რუსეთის მიმართ ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკის გადაფასება
ევროკავშირსა და რუსეთს შორის ურთიერთობები 2014 წლის შემდეგ უპრეცედენტოდ გაუარესდა, რაც ევროკავშირმა ბელარუსის რეჟიმის წინააღმდეგ პროტესტს დაუჭირა მხარი და რუსი ოპოზიციონერი აქტივისტის - ალექსეი ნავალნის მოწამვლა-დაკავების გამო რუსეთს სანქციები დაუწესა.  2021 წლის თებერვალში, ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის ჯოზეფ ბორელის მოსკოვში ვიზიტისას, რუსეთმა  ხაზგასმით აღნიშნა,  რომ ევროკავშირთან კონსტრუქციულ დიალოგში ჩართვის  არანაირი სურვილი არ აქვს. ამას მოჰყვა უკრაინის საზღვართან რუსეთის სამხედრო დანაყოფების რაოდენობის მნიშვნელოვანი ზრდა. ამგვარად, მოსკოვის ძალის დემონსტრირებამ და მზადყოფნამ, უგულებელყო ევროკავშირის ინტერესები და გამოააშკარავა ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკის სისტემური ხარვეზები. როდესაც ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებს კრემლის მიმართ განსხვავებული ინტერესები ამოძრავებთ, ევროკავშირის გეოპოლიტიკური მნიშვნელობის შენარჩუნებისთვის სასიცოცხლო ამოცანაა რუსეთის მიმართ საერთო პოზიციის შემუშავება.
ევროკავშირისა და რუსეთის ურთიერთობების გაუარესება
ბორელის მოსკოვში ვიზიტის შემდეგ, ევროკავშირის საგარეო ურთიერთობების საბჭომ რუსეთის მიმართ საგარეო პოლიტიკის განხილვისას ე.წ. ხუთი  პრინციპის მიხედვით იხელმძღვანელა. ამ პრინციპების ჩარჩო საგარეო ურთიერთობების საბჭომ რუსეთის მიმართ ევროკავშირის ერთიანი პოლიტიკის ჩამოსაყალიბებლად 2016 წლის მარტში  შეიმუშავა. მიუხედავად იმისა, რომ საბჭოში მიღებული შეთანხმება რუსეთის მიერ საერთაშორისო სამართლის დარღვევასა და ჰიბრიდული ომის წამოწყებაზე აუცილებელ მკაცრ რეაგირებას ეხება, შეთანხმება ევროკავშირისთვის საინტერესო საკითხებში მოსკოვთან შერჩევით თანამშრომლობასაც მოიაზრებს. კავშირის პრინციპების მიზანია იყო აღმოსავლეთ სამეზობლოსთან ურთიერთობის გარკვეული ბალანსის შექმნა. უახლოესმა მოვლენებმა კი ცხადყო, რომ ევროკავშირისთვის აუცილებელია ამ ურთიერთობების გადაფასება.
ევროკავშირის მცდელობებს საერთო ენა გამოენახა რუსეთთან, მოსკოვი ყოველთვის ხაზგასმით პასუხობდა, რომ ორგანიზაციის შერჩევითი თანამშრომლობა საერთოდ არ შეესაბამება კრემლის ინტერესებს. რუსეთის მთავრობას განსაკუთრებით აღიზიანებს ევროკავშირის ის საგარეო პრინციპები, რომლებიც წინა პლანზე აყენებს ყოფილ საბჭოთა ქვეყნებთან ურთიერთობების გაღრმავებასა და რუსული სამოქალაქო საზოგადოების ხელშეწყობას. მოსკოვს ხშირად დაუდანაშაულებია ევროკავშირი რუსეთში რეჟიმის შეცვლის წახალისების მცდელობაში და ამიტომაც მიიღო კრემლმა „არასასურველი“ არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ოპოზიციური აქტივობის წინააღმდეგ უმკაცრესი ზომები. პრობლემური ურთიერთობების გამო რუსეთი ორგანიზაციასთან ინსტიტუციურ თანამშრომლობას ყოველთვის ამჯობინებდა ევროკავშირის წევრ-ქვეყნებთან ჰქონოდა ინდივიდუალური ურთიერთობები. ინტერესების შეუთავსებლობამ კვლავ  იჩინა თავი ევროკავშირის მიერ 2020 წლის ბელარუსის არჩევების არალეგიტიმურად ცნობისა და ლუკაშენკოს წინააღმდეგ სანქციების დაწესების შემდეგ. სიტუაცია კიდევ უფრო გაამწვავა ნავალნის მოწამვლამ, რამაც ევროკავშირი იძულებული გახადა კრემლის წინააღმდეგ უფრო ხისტი პოზიცია ჰქონოდა. ამასთან, ორგანიზაციის წევრი ქვეყნების ინტერესთა სხვადასხვაობა  დიდწილად აზიანებს რუსეთის მიმართ ევროკავშირის პოლიტიკის თანამიმდევრულობას, რაც რუსეთს ხელს აძლევს გააგრძელოს საკუთარი აგრესიული პოლიტიკა და უგულებელყოს ევროკავშირის ინტერესები.
