ჩინეთ-ყირგიზეთ-უზბეკეთის კორიდორი და მისი უდიდესი მნიშვნელობა
სოსო ძამუკაშვილი, კონტრიბუტორი პოლიტიკის ანალიტიკოსი, ცენტრალური და აღმოსავლეთი ევროპისმცოდნეობის სპეციალისტი
თითქმის ათი წელი გავიდა მას შემდეგ, რაც ჩინეთმა დასავლურ ბაზართან დასაკავშირებლად სატრანსპორტო გზების დივერსიფიცირებული ქსელის – „სარტყლისა და გზის ინიციატივის“ შექმნა გადაწყვიტა. პროექტის დაწყებისთანავე შუა აზიის სატრანსპორტო როლი მნიშვნელოვნად გაიზარდა. ინფრასტრუქტურული პროექტები ეხმაურებოდა შუა აზიის ჩინეთსა და ევროპას შორის სატრანზიტო ჰაბად გადაქცევის იდეას. მაშინ, როდესაც უდიდესი ყურადღება ყაზახეთს ეთმობოდა, ყირგიზეთი და უზბეკეთი ასევე მონდომებას იჩენდნენ ეკონომიკური სარგებლის მისაღებად ჩინურ სატრანსპორტო და სავაჭრო გზებზე საკუთარი როლის წინ წამოწევით.
ჩინეთ-ყირგიზეთ-უზბეკეთის კორიდორი, რომელსაც ხშირად CKU აბრევიატურით მოიხსენიებენ, დიდი ხანია უკვე, რაც ყირგიზეთისა და უზბეკეთის ყურადღების ცენტრშია. სამი ქვეყნის დამაკავშირებელი პროექტი „სარტყლისა და გზის ინიციატივაზე“ ძველია და მისი შექმნის იდეა 1997 წლით თარიღდება. მიუხედავად ამისა, პროექტი დიდი ხნის განმავლობაში იყო მივიწყებული, ძირითადად, 2005 და 2010 წლებს შორის ყირგიზეთში არსებული პოლიტიკური არასტაბილურობის გამო. თუმცა ყირგიზეთის მაშინდელი პრეზიდენტი ალმაზბეკ ათამბაიევი 2012 წლის ივნისში პეკინს ოფიციალურად ეწვია, რის შემდეგაც პროექტის არსი დღის წესრიგს დაუბრუნდა. უზბეკეთმაც ხელახლა გამოთქვა პროექტის განხორციელების ინტერესი.
სატრანსპორტო კორიდორის მნიშვნელობა, დღეისათვის უკრაინაში მიმდინარე რუსული აგრესიის გამო და ევროკავშირისა და აშშ-ის მიერ კრემლის წინააღმდეგ დაწესებული სანქციებიდან გამომდინარე, იზრდება. რუსეთზე გამავალი ჩრდილოეთის კორიდორი, რომელიც დასავლეთსა და აღმოსავლეთს შორის საქონლის ტრანსპორტირებაში დიდი ხანია დომინირებს, დღეისათვის უკვე მნიშვნელობას კარგავს. ამავდროულად იზრდება შუა აზიასა და სამხრეთ კავკასიაზე გამავალი სატრანსპორტო ხაზის – შუა კორიდორის – უპირატესობა, რომელსაც რეალური შესაძლებლობა აქვს, კონკურენტუნარიანი სატრანზიტო ხაზი და ევროპასა და აზიას შორის ტვირთის მიმოცვლისთვის ერთ-ერთი უმთავრესი დამაკავშირებელი ხაზი გახდეს.
შუა კორიდორი ევროპისა და აზიის კონტინენტებს შორის უმოკლესი გზაა და მას შეუძლია ტვირთი 15 დღეში გაატაროს. მიუხედავად ამისა, ინფრასტრუქტურასთან დაკავშირებული პრობლემების, საქართველოში ღრმაწყლოვანი პორტის არარსებობისა და სხვა პრობლემების გამო ეს კორიდორის უპირატესობას მნიშვნელოვნად კარგავს. დღეისათვის, როდესაც რუსეთი და ბელარუსი სანქცირებული და თითქმის იზოლირებულია, ევროკავშირის, ჩინეთისა და სხვა აღმოსავლეთ აზიის ქვეყნების მიერ შუა კორიდორის ეფექტიანად ათვისება უფრო რეალური ხდება.
