აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამიტი - რატომ უნდა აღიარონ „ასოცირებული ტრიო“?
ხანგრძლივი ლოდინის შემდეგ ევროკავშირის აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამიტი 15 დეკემბრისათვის ჩაინიშნა. პანდემიის დაწყების შემდეგ ეს არის პირველი სამიტი, რომელშიც ლიდერები ფიზიკურად იღებენ მონაწილეობას. როგორც თავად ევროკავშირი აღნიშნავს, სამიტი მხარს დაუჭერს აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამის პოსტ-2020 დღის წესრიგს და ახალ ელემენტებს შეიტანს პროგრამის მისიაში. მართლაც, ევროკავშირს მნიშვნელოვანი შეთავაზება აქვს მეზობლებისათვის, მაგალითად, 2.3 მილიარდი ღირებულების ეკონომიკური და საინვესტიციო გეგმა, რომლის პოტენციალი მოიცავს დამატებით 17 მილიარდი ევროს მობილიზაციას საჯარო და კერძო ინვესტიციების სახით, ასევე გათვალისწინებულია ზრდა უსაფრთხოების სფეროში. მიუხედავად ამისა, აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამას გრძელვადიანი ხედვა აკლია, რამაც შესაძლოა უარყოფითად იმოქმედოს „ასოცირებული სამეულის“ ბედზეც.
მიუხედავად ევროკავშირის ცნობილი (ავადსახსენებელი?) „გაფართოებით დაღლის“ სინდრომისა, რომელმაც ბევრს  გაუჩინა თავსატეხი, უპირველეს ყოვლისა კი, აღმოსავლეთ პარტნიორობის და დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნებს, საქართველო, მოლდოვა და უკრაინა იმედიანად შეჰყურებენ ევროპულ პერსპექტივას და გამოხატავენ ურყევ ნებას, გახდნენ ევროკავშირის სრულუფლებიანი წევრები. შთაგონებული ამ საერთო იდეით და ასევე,  ევროკავშირთან პირისპირ მოლაპარაკების წონის გასაზრდელად ამ სამი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრებმა 17 მაისს კიევში ხელი მოაწერეს მემორანდუმს „ასოცირებული სამეულის“ შექმნის შესახებ, ხოლო რამდენიმე თვის შემდეგ კი მიიღეს სამმხრივი დეკლარაცია ევროკავშირის საბჭოს პრეზიდენტ შარლ მიშელის თანდასწრებით. სწორედ ასე ჩაეყარა საფუძველი ე. წ. „ასოცირებული სამეულის“ პროცესს, რომლის ფარგლებშიც საქართველომ, უკრაინამა და მოლდოვამ ვალდებულება აიღეს, ეთანამშრომლათ საკუთარ ქვეყნებში „მშვიდობიანი, დემოკრატიული და წარმატებული ევროპული მომავლის“ შექმნის საქმეში. შესაძლოა ითქვას, ამ ინიციატივის ირგვლივ გამოხმაურებების ნაწილი საიმედო აღმოჩნდა, ნაწილი - შერეული.  ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნები ამ ფორმატს მიესალმნენ, ევროპის პარლამენტმაც გამოხატა მხარდაჭერა - საგარეო ურთიერთობების კომიტეტმა საკმაოდ გულითადი შეხვედრა გაუმართა „ასოცირებული სამეულის“ საგარეო საქმეთა მინისტრებს. ახლახან უკვე ამ სამი ქვეყნის პრემიერ-მინისტრები შეხვდნენ ევროკავშირის ინსტიტუტების პრეზიდენტებს „ასოცირებული სამეულის“ ფორმატში.
აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირის ინსტიტუტების ნაწილი, მაგალითად, DG NEAR (ევროკომისიის აღმოსავლეთ სამეზობლოს გაფართოების დირექტორატი) გარკვეულ სიფრთხილეს იჩენს, რადგან ეს ინიციატივა, მათი აზრით, აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამის ფრაგმენტაციას მოახდენს და პროგრამას მულტილატერალიზმის ელემენტებს ჩამოაცლის. არსებობს საპირისპირო მოსაზრება, რომ ინიციატივას შესწევს უნარი, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს გაუჩინოს გეოპოლიტიკური პერსპექტივები და ხელი შეუწყოს რეფორმების პროცესების გაცოცხლებას.
