ბელარუსის და რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთთან სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების გაღრმავება: „აფხაზეთის დამოუკიდებლობის“ აღიარების წინაპირობა?
2022 / 11 / 16
ნიკა ტუღუში, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
რუსეთის ფედერაციის სამხედრო ინტერვენციამ უკრაინაში სრულად შეცვალა საერთაშორისო წესრიგი და საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოებისთვისაც მნიშვნელოვანი პრობლემები წარმოშვა, რომელთა შორის აღსანიშნავია ოკუპირებულ რეგიონებში არსებული დაძაბული ვითარება. საქართველოს საგარეო პოლიტიკის ერთ-ერთი უმთავრესი ამოცანაა, რომ არ დაუშვას რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების საერთაშორისო აღიარება. ამ ამოცანისთვის მნიშვნელოვნად საზიანო იყო ბელარუსის პრეზიდენტის, ალექსანდრე ლუკაშენკოს ვიზიტი სოხუმში. ოკუპირებულ აფხაზეთში ლუკაშენკოს ჩასვლას ბელარუსი პოლიტიკოსების, ეკონომისტებისა და ტურისტებისთვის აფხაზეთის დე ფაქტო რეჟიმთან ურთიერთობების დათბობის სტიმულირების ეფექტი ჰქონდა. ლუკაშენკოს ვიზიტამდე ოკუპირებულ აფხაზეთს ესტუმრა ბელარუსის პრეზიდენტის უახლოესი პირი - ვიქტორ შეიმანი, რაც საერთაშორისო ურთიერთობების მკვლევრებმა მინსკის მხრიდან ოკუპირებულ აფხაზეთში არსებული სიტუაციის შესწავლის მცდელობად შეაფასეს (JAMnews 2022). ოკუპირებულ აფხაზეთში ვიზიტისას ბელარუსის პრეზიდენტმა, აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებისთვის დამაიმედებელი განცხადებაც გააკეთა: „ჩვენ არა მხოლოდ მეგობრული ურთიერთობა გვსურს თქვენთან, არამედ სერიოზული ურთიერთობების დამყარებას ვისახავთ მიზნად“ (Eurasianet 2022).
აღნიშნული მოვლენების ფონზე უნდა დაისვას კითხვა: არის თუ არა ბელარუსის და რუსეთის მხრიდან ოკუპირებულ აფხაზეთთან სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების გაღრმავება ,,აფხაზეთის დამოუკიდებლობის“ აღიარების წინაპირობა?
ბელარუსისა და ოკუპირებული აფხაზეთის სავაჭრო-ეკონომიკური და პოლიტიკური ურთიერთობების ბოლოდროინდელი ტენდენციები
თვალშისაცემია, როგორ შეიცვალა ბელარუსის პრეზიდენტის პოლიტიკური ხედვა წლების განმავლობაში. ალექსანდრე ლუკაშენკოს მყარი პოლიტიკური გადაწყვეტილებით, ბელარუსი 2009 წელს რუსეთის ფედერაციის მიერ წამოწყებული საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების აღიარების პოლიტიკის წინააღმდეგ  წავიდა. აღსანიშნავია, რომ ამ პერიოდში მნიშვნელოვნად დაიძაბა ურთიერთობები რუსეთ-ბელარუსს შორის და რუსეთმა, აღიარების პოლიტიკის მხარდაჭერის სანაცვლოდ, ბელარუსს 500 მილიონი ამერიკული დოლარის ოდენობის სესხიც კი შესთავაზა, მაგრამ ლუკაშენკომ განაცხადა, რომ „ბელარუსის დიპლომატიური პოზიცია ფულზე არ იყიდება“ და დასძინა, რომ ბელარუსის მოქალაქეებმა უნდა დაიცვან საქართველოს კანონმდებლობა ოკუპირებულ აფხაზეთსა და „სამხრეთ ოსეთში“ ვიზიტების შემთხვევაში (Lambert 2022). ამ პოზიციის შემდგომი ცვლილება დასავლეთსა და ბელარუს შორის გაფუჭებულმა ურთიერთობებმა გამოიწვია. მას შემდეგ, რაც ბელარუსმა მიიჩნია, რომ თავი აღარ უნდა მოაწონოს ბრიუსელსა და სტრასბურგს, საკუთარი საგარეო პოლიტიკის ცვლილებაზე დაიწყო ზრუნვა. დღესდღეობით, როდესაც ბელარუსული კომპანიების უმრავლესობა ევროკავშირსა და აშშ-ს აქვთ სანქცირებული, ბელარუსს  ეკონომიკის გადარჩენისთვის ერთადერთი არჩევანი დარჩა - რუსეთის ბაზრის უფრო აქტიურად ათვისება. სწორედ ამიტომ სცადა ბელარუსმა რუსეთის ფედერაციის გულის მოგება და ოკუპირებული აფხაზეთის შესაძლო აღიარებაც ამ საგარეო-პოლიტიკური ინტერესის ნაწილია.
