ოკუპირებული აფხაზეთი: კანონი „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ – მომხრეები და მოწინააღმდეგეები
მაშინ, როდესაც საქართველოს მმართველი პოლიტიკური ძალა, დასავლეთის მწვავე კრიტიკის მიუხედავად, ე.წ. „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ კანონის მიღებას ცდილობდა და კანონის მიღების საჭიროებასა და „აგენტებზე“ საუბარს კვლავაც აგრძელებს, რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთში ამ დრომდე ვერ ხერხდება მსგავსი „კანონის“ მიღება, რაც რუსეთის ერთ-ერთი მოთხოვნაა. სტატიაში განვიხილავთ, თუ ვინ ლობირებს ოკუპირებულ აფხაზეთში „კანონის“ მიღებას, ვინ არის წინააღმდეგი და რა პოზიცია უკავია დე ფაქტო ხელისუფლებას.
კანონი „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ: რუსეთის კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაცია
2020 წლის 12 ნოემბერს „აფხაზეთის კანონმდებლობის რუსეთის კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაციის საფუძველზე რუსეთის მთავრობასა და აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებას შორის  ერთიანი სოციალური და ეკონომიკური სივრცის ფორმირების პროგრამა“ დამტკიცდა. პროგრამის 37-ე ღონისძიების თანახმად, აფხაზური „კანონმდებლობა“ რუსეთის კანონმდებლობასთან შესაბამისობაში უნდა მოვიდეს, რომელიც არაკომერციული ორგანიზაციებისა და „უცხოეთის აგენტების“ საქმიანობას დაარეგულირებს.
2021 წლის 23 დეკემბერს აფხაზეთის დე ფაქტო იუსტიციის მინისტრმა ანრი ბარციცმა და რუსეთის იუსტიციის მინისტრმა კონსტანტინ ჩუიჩენკომ ვიდეოკონფერენციის ფორმატში ხელი მოაწერეს უწყებებს შორის 2022-2023 წლებში თანამშრომლობის პროგრამას, „არაკომერციული ორგანიზაციებისა და უცხოეთის აგენტების საქმიანობის სამართლებრივი რეგულირების ჰარმონიზაციის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“ მემორანდუმს და მასთან დაკავშირებულ სამოქმედო გეგმას. რუსეთთან შეთანხმებული გეგმის მიხედვით, კანონის მიღების პროცესი 2023 წელს უნდა დასრულდეს. თუმცა მოსკოვში მიაჩნიათ, რომ პროცესი ჭიანურდება, რის გამოც აფხაზურ მხარეს „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ კანონმდებლობის მიღების ნელი ტემპის გამო საყვედურობენ.
ვინ არიან კანონის მხარდამჭერები?
ოკუპირებულ აფხაზეთში „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ კანონის მიღების საკითხი აქტუალური 2021 წლის მიწურულს გახდა, როდესაც დე ფაქტო რეჟიმის საგარეო საქმეთა მინისტრად რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ყოფილი მაღალჩინოსანი ინალ არძინბა დაინიშნა. დღეს არძინბა დე ფაქტო მთავრობიდან ერთადერთი ფიგურაა, ვინც კანონის მიღების საჭიროებაზე ხმამაღლა ლაპარაკობს.
2022 წლის 15 სექტემბერს არძინბამ განაცხადა, რომ „არაკომერციული ორგანიზაციებისა და საზოგადოებრივი გაერთიანებების შესახებ“ კანონპროექტის შემუშავებაზე უკვე მუშაობენ. მისი თქმით, კანონპროექტის მიზანია ამ ორგანიზაციების საქმიანობისა და ფინანსური გამჭვირვალობის გაზრდა, დე ფაქტო რესპუბლიკის შიდა საქმიანობაში ჩაურევლობის უზრუნველყოფა. არძინბას ბევრი კრიტიკული შენიშვნა აქვს, განსაკუთრებით, აფხაზური სამოქალაქო საზოგადოების მთავარი დონორების, საერთაშორისო ორგანიზაციების მიმართ. მისი შეფასებით, ამ ორგანიზაციების მთავარი მიზანია აფხაზური საზოგადოების ქართულ საზოგადოებაში რბილი ინტეგრაცია ჰუმანიტარული დახმარების, კონფერენციების, საგანმანათლებლო ტრენინგების, ახალგაზრდებთან აქტიური მუშაობის გზით.
