეთის მიმართ პარანოიაში დამადანაშაულოს, ან იფიქროს, რომ მეტისმეტი ცინიზმია კრემლის კეთილშობილი მოტივების მიმართ, რომ არ მჯერა, რომ რუსეთის ჰუმანიტარულ მისიას იტალიაში სხვა, ქვენა მიზნები არ გაჩნია. ვაღიარებ, რომ ჩემი პირველი რეაქცია სწორედ ეჭვი იყო, რომელიც საქართველოს და ჩვენი მეზობლების უშუალო გამოცდილებიდან გამომდინარეობს, მათ შორის, აღმოსავლეთ უკრაინაში გაგზავნილი „ჰუმანიტარული“ დახმარების შემდეგ. არც ისე დიდი ხნის წინ ოფიციალური მოსკოვი და მისი ტროლოსფერო სისხლის გამყინავი საშინელებათა გამოგონილი ისტორიებით თავს ესხმოდნენ ლუგარის სახელობის ლაბორატორიას, რომელიც საქართველოს დაავადებათა კონტროლის ცენტრმა შეერთებული შტატების მთავრობისგან  საჩუქრად მიიღო, თითქოს ის ბიოლოგიურ იარაღს ამზადებდა და ცდების ჩატარების შედეგად ათეულობით ადამიანი დახოცა. ახლა კი, ირონიაა, რომ რუსეთის ადგილობრივი სასარგებლო იდიოტებიც კი აღიარებენ, რომ ლაბორატორია ცენტრალურ როლს თამაშობს ადამიანთა სიცოცხლის გადარჩენაში.
როიტერსის სააგენტო იუწყება, რომ კვირის, 22 მარტის შემდეგ „რუსეთმა, სულ მცირე, 15 რეისი შეასრულა იტალიაში თავისი სამხედრო-სატრანსპორტო თვითმფრინავებით, რომლებმაც სატვირთო მანქანებზე განლაგებული სადეზინფექციო სისტემები ჩაიტანეს. რვა სამედიცინო ბრიგადა და კიდევ 100 კაციანი პერსონალი ყველაზე მაღალი დონის ბირთვული, ბიოლოგიური და ქიმიური თავდაცვის სამხედროებისგან შედგება“.  იტალიური და საერთაშორისო მედია წალეკა რუსული სამხედრო სატვირთო მანქანების გამოსახულებებმა, რომლებიც იტალიური ქალაქების ქუჩებში ამაყად აფრიალებენ რუსეთის დროშებს და ლოზუნგებს „From Russia with love“ – „რუსეთიდან სიყვარულით“. ირონიას რომ თავი დავანებოთ, რომელსაც იწვევს ალუზია 1963 წლის ამავე სახელწოდების მქონე ჯეიმს ბონდის ფილმთან, მალევე აღმოჩნდა, რომ ყველაფერი ისე არაა, როგორც ერთი შეხედვით ჩანს. იტალიურმა La Stampa-მ, რომელიც ეყრდნობა მაღალი რანგის სამთავრობო წყაროებს, დაწერა, რომ „რუსული დახმარების ოთხმოცი პროცენტი იტალიისთვის გამოსაყენებლად უვარგისია. მოკლედ, ეს უფრო რაღაცის საბაბია“. მეტიც, აღმოჩნდა, რომ ის 100 „მედიკოსი“ ბიოლოგიური იარაღის სპეციალისტები იყვნენ, რაც აცოცხლებს მოგონებებს ყველაზე ცნობილი ორი რუსი „ტურისტის“ შესახებ, რომლებსაც ასე ძლიერ სურდათ სოლსბერის საკათედრო ტაძრის შპილის ნახვა. სურათის დასასრულებლად ასევე ცნობილი გახდა, რომ იტალიაში ჩასული რუსული პერსონალის თითქმის ნახევარი მედიის წარმომადგენლებისგან შედგებოდა (ანუ პროპაგანდის მუშაკებისგან).