ერთიანობაზედმეტმრავალფეროვნებაში
რუსეთის მიმართ ერთიან საგარეო პოლიტიკასთან დაკავშირებით  ევროკავშირში, წევრ ქვეყნებს შორის, ყოველთვის არსებობდა უთანხმოება. ეს დიდწილად გამოწვეული იყო დიდი წევრი ქვეყნების მოთხოვნით, რომ ეკონომიკური სარგებლის მიღების მიზნით ეთანამშრომლათ მოსკოვთან, რაც, თავის მხრივ, კიდევ უფრო წარმოაჩენდა ევროკავშირში კონსენსუსის ნაკლებობას. მიუხედავად ორგანიზაციის ლიდერების სურვილისა, რომ  ევროპის გლობალური გეოპოლიტიკური როლი გაიზარდოს, ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკა კვლავაც რჩება მთავრობათაშორისი გარიგების საგნად, რომელიც უფრო რუსეთის მიმართ განსხვავებული მოსაზრებების თავმოყრაა, ვიდრე ერთიანი პოზიციისა.
ევროკავშირის ზოგიერთი წევრი-სახელმწიფო უპირატესობას ანიჭებს მოსკოვთან თანამშრომლობას, რიგი ქვეყნებისა კი, როგორებიცაა ბალტიისპირეთის ქვეყნები, პოლონეთი და რუმინეთი, ასეთ ურთიერთობებს კატეგორიულად ეწინააღმდეგება. რუსეთის მიმართ მათი რიტორიკა არის ძალიან უხეში და ძირითადად განპირობებულია მწარე ისტორიული გამოცდილებით და უკრაინასა და საქართველოში რუსეთის აგრესიით. საინტერესოა, რომ  რუსეთთან 2014 წლის სამხედრო საწყობის აფეთქებასთან დაკავშირებულ დიპლომატიურ უთანხმოებაში ჩეხეთს მხარი, აშშ-ის გარდა, ევროკავშირის წევრი ქვეყნებიდან მხოლოდ ბალტიისპირეთის ქვეყნებმა, პოლონეთმა და ცენტრალური ევროპის ზოგიერთმა ქვეყანამ დაუჭირა.
სურათი 1. ჩეხეთ-რუსეთის „დიპლომატიური ომი“ და ამით გამოწვეული დიპლომატიური გაძევებები. (წყარო: Financial Times)
აღსანიშნავია, რომ საფრანგეთი, იტალია და გერმანია რუსეთთან თანამშრომლობის გზებს კვლავაც ეძებენ. 2020 წლის მიუნხენის სამიტზე საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა ღიად მხარიც კი დაუჭირა რუსეთთან დიალოგს „უთანხმოებების მოსაგვარებლად“. გერმანიამ კი არაოფიციალური დოკუმენტით დასავლელ პარტნიორებს კრემლთან „შერჩევითი თანამშრომლობისკენ“ მოუწოდა. მიუხედავად იმისა, რომ ეს არაოფიციალური დოკუმენტი მოსკოვის მიმართ გარკვეულ ბრალდებებსაც მოიცავდა, ის ხაზს უსვამდა ევროკავშირისთვის „სასიცოცხლო მნიშვნელობის ინტერესებს“ კრემლთან  ისეთ საკითხებში ურთიერთობებში, როგორიცაა ჩრდილოეთ აფრიკასა და ახლო აღმოსავლეთში კონფლიქტები, გარემოსა და ეკონომიკის წინაშე არსებული გლობალური გამოწვევები. აღსანიშნავია, რომ „სტრუქტურული“ თანამშრომლობის საჭიროებაზე განცხადება ეწინააღმდეგება ნავალნისა და პროტესტებთან დაკავშირებით რუსეთის წინააღმდეგ ევროკავშირის მიერ შემოღებულ სანქციებს.
