უნგრეთის არალიბერალური ზეგავლენა საქართველოს ევროპულ ინტეგრაციაზე: შემაშფოთებელი ტენდენცია
უნგრეთი, რომელსაც 2010 წლიდან პრემიერ-მინისტრი ვიქტორ ორბანი და მისი პარტია – „ფიდესი“ მართავს, მუდმივად ავლენს არალიბერალურ და ავტორიტარულ ტენდენციებს. ქვეყანაში დემოკრატიის უკუსვლამ შეარყია ფუნდამენტური ევროპული ღირებულებები და დააზიანა მისი საერთაშორისო რეპუტაცია. უნგრეთის გადახვევა ლიბერალური ღირებულებებიდან სცდება შიდა პოლიტიკის ფარგლებს, აფერხებს ევროკავშირში გადაწყვეტილების მიღების პროცესს და უარყოფით გავლენას ახდენს საგარეო პოლიტიკის მთავარ კომპონენტზე – ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკაზე.
უნგრეთი ყოველთვის იყო ევროკავშირის გაფართოების ერთგული მხარდამჭერი. თუმცა, არალიბერალიზმისკენ შემოტრიალებით შეიცვალა მისი ტრადიციულად დადებითი გავლენა ამ პროცესებზე და ქვეყანა ევროკავშირში გაწევრიანების მსურველი სახელმწიფოებისათვის არასასურველ ადვოკატად იქცა.
როგორც წესი, ევროკავშირის გაფართოების კუთხით უნგრეთის გრძელვადიანი პრიორიტეტი დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნები იყო, თუმცა, ბოლო დროს იგი საქართველოშიც გააქტიურდა. ევროკავშირის გაფართოების პროცესში უნგრეთის ჩართულობის არასასურველი დინამიკის გათვალისწინებით ჩნდება კითხვა: რა საფრთხეები შეიძლება შეუქმნას უნგრეთთან მზარდმა თანამშრომლობამ საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესს?
უნგრეთის ახალი მიდგომა ევროკავშირის გაფართოებასთან დაკავშირებით
ევროკავშირის ასპირანტი ქვეყნების მიმართ უნგრეთის ახალი მიდგომა გულისხმობს ღია თანამშრომლობას ცალკეულ პოლიტიკურ პარტიებთან, რომლებიც უნგრეთის არალიბერალურ იდეოლოგიას იზიარებენ, თუნდაც ეს ქვეყნების უსაფრთხოების, სტაბილურობის და ევროინტეგრაციის პროგრესის ხარჯზე ხდებოდეს. სავარაუდოდ, ორბანის მიზანი ევროკავშირში ბერკეტების გაძლიერებაა, ამისათვის კი სურს შექმნას არალიბერალური და არადემოკრატიული ძალების კოალიცია, რომელიც წამყვანი დასავლური ქვეყნების გავლენას თუ მთლიან ლიბერალურ ღირებულებათა სისტემას დაუპირისპირდება. ორბანის მიდგომის მთავარი ქვაკუთხედი „ტრადიციული ღირებულებების“ კონცეფციაა, რომელსაც იგი, ასპირანტ სახელმწიფოებში ევროსკეპტიციზმის და ანტიდემოკრატიულ სენტიმენტებს გაღვივების გზით, თავისი არალიბერალური ხედვების გავრცელების ინსტრუმენტად იყენებს.
ორბანის მიდგომა ძირს უთხრის ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკის ევროპული ქვეყნების დემოკრატიზაციის ინსტრუმენტად გამოყენების იდეას. მისი ქმედებები და დაუსჯელობა ერთგვარი მესიჯია არალიბერალური პოლიტიკოსებისათვის, რომ ევროკავშირში გაწევრიანების შემდეგ ქვეყნებს შეეძლებათ ისარგებლონ ეკონომიკური სიკეთეებით და, ამავდროულად, უგულებელყონ ევროკავშირთან პოლიტიკური თავსებადობა და ევროპული ღირებულებები. ასპირანტი ქვეყნების საშინაო პოლიტიკაში ჩარევა ეწინააღმდეგება უნგრეთის დეკლარირებულ მიზანს მათი დაჩქარებული ევროინტეგრაციის შესახებ, რადგან აღრმავებს გაფართოებასთან დაკავშირებით ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს შორის არსებულ ურთიერთსაპირისპირო მოსაზრებებს.
