საუდის არაბეთის ბოლო გადაწყვეტილება და მისი გავლენა ენერგობაზარზე
საუდის არაბეთმა საერთაშორისო ენერგეტიკული ბაზრისთვის ნავთობის მიწოდების მკვეთრად შემცირების გადაწყვეტილება მიიღო, რომელიც ივლისიდან დღიური 1 მილიონი ბარელით დაეცემა. ეს გადაწყვეტილება მან ნავთობის ბაზრის სტაბილურობისა და ბალანსის საჭიროებით ახსნა. ჯერ კიდევ გასული წლის ოქტომბერში „ნავთობის ექსპორტიორ ქვეყანათა ორგანიზაცია“ (OPEC) და მისი პარტნიორები (ცნობილი, როგორც OPEC+) ნავთობის მოპოვების დღიურად 2 მილიონი ბარელით შემცირების თაობაზე შეთანხმდნენ. მიმდინარე წლის აპრილში კი OPEC+-ის რამდენიმე წევრმა სახელმწიფომ წლის ბოლომდე საერთო დღიური წარმოების 1.66 მილიონი ბარელით შემცირების შესახებ განაცხადა, საიდანაც საუდის არაბეთის წილი დაახლოებით ნახევარი მილიონი ბარელია.
2023 წლის 4 ივნისს ავსტრიის დედაქალაქ ვენაში გამართულ შეხვედრაზე OPEC+-ის წევრმა ქვეყნებმა ნავთობის მოპოვების რაოდენობის უცვლელად დატოვების შესახებ მიიღეს გადაწყვეტილება და ზემოაღნიშნული უკვე არსებული ორი შეზღუდვა მომავალი წლის ბოლომდე დატოვეს. აღსანიშნავია, რომ ნედლი ნავთობის ყველაზე მსხვილმა ექსპორტიორმა საუდის არაბეთმა ნავთობის მიწოდება  ერთპიროვნულად, დამოუკიდებლად შეამცირა და, შესაბამისად, ივლისიდან მისი წარმოება დღიური 10 მილიონი ბარელიდან 9 მილიონ ბარელამდე დაიკლებს. საინტერესოა განვიხილოთ, თუ რა მიზნები შეიძლება იდგეს ამ გადაწყვეტილების მიღმა, რამდენად ექნება ამას გავლენა ნავთობის საბაზრო ფასზე და რა სტრატეგიული მიზნები ამოძრავებს OPEC-ის დე ფაქტო ლიდერ საუდის არაბეთს.
რა შეიძლება იდგეს ამ გადაწყვეტილების უკან
უპირველეს ყოვლისა, უნდა აღინიშნოს, რომ ნავთობის მიწოდების შემცირება ენერგეტიკულ ბაზარზე ფასების ზრდას იწვევს, რითაც ყველაზე დიდ სარგებელს სწორედ OPEC-ის წევრი ქვეყნები იღებენ, მათ შორის – რუსეთის ფედერაცია. ნედლი ნავთობის წარმოების შეზღუდვის წინა ორმა გადაწყვეტილებამ, ცხადია, გავლენა იქონია საბაზრო ფასებზეც. მაგალითად, 2022 წლის ოქტომბერში Brent-ის ტიპის ნავთობის ფასი ბარელზე 87-დან 93 აშშ დოლარამდე გაიზარდა, ხოლო წლის ბოლომდე 80 აშშ დოლარამდე შემცირდა. 2023 წლის აპრილის გადაწყვეტილების შემდეგ კი ამავე ტიპის ნავთობის ფასი ბრელზე 83-დან 87 აშშ დოლარამდე გაიზარდა, ხოლო მაისში ისევ დაიკლო და 80-დოლარიან ნიშნულსაც ჩამოსცდა. სწორედ ამიტომ ექსპერტების ნაწილი ვარაუდობს, რომ რადგან წინა ორმა შეზღუდვამ სასურველი შედეგი ვერ გამოიღო, საუდის არაბეთის ბოლო გადაწყვეტილების მიზანი სწორედ ნავთობის ფასების ზრდაა, რომლის შემდეგაც ნავთობის ფასი დაახლოებით 2%-ით გაიზარდა. ამ ეტაპზე, ერთი ბარელი Brent-ის ტიპის ნავთობის ღირებულება 77 აშშ დოლარს, ხოლო WTI-ის ფასი კი 73 აშშ დოლარს აღწევს.
