ევროკავშირი-პოლონეთის გაუარესებული ურთიერთობები და მისი მნიშვნელობა აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამისთვის
2021 / 11 / 02
ნინო ჩანადირი, საერთაშორისო ურთიერთობების მაგისტრი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი
პოლონეთსა და ევროკავშირს შორის ურთიერთობები მას შემდეგ დაიძაბა, რაც 7 ოქტომბერს პოლონეთის საკონსტიტუციო სასამართლომ დაადგინა, რომ პოლონეთის კანონი უპირატესია ევროკავშირის კანონზე, თუ ეს უკანასკნელი წინააღმდეგობაში მოდის პოლონეთის კონსტიტუციასთან. ტრიბუნალმა კანონის უზენაესობის საკითხის გადახედვა ივლისში დაიწყო, მას მერე, რაც ევროპის მართლმსაჯულების სასამართლომ (European Court of Justice; ECJ) პოლონეთს მიუთითა, რომ ბოლო დროს მის სასამართლო სისტემაში შეტანილი ცვლილებები არღვევს ევროკავშირის კანონს, კერძოდ, აჩენს მოსამართლეებზე პოლიტიკური კონტროლის განხორციელების რისკს და სამართლებრივი სისტემის დამოუკიდებლობასა და მიუკერძოებლობას კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს. პოლონეთის საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება არსებითად ნიშნავს ევროკავშირის ძირეული პრინციპის – მისი  კანონის პრიმატის – უარყოფას. ეს მოცემულობა კი უდავოდ ქმნის კრიზისს ევროკავშირისთვის.
პოლონეთის სასამართლო ხელისუფლებას საკმაოდ მტკიცედ და მკაფიოდ უპასუხა ევროკავშირმა და განაცხადა, რომ გააანალიზებს პოლონეთის საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებას. ამასთანავე, ბრიუსელმა ხაზგასმით გამოხატა თავისი პოზიცია, რომ ევროკავშირის კანონი უზენაესია ეროვნულ კანონზე, ECJ-ის გადაწყვეტილებების შესრულება კი სავალდებულოა კავშირის წევრი ყველა სახელმწიფოს ხელისუფლებებისთვის, მათ შორის, ეროვნული სასამართლოებისთვის,  და აღნიშნა, რომ  არ დაიშურებს ძალისხმევას ამ პრინციპების დასაცავად.
პოლონეთის საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებამ ქვეყანაშიც გამოიწვია პროტესტი. ხალხი ევროკავშირის მხარდასაჭერად გამოვიდა. პროტესტს შეუერთდა  ევროკავშირის ყოფილი ლიდერი და პოლონეთის ექსპრემიერ-მინისტრი დონალდ ტუსკიც. მან ხალხს მოუწოდა დაიცვან პოლონეთის დემოკრატიული მიღწევები და მისი განგრძობადი წევრობა ევროკავშირში.
დაპირისპირების ფონი
2015 წლიდან, მას შემდეგ, რაც პოლონეთის ხელისუფლებაში მმართველი მემარჯვენე კონსერვატიული პარტია – კანონი და სამართალი (Law and Justice) მოვიდა, პოლონეთი პერიოდულად  პრობლემებს აწყდებოდა ევროკავშირთან მთელ რიგ საკითხებზე, მათ შორის, კანონის უზენაესობის თაობაზე. პოლონეთმა დაიწყო საკამათო სასამართლო რეფორმების განხორციელება, რომელიც არაერთხელ დაგმო ევროკავშირმა. რეფორმებს საფუძვლად დაედო იდეა, რომ საჭირო იყო სასამართლოების გათავისუფლება კომუნისტური მენტალობისა და კორუფციისგან. კანონმდებლობაში შეტანილი ერთ-ერთი ცვლილებით  70-დან 65 წლამდე შემცირდა  უზენაესი სასამართლოს წევრების საპენსიო ასაკი.  შედეგად, ათეულობით მოსამართლემ დაკარგა კუთვნილი პოზიცია. ECJ-მა კი დაადგინა, რომ ეს გადაწყვეტილება უკანონო იყო და მოსთხოვა პოლონეთს პოზიციებზე აღედგინა მოსამართლეები. იგივე მოხდა ქვედა ინსტანციის სასამართლოებშიც, სადაც ასაკი შემცირდა 67-დან 60 წლამდე ქალებისთვის და 65 წლამდე კაცებისთვის. ამასთანავე, კანონი იუსტიციის მინისტრს უტოვებდა უფლებას გაეგრძელებინა მოსამართლის აქტიური სტატუსი, რაც,  ECJ–ის განმარტებით, ნიშნავდა იმას, რომ აღმასრულებელ ხელისუფლებას შეეძლო გავლენა მოეხდინა სასამართლო სისტემაზე.
