შეუძლია თუ არა საქართველოს ჩინეთი რუსეთის დასაბალანსებლად გამოიყენოს?
2021 წლის მარტში, „ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრმა“ იან კელისა და დევიდ კრამერის წიგნი, სახელწოდებით „ქვეყანა ზღვარზე: საქართველოს მხარდაჭერისთვის“, გამოსცა. წიგნი გადმოგვცემს როგორც საქართველოს უახლოესი ისტორიის მნიშვნელოვან საკითხებს, ასევე დღესდღეობით ქვეყანაში შექმნილი ვითარების შესახებ ავტორთა ხედვას. ნაშრომი მრავალ მნიშვნელოვან დეტალს მოიცავს, მაგრამ განსაკუთრებით საყურადღებოა წინადადება, რომელიც საქართველოს ჩინეთთან და რუსეთთან ურთიერთობის საკითხებს ეხება. ავტორები აღნიშნავენ, რომ „საქართველომ არ უნდა შეხედოს ჩინეთს, როგორც რუსეთის ალტერნატივას, რადგან ამ ქვეყნებისგან განსხვავებით, დასავლეთს საქართველოსთვის მეტი ეკონომიკური და პოლიტიკური კარის გაღება შეუძლია“. მაშინ, როდესაც ისტორიაში პირველად ჩინეთი საქართველოს ნომერი პირველი საექსპორტო ბაზარი გახდა, როდესაც მას უკვე მსოფლიოში სიდიდით მეორე ეკონომიკა აქვს და ყველა დასავლური ინსტიტუტის ანალოგი შექმნა, იბადება აზრი, ხომ არ გამოვიყენოთ ჩინეთთან მჭიდრო პოლიტიკური ურთიერთობის დამყარება რუსეთის საოკუპაციო რეჟიმის დასაბალანსებლად? ეს მოსაზრება კიდევ უფრო ლეგიტიმური ხდება ჩინეთისა და საბჭოთა კავშირის ურთიერთობის ისტორიას თუ გადავხედავთ.
როგორც ვიცით, ჩინეთსა და საბჭოთა კავშირს შორის სადავო კუნძულ ჟენბაოს მიზეზით წარმოქმნილი სასაზღვრო კონფლიქტის დროს ჩინეთმა აშშ და მისი მოკავშირეებიც კი გააოცა. 1969 წლის 2 მარტს, მაო ძედუნის ბრძანებით, ჩინელმა ჯარისკაცებმა თავის საბჭოთა კოლეგებს სადავო კუნძულთან ჩასაფრება მოუწყვეს და 91 საბჭოთა ჯარისკაცი გაანადგურეს. ჩინელების ქმედებებით განრისხებულმა საბჭოთა ხელისუფლებამ ჩინეთზე ატომური იარაღით თავდასხმის განხილვაც კი დაიწყო, მაგრამ აშშ-ის პრეზიდენტის - რიჩარდ ნიქსონის წინააღმდეგობის შედეგად, მათ განზრახვა გადაიფიქრეს. ეს არ იყო ერთადერთი შემთხვევა, როდესაც ჩინეთმა საბჭოთა კავშირს თავისი გავლენის სფეროში შეჭრა არ აპატია.
1978 წლის ივნისში ვიეტნამის პოლიტბიურომ მიიღო გადაწყვეტილება, სადაც ჩინეთს „პრინციპული მოწინააღმდეგე“უწოდა. იმავე წლის ნოემბერში კი ვიეტნამმა საბჭოთა კავშირთან „მეგობრობისა და თანამშრომლობის ხელშეკრულება“ გააფორმა, რომელიც სამხედრო თანამშრომლობის შესახებ მუხლებსაც შეიცავდა. იმავე წლის დეკემბერში ვიეტნამი კამბოჯაში შეიჭრა და პრო-ჩინური მთავრობა დაამხო. ეს ფაქტი ჩინეთმა საბჭოთა კავშირის მიერ ჩინეთის ალყაში მოქცევის მცდელობად შეაფასა, რის გამოც 1978 წლის 25 აგვისტოს საბჭოთა კავშირის სატელიტ ვიეტნამზე სამხედრო შეტევა დაიწყო.
ზემოხსენებული ორი მაგალითი ცხადყოფს, რომ საბჭოთა კავშირსა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკას დაპირისპირების საკმაოდ დიდი გამოცდილება აქვს, მაგრამ საინტერესოა, თუ რა ურთიერთობა აქვთ მათ დღეს. მათი დღევანდელი ურთიერთობის ბუნებას ცხადყოფს სამხრეთ ჩინეთის ზღვაში მიმდინარე მოვლენები.
