აფხაზეთისა და სამაჩაბლოს საკითხი ნატოსა და ევროკავშირში გაწევრიანების კონტექსტში
ბოლო ხანებში რადიოსა და მედიის სხვა საშუალებებში ხშირად ისმის ასეთი პოპულისტური ბუნების მკაცრი განცხადებები: „არ გაბედონ და ნატოში აფხაზეთისა და სამაჩაბლოს გარეშე არ შევიდნენ! ამას ქართველი ერი არ დაუშვებს!“. ასეთი რიტორიკა ახასიათებს რამდენიმე პოლიტიკური ძალისა და მოძრაობის წარმომადგენლებს, რომელთაც კრებსითად „პრორუსულ ძალებს“ უწოდებენ. ამ სულისკვეთებას, სამწუხაროდ, მხარს უჭერს საზოგადოების გარკვეული ნაწილიც, რომელთა უმეტესობაც, შესაძლოა, სულაც არ აცნობიერებდეს ამ ლოზუნგების პრორუსულ არსს.
აღსანიშნავია, რომ  შესაბამისი ტერიტორიული დათქმის გამოყენებით ნატოში შესვლის იდეა და მის გარშემო ატეხილი აურზაური მხოლოდ ნატოს თემით არ შემოიფარგლება. სამწუხაროდ, სახელმწიფო ინსტიტუტები მოსახლეობას ამ საკითხს საკმარისად არ განუმარტავენ. გასათვალისწინებელია, რომ ანალოგიური მიდგომა  მომავალში ევროკავშირში გაწევრიანების საკითხთან დაკავშირებითაც გავრცელდება და ამიტომ მთავრობისა და მთლიანად საზოგადოების ამოცანაა, მოსახლეობას ფუნდამენტურად აუხსნას და განუმარტოს ამ პრინციპის (რომელზეც ქვემოთ ვილაპარაკებთ) სარგებელი.
ნატოში „აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის გარეშე“ გაწევრიანების იდეა არახალია. ის პირველად რამდენიმე წლის წინ ამერიკელმა ექსპერტმა ლუკ კოფიმ გამოთქვა. ნატოს ყოფილმა გენერალურმა მდივანმა ანდერს ფოგ რასმუსენმა, ასევე ევროპაში ნატოს ჯარების ყოფილმა სარდალმა გენერალმა ბენ ხოჯესმა მხარი ღიად დაუჭირეს მას.  ეს იდეა, ჩემი აზრით, იდეალური და ჩვენთვის საუკეთესო, ასევე შედარებით უსაფრთხო გამოსავალია იმ ჩიხიდან, რომელშიც რუსეთის მიერ საქართველოს ნაწილის ოკუპაციამ შეგვიყვანა და რომელიც ნატოში ჩვენს გაწევრიანებას წინ ეღობება. ამაში დასარწმუნებლად იმის გახსენებაც კმარა, რომ გერმანიის კანცლერმა ანგელა მერკელმა თავისი უარი საქართველოსთვის ნატოში გაწევრიანების გეგმის მინიჭებაზე სწორედ ასე განმარტა - როგორ უნდა მივიღოთ ნატოში ქვეყანა, რომლის 20% ოკუპირებულია მესამე ძალის მიერ?
ვფიქრობ, რომ ეს საკითხი სათანადოდ არ აუხსნეს მოსახლეობას და აუცილებელია მკაფიო განმარტებებით რაც შეიძლება მალე შევზღუდოთ სივრცე ამ საკითხზე სხვადასხვა სახის სპეკულაციისათვის. ეს განსაკუთრებით იმიტომაც არის აუცილებელი, რომ პრობლემა, შესაძლოა, მალე ევროკავშირში ჩვენს გაწევრიანებასაც შეეხოს და კიდევ უფრო აგრესიული სპეკულაციების საგანი გახდეს.
შევეცდები რამდენიმე მკაფიო არგუმენტის მოყვანას.
• „ნატოში შესვლა“ არ ნიშნავს სადღაც, რაღაც სხვა სახელმწიფოში გადაბარგებას და იმ ნაწილის, რომელიც თითქოსდა „დავტოვეთ“, მოკვეთას და გადაგდებას. ნატოში შესვლა გულისხმობს ხელშეკრულების დადებას იმ ქვეყნებთან, რომლებმაც გადაწყვიტეს, რომ კოლექტიურად დაიცვან ერთმანეთი მესამე ქვეყნებისგან შესაძლო აგრესიის შემთხვევაში. რეალურად, ეს აქტი გულისხმობს ვაშინგტონის ხელშეკრულებაზე ხელის მოწერას და ურთიერთვალდებულების აღებას იმაზე, რომ თუ ნატოს წევრ ქვეყანას ვინმე თავს დაესხმება, ერთად დაიცვან იგი. ასეთი აქტი არ დააკნინებს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის მიმართ ჩვენს ლეგიტიმურ უფლებებს. არანაირი საერთშორისო სტატუს-კვო არ შეიცვლება და ორივე რეგიონი დარჩება საქართველოს საერთაშორისოდ აღიარებულ, მესამე ძალის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიად.
