როგორია თურქეთის პოზიციები და ქმედებები რუსეთ-უკრაინის ომში
თურქეთი, ერთი მხრივ, მხარს უჭერს უკრაინის ტერიტორიულ მთლიანობას და იარაღსაც აწვდის მას, თუმცა, მეორე მხრივ, ანკარას სჭირდება სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების შენარჩუნება რუსეთთან, განსაკუთრებით იმ სირთულეების ფონზე, რის წინაშეც ამ ბოლო დროს დადგა თურქეთის ეკონომიკა.
ოფიციალური ანკარა ბალანსირებულ პოლიტიკას ატარებდა რუსეთ-უკრაინის დაპირისპირების პირველ ეტაპზე. თუმცა, რუსეთის შეჭრის შემდეგ ბევრ საკითხზე მოუწია უფრო მკაფიო პოზიციის დაფიქსირება (უკრაინისთვის უფრო მეტი სამხედრო და დიპლომატიური მხარდაჭერა, მონტროს კონვენციის მიხედვით სრუტეების დახურვა და ა.შ.).
ნატოს წევრი თურქეთისთვის, როგორც აქტიური საგარეო-პოლიტიკური აქტორისთვის, რუსეთ-უკრაინის დაპირისპირებაში მნიშვნელოვანია რამდენიმე ფაქტორი, რის შესაბამისადაც ის მოქმედებს, კერძოდ:
ა) ანკარის მიერ უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის მხარდაჭერა და რუსეთის გავლენის შემდგომი ზრდის არდაშვება
ანკარის ინტერესებშია, არ დაუშვას რუსეთის შემდგომი გაძლიერება შავ ზღვაზე, სადაც ყირიმის ანექსიის შემდეგ თურქეთის საწინააღმდეგოდ შეიცვალა ძალთა ბალანსი. ამიტომ ანკარა ყველანაირად მხარს უჭერს როგორც უკრაინის სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას, ისე ამ ქვეყნის (ასევე საქართველოს) ნატოში გაწევრიანების მისწრაფებებს.
თურქეთის მხარდაჭერა უკრაინის მიმართ არაერთხელ იქნა დაფიქსირებული. ბოლო ასეთი პოზიცია ვნახეთ რუსეთის მიერ ე.წ. „დონეცკის სახალხო რესპუბლიკისა“ და „ლუგანსკის სახალხო რესპუბლიკის“ დამოუკიდებლობის აღიარებიდან მალევე, 2022 წლის 22 თებერვალს, თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხრიდან. კერძოდ, სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში ვკითხულობთ:
„რუსეთის ფედერაციის გადაწყვეტილება ე.წ დონეცკისა და ლუგანსკის რესპუბლიკების აღიარების შესახებ, გარდა იმისა, რომ ეწინააღმდეგება მინსკის შეთანხმებებს, წარმოადგენს უკრაინის პოლიტიკური ერთიანობის, სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის აშკარა დარღვევას.
რუსეთის ფედერაციის გადაწყვეტილება მიუღებელია და ჩვენ უარვყოფთ მას.
ჩვენ კიდევ ერთხელ ვიმეორებთ ჩვენს ერთგულებას უკრაინის პოლიტიკური ერთიანობისა და ტერიტორიული მთლიანობის შენარჩუნების მიმართ და მოვუწოდებთ ყველა დაინტერესებულ მხარეს, იმოქმედონ საღი აზრით და დაიცვან საერთაშორისო სამართალი“.
იმავე დღეს მსგავსი პოზიცია დააფიქსირა თურქეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა თავის უკრაინელ კოლეგასთან ვოლოდიმირ ზელენსკისთან გამართული სატელეფონო საუბრისას. კერძოდ, ერდოღანმა გააკრიტიკა რუსეთის გადაწყვეტილება ე.წ. „აღიარებასთან“ დაკავშირებით და ხაზი გაუსვა იმ მომენტს, რომ თურქეთი მხარს უჭერს უკრაინის სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას.
