ცვლის თუ არა ისრაელის ახალი მთავრობა ამ ქვეყნის პოლიტიკას რუსეთ-უკრაინის ომის მიმართ?
გასული წლის ბოლოს საპარლამენტო არჩევნებში გამარჯვებულმა ბინიამინ ნეთანიაჰუმ ულტრამემარჯვენეებთან ერთად შეძლო ისრაელის ახალი, რიგით 37-ე მთავრობის ჩამოყალიბება.
ერთ-ერთი მთავარი კითხვა, რომელიც ისრაელის ახალი ხელისუფლების მიმართ მალევე გაჩნდა, არის - იცვლება თუ არა ამ ქვეყნის პოლიტიკა რუსეთ-უკრაინის ომის მიმართ?
ისრაელის ახალი საგარეო საქმეთა მინისტრი ელი კოჰენის
პრეს-კონფერენცია 2023 წლის 2 იანვარს
ახალი მთავრობის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ელი კოჰენმა 2 იანვარს თავის საინაუგურაციო სიტყვაში მიანიშნა, რომ ისრაელი საჯაროდ აღარ დაგმობს რუსეთის ქმედებებს უკრაინის მიმართ. მან იქვე დასძინა, რომ ჩამოაყალიბებენ ახალ პოლიტიკას უკრაინაში მიმდინარე ომის მიმართ და საგარეო საქმეთა სამინისტრო აღნიშნულ საკითხზე დეტალურ პრეზენტაციას წარუდგენს უშიშროების კაბინეტს. კიდევ უფრო დამაფიქრებელი იყო კოჰენის მიერ ასეთი პოლიტიკისთვის სახელის შერჩევა. მისი სიტყვებით, ეს იქნება „პასუხისმგებლობიანი“ პოლიტიკა ომთან მიმართებაში.
ამ განცხადების გაკეთებიდან მალევე (3 იანვარს) გაიმართა სატელეფონო საუბარი რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვსა და ელი კოჰენს შორის. როგორც რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გაკეთებულ განცხადებაშია აღნიშნული, მხარეებმა ისაუბრეს სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების გაძლიერების შესაძლებლობაზე, ასევე ახლო აღმოსავლეთში, ჩრდილოეთ აფრიკასა და უკრაინაში შექმნილ სიტუაციაზე.
ეს ყველაფერი ხდება იმ ფონზე, როცა ისრაელის წინა ხელისუფლება ერთ-ერთი პირველი იყო, რომელმაც დაგმო რუსეთის აგრესია უკრაინის მიმართ, ხოლო ისრაელისა და რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრების საუბარი არ გამართულა 24 თებერვლის შემდეგ. თუმცა, აქ ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ ისრაელის წინა მთავრობას არც იარაღი გადაუცია უკრაინისთვის, რის მიზეზადაც უსაფრთხოების საკითხი სახელდება. ისრაელში შიშობენ, რომ მათი წარმოებული იარაღი არ აღმოჩნდეს ჯერ რუსეთის, ხოლო შემდეგ კი ისრაელის ეგზისტენციალური მოწინააღმდეგის - ირანის ხელში, რომელიც ამ შემთხვევაში შეძლებდა მისი სქემების გაშიფვრას და მნიშვნელოვან დარტყმას მიაყენებდა ქვეყნის უსაფრთხოებას.
არანაკლები მნიშვნელობისაა ის საკითხიც, რომ რუსეთი წლების განმავლობაში თვალს ხუჭავდა ისრაელის სამხედრო თვითმფრინავების მიერ სირიის საჰაერო სივრცეში (რომელსაც რუსეთი აკონტროლებს) შეჭრასა და იქ განთავსებული ირანული და პროირანული ძალების (მაგ., ლიბანური „ჰეზბოლა“) სამხედრო ბაზების ინტენსიურ დაბომბვებზე.
ბუნებრივია, ასეთმა სიტუაციამ მკვეთრი კრიტიკა გამოიწვია ისრაელის ახალი ხელისუფლების მიმართ როგორც ამ ქვეყნის შიგნით, ისე უკრაინასა და შეერთებულ შტატებში.