კრიტიკის ახალი ტალღა მოჰყვა პოლონეთის გადაწყვეტილებას მიეღო კანონი მოსამართლეთა მიმართ დისციპლინური ზომების შესახებ. ამ კანონით, დაშვებულია გამოძიების წარმოება მოსამართლის მიმართ და ასევე, მისთვის სანქციების დაწესება, რაც  პარლამენტის მიერ შერჩეული და დისციპლინურ მოსმენებზე მივლენილი მოსამართლეების გადაწყვეტილებით ხდება. ამასთან დაკავშირებით, გაეროსა და ევროკავშირის წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ კანონის მიღებას შესაძლოა, შედეგად მოჰყვეს მოსამართლეთა გადაყენება, მათ მიერ, მაგალითად, ხელისუფლების რეფორმების წინააღმდეგ მიღებული გადაწყვეტილებების გამო. 2019 წლის მარტში კი ევროკავშირმა განაცხადა, რომ ახალი დისციპლინური რეჟიმი ძირს უთხრიდა სასამართლოს დამოუკიდებლობას და საკითხი განსახილველად ECJ-ს გადასცა. 2021 წლის ივლისში ევროპის მართლმსაჯულების სასამართლომ დაადგინა, რომ დისციპლინური რეჟიმი არ შეესაბამება ევროკავშირის კანონს.
ECJ-ის ამ დადგენილების საპასუხოდ პოლონეთის საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება – ეროვნული კანონი დააყენოს ევროკავშირის კანონზე მაღლა. გადაწყვეტილებას მხარი დაუჭირა უნგრეთმა, რომელიც იზიარებს პოზიციას, რომ ეროვნულ საკონსტიტუციო სასამართლოებს აქვთ უფლება შეისწავლონ და განსაზღვრონ ევროკავშირის კომპეტენციის საზღვრები.
არის თუ არა ეს გზა Polexit-ისკენ და რა სურს ხალხს?
პოლონეთის საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება დამატებით ფინანსურ რისკს უქმნის ქვეყანას, რადგან მსჯელობა მისი დაჯარიმების შესახებ, ECJ-ის გადაწყვეტილებების იგნორირებისთვის, წინათაც მიმდინარეობდა.  თუმცა, ახლა დასავლურ მედიაში აქტიურად ისმის კიდევ ერთი ახალი კითხვა, კერძოდ, შესაძლებელია თუ არა, ეს იყოს გზა Polexit-ისკენ და  გამოიწვიოს „პოლონური ევრომაიდანი“. პოლონეთის მთავრობა აქამდე ამბობდა, რომ ის არ გეგმავს ევროკავშირის დატოვებას. მართლაც, პოლონეთისთვის ასეთი გადაწყვეტილების მიღება ბევრად უფრო რთული იქნება, ვიდრე ეს ბრიტანეთისთვის იყო, ვინაიდან, ამ შემთხვევაში, იდეას საჯარო მხარდაჭერა არ გააჩნია.  სექტემბრის გამოკითხვებმა ცხადყო, რომ პოლონელების 88%-ს სურს ევროკავშირში დარჩენა და ეს მაჩვენებელი კიდევ უფრო მაღალია დიდ ქალაქებში. კვლევამ ასევე აჩვენა, რომ პოლონელთა 57% Polexit-ს რეალურ სცენარად არ მიიჩნევს, 30% კი თვლის, რომ ეს მართლაც შეიძლება მოხდეს. სავარაუდოდ, თუ საქმე Polexit-მდე მივა, ის  დიდ საზოგადოებრივ წინააღმდეგობას გამოიწვევს, რამაც შეიძლება სახიფათოდ გაამწვავოს სიტუაცია პოლონეთში.
რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამისთვის და საქართველოსთვის?
დაბოლოს, ურთიერთობები პოლონეთსა და ევროკავშირს შორის მნიშვნელოვანია აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამისთვის და შესაბამისად საქართველოსთვისაც. აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამა ყოველთვის სარგებლობდა პოლონეთის სერიოზული მხარდაჭერით. 2008 წლის მაისში პოლონეთი, შვედეთთან ერთად გახდა ამ პროგრამის ინიციატორი. იგი დაინტერესებულია აღმოსავლეთ სამეზობლოს სტაბილიზაციით და რუსული გავლენების შემცირებით. პოლონეთი მხარს უჭერდა ასოცირების შესახებ შეთანხმების მქონე  ქვეყნებისთვის მყარი დასტურის მიცემას, რომ მათი ევროპული მისწრაფებები სერიოზულადაა აღქმული. აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამა ინიცირებული იყო პოლონეთში სამოქალაქო პლატფორმის პარტიის მმართველობის პერიოდში, რომელიც დღეს ოპოზიციაშია. ანალიტიკოსები აღნიშნავენ, რომ შიდაპოლიტიკურმა დაპირისპირებამ  სამოქალაქო პლატფორმასა და კანონის და სამართლის პარტიებს შორის, გავლენა იქონია პოლონეთის პოლიტიკური ცხოვრების ყველა ასპექტზე, საგარეო ურთიერთობების ჩათვლით. თუმცა, ევროკავშირში ხშირად აღნიშნავენ, რომ პოლონეთი კვლავაც რჩება მნიშვნელოვან მხარდამჭერად, როდესაც საქმე ეხება ურთიერთობებს აღმოსავლეთ მეზობლებთან და ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკას. მაგრამ, თუ პოლონეთსა და ევროკავშირს შორის დაძაბული ურთიერთობების ტენდენცია გაგრძელდება, რთული სათქმელია, რამდენ ხანს ექნება მის ხმას გავლენა.
მეორე მხრივ, ევროკავშირის ძირეული პრინციპებისთვის გამოწვევაა წევრ სახელმწიფოებში გაჩენილი ტენდენციები, რომლებსაც ბრიუსელი არალიბერალურად მიიჩნევს. ამიტომ შესაძლოა, ევროკავშირმა გაძლიეროს შიდა ინტეგრაცია და ამ გამოწვევებთან გამკლავებაზე კონცენტრირდეს, რაც, დიდი ალბათობით, გავლენას მოახდენს ევროკავშირის დამოკიდებულებაზე სამეზობლო პარტნიორობებთან და შეამცირებს კავშირის შემდგომი გაფართოების შესაძლებლობას. ეს არ ნიშნავს სამეზობლო პოლიტიკის უგულებელყოფას. უფრო სავარაუდოა, რომ აღმოსავლეთ პარტნიორობის წევრ ქვეყნებში არსებული ვითარების გათვალისწინებით, ევროკავშირი გააღრმავებს მათთან თანამშრომლობას და  ევროკავშირის სტანდარტებთან დაახლოებაში დაეხმარება, თუმცა უახლოეს მომავალში მხარს არ დაუჭერს კავშირში მათ გაწევრიანებას.

EU-Poland’s worsened relations and what it means for the EaP
Relations between Poland and the EU have been strained since Poland’s Constitutional Court ruled on October 7th that Polish laws are superior to those of the EU if they come into conflict with the Polish Constitution. The tribunal started to review the supremacy of the law in July after the European Court of Justice (ECJ) pointed out that Poland’s latest judicial system changes were in violation of EU laws, claiming a risk of political control over judges and the judicial system being put into question regarding its independence and impartiality. The Polish Constitutional Court’s ruling  essentially means the rejection of the primacy of EU law, which is a foundation for the European Union. So, unsurprisingly, this creates a crisis for the EU.