მაგალითები დასავლეთ ბალკანეთიდან
უნგრეთის ამჟამინდელ მიდგომა კარგად ჩანს დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნებში მისი ჩართულობის მაგალითზე. სერბეთში, ჩრდილოეთ მაკედონიასა და ბოსნია-ჰერცეგოვინაში ორბანის გავლენების ანალიზი დაგვეხმარება გავიგოთ, რა შედეგები შეიძლება მოჰყვეს მის გააქტიურებას საქართველოში.
დასავლეთ ბალკანეთში ვიქტორ ორბანის მთავარი არალიბერალური მოკავშირე სერბეთია. უნგრეთი მტკიცედ უჭერს მხარს სერბეთის ამჟამინდელ მთავრობას პრეზიდენტ ალექსანდრ ვუჩიჩის ხელმძღვანელობით, რომელიც ორბანის მსგავს ავტორიტარულ, პოპულისტურ და არალიბერალურ მიდგომებს ამჟღავნებს. 2021 წლის ივნისში ორბანმა ევროკავშირის რეფორმის 7-საფეხურიანი ხედვა წარმოადგინა, სადაც ერთ-ერთი პუნქტად სერბეთის ევროკავშირში დაუყოვნებელი გაწევრიანებას შეიტანა. სერბეთის ევროკავშირში გაწევრიანება უნგრეთის სტრატეგიული გეგმის ნაწილია, თუმცა ორბანს სერბეთის დაუყოვნებლივი ევროინტეგრაცია სწორედ მისი არალიბერალური მთავრობის გამო სურს. ევროკავშირისთვის ასეთი წევრის მიღება არასასურველია. შესაბამისად, უნგრეთის ამჟამინდელი რეპუტაციის გათვალისწინებით, ორბანის ძლიერი პროსერბიული ლობიზმი სერბეთის ევროინტეგრაციას აზიანებს.
ჩრდილოეთ მაკედონიაში უნგრეთის პრემიერ-მინისტრი ყველაზე დიდ ოპოზიციურ გაერთიანებას – VMRO-DPMNE-ს უჭერს მხარს, რომელიც 2006-2017 წლებში, ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში, ხშირად არადემოკრატიულად მოქმედებდა. კორუფციის ბრალდებით გასამართლებულ პარტიის ყოფილ ლიდერს, ნიკოლა გრუევსკის, უნგრეთმა პოლიტიკური თავშესაფარი მიანიჭა. 2017 წლიდან სწრაფად გაიზარდა უნგრეთის გავლენა ჩრდილოეთ მაკედონიის მედიაზეც. უნგრელი ბიზნესმენების მიერ შესყიდული მედიასაშუალებები აქტიურად ჩაერთნენ საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებაში. მათი საქმიანობა მოიცავს VMRO-DPMNE-ს დაუფარავ მხარდაჭერას და ევროსკეპტიციზმისა და ანტილიბერალური ნარატივების გავრცელებას. უნგრეთის კიდევე ერთი განხეთქილების გამომწვევი ნაბიჯი ჩრდილოეთ მაკედონიის სახელწოდებასთან დაკავშირებით საბერძნეთთან მიღწეული კომპრომისის დაბლოკვის მცდელობას უკავშირდება. დასახელების ცვლილება იყო ჩრდილოეთ მაკედონიის ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესში საბერძნეთის ვეტოს მოხსნის მთავარი პირობა.
ბოსნია-ჰერცეგოვინაში ორბანის უახლოესი მოკავშირე ბოსნიელ სერბთა რესპუბლიკის ამჟამინდელი პრეზიდენტი მილორად დოდიკია. დოდიკმა წლები მიუძღვნა სერბთა რესპუბლიკის ბოსნია-ჰერცეგოვინიდან გამოყოფის მხარდამჭერ საქმიანობას. უნგრეთის მიერ დოდიკის სეპარატისტული რეჟიმის ღია მხარდაჭერა პირდაპირი თავდასხმაა ბოსნია-ჰერცეგოვინის სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობაზე. თუმცა, დოდიკზე გავლენა ორბანს ევროკავშირში ერთგვარ ბერკეტს აძლევს, რადგან თავს რეგიონული სტაბილურობის შენარჩუნებისთვის აუცილებელ ფიგურად წარმოაჩენს. ამგვარად, ორბანის პოლიტიკა აზიანებს ევროკავშირისა და ნატოს მიერ ბოსნია-ჰერცეგოვინის უსაფრთხოებისათვის გაწეულ ძალისხმევას, საფრთხეს უქმნის მთლიანი დასავლეთ ბალკანეთის უსაფრთხოების არქიტექტურას და შეიძლება გავლენა იქონიოს უფრო ფართოდ – ევროპის უსაფრთხოებაზეც.