ბ) სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების შენარჩუნება რუსეთთან და უკრაინასთან
ანკარას მჭიდრო სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობები აკავშირებს როგორც უკრაინასთან, ისე რუსეთის ფედერაციასთან, რომელთა შენარჩუნება ძალზე მნიშვნელოვანია პრობლემების წინაშე მდგარი თურქეთის ეკონომიკისთვის (ეს განსაკუთრებით ეხება ენერგომატარებლების ექსპორტს, ტურიზმის  სფეროსა და თურქული სოფლის მეურნეობის პროდუქციის რეალიზაციას).
აქ აუცილებლად ის ფაქტორიც უნდა აღინიშნოს, რომ მოსკოვის თვალში ანკარა არცთუ ისე ნეიტრალურ მხარედ გამოიყურება უკრაინის (მათ შორის, სამხედრო) მხარდაჭერის გამო, რის საილუსტრაციოდ 2022 წლის 21 თებერვალს რუსეთის სახელმწიფო ტელევიზიაში („რასია“) გაშვებული გადაცემაც კმარა, სადაც რუსეთ-უკრაინის ომის მოსურნეთა სიაში სხვა მსოფლიო ლიდერებთან ერთად თურქეთი და ერდოღანიც მოხვდნენ.
ტელეკომპანია „რასიას“ გადაცემა, სადაც ერდოღანი ომის მოსურნეთა და, შესაბამისად, რუსეთის მტერთა სიაში შეიყვანეს
ამრიგად, სრულიად ბუნებრივია, რომ რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ ერდოღანის მიერ წამოყენებული სამშვიდობო ინიციატივები ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ მოსკოვმა უპასუხოდ დატოვა.
გ) სამხედრო-სამრეწველო სფეროში უკრაინასთან თანამშრომლობა
მას შემდეგ, რაც ყარაბაღის მეორე ომის შემდეგ კანადამ სომხური ლობის აქტიურობის შედეგად შეზღუდა ძრავების მიწოდება თურქული „ბაირაქთარებისთვის“ (რომელიც უკვე მთელ მსოფლიოში ცნობილ თურქულ მარკად იქცა), საჭირო გახდა ალტერნატივის მოძიება, რომელიც მალევე გამოჩნდა უკრაინის სახით, სადაც ჯერ კიდევ საბჭოთა პერიოდში არსებობდა სამხედრო მრეწველობის (მათ შორის, სამხედრო თვითმფრინავების ძრავების წარმოების) დიდი ტრადიციები.
ამრიგად, სრულიად ბუნებრივი იყო, რომ როდესაც 2022 წლის 3 თებერვალს თურქეთის პრეზიდენტი რეჯეფ თაიფ ერდოღანი კიევში ჩავიდა, კიდევ ერთხელ დაუჭირა მხარი უკრაინის ტერიტორიულ მთლიანობას და ორი ქვეყნის ლიდერებმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას დრონების ერთობლივი წარმოების დაწყების თაობაზე, რომელიც გულისხმობდა როგორც შესაბამისი ერთობლივი ქარხნის გახსნას უკრაინის ტერიტორიაზე, ისე დრონების მართვის სასწავლო ცენტრის ამოქმედებას.