ნიშანდობლივია, რომ ბელარუსისა და ოკუპირებული აფხაზეთის ურთიერთობები ახალ, სავაჭრო-ეკონომიკურ სფეროშია გადასული, ხოლო რამდენად გახდება ეს პოლიტიკური თანამშრომლობის საფუძველი, ამას მხოლოდ დრო აჩვენებს.
ეკონომიკური ურთიერთობების გააქტიურების საკითხზე აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტი ასლან ბჟანია რუს ჟურნალისტ ვლადიმერ სოლოვიოვთან ინტერვიუშიც ლაპარაკობდა (2022 წლის 25 აგვისტოს): „უკანასკნელ პერიოდში ბელარუსული ბიზნესი ინტერესს ავლენს აფხაზეთის მიმართ, დღესდღეობით ბელარუსი ბიზნესმენების ჯგუფი იმყოფება აფხაზეთის ტერიტორიაზე, ჩვენ წამოვიწყებთ ბელარუსულ-აფხაზურ ერთობლივ ეკონომიკურ პროექტს, რომელიც სამომავლოდ, ვიმედოვნებ, მიგვიყვანს იქამდე, რომ ჩვენი ურთიერთობები დაახლოვდება და ჩვენს ხმას გაიგონებენ, დაინახავენ, რომ ჩვენთან საქმის დაჭერა შესაძლებელია“, - განაცხადა ბჟანიამ (БЖАНИЯ 2022). თუ რა კონკრეტულ პროექტზე იყო საუბარი, ჯერჯერობით უცნობია.
ბელარუსსა და ოკუპირებულ აფხაზეთს შორის სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების ერთ-ერთ ფორმას ტურიზმი წარმოადგენს. ამ მიმართულებით მუშაობენ როგორც რუსული, ისე ბელარუსული კომპანიები (მაგალითად, “Эладатур”, რომელსაც ოკუპირებული აფხაზეთი დამოუკიდებელ ქვეყანათა სიაშიც კი ჰყავს შეყვანილი), რომლებიც, ერთი მხრივ,  ბელარუსის მოქალაქეებს ოკუპირებულ აფხაზეთში ტურებს სთავაზობენ და, მეორე მხრივ, აფხაზეთის მაცხოვრებლებს ბელარუსში სამგზავრო ტურებზე იწვევენ.
ეკონომიკური ურთიერთობების გაღრმავების მაგალითია მიმდინარე წლის 18 ოქტომბერს გამართული ტელეხიდი „სოხუმი-მინსკი“, რომელიც „ბელარუს-აფხაზეთის ორმხრივი თანამშრომლობის პერსპექტივებს“ შეეხებოდა  (Шария, Тему признания Абхазии Белоруссией деликатно обходили 2022). ამ ტელეხიდის ფარგლებში განხილული იყო „ორი ქვეყნის“ პრეზიდენტების შეხვედრა და თანამშრომლობის ახალი პერსპექტივები ეკონომიკური და რეგიონული უსაფრთხოების კონტექსტში. აღსანიშნავია, რომ ბელარუსის მხრიდან, როგორც წინასწარ იყო ცნობილი, კონფერენციას უნდა დასწრებოდა ბელარუსის პარლამენტის ერთ-ერთი დეპუტატი, მაგრამ გაურკვეველი მიზეზის გამო შეხვედრას მხოლოდ ქალაქ მინსკის საკრებულოს დეპუტატი ოლეგ ჩესალოვი და ბელარუსული პარტია „სამშობლოსთვის“ წევრი ანდრეი ივანოვი დაესწრნენ. ტელეხიდში ბელარუსის მხრიდან ასევე მონაწილეობდნენ საზოგადოებრივი ჯგუფების წარმომადგენლები, რომლებიც საბჭოთა კავშირის აღდგენისა და „ბრესტიდან-ვლადივოსტოკამდე“ ერთიანი სახელმწიფოს შექმნის იდეებით იყვნენ შთაგონებული. შეხვედრის შემდგომ მხარეებმა ურთიერთობების კიდევ უფრო გაღრმავება გადაწყვიტეს და 16-20 დეკემბერს მინსკში დაგეგმილ სავაჭრო-ეკონომიკურ ფორუმზე, სახელწოდებით „ლივადია“, აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლების დელეგაცია იქნა მიწვეული.