არძინბას მოთხოვნაა, რომ მათი საქმიანობის ძირითადი სფერო ჰუმანიტარული იყოს და არ მოიცავდეს პოლიტიკურ პროექტებს. ასევე ამ ორგანიზაციებმა აფხაზეთის ტერიტორიაზე პროექტები წინასწარ უნდა შეათანხმონ და პროექტების განხორციელების შესახებ ანგარიშები, თანამშრომელთა სიები, დაფინანსების წყაროების შესახებ მონაცემები წარადგინონ. მისთვის განსაკუთრებით მიუღებელია ის პროექტები, რომლებიც ქართულ მხარესთან რაიმე სახის თანამშრომლობას/დიალოგს მოიცავს (ამ საკითხზე დეტალურად იხ. რონდელის ფონდის გვერდზე გამოქვეყნებული სტატია: ოკუპირებული აფხაზეთი: იერიში სამოქალაქო სექტორსა და საერთაშორისო ორგანიზაციებზე).
არძინბამ არასამთავრობო ორგანიზაციები ნეგატიურ კონტექსტში ბოლოს თბილისში მიმდინარე მოვლენების დროს მოიხსენია. 9 მარტს არძინბამ თბილისში მიმდინარე მოვლენები პოსტსაბჭოთა სივრცეში სახელმწიფო გადატრიალების მორიგ მცდელობად შეაფასა. მისი თქმით, „ე.წ. მშვიდობიანი მოქალაქეები აქტიურად იყენებენ სხვადასხვა მეთოდს: „მოლოტოვის კოქტეილებს“, ქუჩების გადაკეტვის და აგრესიული ქმედებების სხვა ფორმებს. რაც ცალსახად მიუთითებს, რომ მათ ინსტრუქციები აქვთ მიღებული აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტისა და თბილისში აშშ-ის საელჩოს შესაბამისი დანაყოფებისგან“. მან ამ ღონისძიებების მომზადებაში ტრადიციულად აღნიშნა ე.წ. არასამთავრობო ორგანიზაციების დესტრუქციული როლის შესახებ. არძინბას შეფასების საწინააღმდეგოდ, აფხაზეთში მიაჩნიათ, რომ თუ საქართველოში არასამთავრობო ორგანიზაციებს გარკვეულ პოლიტიკურ პროცესებში მონაწილეობა და ხელისუფლების შეცვლის მიმართულებით პოლიტიკური ჯგუფების მხარდაჭერა შეუძლიათ, აფხაზეთში ნაკლებად ფიქრობენ, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციებს საგარეო-პოლიტიკური ორიენტირის შეცვლის მიზნით „ფერადი რევოლუციების“ ხელშეწყობის შესაძლებლობა აქვთ.
ვინ ეწინააღმდეგება და ვინ იკავებს თავს კანონის მიღების მხარდაჭერისგან?
აფხაზეთში „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ კანონის მიღებას ღიად ეწინააღმდეგება სამოქალაქო საზოგადოება, რომელიც ძირითადად საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და დასავლური ფონდებიდან ფინანსდება, დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლები კი ან თავს იკავებენ ამ საკითხზე აზრის დაფიქსირებისგან ან ფრთხილ განცხადებებს აკეთებენ.
