რამდენიმე მოსაზრება ტერმინის „პოსტსაბჭოთა სივრცე“ გამოყენების თაობაზე
თითქმის 30 წელი გავიდა საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ. ვლადიმერ პუტინმა, რუსეთის ფედერალური კრებისათვის 2005 წლის 25 აპრილს გაგზავნილ მიმართვაში აღნიშნა, რომ მას ეს მოვლენა მიაჩნია „მეოცე საუკუნის უდიდესი გეოპოლიტიკური კატასტროფად“. ამ განწყობის გამო აღშფოთდა ბევრი ექსპერტი და პოლიტიკოსი. ამ  აღშფოთებას ჰქონდა საფუძველი: კონტექსტში აშკარად იკითხებოდა სსრკ-ის ნოსტალგია. რუსეთის ხელმძღვანელობისგან განსხვავებით, არავის, მათ შორის რუსეთის ყველაზე „ერთგული მოკავშირეებსაც“ კი, არ სურდა სსრკ-ში დაბრუნება. ეს აღშფოთება  გაძლიერდა 2007 წლის 10 თებერვალს მიუნხენის უსაფრთხოების კონფერენციაზე რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის ცნობილი გამოსვლის შემდეგ. ექსპერტებმა და პოლიტიკოსებმა დაიწყეს საუბარი საერთაშორისო სამართლის ნორმებისა და პრინციპების ორმაგ ინტერპრეტაციაზე და, შესაბამისად, რუსეთიდან მომავალ მზარდ უშუალო საფრთხზე, პირველ რიგში, მეზობელ ქვეყნებთან მიმართებით. ეს საფრთხე   ძალიან მალე გამოვლინდა კიდეც  - 2008 წლის აგვისტოში საქართველოს წინააღმდეგ განხორციელდა აგრესია, რომელიც დასრულდა საქართველოს ტერიტორიის ერთი მეხუთედის (აფხაზეთისა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის/ცხინვალის რეგიონის) ოკუპაციით, ხოლო 2014 წლის გაზაფხულზე დაიწყო უკრაინის წინააღმდეგ ომი, რომელსაც მოჰყვა ყირიმის ანექსია და უკრაინის დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების ზოგიერთი რაიონის ოკუპაცია.
რა იყო ასეთი სსრკ? მისი გაუჩინარების შემდეგ, რატომ არ აძლევს მოსვენებას კრემლის ბინადრებს ფანტომური ტკივილები? და როგორ ემსახურება მათ ინტერესებს ტერმინი „პოსტსაბჭოთა სივრცე“? როგორ აძლიერებს იგი დაშლილი იმპერიის შესახებ ილუზიებს?
დასაწყისისთვის, სსრკ არ იყო არც საბჭოთა, არც სოციალისტური, არც რესპუბლიკების და არც კავშირი. ეს იყო კლასიკური ფორმის ტოტალიტარული სახელმწიფო, სადაც ძალაუფლება ეკუთვნოდა კომუნისტურ პარტიაში გაერთიანებულ ადამიანთა ჯგუფს. უფრო ზუსტად, რამდენიმე პიროვნებას, რომლებიც პოლიტბიუროს წევრები იყვნენ. გადაწყვეტილებები მიიღებოდა დახურულ კარს მიღმა. მოქმედებდა მიღებული გადაწყვეტილებების შესრულების მკაცრი ვერტიკალი. აღსრულების პროცესში არასოდეს ჩნდებოდა კითხვები, რადგან ამ შემთხვევაში ირთვებოდა სადამსჯელო მექანიზმი.  