საქართველო - ახალი სამიზნე?
ბოლო წლებში უნგრეთის არალიბერალური გავლენები საქართველოშიც ვრცელდება. ამის მანიშნებელია მზარდი თანამშრომლობა ორბანის მთავრობასა და საქართველოს მმართველ პარტიას – „ქართული ოცნებას“ შორის, რომელიც იდეოლოგიურად ორბანის ფიდესთან ახლოს მდგომი პარტიაა. უნგრეთის გავლენების თვალსაჩინო მაგალითებია ქრისტიანულ-კონსერვატიული „ტრადიციული“ ღირებულებების პოპულარიზაცია, ანტი LGBTQ+ პროპაგანდა, ევროსკეპტიციზმი და ორაზროვანი, ან სულაც დადებითი, პოზიცია რუსეთთან თანამშრომლობასთან დაკავშირებით. უნგრეთის მსგავსად, საქართველოს მთავრობაც ცდილობს შეამციროს მოქალაქეების სამოქალაქო თავისუფლებები, გააძლიეროს სასამართლო სისტემის კონტროლი, შეაფერხოს დემოკრატიული საარჩევნო პროცესები და შეზღუდოს მედიისა და აკადემიის თავისუფლება. ამდენად, შემთხვევითი არ არის, რომ საქართველო-უნგრეთის თანამშრომლობის გაძლიერება ქვეყანაში დემოკრატიული პროცესების გაუარესებას ემთხვევა.
„ქართული ოცნების“ მთავრობა ნებაყოფლობით ეხვევა უნგრეთის მზარდ არალიბერალურ ბადეში. ეს დინამიკა განსაკუთრებით თვალსაჩინო გახდა რუსეთის ფართომასშტაბიანი შეჭრის დროს უკრაინაში. მნიშვნელოვანი მოვლენა იყო 2022 წლის 27 ოქტომბერს უნგრეთში პრემიერ-მინისტრ ღარიბაშვილის ვიზიტიც, სადაც მან და ორბანმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას ორ ქვეყანას შორის სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ. ვიზიტის დროს ღარიბაშვილმა შეაქო ორბანის მმართველობა და ღიად განაცხადა, რომ უნგრეთი არის წარმატებული დემოკრატიული რეფორმების მაგალითი, რომელსაც საქართველომ უნდა მიბაძოს.
კიდევ ერთი მსგავსება ორბანსა და „ქართული ოცნების“ მთავრობას შორის რუსეთ-უკრაინის ომის მიმართ დამოკიდებულებაში ჩანს. 2022 წლის ოქტომბრის ვიზიტის დროს ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ საქართველო და უნგრეთი ყველაფერს აკეთებენ უკრაინის მხარდასაჭერად, თუმცა ამავდროულად, პირველ რიგში, იცავენ თავიანთ ქვეყნების ეროვნულ ინტერესებს. სახელმწიფოების პოზიციების მსგავსება აისახება მოწოდებაში – „დასრულდეს ომი რაც შეიძლება მალე“ ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმების გაფორმებითა და უკრაინისთვის სამხედრო დახმარების შეწყვეტით. გარდა ამისა, როგორც უნგრეთმა, ისე საქართველომ გააკეთეს განცხადებები და უკრაინის მთავრობა საკუთარი ქვეყნებისადმი მტრულ დამოკიდებულებაში დაადანაშაულეს. ამავდროულად, იზრდება საქართველოს ეკონომიკური კავშირები რუსეთთან. 2022 წელს რუსეთიდან იმპორტი 79%-ით გაიზარდა და აღდგა ქვეყნებს შორის პირდაპირი ფრენები. რაც შეეხება უნგრეთს, იგი აგრძელებს რუსული გაზისა და ნედლი ნავთობის იმპორტს, თანამშრომლობს ბირთვული ენერგიის სფეროში და ახორციელებს ორმხრივ დიპლომატიურ ვიზიტებს.