სამოქალაქო საზოგადოების რეაგირება
არძინბას ინიციატივებს საწყის ეტაპზე ადგილობრივი სამოქალაქო საზოგადოების მწვავე შეფასება მოჰყვა. 2022 წლის იანვარში დე ფაქტო ხელისუფლების პირველი პირებისადმი მიმართვას ხუთასამდე ადამიანმა მოაწერა ხელი. მათი აზრით, ასეთი კანონის მიღება ნეგატიურ შედეგს მოიტანს და დე ფაქტო რესპუბლიკის საერთაშორისო იმიჯსაც დააზიანებს. კანონის მიღებას არ ეთანხმება „სახალხო დამცველი“ ასიდა შაკრილიც. 2022 წლის 8 ივნისს დე ფაქტო პარლამენტის წინაშე ყოველწლიური მოხსენებით გამოსვლისას მან განაცხადა, რომ საზოგადოებას თავს ახვევენ „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ კანონის მიღების აუცილებლობის იდეას, რომელიც არ ასახავს აფხაზურ რეალობას. შაკრილის შეფასებით, ამ ინიციატივის მიზანია, ერთი მხრივ, აფხაზეთის გარე კავშირების შეზღუდვა, მეორე მხრივ კი – აფხაზეთის შიგნით უფლებებისა და თავისუფლებების შეზღუდვა. ასეთი ხედვა გავრცელებულია აფხაზეთის მთელ სამოქალაქო სექტორში.
საჯარო განხილვა „საზოგადოებრივ პალატაში“
2022 წლის 15 ნოემბერს ე.წ. საზოგადოებრივ პალატაში, რომელიც საკონსულტაციო ორგანოა და მისი წევრები საზოგადოების სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენლები არიან, შეხვედრა ჩატარდა, სადაც თანამედროვე პირობებში სამოქალაქო საზოგადოების როლი და კანონმდებლობა განიხილეს, რომელიც არაკომერციული ორგანიზაციების საქმიანობას არეგულირებს.
შეხვედრაზე სამოქალაქო საზოგადოების ცნობილი წარმომადგენლებიც (არდა ინალ-იფა, ინალ ხაშიგი, ლიანა კვარჩელია და სხვ.) იყვნენ. მათი შეფასებით, არსებულ კანონმდებლობაში ყველა მექანიზმია საზოგადოებრივი ორგანიზაციების საქმიანობის რეგულირებისთვის (ოკუპირებულ აფხაზეთში კანონი არაკომერციული ორგანიზაციების შესახებ 2005 წლის 21 ოქტომბერს მიიღეს). მათი შეფასებით, „ეს შიდა სახელმწიფოებრივი საკითხია, რომელიც საზოგადოებასა და ხელისუფლებას შორის ურთიერთობის შედეგად უნდა დარეგულირდეს და ამ საკითხში არ არის საჭირო რუსეთის კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაცია, მაშინ, როცა ჰარმონიზაცია შესაძლებელია საბაჟო თუ ორმაგი მოქალაქეობის საკითხებში“.
საყურადღებოა, რომ აღნიშნულ შეხვედრას დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ. შეხვედრაზე დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივანმა სერგეი შამბამ თქვა, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციებმა აფხაზეთის ისტორიაში დიდი როლი შეასრულეს. როგორც მან აღნიშნა, რუსეთიც კი არ წყვეტს ურთიერთობის ყველა არხს დასავლეთთან და ამიტომ მათთაც საკითხის განხილვის დროს განსაკუთრებული მიდგომა სჭირდებათ. დე ფაქტო იუსტიციის მინისტრის, ანრი ბარციცის განცხადებით კი, იგი მზად არის ნებისმიერ ფორმატში ისაუბროს, თუ რას აკეთებს „სამინისტრო“ ამ კანონპროექტის მოსამზადებლად. მისი თქმით, ჯერ არ არის გადაწყვეტილი, თუ როგორი ფორმით იქნება მიღებული კანონპროექტი, ეს იქნება ცვლილებები არსებული კანონში თუ ცალკე კანონი. ბარციცმა აღნიშნა, რომ კანონპროექტმა განხილვის არაერთი ეტაპი  უნდა გაიაროს და  ჯერ გასარკვევია ბევრი დეტალი.