საბედნიეროდ, ბრიუსელი სულ უფრო მეტად აცნობიერებს, რომ რთულდება იმ განსხვავებების უგულებელყოფა, რაც ასე მომწიფდა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის. ცალსახაა, რომ ნაწილს სურს უფრო მეტი ინტეგრაცია ევროკავშირში, ხოლო ნაწილი სტატუს-კვოს შენარჩუნებით კმაყოფილდება. შესაბამისად, არა მხოლოდ სავარაუდოა, არამედ აუცილებელიც, რომ აღმოსავლეთ პარტნიორობის სამიტმა ოფიციალურად აღიაროს „ასოცირებული სამეულის ფორმატი. ამ მიზნით კი ასოცირებული სამეულის ქვეყნებს გაბედული ინიციატივის უნარის გამომჟღავნება მართებთ, რათა მოხდეს ამ ფორმატის განვითარების ხედვისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავება. სწორედ ამგვარი ხედვის ჩამოყალიბების ერთ-ერთი საფუძველია ევროპარლამენტის ევრონესტის ასამბლეის თავმჯდომარის - ანდრიუს კუბილიუსის და მისი პოლიტიკური მრჩევლის - რამუნას სტანიონისის ბოლო დროს გამოქვეყნებული პოლიტიკის დოკუმენტი, რომელშიც ავტორები გამოთქვამენ აზრს, რომ აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამას სჭირდება განახლება, რაც შეიძლება დაეფუძნოს რომანო პროდის  „სიახლოვის პოლიტიკის“ იდეას, რომელიც ასევე ცნობილია, როგორც „ყველაფერი, გარდა ინსტიტუტებისა“. გამოვყოფთ 3 ძირითად იდეას:
• ევროკავშირის ტრიოს პროცესი და მისი დღის წესრიგი - ასოცირებული სამეულის დღის წესრიგი უნდა იმართებოდეს ევროკავშირის ინსტიტუტებსა და ევროკავშირის წევრ ქვეყნებთან ერთად. ეს ნიშნავს, რომ „ბერლინის პროცესის“ მსგავსად, რაც მოხდა დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნებისათვის, დაიწყოს  ე.წ. „ტრიოს პროცესი“. ტრიო პროცესს წარუძღვეს პრეზიდიუმი, რომელიც როტაციის პრინციპით იმუშავებს. იგი პასუხისმგებელი იქნება ასოცირებული სამეულის პროგრესის შეფასებასა და შემდგომი ნაბიჯების გადადგმაზე. ევროკავშირის ინსტიტუტებმა კი უნდა დაიწყონ რეგულარული  რეპორტების შედგენა იმ ახალი მეთოდოლოგიის მიხედვით, რომელიც გამოყენებულია დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნებისთვის.
• ასოცირებული სამეულის თანდათანობითი ინტეგრაცია ევროკავშირის ერთიან ბაზარზე - ევროკავშირის ერთიან ბაზარზე წვდომისთვის ტრიოს დღის წესრიგით გაიწეროს კონკრეტული ნაბიჯები, მაგალითად გამოვიყენოთ კლასტერული EEA ტიპის შუალედური მოდელი. ამ გზით ევროკავშირის კანონმდებლობასთან დაახლოება შესაძლებელია ტრიოს საგზაო რუკის მეშვეობით. EEA-ის (ევროკავშირის ეკონომიკური არეა) მოდელს იგივე სამართლებრივი საფუძვლები აქვს, რაც ასოცირების ხელშეკრულებებს.
• ასოცირებული სამეულის ინსტიტუციური მონაწილეობის გაზრდა - ცხადია, საჭიროა ევროკავშირის მეტი ჩართულობა, როგორც პოლიტიკური, ისე ინსტიტუციური თვალსაზრისით. ასოცირებული სამეულის დღის წესრიგის ფარგლებში უნდა შემუშავდეს ევროკავშირთან „ფიზიკური დაკავშირების“ სტრატეგია, რათა შეიქმნას შესაბამისი ინფრასტრუქტურა, რომ ამ ქვეყნებს გაუჩნდეთ წვდომა ევროკავშირის ერთიან ბაზარზე. მსგავსი პროექტები შეიძლება განხორციელდეს ენერგეტიკის, ტრანსპორტისა და ციფრული ტექნოლოგიების სფეროში. ასეთი ინფრასტრუქტურული პროექტების პრიორიტეტული სია ყოველწლიურად უნდა გადაიხედოს. ამ პროცესის დაჩქარება შესაძლებელია „ასოცირებული ტრიოს“ ინფრასტრუქტურის ჩარჩოს (ATIF) დახმარებით, რომლის სამდივნო უნდა განთავსდეს ევროკომისიაში (DG NEAR). გარდა ამისა, რეფორმების გასაძლიერებლად უკრაინის მხარდაჭერის ჯგუფი (SGUA) უნდა მოიცავდეს ასოცირებული ტრიოს დანარჩენ 2 ქვეყანასაც.