უნდა ითქვას, რომ, როგორც ჩანს, ანგელა მერკელი უპირატესობას ანიჭებს არა გეოპოლიტიკურ საკითხებს, არამედ ეკონომიკურ სარგებელს და მიუხედავად ევროკავშირის ზოგიერთი წევრის წინააღმდეგობისა, გერმანია კვლავ რჩება ჩართული ჩრდილოეთის ნაკადის მეორე გაზსადენის პროექტში, რომლის მიზანია რუსეთიდან გაზის იმპორტის გაზრდა. აქედან გამომდინარე, ევროკავშირის ზოგიერთი გავლენიანი წევრი-სახელმწიფოს მოსკოვთან თანამშრომლობის სურვილი ორგანიზაციის შიგნით არსებულ ქვეყნებს შორის დაყოფას კიდევ უფრო ამწვავებს, რაც ევროკავშირის, როგორც გეოპოლიტიკური აქტორის, ქმედითუნარიანობას ამცირებს და რუსეთს ხელს უწყობს რეგიონში საკუთარი აგრესიული და დესტაბილიზაციისკენ მიმართული პოლიტიკის გაგრძელებაში. ევროკავშირის შიგნით არსებულმა მწვავე პრობლემამ თავი იჩინა მოსკოვში გამართულ პრეს-კონფერენციაზე, სადაც ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენელი უპრეცედენტოდ დაამცირეს. ასევე აღსანიშნავია, რომ გასული ხუთი წლის განმავლობაში რუსული გაზის ექსპორტმა ევროკავშირში რეკორდულ მაჩვენებელს მიაღწია და უკვე  ორგანიზაციის მარაგის დაახლოებით 40%-ს შეადგენს. პროექტის დასრულების შემდეგ „ჩრდილოეთის ნაკადი 2“ რუსული გაზის ევროპაში ექსპორტს გააორმაგებს და კრემლის ბერკეტს ევროკავშირის ენერგიის პოლიტიკის მიმართ კიდევ უფრო გაამყარებს.
რუკა 1. გაზსადენიჩრდილოეთის ნაკადი 2“ (წყარო: ფინეთის საზოგადოებრივი მაუწყებლობა)
შესაძლო ცვლილებები
მიუხედავად იმისა, რომ ჯერჯერობით რუსეთის მიმართ ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკის ტრანსფორმაციის არანაირი ნიშანი არ არსებობს, წევრ-სახელმწიფოებისთვის უმნიშვნელოვანესია საკუთარი პოზიციების გამყარება. ორგანიზაციის ზოგიერთი გავლენიანი ქვეყნის მიერ მოსკოვთან ახალი კავშირების ძიება, განსაკუთრებით, ენერგოსექტორში, ძირს კვლავ ევროკავშირის ერთიანობასა და უსაფრთხოებას უთხრის. ამჟამად საგარეო პოლიტიკის ზენაციონალურ დონეზე  გადაჭრა რეალობას მოკლებულია, მაგრამ უახლოესმა მოვლენებმა გამოააშკარავა, რომ აუცილებელია შეიცვალოს კრემლის მიმართ ევროკავშირის პოლიტიკა. დაქსაქსული პოზიციებისა და რბილი რიტორიკის მაგიერ საჭიროა ევროკავშირის ლიდერებმა შეიმუშაონ უფრო ერთიანი, მტკიცე და თანამიმდევრული მიდგომა.
მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთი სოციალურად და ეკონომიკურად თანდათანობით სუსტდება, ის ჯერ კიდევ რჩება ევროკავშირისა და მისი პარტნიორების უსაფრთხოების მთავარ გამოწვევად. ამრიგად, მტრულად განწყობილ მოსკოვთან დათმობების მაგიერ, ევროკავშირმა მთელი ძალისხმევა აღმოსავლეთ პარტნიორებთან მეტი ინტეგრაციისაკენ უნდა მიმართოს. ორგანიზაციამ პარტნიორ ქვეყნებს, განსაკუთრებით კი, საქართველოს, უკრაინასა და მოლდოვას, მეტად ხელშესახები სტიმული უნდა შესთავაზოს, რაც დაფუძნებული იქნება გარკვეულ პირობებზე და პარტნიორები ამით სარგებლობას მხოლოდ დემოკრატიული რეფორმების გატარების შემდეგ შეძლებენ. ევროკავშირის მარეგულირებელ მოდელთან შესაბამისობის მიღწევასთან ერთად, ევროკავშირის მხრიდან საჭიროა აღმოსავლეთი პარტნიორობის ქვეყნებისათვის  უფრო ღრმა პოლიტიკური ინტეგრაციისა და სამომავლო წევრობის შესაძლებლობების შეთავაზებაც. როგორც ჩანს, გარდაუვალია კრემლსა და ევროკავშირს შორის დაპირისპირება. მოსკოვს  ევროკავშირისა და მისი პარტნიორების წინააღმდეგ ზომების გატარების დიდი გამოცდილება აქვს. ჩეხეთში საწყობის აფეთქებაში რუსეთის სავარაუდო თანამონაწილეობა მხოლოდ ერთი მაგალითია უამრავი მსგავსი შემთხვევიდან.

(Re)Mapping the EU’s Relations with Russia: Time for Change?
The EU’s support for anti-regime protests in Belarus and the sanctions imposed on Russia upon the poisoning and the detention of the Russian opposition activist, Alexey Navalny, have led to a severe deterioration of EU-Russia relations, something unseen since 2014. During a visit of the EU’s high representative, Josep Borrell, to Moscow in February, Russia made it clear that it has no interest in engaging in a constructive dialogue with the EU. Subsequently, Russia increased its military build-up near the Ukrainian border. Moscow’s power demonstration and readiness to ignore the EU’s interests have laid bare some systemic faults within EU foreign policy. Thus, while member states have discrepant interests towards the Kremlin, shaping a common position towards Russia has become paramount for the EU in order to remain an important geopolitical actor in the region.
A Backlash of EU-Russian Relations
Following Borrell’s visit to Moscow, the EU’s Foreign Affairs Council (FAC) discussed the development of EU-Russia relations within the framework of the five guiding principles. These principles were outlined by the Council in March 2016 in order to shape the EU’s external policy vis-à-vis Russia. Even though the Council agreed to act tough on Russia’s infringements of international law and contain its hybrid warfare, it agreed to selectively engage with Moscow on issues of interest to the EU. The Union’s principles aimed to create some balance in relations with its eastern neighbour. Nonetheless, the recent developments have shown that there is a clear need to remap these relations.
Despite the EU’s attempt to find a common ground of interests with Russia, Moscow always responds that the EU’s selective engagement nowhere near complies with the Kremlin’s interests. Some of the EU’s foreign policy principles that aim to promote deepening relations with former Soviet states and support Russian civil society have always caused grievances in the Kremlin. Moscow has frequently fueled accusations at the EU for its attempts to foster regime change and even adopted stricter laws on foreign funding of ‘undesirable’ NGOs and opposition activities. Due to this development, Moscow has always preferred to cooperate with individual member states of the EU rather than the institutional framework uniting the countries. However, the incompatibility of interests once again manifested itself after the EU’s non-recognition of the 2020 Kremlin-supported election results in Belarus and subsequent sanctions on Lukashenko. The situation was further exacerbated after Navalny’s alleged positioning which led to the EU’s harsh stance toward the Kremlin. Thus, the EU-Russia relationship has seen its lowest point since 2014. Nevertheless, the division among member states still hinders the coherence of the EU’s Russia policy. This gives Russia a hand to continue its aggressive politics and largely ignore the bloc’s interests.
United in “Too Much” Diversity?