სამხრეთ ჩინეთის ზღვის აუზი აზიაში დაძაბულობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კერაა. ჩინეთი, ვიეტნამი, ფილიპინები, ტაივანი, ბრუნეი, ინდონეზია და მალაიზია ვერ იყოფენ ბუნებრივი რესურსებით მდიდარ წყლებს. ჩინეთი აუზის დაახლოებით 80%-ზე აცხადებს პრეტენზიას და დემონსტრაციულად არაფრად აგდებს ჰააგის საარბიტრაჟო სასამართლოს გადაწყვეტილებას რომელმაც ჩინეთი საზღვაო სამართლის შესახებ გაეროს 1982 წლის კონვენციის დარღვევაში დაადანაშაულა და სხვა ქვეყნების ტერიტორიული წყლების პატივისცემისაკენ მოუწოდა. დღესდღეობით ამ საკითხში დასავლეთის ქვეყნები ერთსულოვნები არიან და ჩინეთს იმავე ქმედებისკენ მოუწოდებენ. მაგრამ ამ შემთხვევაში საინტერესოა რა პოზიცია აქვს რუსეთს. თავდაპირველი ნეიტრალური პოზიცია რუსეთმა შეცვალა და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკას საარბიტრაჟო სასამართლოს განაჩენის უგულებელყოფაში მხარდაჭერა გამოუცხადა, რაც ერთმნიშვნელოვნად მიუთითებს, რომ მხარეებმა ერთმანეთის არსებითად მნიშვნელოვანი გავლენის სფეროების პატივისცემის გადაწყვეტილება მიიღეს. ვიეტნამის ომის ზემოთ მოყვანილი მაგალითი ცხადყოფს, რომ საბჭოთა კავშირი თავისი ისტორიის განმავლობაში ეცადა ჩინეთის გავლენის სფეროში შეჭრას, რაც ომით დასრულდა. როგორც ჩანს, რუსეთმა, როგორც საბჭოთა კავშირის სამართლებრივმა მემკვიდრემ, თავისი წინამორბედის ქმედებები სწორად შეაფასა და დასავლური სანქციების ფონზე ჩინეთთან ურთიერთობის გაფუჭებას მასთან გავლენის სფეროების გადანაწილება ამჯობინა.
წყარო: https://www.india.com/wp-content/uploads/2020/12/South-china-Sea-2.jpg
რას ნიშნავს ეს ყველაფერი? ეს ნიშნავს შემდეგს, როგორც ცნობილია, რუსეთი სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებს და მათ შორის საქართველოს თავის „უკანა ეზოდ“ მიიჩნევს. შესაბამისად, რუსეთი ჩინეთისგან ელის იმავე ქმედებას, რასაც ის სამხრეთ ჩინეთის მიმართულებით ახორციელებს. ეს ფაქტი სრულიად გამორიცხავს საქართველოს მიზეზით რუსეთისა და ჩინეთის დაპირისპირებას. ამ მოსაზრების კიდევ ერთი დამადასტურებელი ფაქტია უკრაინის საკითხი. კერძოდ: უკრაინაში ქალაქ ბერდიანსკსა და მარიუპოლში ჩინეთი საპორტო ინდუსტრიაში მილიონობით აშშ დოლარის ინვესტირებას აკეთებს. ამ ფაქტს მნიშვნელოვნად ხდის ერთი მოვლენა. ბერდიანსკსა და მარიუპოლში მოხვედრის ერთადერთ საშუალებას რუსეთის მხრიდან ანექსირებული ყირიმისა და ქერჩის სრუტის (მათ შორის, რუსეთ-ყირიმის დამაკავშირებელი ახალი ხიდის) გავლა არის საჭირო. როგორც ეს მაგალითი ცხადყოფს, შავი ზღვის რეგიონში ჩინეთი და რუსეთი საკმაოდ შეხმატკბილებულად მოქმედებენ და მათ შორის არანაირი დაპირისპირება არ ყოფილა.