შეხვედრაზე გამოითქვა მოსაზრება, რომ აფხაზური სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები საერთაშორისო ასპარეზზე აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის ინტერესებს იცავენ. ამ საკითხზე აზრი გამოთქვა დე ფაქტო რესპუბლიკის გმირმა და ყოფილმა დე ფაქტო შს მინისტრმა ასლან კობახიამაც. მისი თქმით, იგი ზოგიერთ საკითხში კატეგორიულად არ ეთანხმება ამ ორგანიზაციებს და თანახმაა მათ საქმიანობაზე სახელმწიფო ორგანოების უფრო მკაცრი კონტროლი განხორციელდეს, მაგრამ იგი წინააღმდეგია, რომ ისინი უცხოეთის აგენტებად აღიარონ, რადგან აგენტად ვინმეს მიჩნევა აფხაზურ საზოგადოებაში ძალიან დიდი შეურაცხყოფაა. როგორც მან აღნიშნა, ახლა ვინც უნდათ, რომ „აგენტებად“ აქციონ, აქტიური მონაწილეები იყვნენ „აფხაზი ხალხის ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობისა“. კობახიას ასეთი შეფასება განსაკუთრებით საყურადღებოა, რადგან იგი საზოგადოებაში არ არის ცნობილი არასამთავრობო ორგანიზაციებისადმი სიმპათიით.
რას ამბობს დე ფაქტო ხელისუფლება?
არძინბასგან განსხვავებით, სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების საქმიანობის მიმართ ნაკლებად კრიტიკული არიან დე ფაქტო ხელისუფლების სხვა ლიდერები. ისინი საჯაროდ არ აკრიტიკებენ მათ საქმიანობას და მათთან ურთიერთობაში გარე სამყაროსთან ურთიერთობის განვითარების შესაძლებლობებს ხედავენ.
კანონის შესახებ თავის მოსაზრებას შედარებით ღიად დე ფაქტო ხელისუფლების მეორე რანგის ფიგურები აკეთებენ. მაგ., 2022 წლის 26 ოქტომბრის ინტერვიუში კრისტიან ბჟანიამ, დე ფაქტო რესპუბლიკის მთავრობის აპარატის უფროსის მოადგილემ, რუსეთისთვის სანქციების დაწესების შესახებ თქვა, რომ ეს სარკისებურად აისახებოდა აფხაზეთზეც. ამიტომაც მან გამოთქვა ვარაუდი, რომ რაღაც პერიოდში აფხაზეთს მოუწევს „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ კანონის მიღება და საერთაშორისო ორგანიზაციების გაძევება. საკითხის ამგვარად დაყენება სამოქალაქო სექტორში შეცდომად მიაჩნიათ, რადგან, მათი შეფასებით, მანამ, სანამ აფხაზეთში საერთაშორისო ორგანიზაციები საქმიანობენ, განსაკუთრებით გაერო, ქართული მხარისთვის რთული იქნება იმის მტკიცება, რომ აფხაზეთი ოკუპირებულია.
კანონის შესახებ საინტერესო მოსაზრება გამოთქვა დე ფაქტო პრეზიდენტის მრჩეველმა საერთაშორისო საკითხებში მაქსიმ გვინჯიამ (იგი 2010-2011 წლებში დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი იყო). 12 მარტს რუსული მედიისთვის მიცემულ ინტერვიუში მან განაცხადა, რომ „1992-1993 წლებში საქართველოსთან ომის და მას შემდეგ, რაც რესპუბლიკა ბლოკადაში აღმოჩნდა, აფხაზური სამოქალაქო საზოგადოება ეკონომიკურ, კულტურულ და საგარეო-პოლიტიკურ პროცესებში მთავარი მამოძრავებელი ძალა გახდა. ჩვენი სამოქალაქო საზოგადოების ბევრმა წარმომადგენელმა ეს პროექტები განახორციელა დასავლურ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობის ფარგლებში. პირადად ვიცნობ აფხაზური სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების უმრავლესობას, რომლებიც თანამშრომლობენ სხვა ქვეყნების არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, იღებენ გრანტებს და თავისი ქვეყნის პატრიოტები არიან“.