კრიტიკოსთა შორის იყო კონგრესში ისრაელის ერთ-ერთი გამორჩეული მხარდამჭერი რესპუბლიკელი სენატორი ლინდსი გრემი, რომელიც არ მოერიდა საჯაროდ განეცხადებინა: „ვიმედოვნებ, რომ ბატონ კოჰენს ესმის, რომ როდესაც ის ესაუბრება რუსეთის [საგარეო საქმეთა მინისტრ] ლავროვს, ის ურთიერთობს სამხედრო კრიმინალურ რეჟიმთან, რომელიც ყოველდღიურად სამხედრო დანაშაულებს ჩადის სამრეწველო მასშტაბებში“.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით სპეციალური განცხადება (რომელიც, რა თქმა უნდა, შეთანხმებული იყო უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროსთან) გააკეთა ისრაელში უკრაინის ელჩმა იევგენ კორნიჩუკმაც, რომელმაც აღნიშნა, რომ კიევის შეფასებით, კოჰენსა და ლავროვს შორის შემდგარი სატელეფონო საუბარი არის მტკიცებულება იმისა, რომ შეიცვალა ისრაელის პოზიცია უკრაინაში მიმდინარე ომის მიმართ.
ასეთი მკაცრი კრიტიკის შემდეგ ისრაელის მაღალჩინოსნები შეეცადნენ შეემსუბუქებინათ სიტუაცია და მედიასთან საუბრისას აღნიშნეს, რომ კოჰენის მიერ გაკეთებული კომენტარი დიდწილად ეხებოდა ისრაელის წინა ხელისუფლების საჯარო განცხადებებსა და მცდელობებს შეესრულებინათ შუამავლის როლი რუსეთსა და უკრაინას შორის და რომლებიც წარუმატებელი აღმოჩნდა. მათ ასევე დასძინეს, რომ ლავროვთან სატელეფონო საუბარი გაიმართა ამ უკანასკნელის თხოვნის საფუძველზე და რომ აღნიშნულის შესახებ კოჰენმა წინასწარ აცნობა აშშ-ის სახელმწიფო მინისტრს ენტონი ბლინკენსაც.
ამის გარდა, იანვრის პირველ ნახევარში ისრაელის მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ კოჰენი ცდილობდა სატელეფონო საუბრის გამართვას უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრ დმიტრო კულებასთან, მაგრამ ეს უკანასკნელი არ ჩქარობს საუბარს თავის ისრაელელ კოლეგასთან (საუბრის ვერგამართვის ოფიციალურ მიზეზად დასახელდა საახალწლო დასვენებები).
საკითხთან დაკავშირებით დამატებითი განცხადების გაკეთება მოუწია ისრაელის კიდევ ერთ მაღალჩინოსანსაც, რომელმაც არ ისურვა საკუთარი ვინაობის გამჟღავნება. მისი სიტყვებით, უკრაინასთან მიმართებით „ისრაელის პოლიტიკაში არ მომხდარა არავითარი ცვლილება“.
საინტერესოა, რომ ისრაელის ახალი მთავრობის მეთაურს ბინიამინ ნეთანიაჰუს ჯერჯერობით ამ საკითხზე კომენტარი არ გაუკეთებია. იგი რუსეთ-უკრაინის ომის დაწყების შემდეგ თვეების განმავლობაში თავს არიდებდა პუტინის კრიტიკას, რომელთანაც ძალზე ახლო ურთიერთობა ჰქონდა წლების განმავლობაში. მაგრამ ნოემბერში მისი პარტიის მიერ საპარლამენტო არჩევნებში მოპოვებული გამარჯვების შემდეგ ნეთანიაჰუმ დაგმო პუტინის შეჭრა უკრაინაში და დასძინა, რომ როდესაც თანამდებობას დაიკავებდა, განიხილავდა უკრაინისთვის შეიარაღების მიწოდების შესაძლებლობასაც.
ისრაელის 37-ე მთავრობის მეთაური ბინიამინ ნეთანიაჰუ
ნეთანიაჰუს სატელეფონო საუბარი უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკისთან 30 დეკემბერს გაიმართა. ისრაელის მთავარი თხოვნა იყო გაეროს გენერალური ასამბლეის კენჭისყრაზე უკრაინას მხარი არ დაეჭირა რეზოლუციის პროექტისთვის, რომელიც მოუწოდებს იუსტიციის საერთაშორისო სასამართლოს გამოსცეს სამართლებრივი დასკვნა ისრაელის მიერ პალესტინის ტერიტორიების ოკუპაციის შედეგებზე. უკრაინის წარმომადგენელი არ დაესწრო ამ საკითხზე კენჭისყრას (წინა კენჭისყრებზე კიევი ისრაელის წინააღმდეგ აძლევდა ხოლმე ხმას), რითაც, უკრაინული მხარის განცხადებით, შანსი მიეცა ნეთანიაჰუსთან ურთიერთობებს.