ახალი ამბავი არ არის, რომ საუდის არაბეთი რუსეთისთვის ხელსაყრელ ეკონომიკურ პოლიტიკას ატარებს და მისი ბოლო გადაწყვეტილებაც შესაძლოა გარკვეულწილად დაკავშირებული იყოს რუსეთის ფედერაციის შემცირებულ შემოსავლებთან, რადგან უკრაინაში მისი აგრესიული ომის წარმოების მთავარი დაფინანსების წყარო სწორედ ენერგეტიკული რესურსებიდან მიღებული შემოსავლებია. მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთის ფედერაციისთვის უკვე გართულებულია ნავთობით ვაჭრობა, მას შემდეგ, რაც ევროკავშირის სანქციების ათ პაკეტთან ერთად დიდი შვიდეულის სახელმწიფოებმა მას სარეალიზაციო ფასის 60-დოლარიანი ზედა ზღვარი დაუწესეს, იგი მაინც ახერხებს ამ შეზღუდვას თავი ე.წ. „ბნელი ფლოტის“ ტანკერების გამოყენებით დააღწიოს, რომლებიც მანიპულირებენ ადგილმდებარეობის მონაცემებით ან გადასცემენ ნავთობს გემიდან გემზე, მისი ადგილწარმოშობის შენიღბვის მიზნით. თუმცა, ცხადია, ეს ძალისხმევაც დამატებით ხარჯებთანაა დაკავშირებული.
მიუხედავად იმისა, რომ როგორც საუდის არაბეთის წარმომადგენლები აცხადებენ, ისინი  ნავთობის მოპოვების შესახებ გადაწყვეტილებების მისაღებად მისი ფასის ფაქტორს არ იყენებენ, ეს ნაბიჯი შესაძლოა აღქმული იყოს, როგორც ნავთობის ფასების მომატების მცდელობა გლობალური ეკონომიკური გაურკვევლობისა და საერთაშორისო მოთხოვნის შესაძლო შემცირების საპასუხოდ. ცნობისთვის, OPEC+ წევრი სახელმწიფოები გლობალური ნედლი ნავთობის დაახლოებით 40%-ს მოიპოვებენ, რაც ნიშნავს, რომ მათ პოლიტიკას უდიდესი გავლენა აქვს გლობალურ ფასებზე. ჯამურად, გასული წლის ოქტომბრის შემდეგ მათ მიერ შემცირებული ნავთობის წარმოების დღიური რაოდენობა 3.66 მილიონ ბარელს აღწევს, რაც გლობალური მოთხოვნის დაახლოებით 3%-ს შეადგენს.
აშშ-ის პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის განცხადებით, საუდის არაბეთმა უნდა შეწყვიტოს გეოპოლიტიკური ვითარების გამწვავება და დაუბრუნდეს ნავთობის წარმოების გონივრულ ნიშნულს. გასული წლის მეორე ნახევრიდან აშშ-მ ნავთობის სტრატეგიული რეზერვებიდან მილიონობით ბარელი ნავთობის გამოთავისუფლება დაიწყო, რომლის მიზანიც ენერგეტიკული ფასების შემცირება იყო. ამასთან, რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ ევროპის ქვეყნებმა OPEC ალიანსი ნავთობის ფასებით მანიპულირებაში, გლობალური ეკონომიკისთვის ზიანის მიყენებასა და რუსეთის ინტერესების გატარებაში დაადანაშაულეს.
საუდის არაბეთმა 2022 წელს ნავთობის რეალიზაციიდან რეკორდული, 161 მილიარდი აშშ დოლარის, წმინდა მოგება მიიღო. ეს მეტწილად საერთაშორისო ბაზარზე ენერგორესურსების ფასის ზრდითა და  რუსეთისთვის დაწესებული სანქციებით იყო განპირობებული. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის შეფასებით, საუდის არაბეთს ბარელ ნავთობზე დაახლოებით 81 აშშ დოლარის შემოსავალი სჭირდება, რათა შეასრულოს უკვე დაგეგმილი ხარჯების ვალდებულება. უკანასკნელი წლების განმავლობაში იგი ამბიციური ინფრასტრუქტურული პროექტებით გამოირჩევა,  მათ შორისაა 500 მილიარდი აშშ დოლარის ღირებულების ზღაპრული უდაბნოს ქალაქის, სახელად Neom-ის მშენებლობა.