ერდოღანის დახვედრის ოფიციალური ცერემონია ქ. კიევში 2022 წლის 3 თებერვალს, ერდოღან-ზელენსკის შეხვედრის წინ
თურქეთის პოზიციის ცვლილება ომის დაწყების შემდეგ
ომის დაწყების შემდეგ ანკარისთვის, ისევე, როგორც მთელი მსოფლიოსთვის, ნათელი გახდა, რომ ელვის სისწრაფით გაიზარდა რუსეთიდან მომდინარე გეოპოლიტიკური საფრთხეები და გამოწვევები თურქეთისთვის. ამიტომ თურქეთმა ამ მიმართულებით რამდენიმე კონკრეტული ნაბიჯი გადადგა:
• ჩაკეტა ბოსფორისა და დარდანელის სრუტეები რუსული სამხედრო გემებისთვის (ამის საშუალებას მას ომის შემთხვევაში აძლევს მონტროს კონვენცია). თუმცა ამ ნაბიჯის ეფექტი მცირეა, რადგან რუსული გემების უმეტესობა ადრევე ამოვიდა შავ ზღვაში. მხოლოდ 4-მა რუსულმა გემმა ვეღარ შეძლო ხმელთაშუა ზღვიდან შავ ზღვაში ამოსვლა.
• დაიწყო დამატებითი სამხედრო ტექნიკის (დიდი ალბათობით, თურქული „ბაირაქთარების“)  გაგზავნა პოლონეთში საჰაერო გზით, რასაც შემდგომში ხმელეთით უკრაინას აწვდიან. მართალია, ამ ნაბიჯის შესახებ ანკარას ოფიციალური განცხადება არ გაუკეთებია, მაგრამ რადარის აპლიკაციაზე კარგად ჩანს, რომ ბოლო დღეების განმავლობაში თურქეთიდან პოლონეთისკენ სამხედრო ტვირთი მიაქვთ თურქეთის სამხედრო-საჰაერო ძალების კუთვნილ სატვირთო თვითმფრინავებს.
თურქეთის სამხედრო-საჰაერო ძალების კუთვნილი ერთ-ერთი სატვირთო თვითმფრინავის ფრენა პოლონეთის მიმართულებით
- თურქეთმა უკრაინაში ასევე გაგზავნა ჰუმანიტარული დახმარება ომით დაზარალებულთა დასახმარებლად.
რაც თურქეთს არ გაუკეთებია, არის ის, რომ არ შეერთებია (ამ ეტაპზე მაინც) დასავლეთის მიერ რუსეთის მიმართ დაწესებულ ეკონომიკურ სანქციებს და არც საჰაერო სივრცე ჩაუკეტავს რუსული ავიაკომპანიებისთვის. ამით ანკარა ცდილობს რუსეთთან (როგორც პოლიტიკური, ისე ეკონომიკური) ურთიერთობების შენარჩუნებას.
დაბოლოს უნდა აღინიშნოს, რომ ამ ეტაპზე ძნელია პროგნოზირება, თუ როგორ შეიცვლება დიდი სურათი რუსეთ-უკრაინის ომში და მის გარშემო, რაც აუცილებლად აისახება ოფიციალური ანკარის შემდგომ ნაბიჯებზე.

Positions and Actions of Turkey in the Russo-Ukrainian War
Turkey on the one hand supports Ukraine's territorial integrity and supplies it with arms, but on the other hand, needs to maintain trade and economic ties with Russia, especially in light of the recent difficulties facing the Turkish economy.
Official Ankara pursued a balanced policy at the initial phase of the Russia-Ukraine confrontation. Following the Russian invasion, however, it had to take a more decisive stance on many issues, among them more military and diplomatic support to Ukraine and closure of the straits under the Montreux Convention.
For NATO member Turkey, an active foreign policy actor, several factors are important in the Russia-Ukraine confrontation when planning its next moves:
1) Ankara's support for Ukraine's territorial integrity and the mitigation of further growth of Russian influence
It is in Ankara's interests not to allow Russia to further strengthen its position in the Black Sea, where the balance of power has changed against Turkey since the annexation of Crimea. That is why Ankara fully supports the sovereignty and territorial integrity of Ukraine, and the aspirations of this country, as well as those of Georgia, to join NATO.
