ევროკავშირის წევრობის შესახებ საქართველოს განაცხადი
ეჭვს გარეშეა, რომ ევროკავშირის წევრობისთვის განაცხადის შეტანის განზრახვის დეკლარირება  თავისთავად, ძალიან სერიოზული ქმედებაა. იგი ემყარება გარკვეულ პოზიტიურ მოვლენებს: ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებას (ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო ზონა, მისი შემადგენელი ნაწილია) ხელი მოეწერა 2014 წელს, შემოღებულ იქნა უვიზო რეჟიმი ევროკავშირში გამგზავრებული საქართველოს მოქალაქეებისთვის, ევროკავშირი გახდა საქართველოს უდიდესი სავაჭრო პარტნიორი და ა.შ. ამავე დროს, ეს განზრახვა იწვევს ბევრ ურთიერთდაკავშირებულ კითხვას: ჩატარდა თუ არა კონსულტაციები ბრიუსელთან ამ განზრახვის თემაზე? დადებითად მიიღებენ თუ არა ასეთ განაცხადს ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოები 2024 წელს და მოხერხდება თუ არა მისი წინასწარი შეთანხმება ევროკომისიასთან? რა გავლენას მოახდენს გაფართოების პროცესთან დაკავშირებული ე.წ. ევროკავშირის გადაღლილობა? როდის მოხდება განაცხადის შეტანა, საქართველოში 2024 წლის  არჩევნებამდე თუ მის შემდეგ? თუ იგი წარდგენილი იქნება არჩევნებამდე, რა გავლენას მოახდენს პროცესებზე დაუკომპლექტებელი პარლამენტი, რომელსაც ამჟამად პოლიტიკური პარტიების აბსოლუტური უმრავლესობა აფასებს, როგორც ერთპარტიულს? როგორ შეიძლება ამ გამოწვევებთან გამკლავება? მოხდება თუ არა ევროკავშირის წევრობის შესახებ განაცხადის წარდგენა იქამდე, სანამ საქართველო მიიღებს ნატოში გაწევრიანების სამოქმედო გეგმას? გასათვალისწინებელია, რომ ევროკავშირის ყველა ახალი წევრი, როგორც წესი, ჯერ გახდა ნატოს წევრი. თუ ნატოს წევრობა პრიორიტეტი აღარ არის? განაცხადი წარდგება აღმოსავლეთ პარტნიორობის სხვა წევრებთან, ასოცირებულ წევრებთან უკრაინასა და მოლდოვასთან კოორდინაციით თუ ცალკე? რა დონის ეკონომიკური განვითარებით და სოციალური სტატუსის ხარისხით გვინდა მივეგებოთ ამ ისტორიულ დღეს?
არარეალურია ყველა ამ კითხვაზე პასუხის გაცემა ერთ პუბლიკაციაში. ნაცვლად ამისა, ჩვენი მიზანია ეკონომიკური განვითარების ფაქტორის განხილვა.
უდავოა, რომ სხვა მიზეზებთან ერთად, საქართველოს ეკონომიკური განვითარების ამჟამინდელი დონის გათვალისწინებით, განაცხადის წარმატებით აღქმის შანსები საკმაოდ შეზღუდულია. ძალიან დიდი სხვაობაა საქართველოს ეკონომიკური განვითარების დონესა და ევროკავშირის ყველაზე სუსტ ეკონომიკას - ბულგარეთს შორის. რაც მით უარესია, არც ამ განვითარების დინამიკა მეტყველებს საქართველოს სასარგებლოდ. თუ საქართველოს მთავრობა ვერ შეძლებს რადიკალურად გააუმჯობესოს ეს დინამიკა მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში, შეიძლება დავივიწყოთ ევროკავშირის წევრობისთვის განაცხადის სერიოზული განზრახვები. იმისათვის, რომ გავიგოთ, შეუძლია თუ არა მარტო „ქართული ოცნების“ მიერ შექმნილ მთავრობას გაუმკლავდეს ამ გამოწვევას, შეგვიძლია შევადაროთ ბულგარეთისა და საქართველოს ეკონომიკური განვითარების დონე და დინამიკა 2012-2020 წლებში.
