ჟენევის სამიტის კიბერგანზომილება
კრემლთან პირდაპირ ან ირიბად დაკავშირებული კიბერშეტევების შემდეგ ჟენევის სამიტზე კიბერუსაფრთხოება განხილვის მნიშვნელოვან თემად იქცა. წინასწარ დაანონსებული ადეკვატური პასუხის ფონზე, ბაიდენმა პუტინს იმ დარგების სია გადასცა, რომლებზე თავდასხმაც ვაშინგტონისთვის წითელი ხაზი იქნება. რუსეთის პრეზიდენტმა, როგორც მოსალოდნელი იყო, უარყო კიბერშეტევებთან რუსეთის კავშირი, თუმცა მზადყოფნა გამოთქვა კიბერექსპერტების თანამშრომლობაზე. სამიტს, რომელმაც გაამძაფრა განცდა, რომ უახლოეს პერიოდში რუსეთის მხრიდან კიბერსივრცეში პასუხისმგებლობის მქონე ქცევა ნაკლებად სავარაუდოა, წინ რამდენიმე მნიშვნელოვანი კიბერშეტევა უსწრებდა.
2020 წლის მიწურულს ცნობილმა ამერიკულმა კიბერუსაფრთხოების ჯგუფმა „FireEye“-მ განაცხადა, რომ კომპანია კიბერშეტევის მსხვერპლი გახდა. აღმოჩნდა, რომ რუსეთის ფედერაციის  საგარეო დაზვერვის სამსახურთან დაკავშირებულმა APT29-მ აშშ-ის მსხვილ კერძო კომპანიებსა და სამთავრობო უწყებებზე მასშტაბური კიბერშეტევა განახორციელა. კიბერშეტევა „SolarWinds Orion“-ის სისტემური განახლების ფაილიდან მომდინარეობდა, რომელშიც მავნე კოდი იყო ჩაშენებული. შეტევის ობიექტი აღმოჩნდა ორასზე მეტი ფედერალური სააგენტო და მსოფლიო მასშტაბით ათასობით ორგანიზაცია. თავდასხმის მიზნად კიბერჯაშუშობა  დასახელდა.
2021 წლის 7 მაისს აშშ-ის ერთ-ერთ უმსხვილეს ნავთობსადენზე განხორციელებული “Ransomware” კიბერშეტევის შედეგად, კომპანია Colonial Pipeline-მა ნავთობსადენის მუშაობა დროებით შეაჩერა. ჰაკერებმა მილსადენის კომპიუტერულ სისტემაში შეაღწიეს და ხელში თითქმის 100 GB-ის მოცულობის მონაცემები ჩაიგდეს, ხოლო დაშიფრული მონაცემების გასახსნელად კომპანიისგან გამოსასყიდად რამდენიმე  მილიონი დოლარის ღირებულების ბიტკოინი მიიღეს.
აშშ-ის მთავრობამ საგანგებო მდგომარეობა გამოაცხადა. მილსადენის გაჩერებამ საწვავის ფასის ზრდა გამოიწვია. რამდენიმედღიანი შეფერხების შედეგად, საწვავის ფასმა 2014 წლის ოქტომბრის შემდეგ ყველაზე მაღალ ნიშნულს მიაღწია.
თავდამსხმელი DarkSide, რუსეთში ბაზირებული კიბერკრიმინალური დაჯგუფება, რომელიც Ransomware-ის ტიპის შეტევას იყენებს, გასულ წელს გააქტიურდა და დასავლეთის ქვეყნებს უკვე მილიარდობით ზარალი მიაყენა. ჯგუფს ერთგვარი „ეთიკის კოდექსიც“ აქვს: აცხადებს, რომ არასოდეს დაესხმიან თავს სახელმწიფო უწყებებს, სამედიცინო სფეროს და საგანმანათლებლო ინსტიტუტებს.
ოდნავ მოგვიანებით, ივნისის დასაწყისში განხორციელებულმა მორიგმა „Ransomware“ შეტევამ ხორცპროდუქტების უმსხვილეს მწარმოებელ JBS-ზე აშშ-ის, კანადისა და ავსტრალიის ოპერაციებში მნიშვნელოვანი შეფერხება და ხორცპროდუქტების ფასების ზრდა გამოიწვია. FBI-ის განცხადებით, შეტევის უკან რუსული კიბერკრიმინალური დაჯგუფება „REvil“ იდგა.
