ევროკავშირის სანქციების მე-11 პაკეტი და საქართველო
2022 წლის 24 თებერვალს რუსეთის მიერ უკრაინაში სამხედრო ინტერვენციიდან ერთი წლის განმავლობაში  ევროკავშირმა რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების 10 პაკეტი მიიღო, თუმცა ამას კრემლის საომარი განწყობა მნიშვნელოვნად არ დაუქვეითებია. მეტიც, 2022 წელს რუსეთის ეკონომიკა მხოლოდ 2%-ით შემცირდა, 2023 წელს კი, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზით, შეიძლება გაიზარდოს კიდეც. ამასთან, რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ გამოყენებულ სამხედრო აღჭურვილობასა და იარაღში ევროკავშირში წარმოებული 770-მდე ნაწილი აღმოაჩინეს. აღნიშნული ფაქტები „აშიშვლებს“ ევროკავშირის მხრიდან რუსეთის წინააღმდეგ ბრძოლის მეთოდების ხარვეზებს, აჩენს ვაჭრობაში ახალი „შუალედური რგოლების“ არსებობის ეჭვებს, რაც, საბოლოო ჯამში, ძირს უთხრის სანქციებით დაწესებული ამკრძალავი ზომების მიზანსა და ეფექტიანობას.
სანქციების საერთაშორისო რეჟიმში არსებული „ხვრელების ამოსავსებად“ 2023 წლის 23 ივნისს ბრიუსელში სანქციების მე-11 პაკეტი ოფიციალურად დაამტკიცეს. დასავლეთში ფიქრობენ, რომ გასულ წელს მიღებული გაკვეთილების საფუძველზე შემუშავებული სანქციები გააუმჯობესებს რუსეთის წინააღმდეგ ბრძოლის შედეგებს.
მე-11 პაკეტზე მუშაობისას გაჟღერებული მოსაზრებით, სანქციები ცენტრალური აზიის ქვეყნებთან ერთად, შესაძლოა სამხრეთ კავკასიის რეგიონზე, მათ შორის, საქართველოზე გავრცელებულიყო. თუმცა, ეს ასე არ მოხდა.
ჩვენს ბლოგში მოკლედ გაგაცნობთ ევროკავშირის სანქციების მე-11 პაკეტის შინაარსს, საქართველოზე მისი გავრცელების მოლოდინსა და სამომავლო პროგნოზს.
რას გულისხმობს სანქციების მე-11 პაკეტი?
მე-11 პაკეტის ფარგლებში ევროკავშირის სანქციების დაწესების მიზანს იმ „ხვრელების“ ამოვსება წარმოადგენს, რომელმაც შეამცირა რუსეთის მიმართ აქამდე დაწესებული სანქციების ეფექტიანობა. მე-11 პაკეტით, ერთი მხრივ, გაგრძელდა და გამკაცრდა არსებული შეზღუდვები, მეორე მხრივ კი, სანქციების ადრესატებს შორის მესამე ქვეყნები, ანუ ისინი მოხვდნენ, ვინც რუსეთს ევროკავშირის მიერ დაწესებული ემბარგოსგან თავის არიდებაში ეხმარება.
კერძოდ, შემუშავდა ახალი „გვერდის ავლის საწინააღმდეგო“ (anti-circumvention) მექანიზმი, რომლის ფარგლებშიც აიკრძალა განსაზღვრული სანქცირებული საქონლისა და ტექნოლოგიის გაყიდვა, მიწოდება, გადაცემა ან ექსპორტი ისეთ მესამე ქვეყნებში, რომელთა იურისდიქციაც განიხილება სანქციების გვერდის ავლის ხელშეწყობის მხრივ მაღალი რისკის მატარებლად. ამასთან, აიკრძალა რუსეთის გავლით მესამე ქვეყნებში ექსპორტირებული გარკვეული მგრძნობიარე საქონლის (მაგ., მოწინავე ტექნოლოგიები, ავიაციასთან დაკავშირებული მასალები და სხვა) ტრანზიტი.