ვეცდები ავხსნა, თუ, ჩემი აზრით, რის მიღწევას ცდილობს რუსეთი. თუ დეზინფორმაციის შეტევის და პროპაგანდისტული ფანდების მიღმა გავიხედავთ, შეიძლება აღმოვაჩინოთ თანმიმდევრული გეოპოლიტიკური სტრატეგია, რომელსაც საკმაოდ რაციონალური მოკლე და გრძელვადიანი მიზნები აქვს. მას შემდეგ, რაც ევროკავშირმა რუსეთის მიმართ სანქციები შემოიღო ყირიმის ანექსიის პასუხად, კრემლი მეთოდურად მუშაობს, რომ ძირი გამოუთხაროს ცალკეულ ევროპულ მთავრობებს და დასავლურ ერთიანობას. ამ მხრივ საეჭვოა, დამთხვევა იყოს, რომ სირიის დაბომბვის პარალელურად, რომელიც მიზანმიმართულად ანადგურებდა მშვიდობიანი მოქალაქეებით დასახლებულ პუნქტებს, საავადმყოფოებსა და სკოლებს, რამაც ევროპის მიმართულებით მიგრაციის ტალღები გამოიწვია, კრემლმა დაიწყო ევროპაში ყველანაირი ჯურის ანტისაიმიგრაციო და ევროკავშირის მოწინააღმდეგე ჯგუფებისთვის დახმარების გაწევა (მათ შორის, ფინანსურის).
თუ პუტინის „იტალიური ოპერაცია“ სასურველ შედეგს მოიტანს, მეტი იტალიელი დაუჭერს მხარს იმ პოლიტიკოსებს, რომლებიც უკვე რაღაც ხანია მოითხოვენ რუსეთის მიმართ სანქციების გაუქმებას. თუ/ან როცა იტალია ოფიციალურად მოითხოვს სანქციების გაუქმებას, ეს კრემლისთვის წაუგებელ სიტუაციას შექმნის: ეს ან სანქციების გაუქმებას გამოიწვევს, ან ამაზე უარი გააღრმავებს უკვე გაჩენილ ბზარს იტალიას და მის ევროპელ პარტნიორებს შორის. მრავალი იტალიელი უკვე მიიჩნევს, რომ ევროკავშირმა დღემდე არასაკმარისი სოლიდარობა გამოიჩინა. ამგვარი დამოკიდებულების გავრცელება კი ევროკავშირის საბოლოო დაშლას უფრო შესაძლებელს გახდის.
ეს კი ზუსტად ისაა, რასაც კრემლი თავისი საგარეო პოლიტიკის ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტად მიიჩნევს: დასავლეთის ინსტიტუციური ერთიანობა მის მთავარ პრობლემას წარმოადგენდა ნატოს და შემდეგ ევროკავშირის შექმნის დროიდან. ნატო ცივი ომის დროს ევროპას უსაფრთხოების ქოლგით უზრუნველყოფდა და მას შემდეგ, რაც რუსეთმა განაახლა აგრესიული ქცევა, ეს სულ უფრო აქტუალური ხდება; ევროკავშირმა კი, მიუხედავად მიმდინარე კრიზისისა (ვგულისხმობ ბრექსიტს და გაზრდილ სხვა სახის ევროსკეპტიციზმს), მოიტანა ერთიანობის და კეთილდღეობის უპრეცედენტო ხანა.
ასე რომ, მათ, ვინც თვლიდა,  რომ კომუნიზმის დასასრულის გამო რუსეთს და დასავლეთს შორის დაპირისპირების ყველა მიზეზი უნდა გამქრალიყო, ახლიდან უნდა დაფიქრდეს. რუსული ექსპანსიონიზმი არ დაწყებულა კომუნისტური ხელისუფლების მოსვლის შემდეგ – მან მხოლოდ ძველი ლოზუნგის ახალი ფორმულირება მოახდინა: ცარიზმის დროინდელი „მოსკოვი – მესამე რომი“ შეიცვალა ლოზუნგით „პროლეტარებო ყველა ქვეყნისა, შეერთდით!“ (რა თქმა უნდა, მოსკოვის ხელმძღვანელობით). ცარისტული პერიოდის საგარეო პოლიტიკის პრიორიტეტები და ტრადიციები, თუნდაც სხვა საბაბებით, გაგრძელდა კომუნისტების დროს და არც საბჭოთა სისტემის დანგრევის შემდეგ გამქრალა. ვინც სხვა შედეგს ელოდა, უბრალოდ სასურველს რეალობად ასაღებდა. თანამედროვე რუსეთის გეოპოლიტიკური ინტერესები საკმაოდ მსგავსია იმისა, რაც კომუნისტების და მეფის რუსეთის დროს არსებობდა, ისევე, როგორც პოლიტიკური სისტემის საფუძველი, თავისი „ძალაუფლების ვერტიკალით“, რომელიც მთლიანად კრემლიდან იმართება.