„REvil“, იგივე Sodinokibi, ცნობილი კიბერკრიმინალური ჯგუფია, რომელიც მინიმუმ 2019 წლიდანაა აქტიური და მისი წევრები რუსეთისა და პოსტსაბჭოთა ქვეყნების მოქალაქეები არიან.
უკანასკნელ ორ შეტევაში კრემლის მონაწილეობის სამხილები ჯერჯერობით არ არსებობს, თუმცა პრეზიდენტ ბაიდენის განცხადებით, ის გარემოება, რომ კიბერკრიმინალი რუსეთშია ბაზირებული, ოფიციალურ მოსკოვს გარკვეულ პასუხისმგებლობას აკისრებს. საყოველთაოდ ცნობილია ოფიციალური მოსკოვის შემწყნარებლობა მის მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიებიდან მოქმედი ჰაკერული დაჯგუფებების მიმართ. როგორც ჩანს, კრემლი, შესაბამისი ზომების არმიღებით (აქტორების დაპატიმრება და შიფრის გასაღებების მიღება), სულ ცოტა, ახალისებს კიბერკრიმინალის მოქმედებას, რაც დასავლეთის დასუსტებას ემსახურება.
შემცირდება თუ არა კიბერშეტევების რიცხვი შეხვედრის შედეგად, ჯერჯერობით უცნობია, თუმცა სამიტის შემდგომი განცხადებებიდან გამომდინარე, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ ეს იყო Red Flags Summit, სადაც აშშ-მ გარკვეული წითელი ხაზები გაავლო კიბერსივრცეში არსებული რისკების შესამცირებლად.
როგორც ჩანს, ჟენევის სამიტზე, კიბერუსაფრთხოების სფეროში, რამდენიმე ძირითადი მიმართულება შეიძლება გამოვყოთ:
• ბაიდენის განცხადებით, ორი ქვეყნის ექსპერტები იმუშავებენ „კონკრეტულ აღქმაზე, თუ რა ქმედებებია აკრძალული კიბერსივრცეში“, ასევე თვალყურს მიადევნებენ ორივე სახელმწიფოს ტერიტორიიდან განხორციელებულ კიბერშეტევებს;
• ბაიდენმა პუტინს გადასცა იმ 16 დარგის სია, რომლებიც პრეზიდენტის 2013 წლის განკარგულებით კრიტიკულ ინფრასტრუქტურადაა მიჩნეული და რომელზე თავდასხმაც, პრეზიდენტის განცხადებით, შესაბამის რეაგირებას გამოიწვევს. ამ დარგებს მიეკუთვნება: სახელმწიფო სექტორი, საბანკო, საფინანსო, სამედიცინო, ICT სფერო, ენერგეტიკა, ლოჯისტიკა, აგროსფერო და სხვა კრიტიკულად მნიშვნელოვანი დარგები.
• სამიტის წინ პუტინმა აშშ-ის ადმინისტრაციას კიბერკრიმინალების გაცვლა შესთავაზა, რასაც თეთრი სახლი კიბერკრიმინალის პასუხისგებაში მიცემისათვის მზადყოფნით შეხვდა, თუმცა, ბუნებრივია, ექსტრადიციის გარეშე. ვაშინგტონის პოზიციაა, რომ პასუხისმგებლობის მქონე სახელმწიფო ვალდებულია მიიღოს ზომები მისი ტერიტორიიდან მოქმედი კიბერკრიმინალის წინააღმდეგ, რაც პირდაპირ ეწინააღმდეგება კრემლის განზრახვას, საერთაშორისო სამართალში არსებული „თეთრი ლაქების“ გამო გამოიყენოს კიბერსივრცე საკუთარი გეოპოლიტიკური მიზნების მისაღწევად ისე, რომ ამან არ გამოიწვიოს კოლექტიური თავდაცვის მექანიზმის ან საპასუხო დარტყმის ინიცირება.