ეს არის საკმაოდ ამბიციური ნაბიჯები, რომელთა გადადგმა სავსებით შესაძლებელია. იმისათვის, რომ ეს იდეები (ან მათი ნაწილი)  რეალობად იქცეს, საჭიროა უფრო სისტემური ფიქრი და მსჯელობა, რათა შემუშავდეს შესაბამისი სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა „ასოცირებული სამეულის“ ირგვლივ. ეს ინიციატივა  წარმატებული ვერ იქნება, თუკი არა მხოლოდ ევროკავშირის, არამედ ადგილობრივი აქტორების, მათ შორის, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების, ანალიტიკოსების და პოლიტიკური პირების ძალისხმევა არ ჩაიდო. შესაბამისად, ურიგო არ იქნებოდა გვეფიქრა „ასოცირებული სამეულის“ მრჩეველთა ჯგუფის ჩამოყალიბებაზე, რომელშიც შევლენ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, ექსპერტები და ანალიტიკოსები სამი ქვეყნიდან და ასევე ევროკავშირიდან.
ასევე ურიგო არ იქნება გვემსჯელა, თუ როგორ გავზარდოთ ევროპის პოლიტიკური პარტიების ჩართულობა. . ვფიქრობთ, ევროპარტიებმა უკეთ უნდა შეძლონ განვითარება/შექმნა შიდა პარტიული პლატფორმებისა, რომელთა მეშვეობით, ერთი მხრივ, მხარს დაუჭერენ „ასოცირებული სამეულის“ იდეას ევროპის დონეზე, ხოლო მეორე მხრივ, ხელს შეუწყობენ კონსტრუქციული დიალოგის განვითარებას თავიანთი პარტნიორი პარტიების ჩართულობით საქართველოს, მოლდოვასა და უკრაინაში.
ამ მოცემულობაში, როდესაც ასოცირებული სამეულის ქვეყნებს არა აქვთ ევროკავშირის გაფართოების პერსპექტივა, ტრიოს პროცესი შეიძლება აღქმული იყოს, როგორც ახალი მომენტი, რომელსაც ხელი უნდა ჩავჭიდოთ, რომ შევძლოთ რეფორმების გაგრძელება. ნათელია, რომ ეს მოითხოვს პოლიტიკური და საზოგადოებრივი აქტორების ძალისხმევის კონსოლიდაციას და, უპირველეს ყოვლისა, მკაფიო პოლიტიკურ ნებას, რომ ევროკავშირის ინსტიტუტებმა და მათმა ხელმძღვანელობამ მხარი დაუჭირონ ამ ინიციატივას. სწორედ ამიტომ 2021 წლის აღმოსავლეთ პარტნიორების სამიტი წარმოადგენს ერთგვარ გარდამტეხი მომენტს, რომ ან აღიარონ ეს იდეა და მოხდეს აღმოსავლეთ პარტნიორობის პროგრამისთვის ახალი ხედვის დამკვიდრება, ან გაგრძელდეს პროცესი “business as usual”. ეს უკანასკნელი კი  მხოლოდ ძირს გამოუთხრის ევროკავშირის ტრანსფორმაციის ძალას აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში. მეტიც შეარყევს  მის გეოპოლიტიკურ სანდოობას.

The Upcoming EaP Summit - Why the Trio Initiative Should Finally Find Its Way
The EU and its Eastern Partners will at last hold the long-awaited summit on 15 December. It will be the first physical summit since the outbreak of the pandemic, and it is expected to provide a “reinvigorated vision for EU-EaP cooperation and to endorse the post-2020 agenda”. Although the EU has an important proposal for its partners, underpinned by a €2.3 billion Economic and Investment plan with the potential to mobilise up to €17 billion in public and private investments, including an increase in the security component, the vision of the EaP is missing. This fact may endanger the fate of the Associated Trio.
Despite the notorious enlargement fatigue which troubles many, the EaP and also (and primarily) the Western Balkan countries, Georgia, Moldova and Ukraine remain hopeful in their European perspective, and express the unwavering objective of becoming full-fledged members of the EU. With the aim to increase their negotiating power vis a vis the EU, the three ministers of Foreign Affairs on 17 May signed a joint memorandum in Kyiv to establish the Associated Trio, and a few months later, their Heads of States adopted a trilateral declaration in the presence of European Council President Charles Michel. With this, the so-called Trio Process was launched, with Georgia, Ukraine and Moldova committing to work together for “a peaceful, democratic and prosperous European future”. Reactions to this appeared more hopeful than mixed. The countries of Central and Eastern Europe welcomed the format, and it also found endorsement in the European Parliament, where the Trio ministers were cordially met by the delegation of the Foreign Affairs Committee. The Prime Ministers also recently concluded their meeting with the Presidents of the EU institutions in the Trio format ahead of the EaP Summit.