პროექტის ნაკლი
ჩინეთ-ყირგიზეთ-უზბეკეთის რკინიგზის (CKU) გაყვანის თაობაზე მოლაპარაკებები დაახლოებით 25 წელია გრძელდება. მიუხედავად მრავალი მაღალი დონის შეხვედრისა, სამმა ქვეყანამ ვერ შეძლო სარკინიგზო გზის სხვადასხვა საკითხსა და დაფინანსების წყაროზე შეთანხმება. ასევე შეუთანხმებელია ეკოლოგიური, გეოპოლიტიკური და ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებიც.
ჩინეთის ამბიციური „სარტყლისა და გზის ინიციატივის“ შექმნამ პროექტს ახალი ბიძგი მისცა. 2016 წელს უზბეკეთმა პეკინისაგან ფინანსური დახმარება მიიღო ანგრენ-პაპის გვირაბის ყირგიზეთის რკინიგზასთან დასაკავშირებლად, თუმცა ამ რკინიგზის ხაზის მშენებლობა ჯერ არ დასრულებულა. აქედან გამომდინარე, ახლანდელი CKU-კორიდორი დღეისათვის მხოლოდ მულტიმოდალური სატრანსპორტო გზაა, რადგან არ არსებობს ჩინეთისა და უზბეკეთის დამაკავშირებელი პირდაპირი სარკინიგზო ხაზი. კორიდორის სიგრძე დაახლოებით 4380 მეტრია და ის ჩინეთის ქალაქ ლანჭოუს უზბეკეთის დედაქალაქ ტაშკენტთან აკავშირებს.
ჩინეთ-ყირგიზეთ-უზბეკეთის კორიდორი, როგორც „ერთი სარტყლისა და გზის ინიციატივის“ ნაწილი (წყარო: UIRR)
2020 ივნისს, კორიდორის საზეიმო გახსნის დროს, ქალაქ ლანჭოუდან ყირგიზეთის საზღვრამდე 2.6 მილიონის აშშ დოლარის ღირებულების 230 ტონა ტვირთი გაიგზავნა. ყირგიზეთში ტვირთი გადაიტანეს სატვირთო მანქანებით ქალაქ ოშამდე, იქიდან კვლავ რკინიგზით - უზბეკეთის დედაქალაქამდე. ეს გზა ჩინეთიდან ძირითადად საყოფაცხოვრებო ნივთების და შუა აზიიდან საკვები პროდუქტების, მინერალებისა და ნავთობპროდუქციის გადასატანად გამოიყენება. კორიდორი ყველა მონაწილე ქვეყნისთვისაა ეკონომიკურად მოგებიანი და მას დიდი პოტენციალი აქვს, რომ დასავლეთ ევროპას სამხრეთ კავკასიისა და თურქეთის გავლით დაუკავშირდეს.
უზბეკეთი თურქმენეთთან და ირანთან რკინიგზით უკვე დაკავშირებულია და როდესაც ყირგიზეთის რკინიგზის მონაკვეთიც იქნება ხელმისაწვდომი, CKU ჩინეთისა და დასავლეთ ევროპის დამაკავშირებელი ერთ-ერთი უმოკლესი გზა იქნება. უზბეკეთი და ყირგიზეთი კი ჩინური ექსპორტის ერთ-ერთი მთავარი სატრანზიტო ქვეყნები გახდებიან. კორიდორი დიდძალი საგარეო ვალის მქონე ყირგიზეთისთვის სატრანზიტო გადასახადებისა და ახალი დასაქმების თვალსაზრისით ეკონომიკურად ძალიან ხელსაყრელია.