მშპ-ის მოცულობა (მლრდ. აშშ დოლარი)
წყარო: https://knoema.com/atlas/Bulgaria/GDP?compareTo=GE
2012
2013
2014
2017
2018
2019
2020
ბულგარეთი
54.01
55.59
56.88
50.63
53.78
59.07
66.27
67.93
67.92
16.49
17.19
17.63
14.95
15.14
16.24
17.60
17.74
16.32
მშპ ერთ სულ მოსახლეზე (აშშ დოლარი)
წყარო: https://knoema.com/atlas/Bulgaria/GDP-per-capita?compareTo=GE
7415
7673
7898
7077
7573
8379
9466
9772
9826
4410
4623
4742
4018
4061
4359
4719
4765
4405
მთავრობის მთლიანი ვალი მშპ-სთან მიმართებით (%)
წყარო:https://knoema.com/atlas/Bulgaria/Government-gross-debt-as-a-share-of-GDP?compareTo=GE
16.6
17.2
26.4
25.4
27.1
23.0
20.1
18.6
24.1
33.5
32.5
33.3
38.8
42.2
40.8
40.0
42.6
58.7
უმუშევრობა (%)
წყარო: https://knoema.com/atlas/Bulgaria/Unemployment-rate?compareTo=GE
12.4
13.0
11.5
9.2
7.7
6.2
5.2
4.2
5.6
16.9
14.6
14.1
14.0
13.9
12.7
11.6
n/a
ინფლაცია (%)
წყარო: https://knoema.com/atlas/Bulgaria/Inflation-rate?compareTo=GE
2.4
0.4
- 1.6
- 1.1
- 1.3
1.2
2.6
2.5
- 0.9
- 0.5
3.1
4.0
2.1
6.0
4.9
5.3
2012-2020 წლებში ბულგარეთის მთლიანი შიდა პროდუქტი, მოცულობით და ერთ სულ მოსახლეზე, გაიზარდა მეოთხედით, მაშინ, როცა იგივე მაჩვენებლები საქართველოში მცირედით შემცირდა. ბულგარეთში სახელმწიფო ვალის კოეფიციენტი მთლიანი შიდა პროდუქტის მიმართ 16,6%-დან 24,1%-მდე გაიზარდა; საქართველოში კი 33.5%-დან 58.7%-მდე. უმუშევრობის დონე ბულგარეთში 12,4%-დან 5,6%-მდე შემცირდა, საქართველოში კი 17,2%-დან 11,6%-მდე შემცირდა (2019 წელს, 2020 წლის მონაცემები ჯერ არ არის ხელმისაწვდომი). აღნიშნულ პერიოდში ბულგარეთში ინფლაციის მაჩვენებლები 2.4%-დან 1.2%-მდე შემცირდა, ხოლო საქართველოში - 0.9%-დან 5.3%-მდე გაიზარდა. მთლიანი შიდა პროდუქტთან მიმართებით მთავრობის მთლიანი ვალი, ბულგარეთში 24.1%, ხოლო საქართველოში 58.7%-ია. სურათი საკმარისად მკაფიოა: განხილული პერიოდის განმავლობაში, ბულგარეთთან მიმართებით საქართველოს ჩამორჩენამ ყველა განზომილებით მხოლოდ იმატა. შესაძლებელია თუ არა, რომ იყოს სხვაგვარად? დიახ, ეს შესაძლებელია. ეს ნათელი გახდება, თუ გავაანალიზებთ საქართველოს ეკონომიკური განვითარების პარამეტრებს 2003 წლიდან.
პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მთავრობის მიერ განხორციელებული რადიკალური რეფორმების შედეგად, ქვეყნის ეკონომიკამ დინამიკურად დაიწყო განვითარება. შთამბეჭდავი იყო ყოველწლიურად ქვეყნის პოზიციების გაუმჯობესება მსოფლიოს სხვადასხვა რეიტინგში. დაიწყო ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება - გზის მშენებლობა, ენერგომომარაგება, წყალმომარაგება, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების შემოდინება; დაიწყო სხვა, ქვეყნის დედაქალაქის ალტერნატიული, ეკონომიკური განვითარების ცენტრების აღმოცენება. ამ პროცესის ნაწილი იყო პოლიტიკური ინსტიტუციების გადანაწილება: საკონსტიტუციო სასამართლო გადავიდა ბათუმში, პარლამენტი ქუთაისში და ა.შ.
შეუძლებელია მომავლის აშენება წარსულის ფუნდამენტური ანალიზის გარეშე. მიუხედავად პოლიტიკური პრეფერენციებისა, ასეთი ანალიზი დაგვეხმარება გავიგოთ, თუ სად შეიძლება იყოს დღეს საქართველო და რამდენად შეიძლება ის დაუახლოვდეს, თუნდაც ეკონომიკური მაჩვენებლების თვალსაზრისით, ევროკავშირის წევრობის მოთხოვნის ამბიციური ამოცანას. ორი პატარა ცხრილი დაგვეხმარება სიტუაციის გარკვევაში.