დასკვნის სახით რომ ვთქვათ, ზემოთ მოყვანილი მაგალითები ნათლად აჩვენებს ჩინეთისა და რუსეთის ურთიერთობის ბუნებას და გამორიცხავს ჩინეთის მიერ რეგიონში რუსეთის დამბალანსებლის როლის შესრულებას. შესაბამისად, კიდევ უფრო ნათელი ხდება საქართველოს დასავლური ინტეგრაციის მნიშვნელობა, რაც არა რომელიმე პირის ახირებას, არამედ საქართველოს განვითარებისა და გადარჩენის ერთადერთ საშუალებას წარმოადგენს.

Can Georgia use China to balance Russia?
In March 2021, the Center for Economic Policy Research published a book by Ian Kelly and David Kramer entitled “A Country on the Verge: The Case for Supporting Georgia.” The book dwells upon the important moments of recent Georgian history, as well as the authors' perspective of the current situation in the country. The work covers many important details, but their point on Georgia's relations with China and Russia is especially noteworthy. The authors note that "Georgia should not view China as an alternative to Russia, because unlike these countries, the West can open more economic and political doors for Georgia." When, for the first time in history, China became Georgia's number one export market, and it already has the second largest economy in the world and has created analogues of all Western institutions, does it make sense to use close political relations with China to balance the Russian occupation regime? This view becomes even more legitimate if we look at the history of relations between China and the Soviet Union.
As we know, during the border conflict between China and the Soviet Union over the island of Zhenbao, China surprised the United States and its allies. Following the order of Mao Zedong, Chinese soldiers ambushed their Soviet counterparts at the disputed island and killed 91 Soviet soldiers on March 2, 1969. Angered by the Chinese actions, the Soviet authorities began to contemplate a nuclear strike against China, but changed their minds after facing opposition from US President Richard Nixon. This was not the only time that China did not forgive the Soviet Union for intrusion in its sphere of influence.
In June 1978, the Vietnam Politburo passed a resolution calling China a "principled adversary." In November of the same year, Vietnam signed a "Treaty of Friendship and Cooperation" with the Soviet Union, which also contained articles on military cooperation. That December, Vietnam invaded Cambodia and overthrew the pro-Chinese government. This fact was assessed by China as an attempt by the Soviet Union to besiege it, precipitating China’s military attack on the Soviet satellite Vietnam on August 25, 1978.
The two examples show that the Soviet Union and the People's Republic of China have a lot of experience of confrontation, but it is interesting to see what their relationship is today. The nature of their current relationship is revealed by the events unfolding in the South China Sea.
The South China Sea basin is one of the major hotbeds of tension in Asia. China, Vietnam, the Philippines, Taiwan, Brunei, Indonesia, and Malaysia are contesting waters rich in natural resources. China claims about 80 percent of the basin and demonstratively rejects the ruling of The Hague Arbitration Court, which accused China of violating the 1982 UN Convention on the Law of the Sea and called on them to respect the territorial waters of other countries. Today, Western countries are unanimous on this issue and call on China to do the same. However, in this case, the Russian stance is interesting, seeing it changing its original neutral position and expressing its support for the People's Republic of China against the judgment of the Arbitration Court, which unequivocally indicates that the parties have decided to respect each other's significant spheres of influence. The above example of the Vietnam War shows that the Soviet Union, throughout its history, tried to contest Chinese spheres of influence, which ended in war. It seems that Russia, as the legal successor of the Soviet Union, correctly reassessed the actions of its predecessor and, in the face of Western sanctions, rather than exacerbate relations, it gave preference to the redistribution of its spheres of influence with China.
Source: https://www.india.com/wp-content/uploads/2020/12/South-china-Sea-2.jpg
What does all this mean? As it is known, Russia considers the countries of the South Caucasus, including Georgia, as its "backyard". Consequently, Russia expects reciprocal action from China. This fact completely excludes the confrontation between Russia and China because of Georgia. Further proof of this view is the issue of Ukraine. Namely, China is investing millions of dollars in the port industry in the Ukrainian cities of Berdyansk and Mariupol. This fact is made significant by one event. The only way to get to Berdyansk and Mariupol is to cross the Russian annexed Crimea and the Kerch Strait (including the new bridge connecting Russia and Crimea). As this example illustrates, China and Russia operate in the Black Sea region quite harmoniously, and there has been no confrontation between them.
In conclusion, the aforementioned examples clearly show the nature of Sino-Russian relations and precludes the possibility of China balancing Russian power in the region. Consequently, the importance of Georgia's western integration becomes even clearer, which is not a whim of any person, but rather the only way for Georgia to develop and survive.