უზბეკეთს ყაზახეთის გავლით აქვს სარკინიგზო კავშირი ჩინეთთან. თუმცა ამ კორიდორით ტვირთის გადატანა მას 20 პროცენტით მეტი უჯდება, ვიდრე ყირგიზეთის გავლით, სადაც გარკვეულ მონაკვეთზე საქონლის ტრანსპორტირება ჯერ კიდევ სატვირთო მანქანებით ხდება. ასეთ ჰიბრიდულ გზაზე საქონლის ტრანსპორტირებას დაახლოებით 1 კვირიდან 10 დღემდე სჭირდება. ტაშკენტსა და ლანჭოუს შორის პირდაპირი სარკინიგზო გზით ტვირთის გადატანას გაცილებით ნაკლები დრო დასჭირდებოდა და კორიდორის მიმზიდველობასაც მნიშვნელოვნად გაზრდიდა.
ყირგიზეთისა და უზბეკეთის ლიდერები ხშირად საუბრობენ CKU-ს სრულად სარკინიგზო კორიდორად გარდაქმნის აუცილებლობაზე. 2021 წლის 6 აგვისტოს შუა აზიის ქვეყნების ლიდერების თურქმენეთში გამართულ შეხვედრაზე, უზბეკეთის პრეზიდენტმა შავყათ მირზიოევმა განაცხადა, რომ დასრულებული CKU „ფართო და ინტეგრირებულ სატრანსპორტო სისტემას შექმნის“, რომელიც ევრაზიის კონტინენტზე მთავარი სატრანზიტო ჰაბი გახდება. მიუხედავად პოზიტიური განწყობებისა, დაუსრულებელი მოლაპარაკებები ერთადერთი წინ გადადგმული ნაბიჯია სარკინიგზო პროექტის განხორციელებისთვის.
აუთვისებელი პოტენციალი
CKU-ის სატრანსპორტო კორიდორს მონაწილე ქვეყნებისთვის და, ზოგადად, შუა აზიის რეგიონისთვის მრავალი შესაძლებლობის შეთავაზება შეუძლია, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც ჩრდილოეთის კორიდორის მომავალი გაურკვეველია. თუმცა რამდენად შესაძლებელია კორიდორის სარკინიგზო მონაკვეთის დასრულება, კვლავაც გაურკვეველია. მთავარი პრობლემები, რომლებიც მშენებლობას უშლის ხელს, პოლიტიკური არასტაბილურობა, განუვითარებელი სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურა და ყირგიზეთის ფინანსური პრობლემებია.
ყირგიზეთის მთავრობა დიდი ხანია რკინიგზის დასრულების პირობას დებს, თუმცა ფინანსური რესურსების მობილიზება კვლავ ვერ ხერხდება. ჩინეთი დიდი ხანია, განიხილება რკინიგზის მშენებლობის დაფინანსების დონორად. თუმცა ყირგიზეთის საგარეო ვალმა 2021 წლისთვის 4.8 მილიონ აშშ დოლარს მიაღწია, რომლის დაახლოებით 40 პროცენტი ქვეყანამ ჩინეთის ექსპორტ-იმპორტის ბანკიდან გამოიტანა. სწორედ ამიტომ ჩინური „ვალის მახით“ შეშინებული ყირგიზეთის მთავრობა პეკინს პოტენციურ ფინანსურ დონორად აღარ განიხილავს. მაგალითად, 2020 წლის ივნისის განცხადებაში, ყირგიზეთის ეროვნული რკინიგზის კომპანიის დირექტორმა ჩინეთი (უზბეკეთისა და რუსეთისგან განსხვავებით) საერთოდ არ მოიხსენია პროექტის ფინანსურ პარტნიორებს შორის.
ჩინეთ-ყირგიზეთ-უზბეკეთის რკინიგზის შესაძლო მიმართულებები (წყარო: The Third Pole)
აღსანიშნავია, რომ შესაძლოა, უზბეკეთმაც ვერ შეძლოს მნიშვნელოვნად დაეხმაროს პროექტს, რომლის განხორციელებას დაახლოებით 4.5 მილიარდი აშშ დოლარი სჭირდება. თუმცა ტაშკენტმა მაინც გამოთქვა რკინიგზის „გარკვეული სექციების“ მშენებლობაში მონაწილეობის მიღების სურვილი. უზბეკეთის მთავრობის ჩართულობა პროექტის დასასრულებლად არ იქნება საკმარისი და აღსანიშნავია ისიც, რომ პროექტის ნაწილობრივ დასაფინანსებლად ტაშკენტს ჯერ კიდევ სჭირდება საერთაშორისო ფინანსური დახმარების მოძიება.