მოკლედ, თავისი საშინაო პოლიტიკური სტრუქტურის გამო ექსპანსიონიზმი რუსეთის საგარეო პოლიტიკის მუდმივი მახასიათებელი იყო, ხოლო დასავლეთის ერთიანობა იყო და რჩება  იმის წინაღობად, რასაც რუსეთის ლიდერები რუსეთის „უსაფრთხოების ლეგიტიმურ ინტერესებად“ მიიჩნევენ. მართებულად თუ მცდარად, ისინი ფიქრობენ, რომ რუსეთის უსაფრთხოება და სტაბილურობა მხოლოდ ექსპანსიის პროცესში მიიღწევა, მაშინ, როცა საშინაო განვითარებაზე ზრუნვა და რეფორმა ყოველთვის ისეთი კატასტროფით სრულდება, როგორიც პერესტროიკა იყო.
ეს ხსნის რუსეთის მოტივს, თუ რატომ ცდილობს ევროპული მთავრობების მიმართ უნდობლობის ატმოსფეროს შექმნას და პანიკის და ქაოსის პროვოცირებას და ამავე დროს თავის წარმოჩენას იმ ევროპელების საუკეთესო მეგობრად, რომლებიც მზად არიან მიიღონ მისი „გულუხვი დახმარება“. თუმცა, ამგვარი ქცევის პრიორიტეტად არჩევა მსოფლიოს თანამედროვე ისტორიაში შესაძლო ყველაზე დიდი გამოცდის ჟამს, მრავლისმეტყველია.
მე ასევე მოწიწებით უნდა გავაფრთხილო ისინი, ვინც, ხშირად არა უმიზეზოდ, კრიტიკულად არიან განწყობილი ევროკავშირის მიმართ, ზოგჯერ იმდენად, რომ მისი რეფორმირების მოთხოვნის ნაცვლად, მზად არინ დაშლილი ევროკავშირი იხილონ. ამ ხალხის უმრავლესობას (და მათში ულტრანაციონალისტებს არ ვგულისხმობ) შეუძლია ბევრი ლეგიტიმური ეკონომიკური და პოლიტიკური მიზეზის დასახელება, რის გამოც მიიჩნევენ, რომ ამგვარი ევროკავშირი არაა სიცოცხლისუნარიანი. მათ შევახსენებდი, რომ მრავალი ნაკლის მიუხედავად, ევროპული ინტეგრაციის პროცესმა ევროპის ისტორიაში ყველაზე ხანგრძლივი მშვიდობისა და კეთილდღეობის ხანა წარმოშვა. მეტიც, ევროკავშირის გარეშე ევროპა ძველი, თვითდამანგრეველი პაექრობების გაღვიძების რისკის წინაშე აღმოჩნდება. სანამ დაიწყებოდა ევროპული ინტეგრაციის პროექტი, რომელმაც ისტორიული ფრანგულ-გერმანული დაპირისპირება თანამშრომლობით შეცვალა, ევროპის მშვიდობას ძალთა ბალანსის სისტემა უზრუნველყოფდა. ის, როგორც წესი, მოქმედებდა საერთო ევროპული შეთანხმების მიღწევის შემდეგ (როგორიც იყო 1648 წლის ვესტფალიის ზავი ან 1815 ვენის კონგრესი), მორიგ საყოველთაო ომამდე. მაგრამ 1871 წელს გერმანიის გაერთიანების შემდეგ, რის შედეგადაც ევროპის ცენტრში ყველაზე ძლევამოსილი ევროპული სუპერსახელმწიფო წარმოიქმნა, ამგვარი წონასწორობის აქტის შენარჩუნება პრაქტიკულად შეუძლებელი გახდა.  მეტიც, გერმანიის და რუსეთის ურთიერთობებს – მათ მტრობას თუ დროებით ალიანსებს, მათი მეზობლებისთვის მუდმივად დრამატული შედეგები მოჰქონდა, ზოგისთვის კი - კატასტროფული. სანამ გერმანიამ ევროპული თანამეგობრობის ერთ-ერთი ლიდერის ისტორიული როლი არ შეითვისა, რუსეთთან მისი დაპირისპირება დამანგრეველ ომებს იწვევდა, რომელებიც უმეტესად მათ შორის მდებარე მეზობლების ტერიტორიაზე ტარდებოდა, ხოლო მათი ალიანსები, როგორც წესი, ამ მეზობლების ტერიტორიების ერთმანეთში გაყოფით სრულდებოდა (შეგიძლიათ გადახედოთ პოლონეთის ისტორიას).