პრემიერ-მინისტრ ღარიბაშვილის მორიგი მნიშვნელოვანი ვიზიტი უნგრეთში 2023 წლის 4 მაისს გაიმართა, როდესაც მან ბუდაპეშტში კონსერვატიულ პოლიტიკურ სამოქმედო კონფერენციაში (CPAC) მიიღო მონაწილეობა. კონფერენციაზე პრემიერ-მინისტრმა კიდევ ერთხელ შეაქო „ორბანის მმართველობა“ და რამდენიმე შენიშვნა გააკეთა, რომელიც ანტილიბერალიზმის, ევროსკეპტიციზმისა და ანტიდასავლური რიტორიკის გაზრდაზე მეტყველებს. ეს ვიზიტი არის „ქართული ოცნების“ მთავრობის მიერ „ტრადიციული ღირებულებების“ პროპაგანდის და მტკიცე ანტილიბერალური კურსის გამოვლინება. ღარიბაშვილის CPAC-ში მონაწილეობის გამო ევროპის სოციალისტურმა პარტიამ „ქართული ოცნება“ თავისი რიგებიდან გარიცხა.
2023 წელს უნგრეთი აქტიურად უჭერდა მხარს საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას, თუმცა ძალიან საეჭვოა, ეს მხარდაჭერა გულწრფელი იყოს. რიკარდ იოზვაკის აზრით, საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების გარეშე ბუდაპეშტმა შესაძლოა ევროკავშირთან უკრაინის მოლაპარაკებები დაბლოკოს. რაც იმას ნიშნავს, რომ უნგრეთი საქართველოს ევროკავშირის შანტაჟისთვის იყენებს და ამ გზით ცდილობს ბერკეტების მოპოვებას. უფრო მეტიც, არალიბერალური საქართველოს დაჩქარებული გაწევრიანება ეხმიანება ორბანის მიზნებს, ევროკავშირში შექმნას არალიბერალური სახელმწიფოების ჯგუფი. ასეთი ქმედებები დამაზიანებელია საქართველოს ისედაც გაუარესებული რეპუტაციისთვის და საფრთხეს უქმნის კანდიდატის სტატუსის მიღების პერსპექტივებს.
უნგრეთის ჩართულობის პოტენციური რისკები
უნგრეთის მიერ საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსი მინიჭების ლობირებამ, ევროკომისიის 12 პუნქტიანი გეგმის შესრულების პროგრესის მიუხედავად, შეიძლება უარყოფითი შედეგები გამოიღოს. უნგრეთი საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების საკითხს ევროკავშირში გავლენების ბერკეტების მოსაპოვებლად იყენებს, რაც კიდევ ერთხელ ხდის საეჭვოს ორბანის გულწრფელობას ევროკავშირის გაფართოების კოპენჰაგენის კრიტერიუმების შესაბამისად წარმართვასთან დაკავშირებით.
„ქართულის ოცნების“ მიერ უნგრეთის მისაბაძ მაგალითად არჩევა საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესის მორიგი საბოტაჟის მცდელობას ჰგავს, არღვევს მის დემოკრატიულ საფუძვლებს და ეწინააღმდეგება ევროპულ ღირებულებებს. ევროკავშირში უნგრეთის ამჟამინდელი რეპუტაციის და დასავლეთ ბალკანეთის ქვეყნებში მისი განხეთქილების გამომწვევი საქმიანობების გათვალისწინებით, საქართველო-უნგრეთის მზარდმა თანამშრომლობამ შესაძლოა ბრიუსელი და ცალკეული წევრი ქვეყნები საქართველოს ევროინტეგრაციისადმი ანტაგონისტურად განაწყოს. უნგრეთის „წარმატების“ მიბაძვა აბრკოლებს საქართველოს ევროპულ პერსპექტივას, რადგან შესაძლოა, ევროპელი ლიდერები სიფრთხილით მოეკიდონ ბლოკში „კიდევ ერთი უნგრეთის“ მიღებას.
იმ შემთხვევაშიც კი, თუ ორბანის ტაქტიკა წარმატებული იქნება და საქართველოს კანდიდატის სტატუსი მიენიჭება, ეს მაინც არ იქნება ევროკავშირში გაწევრიანების გარანტია. საქართველოს თანამშრომლობამ ორბანის უნგრეთთან შესაძლოა სახიფათო გრძელვადიანი ეფექტები მოიტანოს, რაც უარყოფითად აისახება საქართველოს დემოკრატიზაციის პროცესებსა და, შესაბამისად, მის ევროპულ მომავალზე.