ამ სატელეფონო შეხვედრისას უკრაინულმა მხარემაც დააყენა საკუთარი საკითხები. კერძოდ, კიევი კვლავ ითხოვს ისრაელისგან საჰაერო თავდაცვის სისტემების გადაცემას. უკრაინული მხარის განცხადებით, მათ აღნიშნულ საკითხზე კონკრეტული პასუხი არ მიუღიათ, მაგრამ მიიღეს დაპირება, რომ ამ საკითხს მხარეები დაუბრუნდებიან მომავალში. იგივე უკრაინელი მაღალჩინოსნის განცხადებით, ორი ქვეყნის ლიდერები არ იყვნენ კმაყოფილი საუბრის შედეგებით.
რეალურად, ისრაელი სტრატეგიულად მძიმე მდგომარეობაშია (და მსგავს სიტუაციაშია ყველა, ვინც ერთგვარი „ნეიტრალიტეტის“ შენარჩუნებას ცდილობს რუსეთ-უკრაინის ომში) და ისრაელის ახალი ხელისუფლება აცნობიერებს სიტუაციის სერიოზულობას.
თუ ისრაელი რუსეთისკენ გადაიხრება, იქმნება საფრთხე, რომ ურთიერთობები გაუცივდება მთავარ სტრატეგიულ მოკავშირე შეერთებულ შტატებთან (და ამის მინშნებები უკვე გაკეთდა აშშ-ში). ეს კი დაუშვებელია მისი გრძელვადიანი უსაფრთხოებისთვის.
თუ ნეთანიაჰუს მთავრობა უკრაინისკენ გადაიხრება, ისრაელში ეჭვობენ, რომ რუსეთმა შესაძლოა ისეთი ტექნოლოგიები (მათ შორის, ბირთვულ იარაღთან დაკავშირებული) გადასცეს ირანს, რომელიც პირდაპირ საფრთხეს შეუქმნის ისრაელის არსებობას. ამავე დროს იქმნება საფრთხე, რომ მოსკოვმა თვალი აღარ დახუჭოს სირიაში ისრაელის ქმედებებზე. ეს კი რუსეთ-ისრაელის სამხედრო დაპირისპირების საფრთხეს წარმოშობს, რომელიც ისრაელს არ აწყობს.
ამიტომ ისრაელის ხელისუფლება ცდილობს მაქსიმალურად ზომიერი პოლიტიკის გატარებას რუსეთისა და უკრაინის მიმართ. თუმცა, ბოლო პერიოდში განვითარებულმა მოვლენებმაც ცხადად დაგვანახა, რომ რაც უფრო დროში იწელება და სისხლისმღვრელი ხდება რუსეთ-უკრაინის ომი, მით უფრო ძნელდება ბალანსირებული პოლიტიკის გატარება (და ეს მხოლოდ ისრაელის ხელისუფლებას არ ეხება). ასეთი სიტუაცია კი, თავის მხრივ, არაერთ საფრთხესა და გამოწვევას წარმოშობს უსაფრთხოების სფეროში.

Is Israel's New Government Shifting its Policy towards the Russia-Ukraine War?
Binyamin Netanyahu, who won the parliamentary elections at the end of last year, was able to form the new, 37th, government of Israel together with the far-right.
One of the main questions that quickly arose regarding the new government of Israel is whether the country's policy towards the Russia-Ukraine war is going to change.
Israel's new foreign minister, Eli Cohen
Press conference on January 2, 2023
The Minister of Foreign Affairs of the newly formed Israeli government, Eli Cohen, in his inaugural speech on January 2, hinted that Israel will no longer publicly condemn Russia's actions against Ukraine. He also added that they will formulate a new policy towards the ongoing war in Ukraine, and the Ministry of Foreign Affairs will present a detailed presentation on the mentioned issue to the Security Cabinet. Even more thought-provoking was Cohen's choice of name for this policy: In his words, this would be a "responsible" policy in relation to the war.
Shortly after this statement was made (January 3), a telephone conversation was held between Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and Eli Cohen. In a statement released by the Ministry of Foreign Affairs of Russia, it was said the parties discussed the possibility of strengthening trade and economic relations, as well as the situation in the Middle East, North Africa and Ukraine.