საქართველოს მშპ 2003 – 2019 წლების პერიოდში (მლრდ. აშშ დოლარი)
წყარო: https://tradingeconomics.com/georgia/gdp
2003
2007
3.99
10.17
საქართველოს მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 2003-2019 წლების პერიოდში (აშშ დოლარი)
წყარო: https://www.geostat.ge/media/27810/Mtliani-shida-produqti-2018-celi-dazustebuli%28geo%29.pdf
2010
1070
3232
4422
4763
ცხრილები ადასტურებს, რომ 2003-2012 წლების ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების ტენდენციების შენარჩუნების შემთხვევაში, დღეს ჩვენ სულ სხვა მდგომარეობაში ვიქნებოდით, მაგრამ ეს არ მომხდარა. სამწუხაროდ, ყველაზე ზუსტი ტერმინი, რომელიც შეიძლება გამოვიყენოთ 2012 წლიდან დღემდე საქართველოს ეკონომიკაში არსებული ვითარების აღსაწერად არის „სტაგნაცია“.
აშკარაა, რომ 2003 წელს მთლიანი შიდა პროდუქტის დონე დაბალი იყო. 2003 წლიდან 2012 წლამდე მშპ ოთხჯერ გაიზარდა; ნამატმა 12 მლრდ. აშშ დოლარი შეადგინა. მომდევნო ცხრა წლის განმავლობაში რომ ოთხჯერ გავზრდილიყავით, ახლა ჩვენი მთლიანი შიდა პროდუქტი 50 მლრდ. აშშ დოლარს მიუახლოვდებოდა. ალბათ ეს შეუძლებელი იყო, თუმცა შესაძლებელი იყო მშპ-ის გაორმაგება 32 მლრდ. დოლარამდე, ან თუნდაც მისი იგივე 12 მლრდ. დოლარით, 28 მლრდ. დოლარამდე, გაზრდა. ამ უკანასკნელ შემთხვევაშიც კი, დღეს ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების დონე მიუახლოვდებოდა ბულგარეთისას, მისი ყველა შესაბამისი შედეგებით. მაგალითად, შესაძლებელი იქნებოდა აშშ დოლარის დენომინაციაში ამჟამად არსებული მინიმალური პენსიისა და ხელფასის გაორმაგება.
საკმარისი მშპ არის მყარი არგუმენტი ევროკავშირის წევრობისთვის განაცხადის მისაღებად. ეკონომიკური განვითარების დონის მიახლოება თუნდაც ორგანიზაციის ყველაზე სუსტ ეკონომიკასთანაც კი მეტ სიმყარეს სძენს ამგვარ განაცხადს. 2024 წლისთვის ამ ოცნების ასასრულებლად ჩვენმა ქვეყანამ ეკონომიკური სასწაული უნდა მოახდინოს.

Georgia’s Application for European Union Membership
It is undoubtable, that a declaration of intent to apply for European Union membership is itself a very serious act. It is based on certain positive developments: Association Agreement (Deep and Comprehensive Free Trade Area being integral part of it) with the EU was signed in 2014, visa free regime for Georgian citizens travelling to EU was introduced, EU became Georgia’s biggest trade partner etc. At the same time this intention raises many related questions. Have there been consultations with Brussels on the subject of this intention? Will such an application be well received in 2024 by EU member states and agreed in advance with the European Commission? What about EU fatigue concerning enlargement process? Will the application be made before or after the 2024 Georgian elections? If it is submitted before the elections, then what about the incomplete parliament, which is currently assessed by the overwhelming majority of political parties as a single-party one? How can these challenges be met? Will the application for EU membership be made before Georgia will receive NATO Membership Action Plan? It should be borne in mind that all new members of the EU, as a rule, first became members of NATO. Or is NATO membership no longer a priority? Will the application be made in coordination with other members of the Eastern Partnership, Associated Members Ukraine and Moldova, or alone? With what level of economic development and quality of social status do we want to approach this historic day?
It is unrealistic to find an answer to all these questions in one publication. The aim of this article is instead to explore the factor of economic development.
It is indisputable that among other reasons, with current level of economic development of Georgia chances for the successful application are rather limited. There is too big a gap between the economic development level of Georgia and that of the weakest economy of the European Union - Bulgaria. What is worse, the dynamics of this development are not in Georgia's favor either. If the Government of Georgia is unable to radically improve this dynamic in the coming four years, one can forget about the seriousness of intentions to apply for European Union membership. In order to understand whether the government formed alone by the “Georgian Dream” party can face this challenge, we can compare the level and dynamics of the economic development of Bulgaria and Georgia in the period of 2012 - 2020.