Author: Volodymyr Posviatenko, Jagiellonian University in Kraków and the University of Padova
Since 2010, Hungary ruled by Prime Minister Viktor Orbán and his Fidesz party, has steadily displayed illiberal and authoritarian tendencies. Hungary’s democratic backsliding has undermined fundamental European values and damaged its international reputation. Hungary’s illiberal turn spills over further than the domestic level, though, hindering the EU’s decision-making process and adversely influencing the EU foreign policy and its substantial component – the EU enlargement policy.
Hungary has always been a staunch proponent of EU enlargement. However, with the illiberal turn came changes to Hungary’s traditionally positive influence on this process, turning the country into an unwanted advocate for EU-aspiring countries.
Traditionally, Hungary’s long-term priority in the EU enlargement has been the Western Balkans’ European integration. However, of late, Hungary has increased its involvement in Georgia. Considering the recent adverse dynamics of Hungary’s involvement in the EU enlargement process, the question arises: what threats might Hungary’s growing cooperation with Georgia pose to its European integration?
Hungary’s newfound approach to EU Enlargement
Hungary’s newfound approach to EU aspirant countries is based on engaging explicitly with selected political parties displaying characteristics compatible with his illiberal ideology, even if such cooperation is done at the expense of the security, stability and progress of European integration of these states. Orbán’s possible intention is to expand his leverage within the EU by creating a coalition of illiberal undemocratic states to challenge the influence of dominant Western EU Member States and the whole system of liberal values. Crucially, one of the pillars of Orbán’s approach is the “traditional values” sentiment, instrumentalised to promote his illiberal vision within the aspirant states by stirring up Eurosceptic and antidemocratic sentiments.
Orbán’s approach undermines the EU enlargement policy as an effective foreign policy tool for the democratisation of European countries. Orbán’s actions and consequent impunity send a message to illiberal politicians that once their countries join the EU, they can exploit the economic benefits of being in the bloc while ignoring political alignment and European values. As a result, Hungary’s engagement in the domestic politics of the aspirant countries hinders the stated objective of their rapid EU accession, further dividing the opinions of EU Member States about enlargement.
Examples from the Western Balkans
Hungary’s current approach can be best exemplified by its engagement in the Western Balkans. Analysing Orbán’s influence in Serbia, North Macedonia, and Bosnia and Herzegovina can help us to understand the potential consequences of Hungary’s involvement in Georgia.
Viktor Orban’s key illiberal ally in the Western Balkans is Serbia. In Serbia, Orbán firmly supports the current government led by President Aleksandar Vučić, who displays similar authoritarian, populist, and illiberal traits. In June 2021, Orbán included the immediate accession of Serbia into the EU as one of seven steps of his proposed vision to reform the EU. While Serbian accession to the EU is Hungary’s long-term goal, it is illiberal Serbia that the current Hungarian government wants to join the EU immediately. The accession of such a state is undesirable for the EU. Thus, considering Hungary’s current reputation, Orbán’s strong pro-Serbian lobbyism hampers Serbia’s European integration.
In North Macedonia, the Hungarian Prime Minister supports the largest opposition party, VMRO-DPMNE, which often acted undemocratically while being in power from 2006 to 2017. Its former leader, Nikola Gruevski, was granted political asylum in Hungary, despite being convicted of corruption in his home country. Since 2017, North Macedonia has seen a rapid expansion of Hungarian influence on media. Media outlets acquired by Hungarian businessmen have engaged in increased influencing of North Macedonian public opinion by undisguisedly supporting VMRO-DPMNE and spreading Eurosceptic and anti-liberal narratives. Orbán’s further divisive actions have included calls to block North Macedonia’s name compromise with Greece, which was a condition for Greece to lift its veto on North Macedonia’s EU and NATO integration.
In Bosnia and Herzegovina, Orbán’s closest ally is Milorad Dodik, the current President of Republika Srpska. Dodik has spent years championing a secession of Republika Srpska from Bosnia and Herzegovina. Hungary’s open support of Dodik’s secessionist regime directly assists his attacks on the sovereignty and territorial integrity of Bosnia and Herzegovina. Orbán’s influence over Dodik offers him leverage inside the EU by projecting himself as a key player for regional stability. Therefore, Orbán’s policy jeopardises the common security efforts of the EU and NATO in the country, which puts the whole security architecture in the Western Balkans at risk and can cause further adverse consequences for wider European security.
Georgia – a new target?