All this is happening against the background of the previous Israeli government’s being one of the first to condemn Russia's aggression against Ukraine. The Israeli and Russian foreign ministers held no talks following Russia’s February 24 invasion. However, it should be noted here that the previous government of Israel did not donate weapons to Ukraine, the reason for which was claimed as national security in regards to Iran. In Israel, there is a fear that their manufactured weapons will end up first in the hands of Russians, and then in the hands of Israel's existential adversary – Iran,  who would then be able to decipher Israel’s schemes and to deal a significant blow to its security.
Of no less importance is the fact that, for years, Russia has turned a blind eye to the incursion of Syrian airspace (which is controlled by Russia) by Israeli warplanes, and the intensive bombing of military bases of Iranian and pro-Iranian forces (the Lebanese "Hezbollah") stationed there.
Naturally, the above led to sharp criticism of the new Israeli government both within this country, as well as in Ukraine and the United States.
Among the critics was Republican Senator Lindsey Graham, one of Israel's most prominent supporters in Congress, who did not hesitate to say publicly: "I hope Mr. Cohen understands that when he talks to Foreign Minister Lavrov of Russia, he is dealing with a military criminal regime that commits war crimes daily on an industrial scale."
A special statement on this issue (which, of course, was agreed with the Ministry of Foreign Affairs of Ukraine) was also made by the Ambassador of Ukraine to Israel, Yevgeny Kornichuk, who noted that, according to Kiev, the telephone conversation between Cohen and Lavrov is evidence that Israel's position regarding the ongoing war in Ukraine has changed.
After such harsh criticism, senior Israeli officials tried to down-play the situation, and told the media that Cohen's comments were largely related to the previous Israeli government's public statements and attempts to mediate between Russia and Ukraine, which had failed. They added that the telephone conversation with Lavrov was held based on the latter's request, and that Cohen informed US Secretary of State Anthony Blinken about it in advance.
In addition, in early January, Israeli media reported that Cohen had tried to have a telephone conversation with Ukrainian Foreign Minister Dmytro Kuleba, but the latter was in no hurry to hold talks with his Israeli counterpart. The official reason for the failure to hold the conversation was the New Year holidays.
Another high-ranking Israeli official, who did not wish to disclose his identity, made an additional statement on the issue. In his words, in relation to Ukraine, "there have been no changes in Israeli policy."
Interestingly, the head of the new Israeli government, Benjamin Netanyahu, has yet to comment on the issue. For months after the start of the Russia-Ukraine war, he avoided criticizing Putin, with whom he has had a very close relationship over the years. But after his party won the parliamentary elections in November, Netanyahu condemned Putin's invasion of Ukraine, adding that when he took office, he would also discuss the possibility of supplying weapons to Ukraine.
Binyamin Netanyahu, head of the 37th government of Israel
On December 30, Volodymyr Zelenskyy, the President of Ukraine, and Netanyahu spoke on the phone. Israel's main request was for Ukraine not to support the UN General Assembly's vote on a draft resolution calling on the International Court of Justice to issue a legal opinion on the consequences of Israel's occupation of the Palestinian territories. The representative of Ukraine did not attend the vote on this issue (Kiev had voted against Israel in previous votes), thus, according to the Ukrainian side, relations with Netanyahu were given a chance.
During this telephone conversation, the Ukrainian side also raised its own issues. In particular, Kiev requested a transfer of air defense systems from Israel. According to the Ukrainian side, they did not receive a concrete answer on the issue, but did receive a promise that the parties would return to the question in the future. According to the same Ukrainian senior official, neither of the leaders were satisfied with the results of the talks.
In fact, Israel is in a difficult position strategically (as is everyone who tries to maintain any kind of "neutrality" in the Russia-Ukraine war) and the new Israeli government realizes the seriousness of the situation.
If Israel turns to Russia, there is a risk that relations with its main strategic ally, the United States, will cool (and indications of this have already been made in the US). This is unacceptable for its long-term security.
Yet, if Netanyahu's government moves in support of Ukraine, the Israelis suspect that Russia could transfer technology (including nuclear weapons) to Iran that will directly threaten Israel's existence. At the same time, there is a danger that Moscow will no longer turn a blind eye to Israel's actions in Syria. This creates the danger of a military confrontation between Russia and Israel, which is far from convenient for Israel.
That is why the Israeli government is trying to pursue a moderate policy towards both Russia and Ukraine. However, recent events have clearly shown us that the longer and bloodier the Russia-Ukraine war becomes, the more difficult it will be to pursue a balanced policy, and this applies not to the Israeli authorities alone – it, in turn, creates a number of threats and challenges in the field of security.