There has always been too much inter-state division in the EU regarding its common foreign policy toward Russia. The issue has been largely driven by the largest member states for which the lowest common denominator in relations with Moscow has always been engagement for the sake of economic benefits. This has constantly led to the lack of a consensus within the Union. Despite the ambitions of EU leadership to boost the “EU’s geopolitical role on the world stage,” the organisation’s foreign policy still largely remains dependent on intergovernmental bargaining that is more like a ‘melting pot’ of different opinions on Russia rather than a united stance.
Some member states have favoured engaging with Moscow, whereas another group of states, including the Baltic countries, Poland and Romania, see it as unacceptable. Their rhetoric towards Moscow is harsh and draws from historical experience as well as Russia’s aggression in Ukraine and Georgia. For instance, apart from the US, the Baltic states, Poland and several other Central European countries were the only EU member states that showed support to the Czech Republic in the tit-for-tat diplomatic clash with Moscow regarding the alleged involvement of Russian spies in the 2014 explosions at a Czech munitions depot.
Figure 1. ‘A Diplomatic War’ Between Russia and the Czech Republic and Subsequent Diplomatic Expulsions (Source: Financial Times)
Meanwhile, France, Italy and Germany have been seeking new opportunities for cooperation with Russia. At the 2020 Munich Summit, the President of France, Emmanuel Macron, advocated more dialogue with Moscow in order to “resolve differences.” Subsequently, in a ‘non-paper’ Germany urged its Western partners to opt for “selectively engaging” the Kremlin. While an unsigned document voiced several accusations against Moscow, it noted that the EU should have a “vital interest” in stable relations with the Kremlin on issues, such as conflicts in the MENA region, global environmental and various economic challenges. The statement for “structured” cooperation, however, contrasted with the EU’s new sanctions on Russia over the Navalny case and the crackdown on protests.
Apart from that, Angela Merkel seems to have prioritised the acquisition of economic benefits over geopolitical concerns and despite the objections of several EU member states, Germany remains immersed in the Nord Stream 2 pipeline project, designed to import gas from Russia. Hence, some of the aspirations of influential EU member states to cooperate with Russia have somewhat compromised the EU sanctions imposed on Moscow and are leading to further fragmentation within the organisation. This also undermines the EU’s performance as a geopolitical actor and encourages Russia to largely overlook it and keep pursuing its destabilising and aggressive politics in the region. This deep-rooted issue of the EU was manifested at the press conference in Moscow where the European Union’s Chief Representative, Josep Borrell, was unprecedentedly humiliated. Apart from that, in the past few years, Russian gas exports have seen a record high, encompassing roughly 40% of the EU’s supplies. Once completed, Nord Stream 2 will double Russian gas exports to the EU and boost the Kremlin’s leverage over the energy policy.
Map 1. The Nord Stream 2 Pipeline (Source: Finnish Broadcasting Company)
Future Prospects for Change?
Even though there are almost no signs of shifts in EU foreign policy towards Russia, member states face a dire necessity of solidifying their stance. Seeking new links with Moscow by some influential member states, especially in the energy sector, can only undermine EU unity and security in the long run. Although supranationalisation of foreign policy might not be realistic for the organisation, for the time being, recent developments have shown that its foreign policy towards the Kremlin should be recalibrated. EU leaders should adopt a more robust and coherent collective approach instead of having divided positions and soft rhetoric.
Even though Russia is a declining power by economic and social measures, it has proven to be able to remain the chief security challenge for the EU and its partners for decades to come. Thus, instead of appeasing hostile Moscow, the EU should commit itself to upgrading the integration with its Eastern Partners. These states, especially Georgia, Ukraine and Moldova, inter alia, should be offered, more tangible incentives underpinned by the conditionality of democratic reforms. In addition to alignment with the EU’s regulatory model, the opportunities for more enhanced political integration and eventual membership should be made available as well. It seems that a new confrontation between the Kremlin and the EU seems to be inevitable. Yet, Russia has a long history of employing its assertive measures against the EU’s partners as well as the EU per se. The recent revelation of Russia’s alleged complicity in the explosion of a warehouse in the Czech Republic is solely one of a myriad of examples.