• რუსეთის მიერ ოკუპირებულ აფხაზეთში „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ კანონის მიღება ადგილობრივი სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების საქმიანობის შეზღუდვას და მათზე სრული კონტროლის დამყარებას ისახავს მიზნად, რაც კრემლის დაკვეთით ხორციელდება და ოკუპირებულ რეგიონში რუსული მოდელის დანერგვის სურვილით არის განპირობებული. რუსეთის ასეთი აქტიურობა იმითაც არის გამოწვეული, რომ აფხაზეთსა და სხვა ოკუპირებულ რეგიონებში დასავლური ორგანიზაციების საქმიანობა რუსეთის ინტერესების საფრთხედაც აღიქმება.
• იმ ფონზე, რომ ოკუპირებულ აფხაზეთში რუსეთის ეკონომიკური და პოლიტიკური გავლენა დიდია, საინტერესოა, რომ კანონის მიღების საკითხზე ადგილობრივი პოლიტიკური ელიტის წარმომადგენლები ან საერთოდ არ საუბრობენ, ან ფრთხილ განცხადებებს აკეთებენ. რადგან ფიქრობენ, რომ ამ საკითხზე ღია წინააღმდეგობის დაფიქსირება შეიძლება რუსეთის საწინააღმდეგო ნაბიჯად ჩაითვალოს.
• დე ფაქტო ხელისუფლებაში არაერთ წამყვან ფიგურას მიაჩნია, რომ სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებმა 1992-1993 წლების ქართულ-აფხაზურ ომში თუ მის შემდეგ პერიოდში აფხაზური „სახელმწიფოს“ ჩამოყალიბებაში მნიშვნელოვანი როლი შეასრულეს. გარდა ამისა, დღევანდელი დე ფაქტო მთავრობა აღიარებს, რომ სამოქალაქო სექტორისა და დასავლური საერთაშორისო ორგანიზაციების დამსახურებით, ომის შემდგომ პერიოდში არაერთი მნიშვნელოვანი სოციალური თუ ჰუმანიტარული პროექტი განხორციელდა, რომელიც სასიცოცხლო მნიშვნელობის იყო და არის დე ფაქტო რესპუბლიკისთვის.
რა შეიძლება მოხდეს?
ოკუპირებულ აფხაზეთში სამოქალაქო საზოგადოებასა თუ ადგილობრივ პოლიტიკურ ელიტაში არსებული განწყობები მიუთითებს, რომ „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ კანონის მიღება ნეგატიურ მოვლენად აღიქმება დე ფაქტო რესპუბლიკაში, რაც შეზღუდავს დე ფაქტო რესპუბლიკის კავშირებს გარე სამყაროსთან, შეასუსტებს რეგიონში მეტ-ნაკლებად განვითარებულ სამოქალაქო საზოგადოებას, შეამცირებს საერთაშორისო ორგანიზაციების/დასავლური ფონდების დაფინანსებულ პროექტებს და კიდევ უფრო გაზრდის დე ფაქტო რესპუბლიკის რუსეთზე დამოკიდებულების ხარისხს. აფხაზეთში ამ საკითხის ირგვლივ მიმდინარე პროცესები აჩვენებს, რომ დე ფაქტო ხელისუფლება მაქსიმალურად ცდილობს, რუსეთის ზეწოლის მიუხედავად, შეანელოს კანონის მიღების პროცესი და თავიდან აირიდოს სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების საქმიანობის კონტროლის რუსული მოდელის დანერგვა.