უკრაინის წინააღმდეგ ომში რუსეთის სამხედრო და სამრეწველო კომპლექსის უშუალო მხარდამჭერთა სიას 87 ახალი სუბიექტი დაემატა. ახლა ისინი დაექვემდებარებიან უფრო მკაცრ საექსპორტო შეზღუდვებს ორმაგი დანიშნულებისა და მოწინავე ტექნოლოგიების პროდუქციის მხრივ. რუსეთისა და ირანის სუბიექტების გარდა, ამ ჩამონათვალში ჩინეთში, უზბეკეთში, არაბთა გაერთიანებულ საემიროებში, სირიასა და სომხეთში რეგისტრირებული სუბიექტებიც მოხვდნენ.
ბრიუსელში იმედოვნებენ, რომ მე-11 პაკეტი „ამოავსებს ხვრელებს“, აღარ მოხდება ევროკავშირთან მოვაჭრე ქვეყნებიდან რუსეთისათვის  იმ საქონლისა და ტექნოლოგიების მიწოდება, რომლებსაც კრემლის სამხედრო მცდელობებისათვის სასიცოცხლო მნიშვნელობა აქვთ. ყველაფერი ეს კი, საბოლოო ჯამში, ხელს შეუწყობს კრემლის საომარი შესაძლებლობების დასუსტებას.
რატომ მოიაზრებოდა საქართველო სანქციების პოტენციურ ადრესატთა შორის?
უკრაინაში რუსეთის სამხედრო ინტერვენციის შემდეგ რამდენიმე ქვეყნის, მათ შორის, საქართველოს ეკონომიკა მოულოდნელად გაიზარდა. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მონაცემებით, 2022 წელს საქართველოს ეკონომიკის ზრდამ ორნიშნა ნიშნულს მიაღწია და 10,1% შეადგინა. 2023 წელს ამ ნიშნულის 4%-მდე შემცირება ივარაუდება. ეკონომიკური ზრდის შენელების მიუხედავად, ანალიტიკოსების მოსაზრებით, ეკონომიკური ზრდის მამოძრავებელი ფაქტორი ისევ არსებობს, რაც ყურადღების ცენტრში ტოვებს საქართველოს. მამოძრავებელი ფაქტორის იდენტიფიცირება კი მარტივად შეიძლება – ქართული ეკონომიკა რუსეთის იზოლაციით სარგებლობს.
საქართველო დღემდე არ არის მიერთებული აშშ-ისა და ევროკავშირის სანქციებს, თუმცა, ფორმალურად, რუსეთთან ურთიერთობით დასავლელი პარტნიორების წინაშე ნაკისრ ვალდებულებებს არ არღვევს. მოსაზრებას, რომ საქართველო შესაძლოა საეჭვო მესამე ქვეყნების ჩამონათვალში მოხვედრილიყო, რამდენი ფაქტობრივი გარემოების ანალიზი აჩენდა:
1. საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ლაშა ხუციშვილის უჩვეულო და მოულოდნელი ვიზიტი შეერთებულ შტატებში. მინისტრი 2023 წლის 11 აპრილს აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტში სანქციების კოორდინაციის ოფისის ხელმძღვანელ ჯიმ ო’ბრაიენს  შეხვდა. შეხვედრის ოფიციალურ დღის წესრიგში ბანალური ინფორმაციის მითითება ზრდის იმის ალბათობას, რომ ხუციშვილი სწორედ სანქციებისათვის თავის არიდებაში რუსეთის დახმარების გამო „დაიბარეს“. კელი დეგნანი, აშშ-ის ელჩი საქართველოში, ამ შეხვედრას გამოეხმაურა და ხაზი გაუსვა დასავლეთთან საქართველოს თანამშრომლობის მნიშვნელობას რუსეთისათვის დაწესებული სანქციების ეფექტიანობის გაზრდაში.
2. ჯიმ ო’ბრაიენის განცხადებით, შეერთებული შტატებისთვის საქართველო იმ ქვეყნებს შორისაა, რომლებიც სანქციების გვერდის ავლის პრობლემას იწვევს. ამ ჩამონათვალში საქართველოსთან ერთად მოხვდნენ: თურქეთი, ყაზახეთი, არაბთა გაერთიანებული საამიროები და სომხეთი. ო’ბრაიენის მოსაზრებით, ევროპული კომპანიები სხვა ქვეყნებში ყიდიან პროდუქციას, ისინი კი რუსეთს ამარაგებენ. ამ გზით ხელი ეწყობა რუსული „ომის მანქანებისათვის“ საჭირო საკვანძო მიკროჩიპებისა და ელექტრონიკის ექსპორტს. შეერთებულ შტატებში მხარს უჭერენ სანქციების გვერდის ავლის შემთხვევებზე ევროკავშირის არაწევრი ქვეყნების მიმართ ახალი მექანიზმების შემუშავებას.