შუა კორიდორის მომავალი მნიშვნელოვნადაა დამოკიდებული CKU-ის რკინიგზაზე და ევროკავშირის, ჩინეთისა და სხვა აღმოსავლეთ აზიის ქვეყნების მიერ მისი ალტერნატიულ სატრანზიტო კორიდორად ეფექტიანად ათვისება სრულიად შესაძლებელია. „სარტყლისა და გზის“ სხვადასხვა კორიდორის მნიშვნელობის წამოწევა პეკინის ინტერესების ნაწილიცაა. აქედან გამომდინარე, სარგებლიანი იქნებოდა ევროკავშირისა და ჩინეთის მიერ შუა კორიდორის გავლით თავისუფალი და მდგრადი ტრანზიტის ხელშესაწყობად შუა აზიისა და სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებთან აქტიური თანამშრომლობა და ამ ორ რეგიონში ინვესტირება. აზერბაიჯანისა და შუა აზიის ენერგორესურსების გათვალისწინებით, ევროკავშირს ასევე შეუძლია საკუთარი ენერგომომარაგების დივერსიფიკაცია და რუსულ ბუნებრივ აირზე დამოკიდებულების მნიშვნელოვნად შემცირება, რაც, როგორც წლევანდელ ვერსალის სამიტზე გაცხადდა, არის ევროკავშირის ახალი პრიორიტეტი მას შემდეგ, რაც რუსეთმა უკრაინის დამპყრობლური კამპანია დაიწყო.

Almost a decade has passed since China set to create a diversified network of transportation routes to connect the country with Western markets – its ambitious Belt and Road Initiative (BRI). Immediately after its launch, the Central Asian countries were envisioned as one of the major transit links in the project. Infrastructure projects were predicated on the notion of Central Asia’s importance as a transit hub between China and Europe. While most attention was directed towards Kazakhstan, both Kyrgyzstan and Uzbekistan remained enthusiastic about their roles in the development of Chinese transportation and trade routes, eyeing opportunities for their economies.
The China-Kyrgyzstan-Uzbekistan corridor, often referred to as the CKU, has been at the center of their focus. A project to connect the three countries by railway predates the Belt and Road Initiative, going back to 1997. It nevertheless remained dormant – mainly due to internal political instability in Kyrgyzstan between 2005 and 2010. However, after then Kyrgyz President Almazbek Atambayev made an official visit to Beijing in June 2012, the project was revitalized. Uzbekistan also reaffirmed its interest in seeing the project implemented.
The potential of the route has substantially increased amid the current Russian aggression in Ukraine and a plethora of tough sanctions imposed by the US and the EU over the Kremlin. The Northern Corridor via Russia, which has long dominated transit between east and west, is bound to lose its importance. This significantly increases the prominence of the corridor crossing Central Asia and the South Caucasus – the Middle Corridor – which has a real advantage to emerge as a competitive route and become one of the main transit corridors allowing goods to arrive in Europe from Asia.
The Middle Corridor is the shortest way between the two continents and can allow cargo to be transported merely in 15 days. However, the infrastructure issues, the absence of a deep-sea port in Georgia and various political issues have impeded the overall importance of the route. Now, as Russia and Belarus are severely sanctioned and isolated, the Middle Corridor could be effectively exploited by the EU along with China and other East Asian countries as the main alternative route.
A Missing Piece of the Puzzle
The China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway (CKU) has been under discussion for almost 25 years. Despite numerous high-level meetings, the three countries have failed to reach a consensus on the route, railway tracks and sources of funding, as well as to address ecological, geopolitical and national security concerns.
The launch of China’s ambitious Belt and Road Initiative gave the project further impetus. In 2016, Uzbekistan received financial assistance from Beijing in order to complete the Angren-Pap tunnel to connect with a railroad in Kyrgyzstan, a railway which has, however, yet to be constructed. As such, the current CKU corridor is mere as a multimodal transport route as no through-rail connection exists directly linking China and Uzbekistan. Its total length reaches 4,380 kilometers and connects the Chinese city of Lanzhou to Uzbekistan’s capital Tashkent.