თავის მხრივ, რუსეთში მიაჩნიათ, რომ აფხაზეთმა უნდა შეასრულოს ნაკისრი ვალდებულებები და დროულად უნდა გადაწყვიტოს ის საკითხები, რომლებიც განსაკუთრებული სიმწვავით აღიქმება აფხაზურ საზოგადოებაში, მაგ., „ბიჭვინთის სახელმწიფო აგარაკის“ რუსეთისთვის გადაცემა, ორმაგი მოქალაქეობის საკითხის მოგვარება, უძრავი ქონების რუსეთის მოქალაქეებისთვის შესყიდვის უფლების მინიჭება, ენერგოსექტორის რუსეთისთვის გადაცემა, „უცხოეთის აგენტების“ შესახებ კანონის მიღება და ა.შ. რაც უფრო გაღრმავდება რუსეთის პრობლემები უკრაინის ფრონტზე და გლობალურადაც მეტი გამოწვევის წინაშე აღმოჩნდება მოსკოვი, მით უფრო გაიზრდება აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებაზე ზეწოლა, რომ რუსეთის მოთხოვნები შეასრულოს.
მოკლევადიან პერიოდში ერთადერთი ფაქტორი, რამაც შეიძლება კანონის მიღების პროცესი შეაჩეროს/შეანელოს, უკრაინაში რუსეთის ისეთი მარცხია, რომლის დროსაც კრემლისთვის ეს საკითხი აზრსა და აქტუალობას დაკარგავს.

Occupied Abkhazia: Law on “Foreign Agents” - Supporters and Opponents
While the ruling political power in Georgia, despite harsh criticism from the West, was trying to adopt the law on foreign agents”, and still continues talks about “agents” and the need to adopt the law, in Russian-occupied Abkhazia it is still impossible to adopt such a law,” despite Russia’s demands that they do so. This article discusses who is lobbying for the adoption of the “agents law in occupied Abkhazia, who opposes it, and what the de facto government’s stance is.
The Law on “Foreign Agents:” Harmonization with Russian Legislation
On November 12, 2020, the “Program for the formation of a single social and economic space between the Russian government and the de facto authorities of Abkhazia, based on the harmonization of the legislation of Abkhazia with the legislation of Russia” was approved. As per the 37th measure of the program, the Abkhazian “legislation” should come into conformity with the Russian legislation, which will regulate the activities of non-profit organizations and “foreign agents.”
On December 23, 2021, during a video conference, the de facto Minister of Justice of Abkhazia, Anri Bartsits, and the Minister of Justice of Russia, Konstantin Chuychenko, signed a 2022-2023 cooperation program, as well as a memorandum and its respective action plan “on cooperation in the field of harmonization of the legal regulation of the activities of non-profit organizations and foreign agents.” According to the plan agreed with Russia, the process of adopting the law should be completed in 2023; however, Moscow believes that the process is being delayed and blames the Abkhaz side for the slow pace of adoption.
Who supports the Law?
The issue of passing the law on “foreign agents” became relevant in occupied Abkhazia at the end of 2021, when former high-ranking official of the Russian Presidential Administration, Inal Ardzinba, was appointed as the Minister of Foreign Affairs of the de facto regime. Today, Ardzinba is the only figure from the de facto government speaking out about the need to adopt this law.
On September 15, 2022, Ardzinba announced that work was ongoing on a draft law “On non-profit organizations and public associations.” He noted that the purpose of the draft law is to increase the operational and financial transparency of these organizations and ensure their non-interference in the internal activities of the de facto republic. Ardzinba has made a lot of critical remarks directed at the main donors of Abkhaz civil society and international organizations. As per his assessment, the main goal of these organizations is the soft integration of Abkhaz society into Georgian society through humanitarian aid, conferences, educational trainings, and active work with young people.
