რუსეთის საპარლამენტო არჩევნები - რა შეიძლება ითქვას რეჟიმის სტაბილურობაზე
პუტინის  მმართველობის ერთ-ერთ ყველაზე „დიდ მიღწევად“ რუსეთის ფედერაციაში მართვადი პოლიტიკური გარემოს შექმნა მიიჩნევა. ასეთ გარემოში ყველა პროცესს უნდა მართავდეს ხელისუფლება, დაწესებულ კონკრეტულ ჩარჩოებში და, რა თქმა უნდა, ხელს უნდა უწყობდეს რეჟიმის სიცოცხლისუნარიანობის გახანგრძლივებას. მართვადი პოლიტიკური  გარემო მოიცავს ყველაფერს, რაც პირდაპირ თუ ირიბად არის დაკავშირებული პოლიტიკასთან, დაწყებული მედიასივრცის კონტროლით და დასრულებული უშუალოდ საარჩევნო პროცესით.
მართვადი პოლიტიკური გარემოს ნაწილია რუსეთის პარლამენტიც, რომელში შემავალ ოპოზიციურ პოლიტიკურ პარტიებს რუსეთში უკვე კარგა ხანია სისტემურ ოპოზიციას უწოდებენ.  „სისტემურ ოპოზიციას“ ბოლო არჩევნებამდე სულ სამი პარტია მიეკუთვნებოდა - „რუსეთის ფედერაციის კომუნისტური პარტია“, „რუსეთის ლიბერალურ-დემოკრატიული პარტია“ და „სამართლიანი რუსეთი“, რადგან მხოლოდ ისინი ახერხებდნენ 2007 წლის საპარლამენტო არჩევნებიდან მოყოლებული პარლამენტში მოხვედრას.
ამ სისტემური ოპოზიციიდან ორი - „რუსეთის ლიბერალურ-დემოკრატიული პარტია“ და „სამართლიანი რუსეთი“ - ე.წ. მართვადი ოპოზიციის კატეგორიას უნდა მივაკუთვნოთ. რაც შეეხება „რუსეთის ფედერაციის კომუნისტურ პარტიას“, ის თავის კოლეგებისგან განსხვავებით, დამოუკიდებლობის გარკვეულ ხარისხს ყოველთვის ინარჩუნებდა. მაგრამ ამავე დროს, სავარაუდოდ, ხელისუფლება მიიჩნევდა, რომ ამ პარტიის რეიტინგი მილევადია  და, შესაბამისად, მასაც მართვადი პოლიტიკური გარემოს მისაღებ მოთამაშედ მიიჩნევდა.
პარლამენტს მიღმა დარჩენილ ოპოზიციას რუსეთში „არასისტემურ ოპოზიციას“ უწოდებენ. „სისტემური ოპოზიციისგან“ განსხვავებით, ხელისუფლებას „არასისტემური ოპოზიციის“ მიმართ ნეგატიური დამოკიდებულება აქვს, რადგან მას მართვადი პოლიტიკური გარემოსთვის დამაზიანებლად მიიჩნევს.
რაც შეეხება მმართველ პარტია „ერთიან რუსეთს“, მისი რეპუტაცია რუსეთის მოსახლეობაში უკვე კარგა ხანია საკმაოდ შელახულია. მას მოიხსენიებენ „გაიძვერებისა და ქურდების პარტიად“, რომელსაც  ბევრად უფრო დაბალი რეიტინგი აქვს ვიდრე, რუსეთის პრეზიდენტ ვლ. პუტინს. მიუხედავად ამისა,  „ერთიანი რუსეთი“ დამაჯერებლად იმარჯვებს ხოლმე არჩევნებში და, როგორც წესი, იღებს საკონსტიტუციო უმრავლესობას პარლამენტში, რაც, რა თქმა უნდა, ზემოხსენებული მართვადი პოლიტიკური გარემოს პირობებშია მხოლოდ და მხოლოდ შესაძლებელი.
ერთი შეხედვით, თითქოს რუსეთის ხელისუფლებას მიმდინარე პროცესებზე მტკიცე კონტროლი აქვს, მაგრამ დრო და დრო მართვადი პოლიტიკური გარემოც აწყდება ხოლმე გარკვეულ სირთულეებს, საზოგადოებაში უკმაყოფილების ზრდისა და ოპოზიციური ძალების გააქტიურების ფონზე. ეს სირთულეები პირველად კარგად გამოჩნდა მაშინ, როდესაც 2011 წლის საპარლამენტო არჩევნებს რუსეთის ფედერაციაში ოპოზიციის საკმაოდ მძლავრი საპროტესტო ტალღა მოჰყვა. ამ პერიოდიდან მოყოლებული, რუსეთში თანდათანობით გამკაცრდება მართვადი პოლიტიკური გარემოს რეჟიმი და გაიზარდა ზეწოლა „არასისტემურ ოპოზიციაზე“, არასამთავრობო სექტორსა და სხვადასხვა მედიასაშუალებებზე.
