ვის ეხმარება რუსეთი?
ბოლო დროს დღე არ გავა, რომ არ გამოაშკარავდეს კრემლის კვალი რომელიმე დასავლურ საარჩევნო კამპანიაში ან რეფერენდუმში. მართალია, მანამდეც ცნობილი იყო, რომ, მაგალითად, საფრანგეთში მარინ ლე პენის ულტრამემარჯვენე „ეროვნული ფრონტი“ მრავალმილიონიან დახმარებებს (თუ სესხებს, რაც ერთი და იგივეა) იღებდა რუსული წყაროებიდან, დასავლურ პოლიტიკაში რუსული ჩარევა აშშ-ის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ მოექცა საერთაშორისო ყურადღების ცენტრში.
დღეს შეიძლება ითქვას, რომ იმ ინფორმაციით, რაც აშშ-ის ფედერალური ბიუროს გამოძიებას მოჰყვა და შემდეგ დასავლეთ ევროპაც მოიცვა, ბოლო წლებში არ ჩატარებულა არჩევნები თუ რეფერენდუმი, რომლის შედეგზეც რუსეთის სპეცსამსახურებს არ უცდიათ გავლენის მოხდენა. ეს ალბათ არც არის განსაკუთრებით გასაკვირი - რუსეთი ხომ ოდითგანვე აქტიურად მუშაობდა საკუთარი გავლენის გასავრცელებლად საზღვარგარეთ. მეოცე საუკუნემდე ის მესამე რომის მართლმადიდებლური იმპერიის კონცეფციით ხელმძღვანელობდა, 1920-იან და 30-იან წლებში ის კომუნისტურ ინტერნაციონალს ქმნიდა ახალ იდეოლოგიაზე დაფუძნებული გლობალური იმპერიის შესაქმნელად და ცივი ომის დროსაც აქტიურად მუშაობდა კომუნისტურ თუ ე.წ „პროგრესულ“ ძალებთან. ანუ მთავარი პრინციპი, რასაც რუსული თუ საბჭოური დახმარება ეფუძნებოდა, მისი პარტნიორების იდეოლოგიური სიახლოვე იყო.
რა თქმა უნდა, რუსეთის იმპერიაც და საბჭოთა კავშირიც, პირველ რიგში, გეოპოლიტიკური ინტერესებით ხელმძღვანელობდნენ, მაგრამ ფაქტია, რომ პარტნიორებად უმეტესად მონათესავე იდეოლოგიის მატარებელ ჯგუფებს ირჩევდნენ.
მთავარი, რაც შეიცვალა, არის ის, რომ დღევანდელი კრემლის ფინანსური და სხვა სახის დახმარების ადრესატები (ის, რომ დახმარება მხოლოდ ფულის მიცემას არ გულისხმობს, ამაზე ქვემოთ ვისაუბრებთ) ხშირად განსხვავებული, ზოგჯერ კი ერთმანეთთან სრულიად შეუთავსებელი იდეოლოგიის მატარებლები არიან. ეს არ ნიშნავს, რომ კრემლში ულტრამემარჯვენე ნაციონალისტურ იდეოლოგიას უპირატესობას არ ანიჭებენ, მაგრამ როგორც ბოლო წლებში აშკარა ხდება, რუსეთი იდეოლოგიური სიახლოვის პრინციპით თავს აღარ იზღუდავს .