Ardzinba requests that the main field of their activities be humanitarian and not include political projects. Further, that these organizations should agree planned projects on the territory of Abkhazia in advance and submit reports on the implementation, lists of employees, as well as data on sources of financing. Those projects which involve any kind of cooperation/dialogue with the Georgian side are especially unacceptable to Ardzinba. (For details about this issue, please see the article published on the Rondeli Foundation web-page: Occupied Abkhazia: The Attack on the Civil Sector and International Organizations).
Inal Ardzinba mentioned non-governmental organizations in a negative context during the recent developments in Tbilisi. On March 9, Ardzinba assessed the ongoing events in Tbilisi as another coup attempt in the post-Soviet space. According to him, “the so-called peaceful protesters actively use direct actions- Molotov cocktails, blocking streets and other forms of aggressive behavior, which clearly indicates that they were instructed by relevant units of the US State Department and the US Embassy in Tbilisi.” He highlighted the “destructive role” of the so-called NGOs in his message. Yet, in Abkhazia, they believe that where NGOs in Georgia can participate in certain political processes and support political groups for a power change, it is less likely that NGOs in the de facto republic will promote “color revolutions” to change the foreign policy vector.
Who Opposes and Who Abstains from Supporting the Adoption of the Law?
The adoption of the law on “foreign agents” in Abkhazia is overtly opposed by a civil society mainly financed by international organizations and Western funds. Representatives of the de facto government have so far either abstained from expressing their opinions, or limit themselves to making cautious statements on it.
The Civil Society Response
At the initial stage, local civil society responded harshly to Ardzinba's initiatives. In January 2022, about five hundred people signed an appeal to high-rank officials of the de facto government. They claimed the adoption of such a law would bring negative results and damage the international image of the de facto republic. The “Public Defender,” Asida Shakryl, also disagreed with the adoption of the law. On June 8, 2022, during his annual address to the de facto parliament, Shakryl said that the public had been tricked with the idea of adopting the law on “foreign agents,” as it does not reflect the Abkhaz reality. According to Shakryl, the initiative is aimed at limiting Abkhazia's external ties, as well as limiting rights and freedom in Abkhazia. A similar suggestion is circulating the civil sector.
Public Discussion in the Public Chamber
On November 15, 2022, a meeting was held in the so-called Public Chamber, which is a consultative body whose members are representatives of various spheres of society. The participants discussed the role of civil society in modern conditions and the legislation regulating the activities of non-profit organizations.
Prominent representatives of civil society (Arda Inal-Ifa, Inal Khashig, and Liana Kvarchelia among them) also participated in the meeting. They noted that the existing legislation has in place all mechanisms for regulating the activities of public organizations (the occupied Abkhazia adopted a law on non-profit organizations on October 21, 2005). According to their assessment, “this is an internal state issue which should be regulated as a result of the relations between society and the government; there is no need to harmonize it with the Russian legislation; issues such as customs or dual citizenship could be harmonized.”
It is noteworthy that representatives of the de facto government also attended the meeting. The Secretary of the de facto Security Council, Sergey Shamba, noted that NGOs have played a great role in the history of Abkhazia, claiming that even Russia does not cut off all channels of relations with the West, and, therefore, the issue “will be discussed with a special approach.” According to de facto Minister of Justice Anri Bartsits, he is ready for talks in any format to review what the “Ministry” is doing in terms of preparing the draft law. He says it has not yet been decided how the draft law will be adopted – as an amendment to the existing law or as a separate law. According to Bartsits, the draft law must go through several stages of review, and many details have yet to be clarified.