მიუხედავად იმისა, რომ ნავთობის მწარმოებლებს სჭირდებათ შემოსავლები სახელმწიფო ბიუჯეტის შესავსებად, მათ ასევე უნდა გაითვალისწინონ ნავთობის მომხმარებელ ქვეყნებზე მაღალი ფასების გავლენა. ნავთობის ზედმეტად მაღალმა ფასებმა შეიძლება გამოიწვიოს ინფლაცია, შეამციროს მომხმარებელთა მსყიდველუნარიანობა და აიძულოს ცენტრალური ბანკები, გაზარდონ საპროცენტო განაკვეთები. თავის მხრივ, რეფინანსირების მაღალ განაკვეთს აქვს ინფლაციის შეკავების რეალური ბერკეტი, თუმცა კომერციული ბანკების მხრიდან გასაცემი ფულის მასის შემცირება ეკონომიკური ზრდის შენელებას იწვევს, რასაც ჯაჭვური ეფექტი აქვს.
საუდის არაბეთის სტრატეგიული ინტერესები
გლობალური ეკონომიკური გამოწვევების ფონზე, როდესაც სახელმწიფოები ინფლაციის შეკავების მცდელობების პარალელურად ეკონომიკური ზრდის მიღწევას ცდილობენ, ცხადია, რომ ნავთობის OPEC+ ალიანსის არაწევრი მომხმარებელი სახელმწიფოებისთვის ყველა ის გადაწყვეტილება, რომელიც ამ მიმართულებით მუშაობას ართულებს, მიუღებელია. თუმცა, ყველაფერთან ერთად, ამ გადაწყვეტილების მიღმა შეგვიძლია უფრო ფართო ინტერესებიც დავინახოთ, რაც საუდის არაბეთის სამეფოს რეგიონული ჰეგემონიის განმტკიცებისკენაა მიმართული.
პირველ რიგში, საუდის არაბეთის გადაწყვეტილება ნედლი ნავთობის მოპოვების შემცირების შესახებ აჩვენებს მისი საბიუჯეტო შემოსავლების ზრდის საჭიროებას. ოფიციალურ ერ-რიადს სჭირდება კოლოსალური თანხა საკუთარი ამბიციური ეკონომიკური დღის წესრიგის „ხედვა 2030-ის“ დასაკმაყოფილებლად, რაც ქვეყანაში 3.2 ტრილიონი აშშ დოლარის ინვესტირებას ითვალისწინებს. მაგალითად, გასულ წელს ქვეყანამ სატრანსპორტო და სამშენებლო სექტორებში 2-ჯერ მეტი თანხა დახარჯა, ვიდრე გასული 5 წლის საშუალო მაჩვენებელი იყო. ამგვარად, მისი სურვილი, გაიზარდოს ნავთობის გლობალური ფასები საკუთარი ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით, უდიდესი რისკის წინაშე აყენებს გლობალური ეკონომიკის აღდგენის დინამიკას.
მეორე მხრივ, საუდის არაბეთის გადაწყვეტილება, რომელსაც ვაშინგტონის მხრიდან მძაფრი რეაქცია მოჰყვა, აძლიერებს მოსაზრებას მისი არათანმიმდევრული დიპლომატიური პოლიტიკის შესახებ. შეერთებული შტატებისა და საუდის არაბეთის ურთიერთობები, ეკონომიკური და უსაფრთხოების მიზნებიდან გამომდინარე, ორივე მხარისთვის მნიშვნელოვანია. ამის დასტურია, თუნდაც, მიმდინარე წლის მარტის გადაწყვეტილება, რომელიც საუდის არაბეთის მხრიდან 121 ერთეული ამერიკული წარმოების ბოინგის საჰაერო ხომალდის შეძენას ითვალისწინებს, რომლის ღირებულებაც, ჯამურად, 37 მილიარდ აშშ დოლარს შეადგენს. ამასთან ერთად, ქვეყანა აძლიერებს დიპლომატიურ და ეკონომიკურ კავშირებს რუსეთთან, ჩინეთთან და მეზობელი სპარსეთის ყურის ქვეყნებთან. როგორც ჩანს, იგი ამერიკას განიხილავს, როგორც სამხედრო შეიარაღებისა და საჭირო წვრთნების მომწოდებელ ქვეყანას, ჩინეთს - როგორც მისი ენერგორესურსების უმსხვილეს მყიდველ სახელმწიფოს და რუსეთს - როგორც მთავარ მოკავშირეს OPEC+-ში.