იმისთვის, რომ სწორად გავიგოთ ზემოხსენებული კონფერენციებისა და ტელეხიდების მნიშვნელობა, აუცილებელია ვახსენოთ, რომ ოკუპირებული აფხაზეთის მაცხოვრებლებმა პროტესტი გამოთქვეს, როცა დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ ბიჭვინთის ტერიტორიები რუსეთს იჯარით დაუთმო. ამან, ერთი მხრივ, აფხაზ მოსახლეობასა და დე ფაქტო ხელისუფლებას შორის მწვავე წინააღმდეგობა გამოიწვია და, მეორე მხრივ, ჩრდილოელი მფარველი გაანაწყენა (Шария, Очередной раскол в русской общине Абхазии 2022). როდესაც აფხაზეთის დე ფაქტო ფინანსთა მინისტრმა ვლადიმერ დელბამ ბიუჯეტის პროექტი წარადგინა, გაირკვა, რომ რუსეთის ფედერაცია დაახლოებით ნახევარი მილიარდი რუბლით უმცირებს ეკონომიკურ დახმარებას აფხაზეთს (Заводская 2022). ეს ქმედება გამოიწვია როგორც რუსეთის სამხედრო ოპერაციის კრახმა უკრაინაში, ისე აფხაზეთის მოსახლეობის პოზიციამ, როცა ფაქტობრივად წინ აღუდგნენ რუსეთის ხაზინისთვის ვალის დაბრუნების პროცესს. ამ მოვლენების პარალელურად აფხაზეთის დე ფაქტო რეჟიმი ცდილობს გააღრმაოს სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობები ბელარუსთან, რადგან სწორედ ბელარუს ტურისტებს, კომპანიებსა და ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს შეუძლიათ ახლა ოკუპირებული აფხაზეთის ეკონომიკის გაჯანსაღება და მძიმე მდგომარეობიდან გამოყვანა. აღნიშნულ შეხვედრაზე საინტერესო განცხადება გააკეთა აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ირაკლი ტუჟბამ: „ჩვენ გამოვდივართ იმ ფაქტიდან, რომ ამჟამად მიმდინარეობს საუბარი სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების დალაგებაზე და კულტურულ-ჰუმანიტარულ თანამშრომლობაზე. ჩვენ ვიმედოვნებთ, რომ მეგობრული ურთიერთობები გადაიზრდება დიპლომატიურ და პოლიტიკურ კონტაქტში, ...ასევე ვიმედოვნებთ, რომ სიტუაცია განვითარდება ისე, რომ „აფხაზეთმა“ შეძლოს მნიშვნელოვანი რეგიონული მექანიზმის, „სამოკავშირეო ქვეყნის“ სხდომებში თანასწორუფლებიანი მონაწილეობა“ (Шария, Тему признания Абхазии Белоруссией деликатно обходили 2022).