In recent years, Hungary’s illiberal influence has spread into Georgia. This is reflected in the growing cooperation between Orbán’s government and Georgia’s ruling Georgian Dream (GD) party, which displays ideological compatibility with Orbán’s Fidesz. The most noticeable examples of this are the insistent promotion of Christian-conservative “traditional” values, an anti-LGBTQ+ stance, Euroscepticism, and an ambiguous or even positive opinion on cooperation with Russia. In resemblance to Hungary’s illiberal turn, the Georgian government tries to curtail its citizens’ civil liberties, consolidate control over the judiciary, impede democratic electoral processes, and restrict media and academic freedoms. Thus, it is not coincidental that Georgia’s cooperation with Hungary started to increase in correlation with the intensification of its democratic backsliding.
The GD government eagerly embraces growing illiberal ties with Hungary. This dynamic became especially noticeable during the full-scale Russian invasion of Ukraine. A crucial development in this regard occurred on 27 October 2022, when Prime Minister Gharibashvili visited Hungary, where he and his Hungarian counterpart signed a declaration on strategic partnership between the two states. In his remarks during the visit, Gharibashvili praised Orbán’s rule and openly stated that, for Georgia, Hungary serves as an example of the successful democratic reforms, which it wants to emulate.
One more similarity between Orbán’s and GD’s governments is their attitude to Ukraine and Russia during the full-scale Russian invasion of Ukraine. During his October 2022 visit, Gharibashvili claimed that both Georgia and Hungary are doing their utmost to support Ukraine, simultaneously defending their countries’ national interests first. The similarity of both states’ positions is reflected in their calls “to end the war as soon as possible” by imposing an immediate ceasefire and halting military assistance to Ukraine. Additionally, both the Hungarian and Georgian governments have made comments accusing the Ukrainian government of being hostile to them. At the same time, Georgia’s economic ties with Russia are growing, with imports increasing by 79% in 2022, and direct flights between the states being restored, while Hungary continues to import Russian gas and crude oil, cooperate in the nuclear energy sphere, and make reciprocal diplomatic visits.
Another defining visit of Prime Minister Gharibashvili to Hungary occurred on 4 May 2023, when he visited the Conservative Political Action Conference (CPAC) in Budapest. At the conference, the Georgian Prime Minister once again praised “Orbán’s leadership” and made several remarks indicating a growing tide to illiberalism, increasing Euroscepticism, and anti-Western rhetoric. The visit became representative of the GD government’s insistent promotion of “traditional values” and demonstrated that the illiberal course of the GD is firm. As a result of Gharibashvili’s participation in the CPAC, the Party of European Socialists expelled the GD from its ranks.
In 2023, Hungary actively engaged in the promotion of granting the EU candidate status to Georgia. However, it is highly dubious that Hungary’s support of this matter is fully sincere. According to Rikard Jozwiak, Hungary may block Ukraine from opening its EU accession negotiation, unless the EU gives Georgia candidate status, which amounts to using Georgia as a bargaining chip to blackmail the EU and increase Hungary’s leverage over the decision-making process. Moreover, the promotion of illiberal Georgia’s accelerated accession process correlates with Orbán’s goal of creating a group of illiberal states within the EU. These actions compromise Georgia’s already deteriorating reputation and strain its prospects of receiving candidate status.
Potential risks of Hungary’s involvement
Hungary’s lobbyism of Georgia receiving candidate status regardless of its progress in the implementation of the European Commission’s 12 priorities might have a negative effect. The sincerity of Orbán’s support of EU enlargement based on the Copenhagen criteria is undermined by the instrumentalisation of Georgia’s status issue to increase his leverage over the EU’s decision-making process.
The GD’s choice of Hungary as the role model looks like a further attempt to sabotage Georgia’s European integration process, undermine its democratic foundations, and oppose European values. Considering Hungary’s current reputation among EU Member States and its divisive activities in the Western Balkans, Georgia’s growing cooperation with Hungary might antagonise Brussels and individual EU Member States in their opinions on Georgia’s European integration. Emulating the Hungarian “success” hinders Georgia’s European perspective, as European leaders may be wary of inviting “another Hungary” to the bloc.
Nevertheless, even if Orbán’s tactic succeeds in providing Georgia with candidate status, a further European integration path is not guaranteed. In this regard, Georgia’s cooperation with Orbán’s Hungary might bring precarious long-term effects, adversely affecting Georgia’s democratisation process and, consequently, its European path.