At the meeting, an opinion was voiced that representatives of the Abkhazian civil sector protect the interests of the de facto Republic of Abkhazia in the international arena. The hero of the de facto republic and the former de facto Interior Minister, Aslan Kobakhia, also expressed his opinion, saying that he categorically disagrees with these organizations on some issues and thinks that state bodies should more strictly control their activities; however, he noted that he is against recognizing them as foreign agents, since labelling someone as an agent is a great insult among Abkhazians. According to him, those who are to be turned into “agents” were active participants of the “national liberation movement of the Abkhaz people.” Kobakhia’s assessment is particularly noteworthy because he is not known in society for his sympathy for non-governmental organizations.
What Does the De Facto Government Say?
Unlike Ardzinba, other leaders of the de facto government are less critical of the activities of civil society and international organizations. They do not publicly criticize their activities, and see opportunities to develop relations with the outside world through relations with them.
Second-rank figures of the de facto government relatively overtly voice their opinions about the law. In an interview on October 26, 2022, Christian Bzhania, the Deputy Chief of Staff of the government of the de facto republic, speaking about the imposition of sanctions on Russia, noted that this would have a mirror effect on Abkhazia, and suggested that at some point Abkhazia will have to adopt the law on “foreign agents” and expel international organizations. The civil sector considers the issue should not be raised this way, since they believe that the presence of international organizations, especially the United Nations, in Abkhazia works against the Georgian claim that Abkhazia is occupied.
Maxim Gvinjia, the de facto Adviser to the President on International Affairs (the de facto Minister of Foreign Affairs in 2010-2011), expressed an interesting opinion about the law. On March 12, in an interview with Russian media, he said that “after the war with Georgia in 1992-1993, and after the republic was under blockade, Abkhaz civil society became the main driving force in economic, cultural and foreign policy processes. Much of our civil society implemented projects within the framework of cooperation with Western organizations. I personally know that the majority of those of Abkhazian civil society who cooperate with the non-governmental organizations of other countries receive certain grants and are patriots of their country.”
• The adoption of the law on “foreign agents” in Russian-occupied Abkhazia is aimed at limiting the activities of local civil society and international organizations and establishing complete control over them, implemented as per the Kremlin’s orders and due to the desire to introduce the Russian model in the occupied region. The activities of Western organizations in Abkhazia and other occupied regions are perceived as a threat to Russia's interests.
• Against the high degree of economic and political influence from Russia in occupied Abkhazia, it is interesting that representatives of the local political elite either do not speak at all or make cautious statements about adopting the law, since they think that an open objection to this issue can be considered as an anti-Russian move.
• Many leading figures in the de facto government believe that representatives of the civil sector played an important role in the formation of the Abkhaz “state” during the Georgian-Abkhaz war in 1992-1993, and after it. In addition, the current de facto government recognizes that thanks to the civil sector and Western international organizations, a number of important social and humanitarian projects were implemented in the post-war period which were and still are vital for the de facto republic.
What Might Happen?
Attitudes of civil society and the local political elite in occupied Abkhazia indicate that the adoption of the law on “foreign agents” is perceived negatively, as a move that will limit the relations of the de facto republic with the outside world, weaken developed civil society in the region, reduce the financing of projects by international organizations/Western funds and will further increase the degree of the de facto republic’s dependence on Russia. The processes surrounding this issue in Abkhazia show that the de facto government is trying its best, despite pressure from Russia, to slow the adoption of the law and to avoid the introduction of the Russian model of controlling the activities of civil society and international organizations.
On the other hand, Russia believes that Abkhazia must fulfill its obligations and timely resolve those issues which Abkhaz society perceives with particular severity. Such issues include the transfer of the “Bichvinta state country house” to Russia, solving the issue of dual citizenship, granting Russian citizens the right to purchase real estate in Abkhazia, transferring the energy sector to Russia, and the adoption of the law on “foreign agents”. As Russia's problems on the Ukrainian front worsen and Moscow faces more challenges globally, pressure on the de facto government of Abkhazia to meet Russia's demands will likely intensify.
In the short term, the only factor that can stop or slow down the process of adoption of the law is Russia's failure in Ukraine, with which this issue loses meaning and relevance for the Kremlin.