მოდი, განვიხილოთ, ვინ და რისთვის იღებს რუსულ დახმარებას. პირველი და მთავარი (შესაძლოა, ერთადერთი) კრიტერიუმი კრემლის სიმპათიისთვის ამ ძალის უნარია, რომ საკუთარ ქვეყანაში რუსეთის ინტერესებს მოემსახუროს. დასავლურ ქვეყნებში ხშირ შემთხვევაში ეს არც კი გულისხმობს რუსეთთან უშუალო თანამშრომლობას - საკმარისია პარტიამ თუ საზოგადოებრივმა მოძრაობამ რუსეთისთვის საძულველი ნატოსა და ევროკავშირის დასუსტებას შეუწყონ ხელი. მაგალითად, კრემლში სულაც არ ოცნებობენ ევროპისგან „დამოუკიდებელ“ და ძლიერ დიდ ბრიტანეთზე ან საფრანგეთზე, მაგრამ ევროკავშირიდან ბრიტანეთის გამოსვლის კამპანიას, როგორც გაირკვა, ფინანსური და საინფორმაციო მხარდაჭერა აღმოუჩინეს, ისევე, როგორ საფრანგეთის საპრეზიდენტო არჩევნებში მარინ ლე პენს გულშემატკივრობდნენ - ქალბატონმა ლე პენმა არა მხოლოდ ფულადი დახმარება, არამედ პუტინთან შეხვედრა და ღია მხარდაჭერა მიიღო. ამოცანა კი, როგორც ვთქვით, სწორედ ევროკავშირის დასუსტება იყო, რომელთანაც კრემლი საერთო ენას ვერ პოულობს და იმედოვნებს, რომ საკუთარ ინტერესებს ევროპაში ორმხრივ დონეზე უფრო ადვილად გაიტანს (თუ ისრების კონაზე ძველი ანდაზა გაგახსენდათ, შემთხვევითი არაა).
საიდან ვიცით, რომ რუსეთი სინამდვილეში არ გულშემატკივრობს ძლიერ ბრიტანეთს, საფრანგეთს ან აშშ-ს? თუ რუსული დახმარებების ადრესატებს უკეთ გავეცნობით, ეს აშკარა გახდება. დიახ, რუსეთთან დაკავშირებული ბრიტანელი ბიზნესმენი აარონ ბენქსი ბრექსიტის კამპანიის ყველაზე მსხვილი დამფინანსებელი იყო. მან, სულ მცირე, შვიდი მილიონი გირვანქა სტერლინგი გაიღო ევროკავშირიდან ბრიტანეთის გამოსვლის მოსურნეთა დასახმარებლად. ამჟამად იკვლევენ ამ ფულის რეალურ წარმომავლობას, თუმცა აარონ ბენქსის კავშირები რუსეთთან თვალნათლივ ჩანს - ის ქალბატონ ეკატერინა პადერინაზეა დაქორწინებული, რომელიც ჯერ კიდევ წლების წინ იყო ეჭვმიტანილი რუსულ სპეცსამსახურებთან თანამშომლობაში. ბრიტანეთში ცხოვრების უფლება ქ-ნ პადერინას იმავე მაიკ ჰენკოკმა (პარლამენტის წევრმა) მოუხერხა, რომელსაც საპარლამენტო მდივნად სხვა ახალგაზრდა რუსი ქალბატონი - ეკატერინა ზატულივეტერი ჰყავდა და რომელსაც საიდუმლო მასალებზე წვდომის საშუალება მისცა. ზატულივეტერი, საბჭოთა და რუსული სპეცსამსახურების ოფიცრის ქალიშვილი, ბრიტანეთის კონტრდაზვერვის სამსახურის მიერ ლონდონში რუსული დაზვერვის სამსახურთან თანამშრომლობაში ოფიციალურად იყო ბრალდებული, ხოლო ჰენკოკი მრავალ არაეთიკურ საქციელში, რის შედეგადაც მან დეპუტატის მანდატი დაკარგა.
ამავე დროს ირკვევა, რომ რუსულ ფულს და ჰიპერაქტიურ მხარდაჭერას სოციალურ ქსელებში შოტლანდიელი სეპარატისტებიც იღებდნენ. ანუ რუსეთი ერთი ხელით „დამოუკიდებელი“ ბრიტანეთის მხარდამჭერებს ეხმარებოდა და სოცქსელებში ატრიალებდა ლოზუნგებს „დიადი ბრიტანეთის შესახებ“, მეორით კი - ბრიტანეთის დაშლის მომხრეებს ფულს აძლევდა და ასევე სოცქსელებში დახმარებას უწევდა.