The response from the EU was strong and clear: that the Commission will analyze the ruling of the Polish constitutional tribunal. However, it has already stressed its position that EU law has primacy over national laws and all rulings by the ECJ are binding for all member state authorities, including national courts. It also said it will not hesitate to use its power to safeguard this principle. The decision of the Constitutional Court caused protests in Poland, and people gathered to show support to the EU. Donald Tusk, the former EU leader and ex-Prime Minister of Poland, also joined the protests and urged people to defend Poland’s democratic achievements and continued membership of the EU.
Background to the controversy
Since 2015, when the current ruling right-wing conservative party ‘Law and Justice’ came to power, Poland started to face problems with Brussels over a number of topics, including the rule of law. Poland began periodically initiating controversial judicial reforms which have been repeatedly condemned by the EU. The explanation for the reforms was the aim to “cleanse the courts from communist era mentalities and corruption.” Examples include changes in the supreme court, such as lowering the retirement age from 70 to 65, as a result of which dozens of judges lost their positions. However, the European Court of Justice ruled this was illegal and ordered Poland to reinstate the judges. The same happened in general courts, where the retirement age was lowered from 67 to 60 for women and to 65 for men. The law left the right to extend the period of a judge’s active service to the Minister of Justice, which, as the ECJ said, meant that the executive could have influence on the judiciary.
Another wave of criticism followed after Poland initiated a law to introduce disciplinary measures for judges, meaning they could be investigated and sanctioned for their court rulings by judges selected via Parliament and appointed to disciplinary hearings. Officials from the UN and EU say that this bill could result in judges being removed for their decisions,  such as those against government reforms. In March 2019, the European Commission stated that the new disciplinary regime undermined judicial independence. The case was referred to the ECJ. In July 2021, the ECJ ruled that the disciplinary regime is not compatible with EU law.
The ECJ’s ruling was followed by Poland’s deciding that it is not going to put EU law superior to national law. This decision was supported in Hungary, which shares the position that national constitutional courts have the right to examine the limits of EU competences.
Is it leading to a potential Polexit? What do the people want?
The Polish Constitutional Court’s decision was certainly risky, and it might have financial consequences for Poland, as conversations about fining it for ignoring ECJ rulings have been reported. But now, another question is being actively heard in Western media as to whether this might lead to Polexit or result in a Polish Euromaidan. The Polish government has said it has no plans to leave the Union.  And, indeed, it will be far more difficult for Poland to make this decision than it was for Britain, as there is no public support for it. September polls showed that 88% of Poles want to remain in the EU, and the number is bigger in large cities. They also showed that 57% of Poles do not think Polexit is a realistic scenario, while 30% think it could happen. It can be assumed that if the situation leads to Polexit, it will be met by high public resistance, which could dangerously escalate the situation in Poland.
Why is this important for the EaP and Georgia?
The relationship between Poland and the EU is important for EaP countries, including Georgia. The EaP has benefited from Poland’s support. Poland, together with Sweden, proposed the creation of the EaP in May 2008, being interested in stabilizing the Eastern neighborhood and minimizing Russian influence. Poland has also supported those EaP countries with AA to get confirmation that their European aspirations are being taken seriously. The EaP was initiated during the ‘Civic Platform’ party government, which nowadays is in the opposition. Analysts have been saying that internal political disagreements between the ‘Civic Platform’ and ‘Law and Justice’ parties have impacted every political aspect of Poland, including international affairs. However, the EU has often mentioned that Poland remains a key supporter when it comes to relations with Eastern neighbors and the EU enlargement policy.  But if the Polish trend of strained relations with the EU continues, it will be difficult to say how long its voice is going to have an influence.
On the other hand, tendencies in member states, which are seen by Brussels as illiberal, are becoming a challenge for the EU founding principles. This might push the EU to concentrate on dealing with these challenges through strengthened internal integration. It is very likely to have an influence on the EU's vision for neighborhood partnerships, and result in diminishing possibilities of further enlargement. However, it does not mean abandoning neighborhood policies. Depending on the situation in the EaP countries, it is more likely that the EU will work on deepening cooperation with them and helping them to come closer to EU standards, rather than accepting their accession wishes in the near future.