რომ შევაჯამოთ, რუსეთის ქმედებაში არაფერია ახალი, ისინი, ვინც ფიქრობდა, რომ ამ დრამატულ პირობებში რუსეთს შეეძლო, თუნდაც დროებით გამოცხადებინა ცეცხლის შეწყვეტა თავის ჰიბრიდულ ომში, შეცდნენ. რუსეთის ამგვარი ქცევა საჭიროებს უფრო დიდ ყურადღებას მათი მხრიდან, ვინც თვლიდა, რომ რუსეთის აგრესიულობა იყო რეაქცია მის მიმართ დასავლეთის მხრიდან ჩადენილ რაღაც უსამართლობაზე. ეს უბრალოდ აჩვენებს, რომ რუსეთის გეოპოლიტიკური ინტერესების და მისი საშინაო-პოლიტიკური სტრუქტურის კომბინაცია მას ავტომატურად აგრესიულს ხდის. როგორც კი კრემლი შეწყვეტს უსასრულოდ საუბარს მტრული გარესამყაროს (განსაკუთრებით დასავლეთის) შესახებ, რომლის ძალისხმევის მიუხედავად, პუტინი მაინც წარმატებით აღადგენს რუსეთის ყოფილ დიდებას, რუსები მეტ ყურადღებას მიაპყრობენ ისეთ საკითხებს, რაც ხალხს ჩვეულებრივად აინტერესებს: უკეთეს ხელფასებს და პენსიებს, უკეთეს ინფრასტრუქტურას, ჯანდაცვას, ნაკლებ კორუფციას და ა.შ.  ყველა ამგვარი საკითხის მოგვარება ბევრად უფრო ძნელია, ვიდრე „პატარა გამარჯვებული ომების“ წარმოება სამეზობლოში. მაგრამ ამ სამეზობლოში მოქმედების მეტი თავისუფლების მისაღწევად პუტინს სჭირდება დასავლეთის წინააღმდეგობის ნეიტრალიზება იმის მიმართ, რასაც ისინი ღია აგრესიად განიხილავენ.
მაგრამ ყველაფერი რუსეთით არ მთავრდება. ევროპამ უნდა გამოიჩინოს მეტი სოლიდარობა და არ ერიდებოდეს მისი თვალსაჩინოდ წარმოჩენაც, მაგალითად, რუსული სპეცოპერაციისგან განსხვავებით, თითქმის შეუმჩნეველი დარჩა გერმანიის მიერ იტალიაში გაგზავნილი დახმარება და მასიური ფინანსური დახმარების შესახებ მიღებული გადაწყვეტილება. ფაქტია, რომ იმ შემთხევაში, თუ იტალიელები, ესპანელები და ყველა ევროპელი არ დაინახავს მეტ ერთობლივ ძალისხმევას, მათი ამოცანა, ვინც ცდილობს ევროპის დანაწევრებას და დასუსტებას, ბევრად უფრო გაადვილდება.

From Russia with… a Canny Plan
The world is going through an unprecedented ordeal. It looks like Hollywood’s obsession with the end-of-the-world stories has partly materialized. For years, it has been offering us a rich choice of films about a natural disaster Armageddon and quite a few specifically depicting the spread of a deadly virus. But despite the rich imagination of filmmakers with which they approach the human reaction and the response of the world’s governments, I fail to recall a single film in which a pandemic makes propaganda trump the needs of the emergency response to save lives. Usually, the world-wide crisis brings governments together to fight the common threat through international effort and people after some moment of panic and shameful behavior prompted by the self-preservation instinct, at the end showing their best human qualities:  rival governments cooperate in the name of mankind and estranged family members tearfully reunite. The planet is saved. A happy ending.