ათწლეულების განმავლობაში საუდის არაბეთი პოზიციონირებდა, როგორც ერთგვარი გარანტი, რომელიც უზრუნველყოფდა გლობალური ენერგეტიკული ბაზრების სტაბილურობას, რაც, თავის მხრივ, მსოფლიო ეკონომიკის მდგრად განვითარებასაც გულისხმობდა. თუმცა, მის მიერ მიღებული ბოლო გადაწყვეტილებები ცხადყოფს, რომ მისი პოლიტიკა გადავიდა მხოლოდ საკუთარი ინტერესების პრიორიტეტიზაციაზე. ამასთან ერთად, ნავთობის მოპოვების შემცირება  და არსებული რეზერვების გამოთავისუფლება აჩენს მისი დეფიციტის რისკებს, როდესაც მოთხოვნა აჭარბებს მიწოდებას. ექსპერტების ვარაუდით, ნავთობისა და ბენზინის ფასები მიმდინარე და მომავალ წელს შედარებით გაიზრდება, რაც ასევე მთავარი პოლიტიკური საკითხი იქნება აშშ-ის 2024 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების წინ. საუდის არაბეთს კი ვაშინგტონისგან სასურველი პოლიტიკური და ეკონომიკური დივიდენდების მიღების სანაცვლოდ ექნება ფასების შემცირების შესაძლებლობა, თუნდაც ბაზარზე ენერგორესურსების მიწოდების გაზრდის გზით.
ამგვარად, საუდის არაბეთის ბოლო გადაწყვეტილება ბაზრისთვის ნედლი ნავთობის მიწოდების შემცირების თაობაზე ზრდის როგორც ნავთობის ფასის მომატების რისკებს, ასევე ახალ პრობლემებს უქმნის ისედაც რთული გამოწვევების წინაშე მდგარ მსოფლიო ეკონომიკას, მით უმეტეს, იმ ფონზე, როდესაც გლობალური ინფლაციის გამომწვევი ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი სწორედ ენერგეტიკულ რესურსებზე გაზრდილი ფასებია. ოფიციალური ერ-რიადი მისი ბოლოდროინდელი გადაწყვეტილებებით უფრო და უფრო აძლიერებს საკუთარ გეოპოლიტიკურ პოზიციებს და სხვადასხვა ქვეყანაზე გავლენის მნიშვნელოვან ბერკეტებს იგდებს ხელში, რაც მას გრძელვადიან პერიოდში დანარჩენი მსოფლიოსთვის საკმაოდ საფრთხილო და ანგარიშგასაწევ ძალად აყალიბებს.

The Recent Decision of Saudi Arabia and its Impact on the Energy Market
Saudi Arabia has decided to sharply reduce the supply of oil to the international energy market, which will fall by 1 million barrels per day from July this year. The country explained its decision by the need for stability and balance on the oil market. Back in October last year, the Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC) and its partners (known as OPEC+) agreed to cut oil production by 2 million barrels a day. In April of this year, several OPEC+ member states announced a reduction in total daily production by 1.66 million barrels by the end of the year, of which Saudi Arabia's share is about half a million barrels.
On June 4, 2023, at a meeting held in Vienna, Austria, the OPEC+ member countries decided to leave the amount of oil production unchanged, and extended the above-mentioned two existing restrictions until the end of next year. It should be noted that Saudi Arabia, the largest exporter of crude oil, has unilaterally reduced oil supply, and, accordingly, from July, its production will decrease from 10 million barrels per day to 9 million barrels. It is interesting to consider what intentions may exist behind the decision, how much it will affect the oil market price, and what strategic goals are driven by the de facto leader of OPEC, Saudi Arabia.
What might lie behind this decision?
First of all, a decrease in oil supply leads to an increase in prices on the energy market, thus the OPEC member countries, including the Russian Federation, receive the greatest benefit. The previous two decisions to limit crude oil production naturally had an impact on market prices. For example, in October 2022, the price of Brent oil rose from 87 to 93 USD per barrel, and by the end of the year it had decreased to 80 USD. After the decision of April 2023, the price of the same type of oil increased from 83 to 87 USD per barrel, and in May it decreased again and fell below the 80 USD level. That is why some experts suppose that since the previous two restrictions did not have the desired results, Saudi Arabia’s latest decision serves the purpose of increasing oil market prices, after which the price of oil actually increased by about 2%. Currently, the price of a barrel of Brent oil stands at 77 USD, and the price of WTI at 73 USD.