3. დევიდ ო’სალივანის, სანქციების საკითხებში ევროკავშირის სპეციალური წარმომადგენლის, გამაფრთხილებელი და ფაქტების დამდგენი მისიით მოსალოდნელი ვიზიტი საქართველოში, რომელიც რამდენიმე კვირაში გაიმართება. Politico-ს ცნობით ო’სალივანი უკვე ესტუმრა ისეთ საეჭვო მესამე ქვეყნებს, როგორებიცაა თურქეთი, უზბეკეთი და ყაზახეთი, ის 11 მაისს სერბეთის პრეზიდენტსაც შეხდა. როგორც ვარაუდობენ, ო’სალივანი სერიოზულ საუბარს გამართავს საქართველოს ხელისუფლებასთან სახელმწიფო პოლიტიკის შეცვლის კუთხით.
საქართველოსთვის ევროკავშირის მიერ სანქციების დაწესების შესახებ გავრცელებულ ხმებს ხელისუფლებიდან ლაშა ხუციშვილი გამოეხმაურა, მათ „ყალბი ინფორმაცია“ და „უსაფუძვლო ბრალდებები“ უწოდა. მინისტრის თქმით, ჯერჯერობით არ არის წარმოდგენილი სანქციების დარღვევის დამადასტურებელი არცერთი მტკიცებულება თუ ფაქტი. ფინანსთა სამინისტროს ოფიციალური განცხადებით, საქართველო სრულად იცავს საერთაშორისო სანქციებს და აქტიურად თანამშრომლობს პარტნიორ ქვეყნებთან. საპირისპიროზე მიუთითებს ის გარემოება, რომ რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებულ სანქციებთან დაკავშირებით თბილისის პოზიციას მოსკოვში „დაბალანსებულს“ უწოდებენ და მას მიესალმებიან.
კვლავ არსებობს თუ არა საქართველოს სანქცირების საფრთხე?
სანქციების მე-11 პაკეტზე მუშაობისას გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, ევროკავშირს საეჭვო მესამე ქვეყნების მიმართ მოქმედების ორსაფეხურიანი მექანიზმი ჰქონდა შემუშავებული:
პირველ რიგში, ბლოკი მათთან ორმხრივი თანამშრომლობის გაძლიერებაზე აპირებდა ფოკუსირებას, რაც დიპლომატიური ჩართულობითა და ტექნიკური დახმარების გაწევის გზით მიიღწევა. ასეთი ქმედების არაეფექტიანობის შემთხვევაში კი, უნდა განსაზღვრულიყო მაღალი რისკის მქონე მესამე ქვეყანათა ჩამონათვალი, რომელთა იურისდიქციაც რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებული სანქციების გვერდის ასავლელად გამოიყენება. სწორედ ასეთი ქვეყნები, მათი მოქალაქეები და იქ რეგისტრირებული იურიდიული პირები უნდა გამხდარიყვნენ სანქციების მე-11 პაკეტის სამიზნეები. მართლაც, ო’სალივანი სტუმრობდა რამდენიმე ისეთ საეჭვო მესამე ქვეყანას (ყაზახეთი, სომხეთი, ...), სადაც რეგისტრირებული კომპანიები სანქციების ადრესატთა შორის მოხვდნენ. შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ამ სახელმწიფოთა ხელისუფლებებთან მექანიზმის პირველი საფეხურით მოქმედება არაეფექტიანი აღმოჩნდა.