Turkey's support for Ukraine has been expressed repeatedly. The last such position we saw was on 22 February 2022, voiced by the Turkish Ministry of Foreign Affairs shortly after the recognition of the independence of the so-called “Donetsk People's Republic” and the “Luhansk People's Republic”. The statement issued by the Ministry reads:
"The decision of the Russian Federation to recognize the so-called Donetsk and Luhansk republics, in addition to contradicting the Minsk agreements, is a clear violation of the political unity, sovereignty, and territorial integrity of Ukraine.
“The decision of the Russian Federation is unacceptable and we reject it.
“We reaffirm our commitment to the political unity and territorial integrity of Ukraine and call on all concerned parties to act in good faith and to uphold international law."
The same day, a similar position was expressed by the President of the Republic of Turkey, Recep Tayyip Erdogan, during a telephone conversation with his Ukrainian counterpart, Volodymyr Zelensky. In particular, Erdogan criticized Russia's decision regarding the so-called "recognition", and underlined that Turkey supports the sovereignty and territorial integrity of Ukraine.
2) Maintaining trade and economic relations with Russia and Ukraine
Ankara has close trade and economic ties with both Ukraine and the Russian Federation. Maintaining this relationship is very important for the troubled Turkish economy, and this is especially true of exporting energy carriers, tourism, and the sale of Turkish agricultural products.
Yet, from Moscow’s perspective, Ankara does not appear particularly neutral, largely due to its support of Ukraine (including militarily), as illustrated by a program broadcasted on Russian state television “Russia” on February 21, 2022, where President Erdogan was listed among other world leaders who “aspire to inflate the Russian-Ukrainian war.”
TV show on the "Russia" channel, where Erdogan was included on the list of those aspiring to inflate the war and, as a consequence, one of Russia's enemies.
As such, it came as no surprise that after the Russian invasion of Ukraine, Erdogan's peace initiatives on a ceasefire were left unanswered by Moscow.
3) Cooperation with Ukraine in the military-industrial sphere
After the Second Nagorno-Karabakh War, as a result of Armenian lobbying, the supply of engines to Turkish "Bayraktar" (a world-renowned Turkish brand) was restricted, and it became necessary for Turkey to find an alternative, one that soon appeared in Ukraine, where, since the Soviet-era, a great tradition of military industries has existed, which includes the production of military aircraft engines.
Thus, it was only natural that when Turkish President Recep Tayyip Erdogan headed to Kyiv on February 3 to reaffirm his support for Ukraine's territorial integrity, the leaders of the two countries signed an agreement to launch joint production of drones, which includes the opening of a joint plant on the territory of Ukraine, as well as a drone management training center.
Official welcoming ceremony in Kyiv on February 3, 2022, prior to the Erdogan-Zelensky meeting
Change in Turkey's position since the start of the war
One the war kicked off, it became clear to Ankara, as it did to the whole world, that the geopolitical threats and challenges posed by Russia had increased with lightning speed. Turkey has taken several concrete steps with this in mind:
- It locked the Bosporus and Dardanelles straits to Russian warships (allowed by the Montreux Convention in the event of war). However, the effect of this move has been minimal, as most Russian ships had already sailed into the Black Sea. Only four Russian ships were prevented from entering the Black Sea from the Mediterranean after the lockdown.
- It started sending additional military equipment (most likely Turkish "Bayraktars") to Poland by air, which was then delivered by land to Ukraine. Although Ankara has not made an official statement about this, it is clear from the radar application that cargo planes belonging to the Turkish Air Force have been carrying military cargo from Turkey to Poland in recent days.
The flight of a Turkish Air Force cargo plane to Poland
- Turkey also sent humanitarian aid to Ukraine to help the war victims.
What Turkey has not done is join (at least as of time of writing) the economic sanctions imposed by the West on Russia. Nor has it closed its airspace to Russian airlines. In this way, Ankara is trying to maintain relations with Russia in both the political and economic sense.
Finally, it should be noted that at this stage it is difficult to predict how the big picture will change in and around the Russia-Ukraine war, a picture that will inevitably affect Official Ankara’s next moves.