• თუ საქართველოს რომელიმე ტერიტორიაზე ამ ეტაპზე ვერ ხორციელდება ცენტრალური ხელისუფლების კონტროლი, გასაგებია, რომ ხელშეკრულების მონაწილე სხვა ხელმომწერებს ვერ/არ უნდა მოვახვიოთ თავს ჩვენი ნატოში გაწევრიანებამდე დიდი ხნით ადრე გაჩენილი პრობლემები, არ მოვთხოვოთ ჩაერთონ კონფლიქტში იმ ქვეყანასთან, რომელიც ამ ტერიტორიების ოკუპაციას ახორციელებს. ასეთი მიდგომის რეალიზების ერთადერთ საშუალებად კი ხელშეკრულებაზე დათქმის გაკეთება გვესახება, რომელშიც ნათქვამი იქნება, რომ სანამ საქართველო არ აღადგენს კონტროლს ოკუპირებულ რეგიონებზე, ნატოს სხვა წევრი ქვეყნები არ იქნებიან ვალდებული განიხილონ ეს ტერიტორიები კოლექტიური თავდაცვის (მე-5 მუხლის არეალი) ობიექტად.  ასეთ პირობებში, თუ ჩვენ შევუტევთ რუსულ სამხედრო ძალებს, მაგალითად, აფხაზეთში, ნატოს სხვა წევრი ქვეყნები არ იქნებიან ვალდებული, რომ ჩვენთან ერთად იომონ. მაგრამ თუ აფხაზეთის ან ცხინვალის რეგიონის (ან ნებისმიერი სხვა) მიმართულების გამოყენებით რუსეთი ან სხვა სახელმწიფო შემოიჭრება საქართველოს მთავრობის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე, ეს ნატოს 30 (ან იმ დროისთვის მეტი) წევრი სახელმწიფოსთვის ომის გამოცხადების ტოლფასი იქნება, რაც აგრესორს ძალზე ძვირი დაუჯდება.
• ნატოსგან დაცული საქართველო ამოისუნთქებს, გახდება მიმზიდველი ინვესტიციებისთვის, გაიზრდება მისი საერთაშორისო პრესტიჟი და რეგიონის სხვა დიდ და მცირე სახელმწიფოებს გაუჭირდებათ ჩვენს შიდა საქმეებში ჩარევა. ეს სწრაფი განვითარების, სტაბილური დემოკრატიისა და სხვა მრავალი სიკეთის მომტანი იქნება.
საინტერესო ფაქტია, რომ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონთან დაკავშირებით ნატოსთან ხელშეკრულებაში შესაძლო დათქმის იდეას ამდენი აურზაური მოჰყვა, როცა არავის აუტეხავს „განგაში“ იმაზე, თუ რა მოელის იმავე რეგიონებს ჩვენი ევროკავშირში გაწევრიანების შემთხვევაში. ჩვენ ხომ 2024 წელს ვაპირებთ ევროკავშირში წევრობისთვის განაცხადის შეტანას?  ნუთუ, იმავე პოპულისტურად მოაზროვნე საზოგადოებას ჰგონია, რომ თუ ჩვენი საკითხი დადებითად გადაწყდება და გაწევრიანების მოლაპარაკებებს დავიწყებთ, არ მოგვიწევს ანალოგიური ტიპის დათქმის გაკეთება? რომ გაწევრიანების შესახებ ხელშეკრულება არ დააკონკრეტებს გამომდინარე ვალდებულებების ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დროებით არგავრცელების საკითხს?
რეალურად ასე მოხდება ევროკავშირში გაწევრიანების შემთხვევაშიც. და ამის მაგალითია უკვე არსებული დათქმა ჩვენსა და ევროკავშირს შორის დადებულ ასოცირების ხელშეკრულებაში. კერძოდ, მუხლში 429 ნათქვამია, რომ „ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის დებულებები აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში/სამხრეთ ოსეთში ამოქმედდება მხოლოდ მას შემდეგ, რაც საქართველოს მთავრობა ამ ტერიტორიებზე კონტროლს აღადგენს“. პოპულისტების ლოგიკით (რა თქმა უნდა, მცდარი), ჩვენ 2014 წელს უკვე გვიღიარებია მათი საქართველოდან გამოყოფა.