• პუტინმა პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ რუსეთს არ მიუღია შესაბამისი პასუხი კიბერკრიმინალის 45 შემთხვევაზე, მიუხედავად იმისა, რომ კრემლმა აშშ-ის ყველა შესაბამისი მოთხოვნა შეასრულა. რუსეთის პრეზიდენტმა ასევე ხაზი გაუსვა, რომ ვაშინგტონს არასდროს წარუდგენია სათანადო მტკიცებულებები რუსული კიბერშეტევების დასასაბუთებლად. ცხადია, ეს განცხადებები ნაკლებად ინფორმირებულ აუდიტორიაზეა გათვლილი და სიმართლეს არ შეესაბამება. 2019 წლის ოქტომბერში აშშ-ის იუსტიციის დეპარტამენტმა სამართლებრივ ზომებს მიმართა და ბრალი წარუდგინა ГРУ-ის ექვს ოფიცერს. ბრალდება, სხვა რეზონანსულ შეტევებთან ერთად, მოიცავს საქართველოს წამყვან მედიასაშუალებებზე 2018 წელს განხორციელებულ spearphishing შეტევას და ათასობით ქართული საიტის defacement-ს, რომელმაც შეაფერხა პრეზიდენტის, სასამართლოების, ადგილობრივი თვითმმართველობის ვებგვერდების მუშაობა. ოდნავ ადრე ბრალი წარედგინათ რუსული სპეცსამსახურის ათობით თანამშრომელს, აშშ-ის 2016 წლის  არჩევნებში ჩარევის გამო.
• შემტევი კიბერშესაძლებლობების განვითარება უმნიშვნელოვანესი თემაა, რაც საქართველოსთვის შეიძლება იქცეს შესაძლებლობის ფანჯარად. ცხადია,  შეხვედრის დროს მუქარა ვერ გაიჟღერებდა, თუმცა ადეკვატური პასუხის გაცემა, როგორც ჩანს, მაინც აქტუალური იყო. სავარაუდოდ, სწორედ ამას ემსახურებოდა ბაიდენის შეკითხვა, თუ რას მოიმოქმედებდა პუტინი, თუკი რუსულ ნავთობსადენებზე მასირებული კიბერშეტევის ფაქტის წინაშე აღმოჩნდებოდა. ბაიდენმა ხაზი გაუსვა, რომ შტატებს მნიშვნელოვანი კიბერშეტევითი პოტენციალი აქვს და პუტინმა იცის რა შედეგებია მოსალოდნელი. უნდა აღინიშნოს, რომ უკანასკნელ პერიოდში აშშ მუშაობს შეტევითი კიბერშესაძლებლობების განვითარებაზე. აშშ-ის კიბერსარდლობამ გააფართოვა საკუთარი მისია ევროპაში, ახლო აღმოსავლეთსა და აზიაში, რათა დაკვირვება აწარმოოს რუს, ჩინელ და ირანელ კიბერაქტორებზე. NSA-ს აქვს შესაძლებლობა, დაბლოკოს საზღვარგარეთ მყოფი სამიზნეები, გაანადგუროს მათი მონაცემთა ბაზები ან მწყობრიდან გამოიყვანოს ქსელი. 2018 წლის შუალედური არჩევნების მიმდინარეობისას ამერიკის სპეცსამსახურებმა პრევენციისათვის დაბლოკეს რუსული IRA. გასულ წელს კი NSA-მ და აშშ-ის კიბერსარდლობამ ირანის რევოლუციის გუშაგთა კორპუსის ჰაკერების წინააღმდეგ კიბეროპერაცია ჩაატარეს, მას შემდეგ, რაც ამ დაჯგუფებამ მუქარის შემცველი წერილები დაუგზავნა ამერიკელ ამომრჩეველს.
SollarWinds-ის ინციდენტის შემდეგ თეთრი სახლი აპირებს აშშ-ის თავდაცვის დეპარტამენტის მიერ ორგანიზებულ ყოველწლიურ სწავლებებში CYBER FLAG 21-1
მიიწვიოს მოკავშირეები: დიდი ბრიტანეთი, დანია, ესტონეთი და საფრანგეთი. ოფიციალური მონაცემებით, სწავლება შექმნის დაცვითი კიბეროპერატორების თანამეგობრობას და გააძლიერებს შესაძლებლობებს კრიტიკულ ინფრასტრუქტურაზე მავნე მოქმედებების გამოვლენის, კონტრღონისძიებების სინქრონიზაციისა და ერთობლივი რეაგირების თვალსაზრისით. ეს კიბერსივრცეში კოლექტიური თავდაცვის ალიანსის ერთგვარი ჩანასახია, რომელიც იმოქმედებს კიბერსივრცეში სახელმწიფოთა პასუხისმგებლობის მქონე ქცევის ნორმების შესაბამისად.
