არქტიკის გამდნარი ყინული და მზარდი საფრთხეები
არქტიკის რეგიონი, გლობალური დათბობის შედეგად, თანდათან ხდება რესურსებისა და გავლენის მოპოვების მიზნით ახალი დაპირისპირების სივრცე. პოლარული ყინულის დნობამ ეს გეოგრაფიულად განცალკევებული რეგიონი გაცილებით ხელმისაწვდომი გახადა. ქვეყნებმა, კერძოდ, ჩინეთმა და რუსეთმა, მიზნად დაისახეს მანამდე მიუწვდომელი ენერგორესურსებისა და პოტენციური სატრანსპორტო გზების ათვისება. რუსეთმა უკვე დაიწყო არქტიკის ეკონომიკური და საბრძოლო მიზნებისთვის ტერიტორიის აქტიურად ათვისება, ხოლო ჩინეთის მთავრობამ საკუთარი თავი „არქტიკის მახლობელ“ სახელმწიფოდ გამოაცხადა ახალი პოლარული სავაჭრო „აბრეშუმის გზის“ შესაქმნელად. რუსეთისა და ჩინეთის არქტიკულმა ამბიციებმა თანდათან მიიპყრო დასავლეთის ყურადღებაც და 2021 წლის 14 ივნისს ბრიუსელის ნატოს სამიტზე არქტიკა განხილვის ერთ-ერთი მთავარი საგანი იყო. ალიანსი შეთანხმდა კლიმატთან დაკავშირებულ გრძელვადიან სამოქმედო გეგმაზე რეგიონში ნატოსთვის საფრთხის მქონე მეტოქეობის შესამცირებლად. თუმცა არქტიკაში ბეიჯინგისა და კრემლის გავლენა დღითიდღე იზრდება და რეგიონში რუსული და ჩინური მზარდი საფრთხეების შესაკავებლად დასავლეთს სჭირდება სწრაფი ქმედება და თანამიმდევრული სტრატეგიის შემუშავება.
ახალი შესაძლებლობა კრემლისთვის
რუსეთი არქტიკაში ერთ-ერთ ყველაზე დიდი სამხედრო ძალის მქონე სახელმწიფოა. კრემლი პრეტენზიას აცხადებს რეგიონის ყველაზე დიდ ნაწილზე, რადგან ჩრდილოეთის ყინულოვანი ოკეანის სანაპიროს დაახლოებით 50%-ს აკონტროლებს. მიუხედავად ამისა, საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ რუსეთი რეგიონს ყოველთვის მშვიდობისა და საერთაშორისო თანამშრომლობის სფეროდ განიხილავდა. არქტიკის რეგიონში თანამშრომლობის საფუძველზე 1996 წელს შეიქმნა არქტიკის საბჭო, რომელშიც გაერთიანდნენ აშშ, რუსეთი, დანია, კანადა, ფინეთი, ისლანდია, ნორვეგია და შვედეთი. საბჭო თავდაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებს სრულად გამორიცხავდა და ჩრდილოეთის ყინულოვანი ოკეანის ქვეყნების თანამშრომლობის ხელშეწყობას ისახავდა მიზნად. საბჭოს სამუშაო მოიცავდა გარემოს დაცვისა და სამეცნიერო კვლევის საკითხებს. თუმცა, რუსეთსა და დასავლეთს შორის ურთიერთობების გაუარესების პარალელურად, კრემლმა არქტიკული გეგმები დიადი სახელმწიფოს სტატუსის მოპოვების საკუთარ ამბიციებს მოარგო და რეგიონში სამხედრო და ეკონომიკური გავლენა მნიშვნელოვნად გაზარდა. 2014 წელს პუტინის ადმინისტრაციამ განაახლა არქტიკის რეგიონის ეროვნული სტრატეგია 2035 წლამდე ვადით. დოკუმენტში პრიორიტეტი ჩრდილოეთ ყინულოვან ოკეანეში რუსული ინტერესების დაცვას მიენიჭა, რითაც მანამდე არსებული თანამშრომლობის ურთიერთობებს გარკვეული ჩრდილი მიადგა. მეტიც, კრემლმა შეიმუშავა ახალი რიტორიკა, რომლის მიხედვითაც, რუსეთის ინტერესები, ვითომ რეგიონში დასავლური გავლენის „შეჭრით“, საფრთხის წინაშე აღმოჩნდა. აქედან გამომდინარე, არქტიკის რეგიონი, რომელიც ერთ დროს „მშვიდობის ზონად“ ითვლებოდა, თანდათანობით მოსკოვის დიადი სახელმწიფოს სტატუსის მოპოვების გეგმის ნაწილად და, შესაბამისად, დაპირისპირების ახალ ნიადაგად გარდაიქმნა.
