Brexit-ის მოლაპარაკება ევროკავშირსა და დიდ ბრიტანეთს შორის განახლდა: რა გავლენას მოახდენს იგი საქართველოზე?
2017 / 07 / 20
დიდი ბრიტანეთის მოსახლეობის გადაწყვეტილებამ ევროკავშირიდან გამოსვლის თაობაზე მნიშვნელოვნად შეცვალა ევროპის პოლიტიკური კონფიგურაცია. 2017 წლის 17 ივლისს დიდი ბრიტანეთისა და ევროკავშირის დელეგაციებს შორის განახლდა მოლაპარაკებები დიდ ბრიტანეთის მიერ ევროკავშირიდან გამოსვლის პირობების განსაზღვრის თაობაზე.
როგორც მხარეების მიერ გამოთქმული პოზიციებიდან ჩანს, მოლაპარაკებები იქნება რთული და ხანგრძლივი. მხარეებს მოუწევთ ძალზე მტკივნეული საკითხების შეთანხმება; როგორც აცხადებენ, მოლაპარაკებები უნდა დასრულდეს 2019 წლის მარტისთვის. შესაბამისად, 2019 წლის გაზაფხულზე ევროპაში ჩამოყალიბდება ახალი რეალობა. როგორი იქნება იგი, ჩვენ არ ვიცით. ზოგადად თავს შეიძლება,მივცეთ შემდეგი შეფასების უფლება: ან ამ პროცესიდან ორივე მხარე უფრო ძლიერი გამოვა, ან ორივე მხარე შესუსტდება. პრაქტიკულად წარმოუდგენელია ვითარება, როდესაც მოლაპარაკების წარმატება მხოლოდ ერთ მხარეს ხვდება წილად მეორის ხარჯზე. უფრო დასაშვებია, რომ მოლაპარაკებები საერთოდ ვერანაირი შედეგით ვერ დასრულდეს. ეს განვითარების ყველაზე ნაკლებსავარაუდო ვარიანტია და ყველაზე უარესი, როგორც მოლაპარაკების მხარეთათვის, ისე საქართველოსთვის. ამასთან ფრიად შემაშფოთებელია, რომ მოლაპარაკების მოლოდინში განწყობა „არა ხელშეკრულებას უკეთესია, ვიდრე ცუდი ხელშეკრულება“ (No deal is better than bad deal)  მომლაპარაკებელთა ორივე გუნდმა გამოხატა.
შედეგი დამოკიდებული იქნება მომლაპარაკებელთა გუნდების უნარსა და მზადყოფნაზე მიაღწიონ კომპრომისს. უნდა აღინიშნოს, რომ ობიექტური მიზეზების გამო ევროკავშირის დელეგაციის წინაშე უფრო რთული ამოცანა დგას, ვინაიდან მოლაპარაკების შედეგს ისმენს და შესაბამის მანდატს იძლევა 27 ევროკავშირის წევრი ქვეყანა. თანაც არ დაგვავიწყდეს, რომ ეს სრული კონსენსუსის საგანია.
საქართველოს ამ პროცესზე გავლენის მოხდენა არ შეუძლია. მაგრამ ჩვენ დაინტერესებული ვართ მოლაპარაკებების წარმატებით დასრულებით, შესაბამისად, ევროკავშირის და დიდი ბრიტანეთის გაძლიერებით წარმატებული კომპრომისების ხარჯზე. ევროკავშირის უნარი დაძლიოს ეს უმწვავესი (პირველი, და იმედია უკანასკნელი სახელმწიფოს მიერ ევროკავშირის დატოვება) გამოწვევა ჩვენთვის ეგზისტენციალურ მნიშვნელობას წარმოადგენს, გამომდინარე საქართველოს უმთავრესი საგარეო-პოლიტიკური პრიორიტეტიდან, რაც ევროკავშირში სრულფასოვანი გაწევრიანებაა.