ამ ზეწოლის ყველაზე თვალსაჩინო მაგალითია ცნობილი რუსი ოპოზიციონერი ალექსეი ნავალნი. პუტინის რეჟიმი თავდაპირველად მას არ მიიჩნევდა სერიოზულ საფრთხედ. თუმცა მას შემდეგ, რაც 2013 წელს მოსკოვის მერის არჩევნებზე ნავალნიმ ხმების 27% მიიღო, რის გამოც ლამის მეორე ტურის დანიშვნა გახდა საჭირო, მის მიმართ დამოკიდებულება მკვეთრად შეიცვალა. პუტინის რეჟიმმა გააძლიერა ზეწოლა ნავალნისა და მის თანამოაზრეებზე. მას აღარც არჩევნებში მონაწილეობის შესაძლებლობა მიეცა, რადგან უარს ეუბნებოდნენ საარჩევნო კანდიდატად რეგისტრაციაზე. ეს ზეწოლა, საბოლო ჯამში, გასული წლის აგვისტოში ჯერ ნავალნის მოწამვლით და შემდეგ კი, მიმდინარე წლის იანვარში, მისი დაპატიმრებით დასრულდა.
ნავალნის დაპატიმრებით გამოჩნდა, რომ ხელისუფლება განსაკუთრებულად ემზადებოდა 2021 წლის სექტემბერში დანიშნული საპარლამენტო არჩევნებისთვის. ექსპერტთა დიდი ნაწილი ამას იმით ხსნის, რომ რუსეთში უკვე დაიწყო მზადება 2024 წელს გასამართი საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის, რომელშიც ვლ. პუტინს კვლავაც ექნება მონაწილეობის მიღების უფლება, რუსეთის ფედერაციის ახალი კონსტიტუციის თანახმად. შესაბამისად, კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი გახდა რუსეთში არსებული პოლიტიკურ სიტუაციაზე კონტროლის განმტკიცება. ამავე დროს, უნდა ითქვას ისიც, რომ არჩევნების წინ ჩატარებული გამოკითხვების თანახმად, მმართველი პარტია „ერთიანი რუსეთის“ რეიტინგი 25-30% ფარგლებში მერყეობდა, რაც  საკმაოდ დაბალი მაჩვენებელია. შესაბამისად, საჭირო გახდა უფრო მეტი ძალისხმევა საპარლამენტო არჩევნებში მმართველი პარტიის დამაჯერებელი გამარჯვების უზრუნველსაყოფად და ახალ პარლამენტში საკონსტიტუციო უმრავლესობის მოსაპოვებლად.
აქედან გამომდინარე, 2021 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის მზადების ფარგლებში, თანდათანობით კიდევ უფრო გაძლიერდა წნეხი ოპონენტებზე. ამ ფონზე, ნავალნისთან დაკავშირებულ ორგანიზაციებს მოუხდათ საკუთარი აქტივობის შეზღუდვა, ხოლო მისი თანამებრძოლების გარკვეულმა ნაწილმა რუსეთის ფედერაციის დატოვების გადაწყვეტილება მიიღო. რუსეთის ხელისუფლება მხოლოდ ამით არ შემოფარგლულა. 2021 წლის განმავლობაში საკმაოდ ბევრი ორგანიზაცია, მედიასაშუალება და ჟურნალისტი დაემატა რუსეთის ფედერაციის იუსტიციის სამინისტროს „უცხოელი აგენტების სიას“, რაც მათი საქმიანობის შეზღუდვას ისახავდა მიზნად.
ვლ. პუტინი, რომელიც აქამდე, როგორც წესი, დისტანცირებული იყო ხოლმე შედარებით დაბალი რეიტინგის მქონე მმართველი პარტიისაგან, ამჯერად სხვაგვარად მოიქცა. მართალია, მას აქტიური წინასაარჩევნო კამპანია არ უწარმოებია, მაგრამ პირადად მიიღო მონაწილეობა „ერთიანი რუსეთის“ წინასაარჩევნო ყრილობაში, რითაც საკუთარი თავი და პარტია ერთმანეთს მჭიდროდ დაუკავშირდა. უშუალოდ არჩევნების წინა დღეს კი მან პირადად მოუწოდა ამომრჩეველს არჩევნებში მონაწილეობისკენ, რაც ადრე არასდროს გაუკეთებია.
რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაცია, სადაც შიდაპოლიტიკურ საკითხებს ადმინისტრაციის უფროსის პირველი მოადგილე სერგეი კირიენკო კურირებს, ამჯერად კიდევ უფრო აქტიურად იყო ჩართული წინასაარჩევნო პროცესში. დიმიტრი მედვედევს, რომელიც რამდენიმე წლის წინ პრემიერობიდან სპეციალურად მისთვის შექმნილ სიმბოლურ თანამდებობაზე - რუსეთის უსაფრთხოების საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილედ გადაიყვანეს, იმედი ჰქონდა, რომ გახდებოდა „ერთიანი რუსეთის“ პირველი ნომერი და ამ გზით კვლავ დაბრუნდებოდა აქტიურ პოლიტიკაში. თუმცა, პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ ეს გადაწყვეტილება დაბლოკა, რადგან ერთ-ერთი ვერსიის თანახმად, ჩაითვალა, რომ მედვედევის დაბალი რეიტინგი ცუდად იმოქმედებდა მმართველი პარტიის ისედაც დაბალ რეიტინგზე. შესაბამისად, „ერთიან რუსეთს“ გაუჭირდებოდა საკონსტიტუციო უმრავლესობის მოპოვება. არსებობს სხვა ვერსიაც, რომელიც, მართალია, სხვა კუთხით, მაგრამ მაინც დაკავშირებულია რუსეთში მართვადი პოლიტიკური გარემოსთვის  შესაძლო რისკებთან. კერძოდ, ამ ვერსიის თანახმად, მედვედევის აქტიურ პოლიტიკაში დაბრუნებას ხელი შეუშალეს იმიტომ, რომ მას პუტინის „მემკვიდრის“ ამბიციები არ გაღვიძებოდა.
ცალკე საუბრის თემაა გაყალბების ის უპრეცედენტო  მასშტაბები, რომელიც ამ საპარლამენტო არჩევნებზე დაფიქსირდა. განსაკუთრებული ყურადღება მიიქცია იმ ფაქტმა, რომ  საარჩევნო უბნებზე მისული ამომრჩევლის რაოდენობა შეესაბამებოდა მმართველი პარტიის მიერ მიღებული ხმების რაოდენობას. ამან გააჩინა სერიოზული ეჭვი, რომ საარჩევნო უბნებზე ხელოვნურად გაზარდეს ამომრჩეველთა რაოდენობა, რათა „ერთიან  რუსეთს“ უპრეცედენტო მხარდაჭერა მიეღო. საექსპერტო გათვლით, მხოლოდ ამ ტიპის გაყალბების შედეგად, მმართველმა პარტიამ დამატებით 14 მლნ ხმა მიიღო. უნდა ითქვას ისიც, რომ ეს გაყალბების ერთადერთი მეთოდი არ ყოფილა, რომელიც ამ საპარლამენტო არჩევნებზე გამოიყენეს.
საბოლოო ჯამში, რუსეთის საპარლამენტო არჩევნებმა აჩვენა, რომ ვლ. პუტინის რეჟიმს სჭირდება მართვის კიდევ უფრო ხისტი მეთოდებით იმოქმედოს, რათა გაიხანგრძლივოს ხელისუფლებაში ყოფნა. ამის რესურსი ხელისუფლებას კიდევ აქვს დარჩენილი. შესაბამისად, მოსალოდნელია, რომ ეს ტენდენცია მომავალშიც შენარჩუნდება. მით უმეტეს, თუ გავითვალისწინებთ, რომ რუსეთის ფედერაციაში თანდათანობით აქტუალური გახდება 2024 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების თემა. როგორც გამოცდილება გვიჩვენებს, ხისტ მეთოდებს, ვლ. პუტინის რეჟიმი მხოლოდ შიდა პოლიტიკაში არ მიმართავს. იგივე მიდგომები ვრცელდება რუსეთის ფედერაციის საგარეო პოლიტიკაზეც, რაც გვაფიქრებინებს, რომ თვალსაწიერ მომავალში რუსეთის მეზობელი ქვეყნების, მათ შორის, საქართველოს წინაშე არსებული უსაფრთხოების რისკები მაღალი იქნება.

Russia’s Parliamentary Elections - What Can Be Said About the Regime’s Stability
One of the "greatest achievements" of Putin's rule is considered to be the creation of a controllable political environment in the Russian Federation. In such an environment, all processes must be managed by the government within a specific established framework, and, of course, it must facilitate the longevity of the regime. A managed political environment encompasses everything directly or indirectly related to politics, including media control and the entire electoral process.
Part of that controlled political environment is also the Russian Parliament, in which the opposition parties have long been named as a “systemic opposition”. The "systemic opposition" had only three parties prior to the last elections: the “Communist Party of the Russian Federation", the "Liberal Democratic Party of Russia" and "A Just Russia". They are “systemic” as only they have consistently managed to get into parliament since the 2007 parliamentary elections.