ახლა კი ო’სალივანის ვიზიტი საქართველოში აჩენს ვარაუდს, რომ ევროკავშირი ცდილობს საქართველოსთან გააღრმაოს ორმხრივი თანამშრომლობა, დიპლომატიური გზით შეუწყოს ხელი საქართველოს პოლიტიკის ცვლილებას, ურთიერთობის შემცირებას რუსეთთან (განსაკუთრებით პირდაპირი ფრენების განხორციელების კუთხით) და, საბოლოო ჯამში, მისი საეჭვო მესამე ქვეყნების სიიდან ამორიცხვას. თუ ამ მიმართულებით ჩვენი ხელისუფლება არ იქნება მზად, განახორციელოს ცვლილებები და უარს ეტყვის ევროკავშირს ორმხრივი თანამშრომლობის გაძლიერებაზე, სავარაუდოა, რომ ბრიუსელი მოქმედების მეორე საფეხურზე გადავიდეს.
არსებული ეჭვების მიუხედავად, ევროკავშირის სანქციების მე-11 პაკეტის ადრესატთა შორის საქართველო და ქართული კომპანიები არ მოხვდნენ. თუმცა ის არგუმენტები, რაც ამ ეჭვებს აჩენდა, დღემდე ინარჩუნებს აქტუალობას. ო’სალივანის ვიზიტი საქართველოსთვის იქნება შესაძლებლობა დიპლომატიური გზით გააუვნებელყოს გაჩენილი ეჭვები და დროულად შეცვალოს სახელმწიფო პოლიტიკა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, რუსეთთან პირდაპირი ფრენების განმახორციელებელი და ფრენების მომსახურებით დაკავებული ქართული კომპანიები მომავალში შეიძლება სანქცირებულ სუბიექტთა შორის  ვიხილოთ. ფაქტია, რომ რუსეთთან ურთიერთობის გაღრმავებით დასავლეთის თვალში რეპუტაციულ დონეზე უკვე მნიშვნელოვნად დავზარალდით.

The 11th package of EU sanctions and Georgia
Within a year of Russia's military intervention in Ukraine on February 24, 2022, the European Union adopted 10 packages of sanctions against Russia. However, this did not significantly reduce the Kremlin’s bellicose stance. Moreover, in 2022, the Russian economy decreased by only 2%, and in 2023, according to the International Monetary Fund forecast, it may even increase. In addition, about 770 parts produced in the European Union have been found in the military equipment and weapons used by Russia against Ukraine. These facts "expose" the shortcomings of the EU's methods of fighting against Russia, and raise doubts about the existence of new "intermediate links" in trade, which ultimately undermine the purpose and effectiveness of the restrictive measures imposed through the sanctions.
The 11th package of sanctions was officially approved in Brussels on June 23, 2023, to "fill the gaps" in the international sanctions regime. In the West, they believe that the new sanctions, developed on the basis of the past year’s experience, will have better results.
According to the opinion expressed during the work on the 11th package, the sanctions could have been spread to include the South Caucasus region, incorporating Georgia, along with the Central Asian countries. However, this did not happen.
In our blog, we will briefly outline the content of the 11th package of EU sanctions, the anticipated inclusion of Georgia, and the forecast looking ahead.
What does the 11th package of sanctions contain?
The purpose of imposing EU sanctions within the framework of the 11th package is to fill the "gaps" that have reduced the effectiveness of the sanctions imposed on Russia thus far. With the 11th package, on the one hand, the existing restrictions were extended and tightened, and on the other, third countries appeared on the sanctioned list, that is, those countries who have been helping Russia avoid the embargo imposed by the European Union.
In particular, a new "anti-circumvention" mechanism was developed which prohibited the selling of, supply, transfer, or export of certain sanctioned goods and technology to third countries whose jurisdiction is considered to carry a high risk in terms of facilitating the circumvention of the sanctions. In addition, the transit through Russia of certain sensitive goods (eg, advanced technologies, aviation-related materials, etc.) exported to third countries was prohibited.
87 new entities have been added to the list of direct supporters of the Russian military and industrial complex in the war against Ukraine. They will now be subject to stricter export restrictions on dual-use and advanced technology goods. Along with Russian and Iranian organizations, this list also includes entities registered in China, Uzbekistan, the United Arab Emirates, Syria, and Armenia.
In Brussels, they expect that the 11th package will "fill in the gaps" by preventing the supply of goods and technologies vital to the Kremlin's military endeavors from countries trading with the European Union. All this, in the end, will contribute to the weakening of the Kremlin's military capabilities.
Why was Georgia considered among the potential recipients of the latest sanctions?