ზოგადად, კიბერსივრცეში მიმდინარე დაპირისპირების ფონზე, ვაშინგტონი ეცდება გაააქტიუროს თანამშრომლობა მოკავშირეებთან მავნე კიბერმოქმედებების საწინააღმდეგოდ ატრიბუციისა და საერთაშორისო სამართლის ნორმების სინქრონიზაციისათვის. საქართველოსთვის ამ ღონისძიებებში  ჩართულობა მეტად მნიშვნელოვანია, რადგან ჩვენი კიბერსივრცე ერთგვარი პოლიგონია რუსული კიბეროპერაციების გამოსაცდელად.
ჯერ კიდევ 2019 წლის სექტემბერში აშშ-მ და  26 პარტნიორმა სახელმწიფომ ხელი მოაწერეს ერთობლივ განცხადებას კიბერსივრცეში სახელმწიფოთა პასუხისმგებლობის მქონე ქცევის შესახებ. ხელმომწერები აღნიშნავენ, რომ აუცილებლობის შემთხვევაში ისინი ერთობლივად იმოქმედებენ „უპასუხისმგებლო“ ქვეყნების წინააღმდეგ საერთაშორისო სამართლის ნორმების შესაბამისად.  ცხადია, რუსეთმა ამ დოკუმენტს ხელი არ მოაწერა, ჩინეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა კი განაცხადა, რომ განცხადება „ემსახურება ხელმომწერი ქვეყნების კიბერშეტევითი პოტენციალის შექმნის გამართლებას“.
მნიშვნელოვანია საქართველო მიუერთდეს ამ დოკუმენტს და ამით მოიპოვებს შესაძლებლობას, მონაწილეობა მიიღოს ინტერნეტში პასუხისმგებლობის მქონე ქცევის ჩარჩოს შემუშავებასა და კიბერშესაძლებლობების განვითარების ღონისძიებებში. ამასთან, აუცილებელია, საქართველო არ შემოიფარგლოს მხოლოდ ატრიბუციის  განცხადებებით და საწყის ეტაპზევე დააფიქსიროს CYBER FLAG 21-1 ეგიდით მოსალოდნელ ალიანსში გაწევრიანების მზაობა. ამგვარი განვითარება, კიბერსივრცეში საქართველოს დასავლეთთან ინტეგრაციის ხარისხის გათვალისწინებით, სავსებით რეალურია.

The Cyber-Dimension of the Geneva Summit
Cyber security has become an important topic of discussion at the Geneva Summit following cyber-attacks directly or indirectly related to the Kremlin. Against the backdrop of a pre-announced adequate response, Biden handed Putin a list of areas the attacking of which would be a red line for Washington. As expected, the Russian President denied Russia's connection to the cyber-attacks, but expressed readiness for cooperation between cyber experts. The summit, which intensified the feeling that responsible behavior on the part of Russia in cyberspace is unlikely in the near future, was preceded by several major cyber-attacks.
At the end of 2020, the well-known American cybersecurity group "FireEye" announced that the company had fallen victim to a cyber-attack. It turned out that APT29, affiliated with the Foreign Intelligence Service of the Russian Federation, carried out a large-scale cyber-attack against large US private companies and government agencies. The cyber-attack came from a system update file of “SolarWinds Orion”, which contained malicious code. The target of the attack turned out to be more than 200 federal agencies and thousands of organizations around the world. Cyber espionage was declared as the reason for the attack.
As a result of a Ransomware cyber-attack on one of the largest oil pipelines in the United States on May 7, the company Colonial Pipeline temporarily suspended the operation of the pipeline. Hackers broke into the computer system of the pipeline and acquired almost 100 GB of data, and as a ransom received several million dollars’ worth of bitcoins from the company to open the encrypted data.
The US government declared a state of emergency. The pipeline shutdown led to an increase in fuel prices. As a result of several days of delay, fuel prices reached their highest level since October 2014.
The perpetrator, DarkSide, a Russian-based cybercrime group which uses a ransomware-type attack, became active last year and has already caused losses of billions to the West. The group also has a kind of "code of ethics": it states that they will never attack government agencies, the medical domain or educational institutions.
A little later, in early June, another Ransomware attack on “JBS”, a large meat producer, led to a significant delay in operations in the United States, Canada, and Australia, thereby raising meat prices. According to the FBI, the Russian cybercriminal group "REvil" was behind the attack.
REvil, also known as Sodinokibi, is a well-known cybercrime group that has been active since at least 2019. Its members are citizens of Russia and post-Soviet countries.
So far, there has been no evidence of Kremlin involvement in the last two attacks, but according to President Biden the fact that cybercrime is based in Russia places some responsibility on Moscow. Official Moscow’s tolerance of hacker groups operating from the areas under its control is well known. It seems that the Kremlin, by not taking appropriate measures (arresting actors and obtaining cipher keys), at the very least encourages cybercrime, which serves as a means to weaken the West.