არჩევნები ფიქცია იყო. არჩევნებში მონაწილეობას არ იღებდა რამდენიმე კანდიდატი. იყო ერთი - და მას აძლევდა ხმას, ჩვეულებრივ, ამომრჩეველთა 99,99%. სხვადასხვა დონის საბჭოები, აღმასრულებელი კომიტეტები, სამინისტროები და სამთავრობო უწყებები აფორმებდნენ მიღებულ გადაწყვეტილებებს და უპატაკებდნენ პარტიის ორგანოებს მათი შესრულების შესახებ. პარტიის რაიონული კომიტეტის პირველი მდივანი წყვეტდა ყველა საკითხს. მოსამართლისთვის საქმის განხილვის თაობაზე ან განაჩენთან დაკავშირებით მისი თხოვნა ბრძანების ტოლფასი იყო. ასევე იყო რედაქტორისთვის მასალის გამოქვეყნების საკითხი. შესაბამისი წესი მოქმედებდა სხვა, უფრო მაღალ დონეებზეც. იგი წარმოადგენდა უმთავრეს კონსტიტუციურ ნორმას. სსრკ-ის 1977 წლის კონსტიტუციის მე - 6 მუხლში აყალიბებდა, რომ „საბჭოთა საზოგადოების წამყვანი და მმართველი ძალის, მისი პოლიტიკური სისტემის, სახელმწიფო და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ბირთვს წარმოადგენს საბჭოთა კავშირის კომუნისტური პარტია. სკკპ არსებობს ხალხისთვის და ემსახურება ხალხს“ (აღსანიშნავია, რომ ამ კონსტიტუციის საფუძველზე მისაღები საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის კონსტიტუციის მეშვეობით, 1978 წლის გაზაფხულზე იმპერიამ სცადა საქართველოში ქართულის, როგორც სახელმწიფო ენის, სტატუსის გაუქმება, რაც ეროვნულმა მოძრაობამ არ დაუშვა).  ე. ი. კომუნისტური პარტია (სამართლებრივ სივრცეში სხვა არც არსებობდა) ხელმძღვანელობდა და მართავდა პროცესს, ხოლო მთავრობა და სამეურნეო ორგანოები ასრულებდნენ მის მითითებებს. ამ წესის კიდევ ერთი დადასტურება იყო ქვეყნის მთავარი ეკონომიკური დოკუმენტის დამტკიცების პრაქტიკა - სახალხო მეურნეობის განვითარების ხუთწლიანი გეგმა, რომელიც მტკიცდებოდა კომუნისტური პარტიის მორიგ ყრილობაზე. როგორც წესი, ასეთი ყრილობებიც იმართებოდა ხუთ წელიწადში ერთხელ.
ამრიგად, საბჭოთა კავშირი იყო ტოტალიტარული სახელმწიფო, რომელშიც ძალაუფლება ეკუთვნოდა ინდივიდთა ჯგუფს, რომელთა ლეგიტიმურობა ვერავითარ კრიტიკას ვერ უძლებდა. სწორედ ამ მიზეზით ტერმინი „პოსტსაბჭოთა სივრცე“ არის არაკორექტული და მავნე. ტერმინი „პოსტტოტალიტარული სივრცე“, რომელსაც აგრეთვე გამოიყენებენ ექსპერტები (სამწუხაროდ, ნაკლები სიხშირით), უფრო ადეკვატურად ასახავს წარსულის რეალობას. იგი ზედმიწევნით ზუსტად აჩვენებს დანგრეული იმპერიის ხასიათს, ისევე, როგორც იმ მდგომარეობას, რომელშიც დღეს არის სსრკ-ის დაშლის შემდეგ მსოფლიო რუკაზე გაჩენილი სახელმწიფოების უმეტესობა.
არგუმენტები წარსულის შესახებ უკვე მოვიყვანეთ. რაც შეეხება აწმყოს, “პოსტტოტალიტარული სივრცის“ ზოგიერთმა ქვეყანამ უკვე ჩამოაყალიბა ფუნქციონალური დემოკრატია. ესენი არიან ლიეტუვა, ლატვია და ესტონეთი. ლოგიკურია, რომ ამ ქვეყნებში ცხოვრების დონე თვისებრივად უფრო მაღალია, რუსეთთან შედარებითაც. 2019 წელს მთლიანი შიდა პროდუქტი (მშპ) ერთ სულ მოსახლეზე ლატვიაში შეადგენდა 17,836 აშშ დოლარს, ლიეტუვაში  - 19,455 აშშ დოლარს, ესტონეთში -  23,660 აშშ დოლარს, ხოლო რუსეთში - 11.585 აშშ დოლარს. სსრკ-ის ტოტალიტარულ ხასიათთან დაკავშირებით ბალტიის ქვეყნებში სრული კონსენსუსი ჩამოყალიბდა. მცირე გამონაკლისია რუსული უმცირესობა, ისიც - ნაწილობრივ.