საქართველოსთვის აგრეთვე მნიშვნელოვანია დიდი ბრიტანეთის მყარი პოზიციები, რადგან იგი არის ჩვენი ერთგული პოლიტიკური მხარდამჭერი საერთაშორისო ასპარეზზე, მათ შორის გაეროში, როგორც უშიშროების საბჭოს მუდმივი წევრი; დიდი ბრიტანეთი ასევე არის ჩვენი ქვეყნის მნიშვნელოვანი საინვესტიციო და სავაჭრო პარტნიორი.
საქართველო-დიდი ბრიტანეთის საგარეო ვაჭრობა (2012-2017 წწ., მლნ. აშშ დოლარი)
2012
2013
2014
2017 / 6 თვე
ექსპორტი
20.9
29.7
24.7
21.5
15.2
3.9
იმპორტი
115.3
90.8
94.8
91.4
143.6
36.3
ბრუნვა
136.2
120.5
119.5
111.9
158.8
40.2
დიდი ბრიტანეთი აგრეთვე წარმოადგენს საქართველოს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ინვესტორს. 2017 წლის 1 კვარტალის მონაცემებით, 80 მლნ. აშშ დოლარის მოცულობით იგი მესამე ადგილზე იყო აზერბაიჯანის (97 მლნ. აშშ დოლარი) და თურქეთის (82 მლნ. აშშ დოლარი) შემდეგ.
რაც შეეხება დიდ ბრიტანეთთან ჩვენი ეკონომიკური თანამშრომლობის პერსპექტივებს, საუკეთესო ვარიანტი იქნებოდა გაერთიანებული სამეფოს სრული ინტეგრაციის შენარჩუნება ევროკავშირის ბაზარზე ისეთი ფორმით, რომლებიც უზრუნველყოფდა საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების შეთანხმების შეუფერხებელ ფუნქციონირებას დიდი ბრიტანეთის ბაზარზე მის მიერ ევროკავშირიდან ფორმალური გამოსვლის შემდეგაც.
ეს შესაძლებელია, მაგრამ გარანტირებული არ არის. ევროკავშირის 27 წევრი ქვეყანა გასცემს მანდატს დიდ ბრიტანეთთან თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების მოლაპარაკებაზე მოგვიანებით, მხოლოდ მიმდინარე წლის ოქტომბრისათვის. ეს იქნება, დამოკიდებული იმაზე, თუ როგორ წარიმართება და რა შედეგით დამთავრდება მანამდე მოლაპარაკება რიგ სხვა საკითხებზე. მაგ., ევროკავშირის მოქალაქეთა უფლებები გაერთიანებულ სამეფოში,  რეჟიმი ირლანდიისა (ევროკავშირის წევრი) და ჩრდილოეთ ირლანდიის (დიდი ბრიტანეთი) საზღვარზე, შეთანხმება დიდი ბრიტანეთის მიერ ევროკავშირის მიმართ არსებული ფინანსური ვალდებულებების დაფარვის თაობაზე და ა.შ.
გასათვალისწინებელია, რომ ევროკავშირის შეფასებით დიდმა ბრიტანეთმა უნდა გადაიხადოს 60 მილიარდ ევრომდე (70 მილიარდი აშშ დოლარი). საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მონაცემებით, 2016 წელს დიდი ბრიტანეთის მთლიანმა შიდა პროდუქტმა შეადგინა 2,629,188 მლნ. აშშ დოლარი. შესაბამისად, გადასახდელად დასახელებული თანხა წარმოადგენს ქვეყნის 2016 წლის მთლიანი შიდა პროდუქტის 2.67 %-ს. გასაკვირი არ არის, რომ დღევანდელი მდგომარეობით დიდი ბრიტანეთი ამ ვალს, ყოველ შემთხვევაში, ამ მოცულობით, არ აღიარებს. ერთი შეხედვითაც ჩანს, რომ ამ საკითხის შეთანხმება მხარეებისგან დიდ რესურსს მოითხოვს. არადა დიდწილად ამ საკითხზეა დამოკიდებული ევროკავშირისა და დიდი ბრიტანეთის თავისუფალი ვაჭრობის მოლაპარაკებების დაწყების თაობაზე  ევროკავშირის 27 წევრი ქვეყნის მიერ შეთანხმებული მანდატის დაშვება. როგორც აღვნიშნეთ, ეს ფინანსური ხასიათის საკითხია და, მით უმეტეს, საჭიროებს ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოთა სრულ კონსენსუსს.