რუკა 1. არქტიკის რეგიონის მილიტარიზაცია (წყარო: UpNorth)
რუსეთი, ენერგორესურსების თვალსაზრისით, არქტიკის რეგიონზე ძლიერ არის დამოკიდებული, რადგან მოპოვებული ბუნებრივი აირის დაახლოებით 80% და ნავთობის 17% ამ რეგიონზე მოდის. კრემლის წინასწარი გათვლებით, აუთვისებელი ბუნებრივი რესურსების პოტენციური ეკონომიკური სარგებელი 30 ტრილიონ აშშ დოლარს მიაღწევს, რაც უმნიშვნელოვანესია ქვეყნის დასუსტებული ეკონომიკის გასაჯანსაღებლად. სწორედ ამიტომ რუსეთი, საკუთარი ინტერესების დასაცავად, აქტიურად განაგრძობს რეგიონში სამხედრო მობილიზებას. მისი მიზანი არა მხოლოდ თავდაცვისა და ეკონომიკური უსაფრთხოების გაზრდაა, არამედ ნატოსთან შესაძლო კონფლიქტის შემთხვევაში - საკუთარი ძალის დემონსტრირებისთვის ახალი ტერიტორიების ათვისება.
ჩრდილოეთში ყინულის დნობასთან ერთად, რეგიონში რუსეთმა უკვე გააფართოვა საკუთარი გავლენა. მისი სამხედრო აქტივობები კოლის ნახევარკუნძულიდან იმართება, სადაც რუსეთის ყველაზე დაწინაურებული საჰაერო და საზღვაო ბაზები და, ასევე, ბირთვული იარაღია თავმოყრილი. მილიტარიზებული ნახევარკუნძული ესაზღვრება არქტიკასა და ჩრდილოატლანტიკურ რეგიონს. ასეთი სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი მდებარეობა ტერიტორიას მოსკოვის უსაფრთხოების ინტერესებისთვის სასიცოცხლო მნიშვნელობას ანიჭებს. გარდა სამხედრო აქტივობებისა, რუსეთი დაინტერესებულია ინფრასტრუქტურული პროექტებით, ბუნებრივი რესურსებითა და ჩრდილოეთის საზღვაო გზების განვითარებით. რუსული სამხედრო დანაყოფები განლაგებულია რუსეთის ჩრდილოყინულოვანი ოკეანის სანაპიროს როგორც აღმოსავლეთ, ისე დასავლეთ ნაწილებში, რაც კრემლს ეხმარება, რომ რეგიონში გაზარდოს საზღვაო მიმოსვლა და სამხედრო მზადყოფნა.