In this context, the Kremlin’s response to the coronavirus pandemic has been, to say the least, odd. To start with, its immediate instinct was to launch a new disinformation front in the hybrid war against the West. The goal, apparently, was to seed panic. The Kremlin has been using the already tested weapon of its own state-controlled media outlets and fake social media platforms (run from its troll factories). According to the official statement by the European External Action Service which uses unusually blunt language:  “A significant disinformation campaign by Russian state media and pro-Kremlin outlets regarding COVID-19 is ongoing.” It further says:  “The overarching aim of Kremlin disinformation is to aggravate the public health crisis in Western countries... in line with the Kremlin's broader strategy of attempting to subvert European societies".
However, at home, the Kremlin’s approach to the threat of the virus is in sharp contrast to its actions in Europe. In a typically Soviet-style behavior, for quite a while its officials have been claiming that Russia hardly had any cases of the coronavirus and still maintain that the number of confirmed cases is one of the lowest in the world.  But such claims are taken with skepticism, first of all by Russian citizens who are used to be lied to by their successive governments. The older generation remembers well how the Soviet authorities tried to hide the fact of the Chernobyl disaster until the foreign media started ringing the alarm bells. By then, the people in the fallout zone in Ukraine and Belarus were exposed to deadly radiation, including at the massive state-organized May Day parade in Kyiv (five days after the explosion).
But while its secrecy and domestic bravado, claiming that Russia has set an example of handling the pandemic for the entire world as well as its disinformation campaign, as distasteful as it might be under the current circumstances, is not unusual behavior for the Kremlin, Putin’s propaganda stunt on the foreign policy front is quite curious. By this I mean the Russian “humanitarian operation” in Italy which has grabbed the headlines in Europe and Russia alike. Someone may accuse the author of being paranoid about Russia or of being too cynical about the Kremlin’s noble motives when not taking the news about a major effort of Russian humanitarian aid to Italy at its face value. I confess that my initial reaction was that of suspicion based on Georgia’s first-hand experience and that of our neighbors, not least after the Russian “humanitarian” convoys deployed to Eastern Ukraine in recent years. Not long ago, Moscow and its trollosphere attacked the Lugar Laboratory, a gift of the US Government to the Georgia Disease Control Center, with a series of hoaxes which included the blood chilling stories about the production of biological weapons and many dozens of human victims on whom these agents were allegedly tested. Now, ironically, even Russia’s local useful idiots recognize that this lab is playing a central role in saving lives.
Reuters reported that since Sunday, March 22:  “Russia has flown at least 15 flights to Italy using military transport planes with truck-based disinfection units. Eight medical brigades and another 100 personnel include some of its most advanced nuclear, biological and chemical protection troops.” The Italian and the international media were swarmed with the images of Russian military vehicles flying Russian tricolors and banners “From Russia with Love” in the streets of Italian cities. To put aside the irony of the allusion to the 1963 “Bond” movie, it has emerged that everything is not as it seems. The Italian La Stampa, citing high-level government sources, reported that:  “Eighty percent of Russian supplies are totally useless or of little use to Italy. In short, this is little more than a pretext.” Moreover, it turns out that those 100 “medics” were biological weapons specialists which evokes the memory about Russia’s two most famous “tourists” who were so keen to see the spire of the Salisbury Cathedral. To complete the picture, it was also reported that nearly half of the Russian personnel who arrived in Italy were media representatives (“propaganda workers” would be the right term).
Here is my take on why Russia is doing this. If we look beyond disinformation offensive and propaganda stunts, we might detect a coherent geopolitical strategy that has quite rational short- and long-term objectives. Ever since the European Union introduced sanctions on Russia as a reaction to its annexation of Crimea, the Kremlin has been working methodically to undermine individual European governments and the Western unity in general. In this regard, it was hardly a coincidence that in parallel with the bombing campaign in Syria, which deliberately targeted civilian areas, hospitals and schools, producing huge waves of migration toward Europe, all sorts of anti-immigration and anti-EU political groups have been getting the Kremlin’s support (including financial).
If Putin’s “Italian job” produces the desired outcome, more Italians will support politicians who have already been calling on removing the EU’s sanctions on Russia. If or when Italy insists on ending the sanctions against Russia, this will produce a win-win situation for the Kremlin:  either the sanctions will be lifted or the refusal by Italy’s EU partners will further drive a wedge between them. Many Italians already feel a lack of sufficient solidarity from the EU. The spread of such attitudes within the European Union will make its ultimate demise more feasible.