იმისთვის, რომ ჩვენ არ ვიყოთ დამოკიდებული აღნიშნული მოლაპარაკების შედეგზე და თავიდან ავიცილოთ დიდ ბრიტანეთთან ორმხრივი ურთიერთობების სამართლებრივ საფუძველთან დაკავშირებული ყოველგვარი გაურკვევლობა, საჭიროა მოქმედება. საქართველოს ინტერესებზე უშუალოდ ახდენს გავლენას ვითარება, რომელიც ჩამოყალიბდა Brexit-ის გაფორმების მოლოდინში.
სამართლებრივი ვაკუუმის საშიშროების თავიდან აცილების მიზნით დაუყოვნებლივ უნდა დაიწყოს, თუ აქამდე არ დაწყებულა, კონსულტაციები დიდ ბრიტანეთთან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ, ასევე საერთოდ ორმხრივ სახელშეკრულებო - სამართლებრივ ბაზის თაობაზე.
ყველაზე ხელმისაწვდომი და მარტივი გამოსავალი შეიძლება იყოს ორივე მხარის მიერ ევროკავშირი-საქართველო ასოცირების შესახებ შეთანხმების (Association Agreementbetween the European Union and the European Atomic Energy Community and their Member States, of the one part, and Georgia, of the other part) მიმართ სამართალმემკვიდრეობის აღიარება. 1978 წლის ხელშეკრულებების მიმართ სახელმწიფოთა სამართალმემკვიდრეობის შესახებ ვენის კონვენცია (Vienna Convention on succession of states in respect of Treaties, Vienna, 23 August 1978) მოიცავს ამისათვის საჭირო ყველა საერთაშორისო სამართლებრივი მექანიზმს. ის გარემოება, რომ დიდი ბრიტანეთი და საქართველო არ არიან ამ კონვენციის მონაწილეები, არ იქნება დაბრკოლება პოლიტიკური ნების არსებობის შემთხვევაში, ხოლო შეთანხმების გაფორმება შეიძლება ძალიან მარტივად მოხერხდეს - დიპლომატიური ნოტების გაცვლით.

Brexit Negotiations between the European Union and the United Kingdom have been re-launched: What will be their Influence on Georgia?
2017 / 07 / 20
Author: Amb. Valeri Chechelashvili, the Senior Fellow of the Rondeli Foundation
The decision of the population of the United Kingdom to leave the European Union has significantly changed the political configuration of Europe. The negotiations between the delegations of the United Kingdom and the European Union were re-launched on 17 July 2017 in order to determine the conditions of the UK’s exit from the European Union.
As the stated positions of the parties suggest, the negotiations will be both long and difficult. The parties will have to reach agreement about highly painful issues. As it has been suggested, the negotiations ought to be over by March 2019. Hence, Europe will be facing a new reality by spring 2019. What this reality will be like, we do not know. In general, we can allow ourselves to make the following assessment:  either both sides will exit the process becoming stronger, or they will both be weaker as a result. The situation, in which only one side will be successful at the expense of the other, is practically impossible. It is more likely that the negotiations will end with near zero results. This is the least likely and the least desirable outcome both for the parties of the negotiations, as well as for Georgia. It is also quite concerning that, the attitude of “no deal is better than bad deal” has been expressed by both delegations in the run-up to the negotiations process.