სამი ქვეყანა - უკრაინა, მოლდოვა და საქართველო - ცდილობენ შექმნან ფუნქციონალური დემოკრატიები და გახდნენ ევროპული სივრცის ნაწილი. მათ უკვე აჩვენეს არჩევნების გზით ძალაუფლების შეცვლის უნარი (იმედია, ამ ტენდენციის გაღრმავებას და განმტკიცებას შეუქცევადი ხასიათი აქვს), რაც დემოკრატიისთვის აუცილებელი კრიტერიუმია. სამწუხაროდ, ამ ქვეყნებშიც დროდადრო იჩენს თავს ტოტალიტარიზმის თვისებები. ამასთან, ეს ტენდენციები აქ ნამდვილად არ არის წამყვანი.
შემდეგი თეზისი, ალბათ, კრიტიკის საგანი გახდება, მაგრამ მაინც მივცემ თავს უფლებას გამოვთქვა მოსაზრება, რომ საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ „პოსტტოტალიტარულ სივრცეში“ არ ჩამოყალიბებულა სრულფასოვანი ტოტალიტარული სახელმწიფო. მიუხედავად იმისა, რომ რამდენიმე სწრაფად „პროგრესირებს“ ამ მიმართულებით და თითქმის მიაღწია მიზანს. პირველ რიგში, რა თქმა უნდა, რუსეთი, რაც, ბუნებრივია, ძლიერ ზეგავლენას ახდენს მთელ რეგიონზე. ზოგიერთი ავტორიტეტული მკვლევარი კი ამტკიცებს, რომ კრემლი წარმატებით აგებს ტოტალიტარულ სისტემას ფაშიზმის ელემენტებით. უნდა ვაღიაროთ მათ მიერ მოყვანილი არგუმენტების სისტემის დამაჯერებლობა და თანმიმდევრულობა.
დასკვნის სახით შეიძლება ითქვას, რომ ტერმინი „პოსტსაბჭოთა სივრცე“ აპელირებს ცრუ ცნებებზე და ხელს უწყობს ყალბი განცდების ჩამოყალიბებას. ტერმინი „პოსტტოტალიტარული სივრცე“ უფრო ზუსტია. შეიძლება ზოგიერთმა ანალიტიკოსმა გამოთქვას მოსაზრება, რომ ამ სივრცის ნაწილს აქვს ტოტალიტარიზმის ნიშნები, ან რომ ზოგიერთი სახელმწიფო უკვე ჩამოყალიბდა, როგორც ტოტალიტარული. რა თქმა უნდა, ამ აზრს აქვს არსებობის უფლება. ამასთან, ეს ლოგიკა არ უპირისპირდება მთავარ შეთავაზებას - დადგა დრო, დავასრულოთ ტერმინ „პოსტსაბჭოთა სივრცის“ გამოყენების პრაქტიკა.

Some Thoughts on the Use of the Term „Post-Soviet Space“
Almost 30 years have passed since the collapse of the Soviet Union. Addressing the Russian Federal Assembly on April 25, 2005, Vladimir Putin described the event as the "greatest geopolitical catastrophe of the twentieth century." Many experts and politicians were outraged by this sentiment. There was a reason for this outrage - the USSR nostalgia was clearly implied in the context. Unlike the Russian leadership, no one wanted to return to the USSR, even including Russia's most "loyal allies." This outrage intensified after the famous speech of the President of the Russian Federation at the Munich Security Conference on February 10, 2007. Experts and politicians started to talk about the dual interpretation of the norms and principles of international law and, consequently, the growing imminent threat emanating from Russia, primarily in relation to neighboring countries. This threat soon manifested - aggression was perpetrated against Georgia in August 2008, leading to the occupation of one-fifth of the country (Abkhazia and the so-called South Ossetia/Tskhinvali region), and in the spring of 2014, a war started against Ukraine followed by the annexation of Crimea and the occupation of some districts of the Donetsk and Luhansk regions of Ukraine.