And that is exactly what the Kremlin considers as one of its top foreign policy goals:  the institutional cohesion of the West has been its main problem since the creation of NATO and the European Union. NATO provided a security umbrella for Europe during the Cold War and regained increasing relevance since Russia’s renewed assertiveness. The EU has delivered, despite its current crisis (I mean Brexit and other forms of increased Euroscepticism), an unprecedented era of cohesion and prosperity.
So, those who believed that with the collapse of Communism all reasons for the rivalry between the West and Russia automatically disappeared – should think again. Russian expansionism did not start with Communist rule – it simply made it reformulate its slogans:  from “Moscow – the Third Rome” to “Proletarians of All Countries, Unite!” (under Moscow’s control, of course). Tsarist foreign policy priorities and traditions were, under different pretexts, continued by the Communists and did not disappear after the Soviet system collapsed. And expecting otherwise has always been the expression of ultimate wishful thinking. Modern Russia’s geopolitical interests are quite similar to those it had during the Communist and Tsarist empires as is the general nature of its political system with its “power vertical” run entirely from the Kremlin.
In short, because of its domestic political structure, expansionism has been a constant feature of Russian foreign policy and the cohesion of the West has been and still is viewed as an obstacle to what Russian leaders consider as Russia’s “legitimate security interests.” Rightly or wrongly, they believe that it is in the process of expansion that Russia is secure and stable while concentration on internal development and reform always ends in disaster, like the one produced by Perestroika
This explains Russia’s motives behind its continued efforts to simultaneously create the atmosphere of distrust toward European governments and provoke panic and chaos while also trying to appear as the best friend of those Europeans who are willing to accept their “generous help.” Still, prioritizing such a line of action during possibly the most trying period in modern times is quite telling.
I also must humbly offer some words of caution to those who have been, and not always without good reasons, critical of the EU to the extent that instead of pushing for its reform they would be happy to see it dissolved. Most of these people, and I do not mean ultra-nationalists, would cite many legitimate economic and political reasons why they feel that the current EU is not sustainable. I would remind them that despite of all its shortcomings, the European integration project has produced the longest period of peace and unprecedented prosperity in its history. Moreover, without the European Union, Europe would face the risk of reawakening its old self-destructive rivalries. Until the European integration project was launched, which switched historic Franco-German and other rivalries into cooperation, peace in Europe was maintained through the system balance of power. It usually worked after a general agreement (such as the Peace of Westphalia of 1648 or the Congress of Vienna of 1815) until the next general war. But ever since the unification of Germany in 1871, which created a European superpower that outweighed all others and right in the center of Europe, such a balancing act became practically impossible. Moreover, the relations between Germany and Russia, whether their rivalries or temporary alliances, have always had dramatic and even catastrophic effects before Germany found its new historic role of being one of the leaders of the European community (and subsequently – the EU). Not only rivalries between Germany and Russia produced some of the most devastating wars which were largely fought on the territories of smaller European countries located between them, but their alliances usually resulted in carving up these countries (just ask Poland).
To sum it up, Russia does nothing new and those who thought that under these dramatic circumstances Russia could have at least announced a truce were sadly proven wrong. This kind of behavior requires a greater interest by those who thought that Russia’s assertiveness was a reaction to some grievances caused by the West’s insensitiveness. This simply shows that a combination of Russia’s geopolitical interests and its domestic political structure makes it belligerent by default. The moment the Kremlin stops its narrative about a hostile outside (particularly Western) world, against whose worst efforts Putin keeps making Russia great again, Russians will start to show a greater attention to what all people normally want:  better wages and pensions, better infrastructure, healthcare, less corruption, etc. And those are much harder to deliver than “small victorious wars” in the neighborhood. But to have a greater freedom of action in the neighborhood, Putin needs to neutralize the Western opposition to what they see (and frankly is) as a naked aggression.
But it is not all about Russia. Europe needs to show more solidarity and be less shy to showcase it – German aid to Italy and its pledge of massive financial assistance went largely unnoticed. unlike the Russian special operation. Unless Italians, Spaniards and all Europeans see more joint effort, the task of those who are trying to achieve a fragmented and weakened Europe will become much easier.