ამ თვალსაზრისით საყურადღებოა, რომ მიმდინარე წლის 1 ნოემბერს სოხუმს ეწვია რუსეთ-ბელარუსის „სამოკავშირეო სახელმწიფოს“ საპარლამენტო დელეგაცია რუსეთის სახელმწიფო დუმის დეპუტატის, მმართველი პარტია „ერთიანი რუსეთის“ წევრის არტემ ტუროვის ხელმძღვანელობით (Sputnik АБХАЗИЯ 2022). დელეგაციის ვიზიტი მიგვანიშნებს, რომ ბელარუსის ოკუპირებულ აფხაზეთთან ურთიერთობების ახალ ეტაპზე გადაყვანით სწორედ რუსეთის ფედერაციაა დაინტერესებული, რომელიც ცდილობს, ერთი მხრივ, ოკუპირებული აფხაზეთის „დამოუკიდებლობის“ წახალისებით მის მოსახლეობაში საპროტესტო მუხტის შემცირებას, ხოლო, მეორე მხრივ, საქართველოს ხელისუფლების წინააღმდეგ ბერკეტის შენარჩუნებას. ამასთანავე, აღსანიშნავია, რომ ბელარუსის პრეზიდენტი ცდილობს შეინარჩუნოს დიპლომატიური ლავირების შესაძლებლობა როგორც აფხაზეთის დე ფაქტო რეჟიმთან, ისე საქართველოს ხელისუფლებასთან, რასაც მისი ვიზიტის შემდგომ გამოქვეყნებული ოფიციალური პრეს-რელიზიც ადასტურებს, რომლის სათაურშიც წერია, რომ ლუკაშენკო „შავი ზღვის ჩრდილო-აღმოსავლეთ სანაპიროს ისტორიულ ტერიტორიებს“ ეწვია და, ამასთან, ასლან ბჟანიას „თანამდებობა“ არსად იყო ნახსენები (ბელქანია 2022).
ამრიგად, ზემოთ აღნიშნულმა მოვლენებმა და განცხადებებმა კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების წინაშე არსებული პრობლემები. შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ რაც უფრო მეტად გაღრმავდება ურთიერთობები ბელარუსსა და ოკუპირებულ აფხაზეთს შორის, მით უფრო სათუო გახდება საქართველოს არაღიარების პოლიტიკის განხორციელება ბელარუსთან მიმართებით. ერთი რამ ცხადია: ბელარუსიდან ვიზიტების გახშირებას აფხაზეთის დე ფაქტო რეჟიმი უყურებს, როგორც აღიარების პროცესის წინაპირობას და შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ თუ დღეს ბელარუსის ხელისუფლებისა და ბიზნესის ცალკეული წარმომადგენლები ცდილობენ ეკონომიკური ურთიერთობების განვითარებას ოკუპირებულ აფხაზეთთან, შესაძლებელია ხვალ ამ ურთიერთკავშირს შეუქცევადი პროცესები მოჰყვეს და აფხაზეთისადმი ინტერესი უფრო მეტმა ბელარუსმა პოლიტიკოსმა, ბიზნესმენმა თუ საზოგადოებრივი ჯგუფის წარმომადგენელმა გამოიჩინოს. ეს კი საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და ოკუპირებული ტერიტორიების არაღიარების პოლიტიკისათვის მნიშვნელოვანი საფრთხეა. მინსკსა და სოხუმს შორის გაღრმავებულმა ურთიერთობებმა, ოკუპირებულ აფხაზეთს შესაძლოა შედეგად მოუტანოს „სამოკავშირეო სახელმწიფოს“ დამკვირვებლის სტატუსი ან სრულფასოვანი წევრობა, რისი წინაპირობაც ბელარუსის მიერ „აფხაზეთის დამოუკიდებლობის“ აღიარება იქნება.
დასასრულს, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ბელარუსის გადაწყვეტილებაზე მნიშვნელოვან გავლენას მოახდენს რუსეთ-უკრაინის ომის მიმდინარეობა. ამასთანავე, ბელარუსის ხელისუფლებას მოუწევს დაფიქრება, თუ რას დაკარგავს საქართველოსთან დიპლომატიური ურთიერთობის შეწყვეტით, რადგან საქართველო და ბელარუსი სავაჭრო-ეკონომიკურ სფეროში მჭიდროდ თანამშრომლობენ.
გამოყენებული წყაროები:
Eurasianet. 2022. Belarus’s Lukashenko visits Abkhazia. September 28.
JAMnews. 2022. What Belarus special representative's visit to Abkhazia could mean for its recognition by Minsk. Tbilisi, June 26.
Lambert, Michael. 2022. "The Belarusian Irony of Fate in Abkhazia." Modern Diplomacy, January 30.