Whether the number of cyberattacks will decrease as a result of the recent summit is still unknown, although following the summit announcements, it can be assumed that this was a Red Flags Summit, seeing the US draw certain red lines to reduce risks in the cyber domain.
We can highlight several main directions in the field of cyber security at the Geneva Summit:
- According to Biden, experts from the two countries will work on "a specific interpretation of what actions are to be prohibited in the cyberspace", as well as monitor cyber-attacks perpetrated from the territory of both states;
- Biden handed over to Putin a list of 16 domains that are considered critical infrastructure by the Presidential Order of 2013, and attacking them, according to the President, will precipitate an appropriate response. These domains include the government agencies, banking, finance, helthcare, ICT, energy, logistics, agriculture, and other critical sectors.
- Prior to the summit, Putin offered the US administration an exchange of cybercriminals, which the White House met with a willingness to prosecute cybercriminals, but, naturally, without extradition. Washington's position is that a responsible state must take action against cybercriminals operating from its territory, which is directly contrary to the Kremlin's intention to utilize the "white spots" in international law and use cyberspace for its own geopolitical purposes, so as not to lead to the initiation of a collective defense mechanism or retaliatory strike.
- Putin said at the press conference that Russia has not received an appropriate response to 45 cases of cybercrime, despite the fact that the Kremlin has complied with all relevant requirements of the United States. The Russian President also stressed that Washington has never provided adequate evidence to substantiate claims of Russian cyberattacks. Clearly, these statements are intended for a less informed audience and are false. In October 2019, the US Department of Justice took legal action and indicted six GRU officers. The indictment, along with other resounding attacks, includes a spearphishing[3] attack on Georgia's leading media outlets in 2018 and the defacement of thousands of Georgian websites, hampering the work of the president’s, courts’, and local government’s websites. A little earlier, dozens of employees of the Russian special services were charged with meddling in the 2016 US election.
- The development of offensive cyber capabilities is the most important topic, which can become a window of opportunity for Georgia. Clearly, threats could not be made during the meeting, although an adequate response still seemed relevant. This is probably what Biden's question - what Putin would have done if he had faced a massive cyber-attack against the Russian oil pipelines? - was aimed at. Biden stressed that the US have significant cyber-attack potential and Putin knows what consequences to expect. It should be noted that the US has been working on the development of offensive cyber capabilities in recent years. The US Cyber Command has expanded its mission in Europe, the Middle East, and Asia, to monitor Russian, Chinese, and Iranian cyber actors. The NSA has the ability to block overseas targets, destroy their databases, or shut down their networks. During the 2018 midterm elections, US special services blocked the Russian IRA for prevention purposes. Last year, the NSA and the US Cyber Command launched a cyber operation against Iranian Revolutionary Guard Corps hackers after the group sent threatening emails to American voters.
After the SollarWinds incident, the White House is going to invite allies – The UK, Denmark, Estonia, and France - to the annual exercise CYBER FLAG 21-1 organized by the US Department of Defense. According to official information, the exercise will build a community of cyber security operators and enhance capabilities in terms of detecting malicious actions against critical infrastructure, synchronizing countermeasures and joint responses. It is a conception of a collective defense alliance in cyberspace, which will act in accordance with the norms of responsible behavior of states in cyberspace.
In general, in light of the ongoing confrontation in cyberspace, Washington will seek to intensify cooperation with allies against the malicious cyber activities to synchronize the norms of international law and attribution. Involvement in these events is very important for Georgia, as its cyberspace is a kind of testing ground for Russian cyber operations.
As early as September 2019, the US and 26 partner states signed a joint statement on the responsible behavior of states in cyberspace. The signatories note that, if necessary, they will act jointly against the "irresponsible" countries in accordance with the norms of international law. Obviously, Russia did not sign the document, and a Chinese Foreign Ministry spokesman said the statement " is an attempt to justify certain countries' offensive military operations in cyberspace and to turn the cyber domain into a new theater of war"
It is important for Georgia to adhere to this document and thus gain the opportunity to participate in the development of a framework of responsible behavior on the Internet, as well as in cyber capacity building activities. At the same time, Georgia should not limit itself to statements of attribution, and at the outset should express its readiness to join the CYBER FLAG 21-1 alliance. Such a development is feasible, given the degree of Georgia's integration with the West in cyberspace.