It is a well-known fact that Saudi Arabia has long followed an economic policy that aligns with Russia’s interests, and its recent decision may be somewhat related to the reduced revenues of the Russian Federation, because the main source of funding for its aggressive war in Ukraine is the income it receives from energy resources. Although it is already difficult for Russia to trade in oil, after the G7 countries imposed a 60 US dollar upper limit on the sale price, together with ten packages of EU sanctions, it still manages to circumvent restrictions using so-called "dark fleet" tankers that manipulate location data or transfer oil from ship to ship to disguise its origin. However, it is clear that this effort is also associated with additional costs.
Although Saudi officials say they do not consider oil prices in reaching production decisions, the move could be perceived as an attempt to raise oil prices in response to global economic uncertainty and a possible decline in international demand. For reference, OPEC+ member states produce about 40% of the world’s crude oil, which means their policies have a huge impact on global market prices. In total, since October last year, the daily amount of oil production they have cut stands at 3.66 million barrels, which is about 3% of the global demand.
US President Joe Biden has demanded Saudi Arabia stop aggravating the geopolitical situation and return to a reasonable level of oil production. From late last year, the US began releasing millions of barrels of oil from its strategic oil reserves with the aim of reducing energy prices. At the same time, after Russia's invasion of Ukraine, European countries accused the OPEC alliance of manipulating oil prices, harming the global economy and pursuing Russian interests.
Saudi Arabia made a record 161 billion USD net profit from oil sales in 2022. This was largely due to the increase in the prices of energy resources in the international market and the sanctions imposed on Russia. According to the International Monetary Fund, Saudi Arabia needs to earn about 81 USD per barrel of oil to meet its already planned spending commitments. In recent years, it has embarked on ambitious infrastructure projects, including the 500 billion USD construction of a futuristic desert city called Neom.
While oil producers need revenues to supplement government budgets, they also need to consider the impact of high prices on oil-consuming countries. Too high an oil price can lead to inflation, reduce consumer purchasing power, and force central banks to raise interest rates. Accordingly, the higher refinancing rate has real potential to contain inflation, yet the reduction in the amount of money issued by commercial banks leads to a slowdown in economic growth, which has a chain effect.
Saudi Arabia's Strategic Interests
Against the backdrop of global economic challenges, with countries trying to achieve economic growth while trying to contain inflation, it is clear that for non-OPEC+ alliance member, oil-consuming states, all decisions that complicate work in this direction are unacceptable. However, behind the latest decision, we can also see wider interests, which are aimed at strengthening the regional hegemony of the Kingdom of Saudi Arabia.
Firstly, Saudi Arabia's decision to cut crude oil production shows a need to increase its budget revenues. Official Riyadh needs colossal sums to meet its ambitious economic agenda "Vision 2030", which envisages investing 3.2 trillion US dollars in the country. For example, last year, the country spent two times more money in the transport and construction sectors than the average of the last five years. Thus, its desire to increase global oil prices for its own financial gain puts the dynamics of global economic recovery at great risk.
Secondly, Saudi Arabia's decision, which incited a substantial reaction from Washington, strengthens the position about its inconsistent diplomatic policy. The United States-Saudi Arabia relationship is important to both sides for economic and security purposes. Proof of this can be seen in the March decision, which envisages the purchase of 121 American-made Boeing aircraft by Saudi Arabia, the total cost of which is 37 billion US dollars. Yet, at the same time, the country is strengthening diplomatic and economic ties with Russia, China and the neighboring Persian Gulf countries. As it appears, Saudi Arabia sees the United States as a supplier of military weapons and necessary trainings; China as the largest buyer of its energy resources; and Russia as a key ally in OPEC+.
For decades, Saudi Arabia positioned itself as a guarantor that ensured the stability of the global energy markets, which in turn meant the sustainable development of the world’s economy. However, its recent decisions show that its policy has shifted to prioritizing its own interests. At the same time, the reduction in oil production and the release of existing reserves raises the risk of oil shortages when demand exceeds supply. According to experts, the prices of oil and gasoline will increase in the current and next year, which will also be a hot political issue before the 2024 US presidential elections. Saudi Arabia will have the opportunity to reduce prices by increasing the supply of energy resources in the market, in return for receiving desired political and economic dividends from Washington.
Thus, Saudi Arabia’s recent decision to reduce the supply of crude oil to the market increases both the risks of an increase in the oil price and of the creation of new problems for the world economy, which is already facing difficult challenges, especially when one of the main causes of global inflation is the increased prices of energy resources. With its recent decisions, Official Riyadh is strengthening its geopolitical position, and is pulling important levers of influence on various countries, making it an accountable regional power that the rest of the world will be taking a very cautious approach to in the long term.