Sputnik АБХАЗИЯ. 2022. Аслан Бжания встретился с парламентариями собрания Союза России и Беларуси. November 1.
БЖАНИЯ, АСЛАН. 2022. Глава государства ответил на вопросы журналиста Владимира Соловьева в ходе утреннего выпуска Соловьев LIVE. (28 August).
Заводская, Елена. 2022. "Абхазский бюджет с некритическим дефицитом." Ekho Kavkaza, October 28.
Шария, Виталий. 2022. "Очередной раскол в русской общине Абхазии." Ekho Kavkaza, October 28.
—. 2022. "Тему признания Абхазии Белоруссией деликатно обходили." Ekho Kavkaza, october 18.
ბელქანია, ბადრი. 2022. ლუკაშენკოს ვიზიტი ოკუპირებულ აფხაზეთში: მიმოხილვა და შეფასებები. ოქტომბერი 4.

Belarus and Russia deepen trade and economic relations with occupied Abkhazia: A prerequisite for recognition of Abkhazia's “independence”?
Nika Tughushi, Tbilisi State University
The military intervention of the Russian Federation in Ukraine has completely changed the international order and created significant problems for the national security of Georgia, among which the tense situation in the occupied regions should be noted. One of the main objectives of Georgia's foreign policy is to prevent the international recognition of territories occupied by Russia. The visit of the President of Belarus Alexander Lukashenko to Sukhumi was significantly detrimental to this objective. Lukashenko's arrival in occupied Abkhazia had the effect of stimulating the warming of relations between the de facto regime of Abkhazia and Belarusian politicians, economists and tourists. Prior to Lukashenko's visit, close associate of the president, Victor Sheiman, visited the occupied region, which international relations researchers read as an attempt by Minsk to evaluate the current situation in occupied Abkhazia. During his visit to Abkhazia, the Belarusian President made an encouraging statement to the de facto government there: "We not only want friendly relations with you, but we aim to establish serious relations".
Against the background of the above, the following question must be asked: Is Belarus and Russia’s deepening of trade and economic relations with occupied Abkhazia a prerequisite for the recognition of the independence of that Georgian region?
Recent trends in trade, economic and political relations between Belarus and occupied Abkhazia
It is hard to overlook how the political vision of the President of Belarus has changed over the years. Alexander Lukashenko's bold political choice in 2009 saw Belarus rejecting the Russian Federation's position of recognizing the occupied territories of Georgia. It is worth noting that during this period, the relations between Russia and Belarus were significantly strained, and Russia even offered Belarus a loan of 500 million US Dollars in exchange for supporting the policy of recognition, but Lukashenko said that "the diplomatic position of Belarus is not for sale" and added that the citizens of Belarus should follow Georgian legislation in visits to occupied Abkhazia and "South Ossetia". A further change in this position was caused by the deteriorating relations between the West and Belarus. Belarus began to change its foreign policy after it started to become disinclined to appease Brussels and Strasbourg. Since the bulk of Belarusian businesses are currently under US and EU sanctions, Belarus’ only option to save its economy is to actively pursue the Russian market. That is why Belarus sought to win over the Russian Federation, and a component of this foreign-political interest is the potential recognition of occupied Abkhazia.
The fact that relations between Belarus and the occupied territory of Abkhazia have entered a new trade-economic arena is noteworthy. Only time will tell how much this will serve as the foundation for future political collaboration.
Aslan Bzhania, the de facto president of Abkhazia, stated the following in an interview with Russian journalist Vladimir Solovyov (on August 25, 2022): "Belarusian business has recently shown an interest in Abkhazia. Today, a group of Belarusian businessmen are on the territory of Abkhazia, and we are launching a joint Belarusian-Abkhazian economic project, which, in the future, I hope, will lead us to the point where our relations will become closer and our voice will be heard: They will see that it is possible to do business with us!" he said. It is not yet known what specific project was discussed.
One aspect of trade and economic ties between Belarus and occupied Abkhazia is tourism. Companies from Belarus and Russia work actively in this area; for example, "Eladatour", which includes occupied Abkhazia on its list of independent countries, offers tours to occupied Abkhazia for Belarusian citizens, and invites residents of Abkhazia on travel tours to Belarus.