What was the USSR? Why does its disappearance give the Kremlin residents such phantom pains? And how does the term "post-Soviet space" serve their interests? How does it reinforce the illusions about a broken empire?
To begin with, the USSR was neither Soviet, nor Socialist, nor for the Republics, nor a Union. It was a classic form of totalitarian state where power belonged to a group of people united in the Communist Party. More precisely, this comprised a few individuals who were members of the Politburo. Decisions were made behind closed doors. A strict vertical system of the execution of decisions was in place. Questions never arose during the enforcement process since a punitive mechanism was activated in such a case. Election was fiction. No body of candidates ran in elections. There was only one candidate – and he usually won by 99.99% of the electorate’s votes. Councils, executive committees, ministries and government agencies at various levels formulated decisions and reported to the party bodies on their implementation progress. The first secretary of the party's regional committee decided all matters. His request to a judge for a hearing or a judgment was tantamount to an order. Similar rules applied for editors on the matter of publishing material. The appropriate rules were applied to higher levels as well. They were the main constitutional norm. Article 6 of the 1977 Constitution of the USSR stated that:  “The Communist Party of the Soviet Union is the nucleus of the leading and ruling force of Soviet society, its political system, state and public organizations. The SUCP exists for the people and serves the people. (It should be noted that through the Constitution of the Soviet Socialist Republic of Georgia, which was to be adopted on the basis of this Constitution, the Empire tried to abolish the status of Georgian as the state language in Georgia in the spring of 1978 although this was thwarted by the National Movement). Hence, the Communist Party (there was no other party in the legal space) led and managed the process while the government and administrative bodies followed its instructions. Another confirmation of this rule was the practice of approving the country’s main economic document - the five-year plan for the development of the national industry which was approved at the congress of the Communist Party. Usually, such congresses were also held once every five years.
Thus, the Soviet Union was a totalitarian state in which power belonged to a group of individuals whose legitimacy could not withstand any criticism. That is why the term "post-Soviet space" is improper and harmful. The term "post-totalitarian space," which is also used by experts (unfortunately, less frequently) more adequately reflects the reality of the past. It shows the nature of the ruined empire with great precision as well as the situation in which most of the states that appeared on the world map after the collapse of the USSR find themselves today.
We have already provided arguments about the past. As for the present, some countries of the "post-totalitarian space" have already established a functioning democracy. These are Lithuania, Latvia and Estonia. It is logical that the standard of living in these countries is qualitatively higher even as compared to Russia. In 2019, the gross domestic product (GDP) per capita was USD 17,836 in Latvia, USD 19,455 in Lithuania, USD 23,660 in Estonia and USD 11,585 in Russia. A full consensus was reached in the Baltic states on the totalitarian nature of the USSR. Sections of the Russian minority are a small exception.
Three countries - Ukraine, Moldova and Georgia - are trying to build functional democracies and become part of the European space. They have already shown the ability to transfer power through elections (hopefully, deepening and strengthening this tendency is irreversible) which is a necessary criterion for democracy. Unfortunately, from time to time, the features of totalitarianism appear in these countries as well. However, these trends are not dominant.
The next thesis will probably be the subject of criticism but I will still allow myself to express the opinion that a full-fledged totalitarian state has not been established in the "post-totalitarian space" since the collapse of the Soviet Union. Although a few are rapidly "progressing" in this direction and have almost reached this goal. First and foremost, of course, is Russia which naturally has a strong influence on the entire region. Some authoritative scholars even argue that the Kremlin is successfully building a totalitarian system with elements of fascism. We must acknowledge the persuasiveness and consistency of the set of arguments presented by them.
In conclusion, we might say that the term "post-Soviet space" appeals to false notions and contributes to the formation of erroneous feelings. The term "post-totalitarian space" is more accurate. Some analysts may argue that sections of this space have signs of totalitarianism or that some states have already established themselves as totalitarian. Of course, this point view has a right to exist. However, this logic does not contradict the main proposition - it is time to end the practice of using the term "post-Soviet space."