ჩინეთის პოლარული ამბიციები
მაშინ, როდესაც არქტიკაში რუსეთის საქმიანობამ დიდი ყურადღება მიიპყრო, ჩინეთმაც განაგრძო საკუთარი აქტიკული ამბიციების გამომჟღავნება და განვითარების გრძელვადიანი გეგმები დასახა. არქტიკის მუდმივად მზარდმა გეოპოლიტიკურმა და ეკონომიკურმა სიცოცხლისუნარიანობამ, რასაც ხელი შეუწყო კლიმატის ცვლილებამაც, ბეიჯინგს არქტიკის პოლიტიკის შემუშავებისკენ უბიძგა. ამრიგად, 2013 წელს ჩინეთმა არქტიკის საბჭოს დამკვირვებელი სახელმწიფოს სტატუსი მოიპოვა, რამაც ქვეყანას შესაძლებლობა მისცა რეგიონში საკუთარი გავლენა გაეფართოებინა. ჩინეთი არქტიკას საკუთარი უსაფრთხოებისათვის მნიშვნელოვან რეგიონად მიიჩნევს, რადგან ის ჩინეთისთვის აუცილებელი მექანიზმია გლობალური და სრულუფლებიანი საზღვაო სუპერსახელმწიფოს სტატუსის გასამყარებლად.
არქტიკა გეოპოლიტიკური შესაძლებლობაა, რომელიც მოიცავს მთელ რიგ ალტერნატიულ სავაჭრო მარშრუტებს და სარგებლის მომტანია ჩინური „ერთი სარტყელი, ერთი გზის“ ინიციატივის მომავალი განვითარებისათვის. პოლარული წყლების ათვისება ჩინეთს ევროპასა და ამერიკასთან დამატებითი მარშრუტებით უკეთესად დააკავშირებს. ამჟამინდელ სავაჭრო მარშრუტებთან შედარებით, პოლარული საზღვაო გზა ბეიჯინგისთვის უსაფრთხო ალტერნატივაა. მაგალითად, მალაკის სრუტე, რომელიც საზღვაო აბრეშუმის გზის ერთ-ერთი კვანძია, მეკობრეობის შემთხვევების მაღალი მაჩვენებლის გამო მსოფლიოში ყველაზე საშიშ საზღვაო მარშრუტად მიიჩნევა. გარდა ამისა, პოლარული აბრეშუმის გზა 40%-ით შეამოკლებს მანძილს ჩინეთიდან ევროპამდე და მნიშვნელოვნად შეამცირებს ხარჯებსაც. ამრიგად, ბეიჯინგისთვის ჩრდილოეთის საზღვაო გზის ათვისება ძალიან სასარგებლო იქნებოდა.
რუკა 2: პოლარული და მალაკა-სუეცის საზღვაო აბრეშუმის გზები (წყარო: The Times)
2018 წელს ჩინეთმა არქტიკის რეგიონში საკუთარი შორსმჭვრეტელი ამბიციები ოფიციალური „თეთრი დოკუმენტით“ გამოამჟღავნა. მიუხედავად არქტიკული წრიდან მოშორებული მდებარეობისა, ბეიჯინგმა თავი „არქტიკასთან მახლობელ“ სახელმწიფოდ გამოაცხადა და პოლარული აბრეშუმის გზის ეკონომიკური გეგმაც წამოიწყო. ჩინეთის მთავრობის აზრით, არქტიკაში ცვლილებები პირდაპირ გავლენას ახდენს ბეიჯინგის ინტერესებზე, თუმცა ბეიჯინგს კვლავ უჭირს არქტიკაში სამხედრო ბაზის შექმნა. ის ცდილობს ორმხრივი მექანიზმები გამოიყენოს რეგიონში საკუთარი როლის ლეგიტიმაციისა და ეკონომიკური ბერკეტების მოსაპოვებლად. ამრიგად, პოლარული აბრეშუმის გზა, ახალი საზღვაო გზებისა და ინფრასტრუქტურული პროექტების მეშვეობით, ჩინეთს გავლენის გაზრდის საშუალებას მისცემს. საკუთარი მიზნის მისაღწევად ბეიჯინგი უკვე აქტიურად ახორციელებს ინვესტიციებს რეგიონში და, გარდა რუსეთთან ენერგეტიკული თანამშრომლობისა, მან შეძლო გრენლანდიის, ისლანდიისა და ფინეთის ერთ–ერთი ყველაზე მსხვილი უცხოური ინვესტორი გამხდარიყო.