Yet, while some at the EU institutions (DG NEAR) remain cautious amid fears of seeing the EaP initiative becoming more fragmented and devoid of multilateral elements, others are convinced that this initiative, on the contrary, can bring a geopolitical perspective to the Eastern Partnership countries and revitalize the reform progress, despite their stalling today.
Fortunately, Brussels is increasingly aware that it will be very difficult to ignore the differences between EaP countries’ European aspirations and capacity to pursue EU integration. Therefore, it is not only likely but also necessary that, apart from endorsing the post-2020 agenda, the Eastern Partnership summit will take additional measures to acknowledge the Trio Process and agree on its intermediate goals. To assist in this, the Trio countries should become more entrepreneurial in designing their vision for the Trio initiative. Inspiration for a vision that will make the Trio process work can be drawn from the recently published paper by Chairman of the Euronest Parliamentary Assembly, Andrius Kubilius, and his political adviser Ramūnas Stanionis, who argue that the EaP policy should be reinvented by applying Romano Prodi’s “proximity policy”, a.k.a. “everything but institutions” to the Trio countries. The main ideas are the following:
- EU Trio Process and its Agenda - the implementation of the Associated Trio agenda could be steered together with EU Institutions and the Member States, which, as assistance to reforms in the Trio countries, could launch an EU process similar to the Berlin process enjoyed by the Western Balkans countries. This Trio Process could be led forward by a rotating presidency, which will be responsible for taking stock of the progress made and for setting the next steps. The EU institutions could start making regular annual progress reports for the EaP countries, which, with the help of EU methodology applied for the Western Balkans, would offer a comparative perspective for the Trio countries as well.
- Aim for the Trio’s gradual accession to the EU single market – the Trio’s agenda should contribute to the practical steps of accession to the EU Single Market - a cluster EEA-type intermediate model. This can be done by means of a Trio roadmap for EU law approximation alongside the EEA model, which has the same EU legal basis as the Association Agreements.
- Enhance the Trio’s institutional participation - More EU engagement is needed from a political and institutional perspective. Within the Trio Process, the practical elements of the Association Trio agenda could focus on building a connectivity strategy with the EU to build the infrastructure for access to the EU Single Market: interconnection projects for Energy, Transport, and the Digital agenda. A priority list of large-scale infrastructure projects should be set which will be reviewed annually. The implementation of this agenda can be boosted with the help of a to-be-created Associated Trio Infrastructure Framework (ATIF) which should have a secretariat in the EU Commission (DG NEAR). The ATIF will organise, twice per presidency, an 'investment coordination'. Furthermore, to boost the reforms capacity in the EaP countries, the Support Group for Ukraine (SGUA) should be extended to the remaining countries of the Associated Trio.
These are ambitious but at the same time feasible steps, and in order to put them (or some of them) into practice, a more systematic and enhanced approach for structured reflections about the Trio´s vision, and a strategy, are needed. The Associated Trio will not succeed unless there are sustained efforts not only from the EU, but also from the domestic actors, including societal groups, civil society organisations, think-tanks and political actors. To this end, it is worth thinking about establishing a Trio Advisory Group, which would be composed of CSOs, experts and think-tank representatives from the three countries, as well as from the EU. This type of platform or forum could be initiated by the Presidents of the European Council and European Commission in a special Civil Society Partners of the Trio Forum. This would have high political potential in terms of reform support and streamlining a strategy, and will help to increase stakeholder engagement and effective outreach.
Another idea would be reflecting on how to better involve the European Political Parties and their engagement with the sister parties from Georgia, Ukraine and Moldova in supporting the Associated Trio process, perhaps by encouraging them to create/improve the potential of internal party platforms and networks in order to increase their efforts to facilitate constructive dialogue to ensure cross-party consensus around the initiatives of the Trio process at the regional, domestic and EU levels.
In the absence of the EU enlargement perspective for these countries, the Trio process could be understood as a new momentum to seize and further elevate reform and economic growth progress in the Eastern Partnership. Obviously, this requires consolidating the efforts of political and societal actors, and, above all, clear political will to endorse such an initiative from the EU institutions and their leadership. That is why the upcoming EaP summit will be a watershed to either push for a visionary policy or to play “business as usual.” The latter, if chosen, however, will gradually hollow out the EU’s transformative power and overall geopolitical credibility.