უკვე წელიწადზე მეტია, რაც აშშ-ის მთავარ პოლიტიკურ ინტრიგად რჩება დონალდ ტრამპის და მისი გარემოცვის რუსეთის წარმომადგენლებთან საიდუმლო თუ ღია კონტაქტების გამოძიება. ამ გამოძიებას უკვე შეეწირა ფედერალური ბიუროს ერთი დირექტორი. თუმცა გამოძიება საგანგებო ფორმატში გაგრძელდა, რისთვისაც სპეციალურ მრჩევლად ბიუროს ყოფილი დირექტორი რობერტ მიულერი დაინიშნა. მისი გამოძიების ფარგლებში ბრალი გამოძიებისთვის რუსეთთან კონტაქტების დამალვაში უკვე აღიარა ტრამპის კამპანიის ერთ-ერთმა ხელმძღვანელმა და მოკლე დროით უშიშროების საბჭოს მდვანმა, გენერალმა მაიკლ ფლინმა. ამის გარდა, უამრავი სხვა საბუთი ჩნდება რუსეთის მხრიდან ტრამპის კამპანიის მხარდაჭერის შესახებ, პირველ რიგში - ჰილარი კლინტონის იმეილების უკანონოდ მოპოვება და გასაჯაროება.
თუმცა რუსეთის მხარდაჭერა არც აქაა ერთმნიშვნელოვანი - მისი მიზანი იყო არა ტრამპის გამარჯვების უზრუნველყოფა და ამგვარად ძლიერი მემარჯვენე ადმინისტრაციის მიღება, არამედ, პირველ რიგში, კლინტონის მარცხი. ის, რომ ტრამპის პრეზიდენტობა რუსეთს ამერიკის წარმატებისთვის არ უნდოდა, იმ მონაცემებიდანაც ჩანს, რასაც არჩევნების შემდეგ გამოძიება რეგულარულად გვთავაზობს. საყოველთაოდ ცნობილი იყო რუსული სპეცსამსახურების მონაწილეობა დემოკრატიული პარტიის კომპიუტერების გატეხვაში და მონაცემების ტრამპისთვის გადაცემაში, ასევე -0 რუსეთში მოქმედი „ტროლების ფაბრიკის“ აქტივობა სოციალურ ქსელებში ტრამპის სასარგებლოდ. მაგრამ ახალი მონაცემები სულ უფრო ხშირად აჩვენებს, რომ ტრამპის გამარჯვების შემდეგ რუსეთიდან მართული უამრავი ცრუ „ტვიტერის“ თუ „ფეისბუკის“ ანგარიში ასეთივე წარმატებით მის საწინააღმდეგო პოსტებს ავრცელებენ. ერთსა და იმავე საზოგადოებრივად აქტუალურ მოვლენაში, მაგალითად, შავკანიანების მიმართ პოლიციის მიერ ძალის გადამეტების გამო მოწყობილ საპროტესტო აქციებში - რუსული ცრუ ანგარიშები ერთდროულად ტრამპის მომხრე, თეთრკანიანი რასისტების მხარდამჭერ და ასევე ანტირასისტულ და ტრამპის საწინააღმდეგო პოსტებს ავრცელებდნენ. ამ საკითხს არაერთი სერიოზული გამოძიება ეძღვნება, მთავარი დასკვნა, რაც ამ დროისთვის გამოაშაკავებულ მასალას ეფუძნება, ისაა, რომ სინამდვილეში რუსული დახმარება ამ დახმარების ობიექტის წარმატებას კი არ ისახავს მიზნად, არამედ რუსეთისთვის „არამეგობრული“ ან მეტოქე ქვეყნის დასუსტებას.
ეს, წესით, ადრეც ნათელი უნდა ყოფილიყო - უკიდურესი მიამიტობაა, თუ ვინმეს სჯერა, რომ კრემლში სძულთ „კლინტონის ამერიკა“, და მოსწონთ რესპუბლიკელების ან, თუნდაც, პირადად „ტრამპის ამერიკა“. პუტინის მიზანი ამერიკის დასუსტებაა და ამ მიზნის მისაღწევად ის შესაძლო დახმარებას სწორედ იმ ძალას გაუწევს, რომელიც, მისი აზრით, მეტ ზიანს მოუტანს საკუთარ ქვეყანას, შემდეგ კი გამარჯვებულის დასუსტებასაც ეცდება.