The China-Kyrgyzstan-Uzbekistan corridor as part of the Belt and Road Initiative (Source: UIRR)
On its inauguration in June 2020, 230 tons of cargo worth 2.6 million US dollars was transported from Lanzhou by rail to the Kyrgyz border where it was reloaded onto trucks and driven via Kyrgyzstan to the town of Osh after which it was carried once again by rail to Uzbekistan. The route is intended to transport consumer goods from China to Central Asia and take food products, minerals and oil exports the other way. It is seen as a win-win opportunity for all participants as it has the potential to directly link the region to Western Europe through the South Caucasus and Turkey.
Uzbekistan is already connected to Turkmenistan and Iran, and once the Kyrgyz section of the railway is completed, the CKU railway will become one of the shortest routes between China and Western Europe, making Uzbekistan and Kyrgyzstan key transit countries for Chinese exports. The corridor would offer Bishkek transit fees and new employment opportunities which could help the country’s economy, which has been riddled with foreign debt, finally witness a substantial recovery.
Even though Uzbekistan already has a rail connection with China via Kazakhstan, it is on average 20 per cent more expensive than the route through Kyrgyzstan with cargo currently being carried by trucks. Transportation of goods on a hybrid rail-road route takes from a full week to ten days in a single direction. A railroad connection between Tashkent and Lanzhou, however, would require much less time and could further boost the importance and attractiveness of the CKU corridor.
The leaders of Kyrgyzstan and Uzbekistan frequently emphasize the need to complete the CKU railroad. On August 6 2021, at a meeting of Central Asia’s heads of state in Turkmenistan, Uzbek President Shavkat Mirziyoyev said that the route would help create “an extensive and integrated transport system” capable of becoming a key transit hub on the Eurasian continent. Yet the positive hype and never-ending negotiations remain the only achievements of the railway project so far.
An Unexploited Potential
While the transportation corridor could present myriad opportunities for participant states and the region at large, especially when the future of the Northern Corridor seems to be vague, it is dubious that the construction of the railroad can be completed soon. Major issues that hinder railway construction include political instability, underdeveloped transport infrastructure and, above all, financial issues in Kyrgyzstan.
The Kyrgyz authorities have for years been promising to complete the railroad, albeit without ever securing the required financial resources. China has long been seen as the only participant that could resolve the funding issue. However, Kyrgyzstan’s foreign debt reached 4.8 billion US dollars in 2021 and around 40 per cent of that – 1.8 billion US dollars is owed to the Export-Import Bank of China. Afraid of falling into a “debt trap,” Bishkek appears to have stopped viewing Beijing as a potential funding source for the railway. In a June 2020 statement, the executive director of the Kyrgyz National Railway Company did not mention China among the funding partners for the project, only Uzbekistan and Russia.
Proposed Routes of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan Railway (Source: The Third Pole)
Nevertheless, Uzbekistan might not be capable of substantially contributing to the project, estimated at 4.5 billion US dollars. Tashkent has declared its readiness to participate in the construction of “certain sections” of the railway but it might not be sufficient for the full multi-billion construction. Moreover, the Uzbek authorities still need to seek international financial assistance to partially fund the project and work out with the Kyrgyz government ways of implementing transit fees to pay back the construction.
The future of the Middle Corridor largely depends on the finalization of the construction of the CKU corridor. It could be effectively exploited by the EU along with China and other East Asian countries as the main alternative route between Europe and Asia. It is also part of Beijing’s ambitions to promote alternative routes of BRI. Therefore, it would be reasonable if the EU along with China actively revitalizes its intentions to cooperate with the countries of Central Asia and the South Caucasus with regard to further investments in the development of free and sustainable transit along the corridor. Considering energy resources in Azerbaijan and Central Asia, the EU could also diversify its energy supplies and decrease its dependence on Russian gas, which according to statements of EU officials at the Versailles Summit, has become a new priority for the EU in the wake of the Russian invasion of Ukraine.