საერთაშორისო  პრეცედენტიც არსებობს, რომელიც ცხადყოფს, რომ ასეთი სახის დათქმის არსებობა სრულიად მოსალოდნელი და ბუნებრივია ანალოგიური შეთანხმებების გაფორმებისას.  მაგალითად, კვიპროსის რესპუბლიკის ევროკავშირში გაწევრიანების შესახებ შეთანხმების (2003 წ.) მე-10 ოქმი აზუსტებს შეთანხმების დებულებების იმ ტერიტორიებთან მიმართება/გამოყენებას, რომლებიც კვიპროსის საერთაშორისო დონეზე აღიარებული ხელისუფლების კონტროლს არ ექვემდებარება და რომელთა რეინტეგრირების შესახებ (იგულისხმება კვიპროსის ე.წ. თურქული ნაწილი) გაეროს ეგიდით წარმოებულმა მოლაპარაკებებმა საკმარისი შედეგი ვერ გამოიღო.  კვიპროსის ევროკავშირში გაწევრიანების შეთანხმება ამ ოქმის შესაბამისად დაწესებულ მხარეთა ვალდებულებებსა და უფლებებს დროებით არ ავრცელებს არაკონტროლირებად ტერიტორიებზე. აღნიშნული ოქმით კვიპროსის თურქული ნაწილის „ჩამოშორება“ დანარჩენისგან არავის უცდია და არც არავის მოსვლია თავში (იქ, კვიპროსში), რომ გაეპროტესტებინა ამ სეპარატისტული რეგიონის დამოუკიდებლობის თითქოსდა ფარულად ცნობის აქტი. პირიქით, მას შემდეგ კუნძულის გაერთიანების მოლაპარაკებები და პროცესი კიდევ უფრო მშვიდობიანად წარიმართა, წინ დიდი გზაა გასავლელი, მაგრამ პროგრესი ხელშესახებია და მოქალაქეების გადაადგილების თავისუფლება ქვეყნის მასშტაბით პრაქტიკულად აღდგენილია.
თუ ნატოს პრეცედენტებს დავუბრუნდებით, ასევე გავიხსენოთ, რომ 1955 წელს ნატოში მხოლოდ დასავლეთ გერმანია გაწევრიანდა, მაგრამ ამის გამო ნატოს წევრი სახელმწიფოებისგან არავის უცნია აღმოსავლეთ გერმანიის დამოუკიდებლობა. ასევე კარგად ვიცით, თუ რა შედეგით დასრულდა ორი გერმანიის არსებობის ისტორიული პროცესი.
თუ საქმე ევროკავშირში გაწევრიანების შეთანხმების მოლაპარაკებებამდე მივა, საქართველოს მიმართაც ანალოგიური მოდგომა იქნება უეჭველად გამოყენებული. ასეთ შემთხვევაში, ალბათ, უამრავი მოწინააღმდეგე გამოუჩნდება ჩვენს ევროკავშირში გაწევრიანებასაც, ვინც შეეცდება თითქოსდა ევროკავშირში შესვლით „აფხაზეთისა და სამაჩაბლოს დაკარგვის“ თემით სპეკულირებას. ასეთი გართულებების თავიდან ასაცილებლად აუცილებელია ფართო საინფორმაციო კამპანიის წარმოება, რომ მოსახლეობამ სათანადოდ გაიგოს საერთაშორისო ხელშეკრულებიდან გარკვეული ტერიტორიების დათქმის შედეგად დროებით „ამოღების“ პრინციპი.

The Issue of Abkhazia and the Tskhinvali Region in the Context of NATO and European Union Membership
Lately, there have been many cases when the following type of populistic and strict statements could be heard on the radio and other media outlets: “Do not dare enter NATO without Abkhazia and the Tskhinvali region! The Georgian nation will not allow this!” Such a rhetoric is characteristic for the representatives of several political forces and movements which are commonly referred to with the cumulative name of “pro-Russian forces.” Unfortunately, a certain part of the population also supports this sentiment, most of whom may not at all be aware of the pro-Russian nature of these slogans.
It must be noted that the idea of entering NATO with respective territorial reservations and the ruckus around this is not limited to the topic of NATO alone. Unfortunately, the state institutions do not explain these issues to the population sufficiently enough. It must be taken into account that a similar approach will also be disseminated with regard to the European Union in the future and, therefore, it is a task for the government and the society at large to fundamentally explain the benefits of this principle (which we will further discuss below).
The idea of membership in NATO “without Abkhazia and the Tskhinvali region” is not new. It was first stated several years ago by an American expert, Luke Coffey. The former Secretary General of NATO, Anders Fogh Rasmussen, and the former Commander of US Army in Europe and Africa, General Ben Hodges, openly supported the idea. The proposed approach is, in my opinion, an ideal solution for us while also being a relatively secure way out from the dead end where we ended up as a result of the Russian occupation of a part of Georgia which represents an obstacle for our membership in NATO. In order to prove this, it is enough to remember that the Chancellor of Germany, Angela Merkel, explained her refusal about giving Georgia the Membership Action Plan for NATO precisely by citing this factor – how can we accept a country in NATO when 20% of it is occupied by a third power?