არქტიკაში რუსეთის მზარდი გავლენა, ჩინეთის საზღვაო ძალების გამოჩენა და პირველი ყინულმტეხების მშენებლობა დასავლეთში ბევრ კითხვას აჩენს რეგიონში უსაფრთხოების შენარჩუნებისა და შესაძლო კონფლიქტების პრევენციის საკითხებთან დაკავშირებით. არქტიკაში უსაფრთხოების ასეთი დინამიკა დასავლელ მოკავშირეებს შორის კამათის საგანი არაერთხელ გამხდარა. აშშ ყველაზე მეტადაა დაინტერესებული რეგიონში რუსეთის აგრესიის დემონსტრირებისა და ჩინეთის „მშვიდობიანი აღზევების“ შეკავებით. პოლარული ყინულის დნობა, როგორც ჩანს, ჯერჯერობით შეუქცევადი მოვლენაა, ახლო მომავალში მაინც. ამის გამო ნატომ რეგიონისთვის უნდა შეიმუშაოს თანამიმდევრული სტრატეგია, რომელიც მიზნად დაისახავს არა მხოლოდ კლიმატის ცვლილებებთან გამკლავებას, არამედ მტრულად განწყობილი აქტორების მზარდი გავლენის შემცირებას.

Securitization of the Arctic: A Looming Threat of Melting Ice
Soso Dzamukashvili, Contributor Researcher, Central and East European Studies Specialist, M.A. from the University of Glasgow (UK)
Eter Glurjidze, Contributor Researcher, Alumni of the Estonian School of Diplomacy and the North China University of Technology
Due to global warming, the Arctic region has emerged as a new sphere of rivalry for resources and influence between both Arctic and non-Arctic actors. The melting of the polar ice cap has made this remote area unprecedently accessible. States, such as Russia and China, have demonstrated their aspirations to gain access to previously unattainable energy resources and potential transport routes. Moscow has already expanded its presence in the Arctic to utilize the economic and military potential of the region while China has proclaimed itself as a ‘near-Arctic’ state to create a new trade route - the Polar Silk Road. Russian and Chinese Arctic ambitions have increased attention in the West. For instance, the High North issue was addressed by the NATO Summit in Brussels on June 14. The Alliance agreed on a long-term climate action plan to help mitigate the emerging competition threatening the alliance's security. However, Beijing and the Kremlin are already gaining more influence over the Arctic and the West needs to act rapidly and develop a concrete and comprehensive strategy to deter the increasing Russian and Chinese threats in the region.
An Opportunity for the Kremlin’s Great Power Game
Russia has one of the biggest military presences and territorial claims in the Arctic since it controls roughly 50% of the Arctic Ocean’s coastline. Despite that, after the collapse of the Soviet Union, the Kremlin always considered the region as an area of peace and international cooperation in tackling common challenges. The cooperative spirit consequently led to the creation of the Arctic Council in 1996 which was comprised of the US, Russia, Denmark, Canada, Finland, Iceland, Norway and Sweden. The Council’s main objective was to foster collaboration between littoral states on common interests of tackling environmental challenges and developing scientific research and it largely omitted the issue of military security. Nevertheless, as the relationship between Russia and the West gradually reached the lowest level after the Crimean annexation, the Kremlin started aligning its Arctic agenda with its great power ambitions by increasing its military and economic presence in the region. In 2014, Putin’s administration developed an updated national strategy for the Arctic region for the period up to 2035. The document prioritized the protection of Russian interests in the region and somewhat neglected the previous cooperative approach of the Council. Furthermore, the Kremlin adopted a rhetoric claiming that growing Western encroachment in the region posed challenges to its interests. Thus, the ‘zone of peace’ gradually became an intrinsic part of Moscow's strife for great power status and a new theatre of competition.