After Russia's military intervention in Ukraine, the economy of several countries, including Georgia, suddenly grew. According to the data of the International Monetary Fund, in 2022, the growth of the Georgian economy reached the double-digit mark and amounted to 10.1%. In 2023, this mark is expected to decrease to 4%. Despite the slowdown, according to some analysts, the driving factor for economic growth is still in place, which leaves Georgia in the spotlight. The driving factor can be easily identified - the Georgian economy benefits from Russia's isolation.
Georgia has not joined the US and EU sanctions, however, formally, it does not violate its obligations to its Western partners by having relations with Russia. The opinion that Georgia could be included on the list of suspicious third countries was supported by the analysis of several factual circumstances:
1. The unusual and unexpected visit of Georgian Finance Minister Lasha Khutsishvili to the United States. On April 11, 2023, the minister met with Jim O'Brien, head of the Sanctions Coordination Office at the US State Department. The declared superficial information in the official agenda of the meeting increases the probability that Khutsishvili was "summoned" because of the suspicion about Georgia’s helping Russia evade the sanctions. Kelly Degnan, the US Ambassador to Georgia, responded to this meeting and emphasized the importance of Georgia's cooperation with the West in increasing the effectiveness of the sanctions imposed on Russia.
2. According to Jim O'Brien, the United States views Georgia among the countries that cause a problem with sanctions evasion. Along with Georgia, Turkey, Kazakhstan, United Arab Emirates, and Armenia were included on this list. According to O'Brien, European companies sell their products to other countries, and, in turn, these countries supply Russia. In this way, the export of key microchips and electronics needed for Russian "war machines" is promoted. The United States supports the development of new mechanisms against non-EU countries for sanctions evasion.
3. The upcoming visit of David O'Sullivan, the EU Special Representative for Sanctions, to Georgia, with a warning and on a fact-finding mission, which will take place in a few weeks. According to Politico, O'Sullivan has already visited such dubious third countries as Turkey, Uzbekistan, and Kazakhstan, and, on May 11, he met with the President of Serbia. It is presumed that O'Sullivan will hold a serious conversation with the Georgian government in terms of changing the state policy.
From the Georgian government, Lasha Khutsishvili responded to the rumors about the imposition of sanctions by the European Union, calling them "false information" and "groundless accusations". According to the minister, no evidence confirming violation of sanctions has yet been presented. According to the official statement of the Ministry of Finance, Georgia fully complies with the international sanctions and actively cooperates with its partner countries. The opposite is indicated by the fact that Tbilisi's position regarding the sanctions imposed against Russia is baptized as "balanced" and is welcomed in Moscow.
Is there still a threat of Georgia being sanctioned?
According to the information disseminated during the work on the 11th package of sanctions, the European Union developed a two-step mechanism against suspicious third countries:
First of all, the bloc was going to focus on strengthening bilateral cooperation with such countries, which would be achieved through diplomatic engagement and technical assistance. In case such action proved ineffective, a list of high-risk third countries whose jurisdiction is used to circumvent the sanctions imposed on Russia were to be defined. Such countries, their citizens, and legal entities registered there were to become the targets of the 11th package of sanctions. Indeed, O'Sullivan visited several such suspicious third countries (Kazakhstan, Armenia, ...). Companies registered there were among the recipients of the new sanctions and, as such, we can conclude that with the governments of these states, the first step of the mechanism turned out to be ineffective.
O'Sullivan's upcoming visit to Georgia suggests that the European Union is trying to deepen bilateral cooperation with Georgia, to diplomatically promote changes in Georgian policy to reduce relations with Russia (especially in terms of direct flights) and, ultimately, to remove Georgia from the list of suspicious third countries. If the Georgian government is not ready to make changes in this direction and refuses to strengthen bilateral cooperation with the European Union, it is likely that Brussels will switch to the second step of the mechanism.
Despite the existing doubts, Georgia and Georgian companies were not among the recipients of the 11th package of EU sanctions. However, the arguments that raised these doubts remain relevant. O'Sullivan's visit will be an opportunity for Georgia to diplomatically neutralize the doubts and change the state policy in a timely manner. Otherwise, Georgian companies operating direct flights with Russia and engaged in flight services may be among the sanctioned entities in the future. It is a fact that by deepening relations with Russia, Georgia has already suffered significant reputational damage in the eyes of the West.