The "Sukhumi-Minsk" video-bridge, held on October 18, which discussed the "prospects of bilateral cooperation between Belarus and Abkhazia", is a demonstration of the development of this relationship. The meeting of the presidents of the "two countries" and new perspectives of cooperation in the context of economic and regional security were discussed within the framework of this video bridge. A deputy of the Parliament of Belarus was supposed to attend the conference, but for an unknown reason, only Oleg Chesalov, a deputy of the City Council of Minsk, and Andrei Ivanov, a member of the “Belarusian Party for the Motherland,” attended. Representatives of public groups inspired by ideas of the restoration of the Soviet Union and creation of a single state "from Brest to Vladivostok" also participated in the video bridge from Belarus. After the meeting, the parties decided to further deepen their relations, and the delegation of the de facto government of Abkhazia was invited to a Trade and Economic Forum, called "Livadia", scheduled for December 16-20 in Minsk.
In order to accurately comprehend the importance of the above-mentioned conferences and video bridges, it is necessary to mention that the residents of occupied Abkhazia protested when the de facto president Aslan Bzhania leased the territories of Bichvinta to Russia. This resulted in a schism appearing between the Abkhazian population and the de facto government as well as with the breakaway region’s northern protector. When Abkhazia's de facto finance minister, Vladimir Delba, announced the draft budget, it was revealed that the Russian Federation is reducing economic aid to Abkhazia by about half a billion Rubles. This came as a result of both the collapse of the Russian military operation in Ukraine, and the position of the people of Abkhazia, when they actually stood up to the process of returning the debt to the Russian Treasury. Parallel to these developments, the de facto government of Abkhazia is working to strengthen commercial and economic ties with Belarus because Belarusian tourists, businesses, and businesspeople have the potential to boost the economy of occupied Abkhazia and help it emerge from its challenging situation. Abkhazia's de facto deputy minister of foreign affairs, Irakli Tuzhba, made an interesting statement at the above-mentioned meeting: "We proceed from the fact that there is currently talk of settling trade-economic relations and cultural-humanitarian cooperation. We hope that friendly relations will develop into diplomatic and political contact, ... we also hope that the situation will develop in such a way that "Abkhazia" can take part in the important regional mechanism meetings, the "Union State"”.
From this viewpoint, it is significant that the legislative delegation of the Russia-Belarus "Union State," headed by Artem Turov, a member of the Russian State Duma and the ruling party "United Russia" visited Sokhumi on November 1 of this year. By encouraging the "independence" of occupied Abkhazia, the Russian Federation is trying on the one hand to reduce the protest pressure among its population and, on the other, to maintain leverage against the Georgian government. It is clear from the delegation's visit that there is interest in Belarus’ relations with occupied Abkhazia. Nevertheless, it should be noted that the President of Belarus is attempting to maintain the possibility of diplomatic maneuvering with both the de facto government of Abkhazia and the authorities of Georgia. This is evidenced by the official press release issued following his visit to Sokhumi, which states that Lukashenko visited "the historical territories of the northeastern coast of the Black Sea" (not Abkhazia) and neglects to mention Aslan Bzhania's “official” position.
The above-mentioned events and statements once again demonstrate the problems facing the national security of Georgia. We can conclude that the more the relations between Belarus and occupied Abkhazia deepen, the more unclear the implementation of Georgia's non-recognition policy towards Belarus becomes. One thing is clear: the de facto government of Abkhazia views an upsurge in Belarusian travel as a necessary precondition for the recognition process. Accordingly, we can assume that if individual representatives of the Belarusian government and businesses are working to build economic ties with occupied Abkhazia now, those ties may one day result in irreversible processes and increase Belarussian interest in Abkhazia in general. This is a significant threat to the territorial integrity of Georgia, as well as the policy of non-recognition of occupied territories. The deepened relations between Minsk and Sokhumi may result in an observer status or full membership of the "Union State" for occupied Abkhazia, which will be a prerequisite for the recognition of the “independence” of Abkhazia by Belarus.
In conclusion, we can say that the course of the Russia-Ukraine war will have a significant impact on Belarus’ decision. At the same time, the authorities of Belarus will have to think about what they will lose by terminating diplomatic relations with Georgia, because, to date, Georgia and Belarus have been cooperating closely in the trade and economic sphere.