Map 1. Militarization of the Arctic Region (Source: UpNorth)
Russia is heavily dependent on the Arctic for energy resources since around 80% of its natural gas resources and 17% of its oil are extracted in this region. According to the Kremlin’s projections, the economic benefits of unexplored natural resources have a potential to reach USD 30 trillion which would be crucial for the revitalization of the country’s declining economy. Thereby, Russia continues to boost its military presence in the region to protect its interests. It is set to bolster its defense, economic security and acquire a new ground for its power projection in the event of a sudden conflict with NATO.
While the northern ice cap continues melting, Russia has already expanded its presence in the north. Its military activities are headquartered on the Kola Peninsula which hosts Russia’s most advanced air and maritime bases and even nuclear weapons. The militarized peninsula neighbors both the Arctic and the northern Atlantic regions and its advantageous location makes it vital to Russia’s security interests. Apart from military activities, Moscow focuses on infrastructure projects and natural resources as well as the development of the Northern Sea Route. Russia’s military deployments stretch between the eastern and western parts of Russia’s Arctic coastline which fulfil the Kremlin’s ambition to significantly enhance maritime traffic and Russia’s military presence in the region.
Chinese Polar Ambitions
While a great deal of attention is being paid to Russia’s activities in the Arctic, China has been propelling its ambitions in the north with long-term development plans. The ever-increasing geopolitical and economic viability of the Arctic, revealed by the impact of climate change, led Beijing to develop its Arctic agenda. Becoming one of the 13 observer states of the Arctic Council in 2013, China has procured an opportunity to expand its objectives in the region. The country sees the Arctic as a region crucial for its security as well as a mechanism to refine its image as a global actor and a full-fledged maritime superpower.
The Arctic is a geopolitical opportunity that constitutes a number of alternative polar routes for shipping and can be beneficial for the further development of Beijing’s Belt and Road Initiative (BRI). The incorporation of polar waters in the BRI will help China easily connect to Europe and the Americas with additional routes. These routes can offer safer alternatives to Beijing as compared to current shipping passages. For instance, the Strait of Malacca, which is part of the Maritime Silk Road, is considered the most dangerous water path in the world due to the high rate of piracy incidents. Additionally, the Polar Silk Road could reduce the distance from China to Europe by 40% and cut down costs. Hence, it would be beneficial for Beijing to allow Chinese trading flows to pass through northern sea routes.
Map 2. Polar and Malacca/Suez Maritime Silk Roads (Source: The Times)
China has already revealed its ambitions to embody its far-reaching ambitions in the region by introducing an official ‘white paper’ of its Arctic Policy in 2018. Regardless of its distant location from the Arctic Circle, Beijing declared itself a ‘near-Arctic’ state and even launched a ‘Polar Silk Road’ economic plan. According to the Chinese government, changes in the Arctic directly affect Beijing’s interests. China finds it difficult to establish a military base in the Arctic although it tries to apply bilateral measures to legitimize its role in the Arctic and gain leverage, especially in terms of economic activity. Thus, introducing the Polar Silk Road as part of the BRI has been a framework for increasing the Chinese presence in the region by developing new shipping routes and infrastructure projects. To achieve its goal, Beijing actively invests in the region and, despite energy cooperation with Russia, it has managed to become one of the largest foreign investors in Greenland, Iceland and Finland.
Russia’s resurgent presence, the deployment of Chinese naval vessels and building its first icebreaker in the Arctic are all raising questions in the West on how to keep the Arctic secure and conflict-free. These shifting security dynamics in the Arctic spark debates among Western allies which remain divided on how to approach the evolving situation. The US has been the most committed to deterring Russian muscle-flexing and China’s ‘peaceful rise’ in the region. The melting of the polar ice hitherto seems to be an irreversible event, at least in the short term. Therefore, NATO should develop a coherent strategy aimed to not only reverse climate change but also deter the surging presence of its hostile counterparts in the region.