GDP volume (bln. USD)
Source: https://knoema.com/atlas/Bulgaria/GDP?compareTo=GE
2012
Bulgaria
54.01
55.59
56.88
50.63
53.78
59.07
66.27
67.93
67.92
16.49
17.19
17.63
14.95
15.14
16.24
17.60
17.74
16.32
GDP per capita (USD)
Source: https://knoema.com/atlas/Bulgaria/GDP-per-capita?compareTo=GE
7415
7673
7898
7077
7573
8379
9466
9772
9826
4410
4623
4742
4018
4061
4359
4719
4765
4405
Government gross debt as a share of GDP (%)
Source: https://knoema.com/atlas/Bulgaria/Government-gross-debt-as-a-share-of-GDP?compareTo=GE
16.6
17.2
26.4
25.4
27.1
23.0
20.1
18.6
24.1
33.5
32.5
33.3
38.8
42.2
40.8
40.0
42.6
58.7
Unemployment (%)
Source: https://knoema.com/atlas/Bulgaria/Unemployment-rate?compareTo=GE
12.4
13.0
11.5
9.2
7.7
6.2
5.2
4.2
5.6
16.9
14.6
14.1
14.0
13.9
12.7
11.6
n/a
Inflation (%)
Source: https://knoema.com/atlas/Bulgaria/Inflation-rate?compareTo=GE
2.4
0.4
- 1.6
- 1.1
- 1.3
1.2
2.6
2.5
- 0.9
- 0.5
3.1
4.0
2.1
6.0
4.9
5.3
In the period 2012 - 2020. Bulgaria's gross domestic product, in terms of volume and per capita, grew by a quarter, while similar indicators in Georgia slightly decreased. The public debt ratio to gross domestic product in Bulgaria increased from 16.6% to 24.1%; in Georgia from 33.5% to 58.7%. The unemployment rate in Bulgaria decreased from 12.4% to 5.6%, and in Georgia from 17.2% to 11.6% (in 2019, data for 2020 is not yet available). Inflation rates in Bulgaria decreased from 2.4% to 1.2% in the said period, while in Georgia they increased from - 0.9% to 5.3%. The government’s gross debt as a share of GDP in Bulgaria is 24.1%, while in Georgia it is 58.7%. The picture is clear enough: over the period under review, Georgia's lag behind Bulgaria in all dimensions has only increased. Could it be otherwise? Yes, it could. This becomes clear if we analyze the parameters of Georgia's economic development since 2003.
As a result of the radical reforms introduced by the Government of President Mikheil Saakashvili, the country's economy began to develop dynamically. Every year, the country began to improve positions impressively in different world rankings. Infrastructure projects began to be implemented - road construction, energy supply, water supply, foreign direct investments began to flow; centers of economic development as alternative to the capital of the country began to appeare. Part of this process was the dispersal of political institutions: the Constitutional Court moved to Batumi, the Parliament to Kutaisi, etc.
It is impossible to build the future without a fundamental analysis of the past. Regardless of political preferences, such an analysis will help to understand where Georgia could be today, and how close it could come, at least in terms of economic indicators, to the ambitious task of applying for European Union membership. Two small tables will assist us in clarifying the situation.
GDP of Georgia in the period of 2003 – 2019 (bln. USD)
Source: https://tradingeconomics.com/georgia/gdp
2003
3.99
10.17
GDP of Georgia per capita in the period of 2003 – 2019 (USD)
Source: https://www.geostat.ge/media/27810/Mtliani-shida-produqti-2018-celi-dazustebuli%28geo%29.pdf
2010
1070
3232
4422
4763
The tables confirm that assuming the trends of economic development accumulated by the country in the period of 2003 - 2012 had stayed in picture, today we would be in a completely different position. This didn’t happen. Unfortunately, the most accurate term that can be used to describe the situation in the Georgian economy from 2012 to the present day is “stagnation”.
It is clear that in 2003 the level of the gross domestic product was low. From 2003 to 2012, GDP quadrupled; the surplus was $12 billion. If we had grown fourfold over the next nine years, we would now be approaching a GDP of $ 50 billion. Perhaps an impossibility, but it was quite possible to double the GDP to $32 billion, or at least to increase it by the same $12 billion, to the level of $28 billion. Even in the latter case, today the level of economic development of our country would be comparable to that of Bulgaria with all the respective consequences. For example, the basic pension and minimum wage could be doubled what it currently is, in dollar terms.
A sufficient GDP is a solid argument for European Union membership application. The comparability of the level of economic development with even the weakest economy of the organization will make such an application more credible. For this dream to come true by 2024 our country has to perform an economic miracle.