I believe that this issue has not sufficiently been explained to the population and it is necessary to limit the sphere of the various speculations around it by making clear explanations as quickly as possible. This is especially necessary since the problem may soon also touch upon the membership prospect of the European Union, thereby becoming a topic of even more aggressive speculation.
I will attempt to present several vivid arguments.
- “Entering NATO” does not mean moving somewhere to another state and disregarding the part that we supposedly somehow “abandoned,” cut off and threw away. Membership in NATO means signing a treaty with the states that have decided to collectively defend one another in the case of a possible aggression from third states. In reality, this means signing the Washington Treaty and taking the mutual obligation that if one of the member states of NATO is attacked, it will be protected jointly. Such an act will not demean our legitimate rights towards Abkhazia and the Tskhinvali region. No international status-quo will change and both regions will remain internationally recognized Georgian territories that are occupied by a third party.
- If at this stage the Government of Georgia is unable to control certain Georgian territories, it is understandable that we must not impose our problems, which were created long before our joining NATO, onto other signatories of the treaty, demanding from them to engage in a conflict with a country that is occupying the aforementioned territories. The only way out of this problem is making a certain clause or a reservation in the treaty which will say that until Georgia restores its control over the occupied regions, other NATO member states will not be obligated to consider them as objects of collective defense (the area of Article 5). In such conditions, if we attack Russian military forces in Abkhazia, for example, other NATO member states will not be obligated to fight a war together with us; however, if Russia or any other state attacks the territory of Georgia (controlled by the central government) through Abkhazia or the Tskhinvali region or from any other direction, this would mean declaring war on 30 (possibly more by that time) NATO member states which will cost the aggressor dearly.
- A relieved Georgia protected by NATO will become attractive for investments, have its international prestige raised and other large or small states of the region will find it much more difficult to interfere in its domestic affairs. This will bring quick development, stable democracy and many other benefits.
It is interesting that the idea of a possible provision about Abkhazia and the Tskhinvali region in the treaty with NATO was followed by such a ruckus while nobody has raised any “alarms” about what will happen to those regions in the case of our membership in the EU. After all, we are planning to submit a membership application to the EU in 2024. Does this populistic community believe that we will not be requested to add a similar provision to the negotiated draft agreement if our issue is resolved positively and we manage to start membership talks? Do they think that the agreement on membership will not specify the temporary non-coverage of the occupied territories in terms of the consequent obligations of EU membership?
This will certainly happen in the case of membership in the European Union and the example of this is the already existing provision in the Association Agreement between Georgia and the European Union. Namely, Article 429 says: “The application of this Agreement, or of Title IV (Trade and Trade-related Matters) thereof, in relation to Georgia's regions of Abkhazia and the Tskhinvali region/South Ossetia over which the Government of Georgia does not exercise effective control, shall commence once Georgia ensures the full implementation and enforcement of this Agreement… on its entire territory.” According to the logic of the populists (which is, of course, false), we have already recognized the separation of these regions in 2014.
There is also an international precedent that makes it clear that the existence of such provisions is natural and to be expected while signing similar agreements. For example, the 10th protocol of Cyprus’s 2003 membership agreement with the European Union specifies the approach and the application of the tenets of the agreement towards the territories that are internationally recognized as belonging to Cyprus but yet are beyond the control of the central government with the talks under UN auspices about their (meaning the so-called Turkish part of Cyprus) reintegration yielding no sufficient results. Based on the aforementioned protocol, the agreement on Cyprus’s membership in the European Union temporarily does not include the territories not controlled by the central government of Cyprus under the rights and obligations put forward by the agreement. Nobody tried to “separate” the Turkish part of Cyprus from the remaining part through this provision and nobody in Cyprus has thought to protest the supposed “covert recognition” of the independence of this separatist region. On the contrary, since then the negotiations on the integration of the island have gone much more peacefully and even though a long path remains ahead, progress is tangible and the free movement of citizens throughout the entire country is practically restored.
If we return to the NATO precedents, we can remember that in 1955 only West Germany became part of NATO but that did not mean that any of the NATO member states recognized the independence of East Germany. Also, we are all aware of the history of how the existence of the two German states ultimately ended.
If it comes to the negotiations about the membership agreement in the EU, the same approach will doubtlessly be used towards Georgia as well. In this case, probably a large number of people opposed to our membership in the EU will also appear, trying to speculate vis-à-vis the issue of the possible “loss of Abkhazia and the Tskhinvali region” in the case of membership in the European Union. In order to avoid such complications, it is necessary to have a large informational campaign so that the population adequately understands the principle of the temporary removal of certain territories from international agreements as a result of respective provisions.