Two members of this systemic opposition, The Russian Liberal Democratic Party and A Just Russia, should be appropriated to the ranks of the so-called “managed” opposition. The "Communist Party of the Russian Federation", however, unlike its colleagues, has always maintained a certain degree of independence. It is likely the authorities considered the rating of this party to have waned and, therefore, allowed it to continue as an “acceptable” player in the managed political environment.
The opposition outside parliament is called by Russians a "non-systemic opposition". Unlike the "systemic opposition", the government has a negative attitude towards the "non-systemic opposition" as it considers them to be detrimental to the managed political environment.
As for the ruling party "United Russia", its reputation among the Russian population has been damaged for a while now. It is referred to as a party of "thieves and deceivers", having a much lower rating than that of Russian President Vladimir Putin. Nevertheless, "United Russia" wins convincingly in elections and usually gets a constitutional majority in the parliament, which, of course, is possible only in the setting of the aforementioned managed political environment.
At first glance, it seems that the Russian government has firm control over the ongoing processes, but from time to time, amid growing public discontent and the intensification of opposition forces, the managed political environment has also faced certain difficulties. These difficulties first became apparent when the 2011 parliamentary elections precipitated a rather strong wave of opposition protests in the Russian Federation. Since then, the grip on the managed political environment in Russia has gradually tightened, and coercion has increased on the "non-systemic opposition", the non-governmental sector, and various media outlets.
The most obvious example of this pressure is the well-known Russian opposition leader Alexei Navalny. Putin’s regime did not initially see him as a serious threat; however, after Navalny received 27% of the vote in the 2013 Moscow mayoral election, which almost necessitated a second round, the attitude towards him changed dramatically, seeing the Putin regime stepping up pressure on Navalny and his allies. Refused registration as an election candidate, Navlny was no longer allowed to run in the elections. That pressure eventually came to an end, first with Navalny’s poisoning in August 2020, and then his arrest in January 2021.
Navalny's arrest showed that the government was meticulously preparing for the September 2021 parliamentary elections. Most experts explain this by the fact that Russia has already begun preparations for the 2024 presidential elections, in which V. Putin will still have the right to participate, according to the new constitution of the Russian Federation. Consequently, it has become even more important to strengthen control over the political situation in Russia. At the same time, it should be noted that, according to opinion polls conducted before the elections, the rating of the ruling party "United Russia" fluctuated between 25-30%, which is quite low. Consequently, more efforts were needed to ensure a convincing victory for the ruling party in the parliamentary elections and to gain a constitutional majority in the new parliament.
Therefore, in preparation for the 2021 parliamentary elections, the pressure on opponents gradually intensified. Against this background, organizations affiliated to Navalny had to limit their activities, and some of his comrades decided to leave the Russian Federation altogether. The Russian government did not stop there. By 2021, many organizations, media outlets and journalists had been added to the "list of foreign agents" of the Ministry of Justice of the Russian Federation, which aimed to limit their activities.
V. Putin, who usually distances himself from the ruling party and its relatively low rating, performed differently for the 2021 elections, and, although he did not run an active campaign, he personally participated in “United Russia’s” pre-election congress, thus bringing his person and the party closer together. On the eve of the elections, he personally called on voters to participate in the elections, which he had never done before.
The administration of the President of Russia, where the internal political affairs are handled by the First Deputy Head of the Administration Sergei Kiriyenko, this time was even more actively involved in the pre-election process. Dmitry Medvedev, who was transferred from the position of prime minister a few years ago to a symbolic position created specifically for him - Deputy Chairman of the Security Council of Russia, hoped to be number one on the election list of "United Russia" and thus return to active politics. However, the presidential administration blocked this decision because, according to one account, it was believed that Medvedev's low rating would adversely affect the ruling party's already low rating. Consequently, it would be difficult for “United Russia” to gain a constitutional majority. Another view, also related to possible risks to the managed political environment in Russia, suggests Medvedev's return to active politics was prevented so as not to raise his ambitions of becoming Putin's "successor".
A separate topic of conversation is the unprecedented scale of voter fraud observed during this parliamentary election. The fact that the number of voters who went to the polls corresponded to the number of votes received by the ruling party draws particular attention. This raised serious suspicions that the number of voters in the polling stations had been artificially increased in order to enable that unprecedented support for “United Russia”. According to expert estimates, as a result of this type of fraud alone, the ruling party received an additional 14 million votes. It is also clear that this was not the only method of fraud used in the 2021 parliamentary election.
In the end, the Russian parliamentary elections showed that V. Putin’s regime needs to resort to even tougher methods of governance in order to prolong its stay in power, and the government has the resources to do so. Therefore, it is expected that this trend will continue in the future, especially if we take into account the upcoming 2024 Russian presidential elections. As experience shows, V. Putin’s regime does not rely on tough measures in domestic politics alone; the same approaches apply to the country’s foreign policy, which suggests that in the foreseeable future, security risks to Russia's neighbors, including Georgia, will be significant.