The result will depend upon the ability and readiness of the negotiating teams to reach compromise. It must be pointed out that due to objective reasons, the European Union delegation is facing a more difficult task since the results of the negotiations are closely observed and mandated by 27 EU member states. We should also not forget that the results of these negotiations must be subject to a complete consensus among the Union members.
Georgia cannot influence this process. Nevertheless, we are interested in the negotiations resulting in a successful resolution and the consequent strengthening of both the European Union as well as the United Kingdom, as a result of successful compromises. The ability of the European Union to overcome this very severe challenge (the first, and hopefully the last member state leaving the European Union) is of an existential importance to us, given the main foreign policy priority of Georgia of becoming a full member of the European Union.
Principled positions of the United Kingdom are also very important for Georgia, since the UK is our loyal political supporter on the international arena, including as a permanent member of the United Nations Security Council. UK is also an important investment and trade partner for our country.
External Trade between Georgia and the United Kingdom (2012-2017, USD Million)
2012
2017 / 6 Months
Exports
20.9
29.7
24.7
21.5
15.2
3.9
Imports
115.3
90.8
94.8
91.4
143.6
36.3
Turnover
136.2
120.5
119.5
111.9
158.8
40.2
The United Kingdom is also one of the top investors in Georgia. According to the data of the first quarter of 2017, the UK occupied the third position in terms of investments in Georgia with USD 80 million, following Azerbaijan (USD 97 million) and Turkey (USD 82 million).
As for the economic cooperation perspectives between Georgia and the United Kingdom, the best possible option would be for the UK to maintain full integration into the single market of the European Union in a way, that would ensure the unimpeded functioning of the Association Agreement between Georgia and the European Union on the territory of the UK, even after the country had formally left the Union.
All this is possible but certainly not guaranteed. The 27 member states of the European Union will delegate their mandate on free trade negotiations with the United Kingdom only in October 2017. It will depend upon the process of current negotiations about a number of other issues and their results. The examples to this include the rights of the European Union citizens in the United Kingdom, regime on the border between the Republic of Ireland (EU member state) and Northern Ireland (UK), agreement about the coverage of the financial obligations of the United Kingdom towards the European Union and so on.
It should be taken into account that according to the assessment of the European Union, the United Kingdom must pay about EUR 60 billion (USD 70 billion). According to the data of the International Monetary Fund (IMF), the GDP of the United Kingdom amounted to USD 2,629,188 million in 2016. Hence, the sum named by the European Union and to be paid by the UK constitutes a solid 2.67% of the 2016 GDP of the country. It is hence no surprise that, as of today, the United Kingdom does not recognize this kind of debt, at least in the given amount. It is not difficult to understand that reaching agreement about this issue will require a lot of resources from the negotiating parties. The mandate to be given by the 27 member states of the European Union for the free trade negotiations with the United Kingdom is largely dependent on the resolution of the abovementioned issue of payments. As already pointed out, the issue is a financial one and hence especially requires a full consensus between the member states of the Union.
In order for us not to be dependent on the results of these negotiations and avoid any legal ambiguities connected with Georgia’s bilateral relations with the United Kingdom, it is necessary to take action. The situation formed in the process of negotiating Brexit influences Georgian interests directly.
In order to avoid the risk of legal vacuum, consultations about free trade, as well as the legal basis for bilateral agreements with the United Kingdom must start immediately, if they have not begun already.
The easiest path for the both sides to take would be to recognize the succession of the Association Agreement between the European Union and the European Atomic Energy Community and their Member States, on the one part, and Georgia, on the other part. The 23 August 1978 Vienna Convention on Succession of States in Respect of Treaties, includes all necessary international law mechanisms for this to be undertaken. The fact that neither the UK nor Georgia are the participants of this Convention will be of no hindrance in the case of the existence of political will, whilst the agreement itself can be put into power very easily – by exchanging the diplomatic notes.