ეს გაკვეთილი ჩვენ, წესით, დიდი ხნის წინ უნდა გვესწავლა. საქართველოშიც არიან ძალები, რომლებსაც მოსკოვი გარკვეულ დახმარებას უწევს, თუნდაც არაოფიციალურად. ბოლო დროს საქართველოს ანტიდასავლურ თუ ღიად პრორუსულ ფლანგზე ძალების ერთგვარი კონკურენციაც კი შეინიშნება, რომელთა შორის სხვებზე მეტად ფსევდონაციონალისტური ძალები აქტიურობენ. საქართველოში ეთნონაციონალისტების პრორუსულობა განსაკუთრებით გასაოცარია, რადგან რუსეთს არასდროს უცდია ქართული სახელმწიფოებრიობის ყველაზე დაუძინებელი მტრების მიმართ თავისი სრული მხარდაჭერის დამალვა. აქ იგულისხმება არა მხოლოდ ყველა ჯურის სეპარატისტები, არამედ ძალები, რომლებმაც ორჯერ განახორციელეს ქართველების ეთნიკური წმენდა.
აქედან გამომდინარე, დასკვნა რთული არაა: რუსეთი დღეს მრავალ, ხშირად ერთმანეთთან დაპირისპირებულ, ძალას ეხმარება. მისი მხარდაჭერის ობიექტი შეიძლება ულტრამემარჯვენეებიც უყვნენ და მემარცხენეებიც, ნაციონალისტებიც და სეპარატისტებიც. ამის მიზანი კი არის არა რომელიმე კონკრეტული ძალისადმი სიმპათია და მათი წარმატების სურვილი, არამედ დასავლური პოლიტიკური ინსტიტუტების, დემოკრატიული სახელმწიფოებისა და მათი ალიანსების დასუსტება. ეს საქართველოს უშუალოდ ეხება და ყველამ, ვინც აღმოაჩენს, რომ რუსულ ფულს ან სხვა სახის დახმარებას სთავაზობენ, უნდა იცოდეს, რომ მოსკოვში მას საკუთარი ქვეყნისთვის ზიანის მოტანაში მოკავშირედ განიხილავენ.

Who Gets Russian Help?
Recently not a day goes by without the revelations about the Kremlin’s involvement in some Western election campaign or a referendum. Of course, it was also known before that for example in France, Marin Le Pen’s far-right National Front was getting multi-million assistance (or loans, which is one and the same) from Russian sources; however, Russia’s involvement in the Western politics moved at the center of attention of the international community after the Presidential Elections in the United States.
Today it is possible to say that according to the information revealed during the investigation of the United States FBI, later covering whole of Western Europe, there has not been a single election or referendum in recent years which the Russian intelligence services did not try to influence. This is probably not very surprising – Russia has long worked very actively to expand its influence beyond its borders. Until the twentieth century, it employed the concept of the Orthodox Empire or The Third Rome, in the 1920s and 30s it was building Communist International in order to create a global empire based upon a new ideology, also actively working with communist or the so-called “progressive” forces during the Cold War. Hence, the main principle upon which the Russian or Soviet assistance was based was the ideological proximity of its partners.
Of course, both the Russian Empire as well as the Soviet Union worked primarily according to their geopolitical interests; however, it is also a fact that as their allies they mostly chose the groups holding ideologies similar to theirs.
The main thing that has changed is that the current beneficiaries of the Kremlin’s financial or other type of assistance (the fact that assistance does not only mean giving money will be discussed below) often hold differing, sometimes completely incompatible ideologies. This does not mean that the Kremlin does not favor far-right nationalist ideology; however, as it has become increasingly clear in recent years, Russia no longer limits itself with the principle of ideological proximity.
Let us now discuss who is getting Russian assistance and for what. First and the main (perhaps the only) criterion for gaining the Kremlin’s sympathies is the ability of the force in question to serve Russia’s interests in its home country. In the case of the Western countries this often does not even mean direct cooperation with Russia – it is enough for a party or a social movement to foster the weakening of NATO and the European Union, both so loathed by Russia. For example, Kremlin definitely does not dream about powerful UK or France, independent from Europe; however, as it was revealed, they did provide financial and informational support to the Leave campaign in the United Kingdom, just as they rooted for Marin Le Pen in the French Presidential Elections – Ms. Le Pen got not only financial assistance, but also a meeting with Putin and his open support. The task, as already pointed out, was to weaken the European Union, with which the Kremlin is unable to find common ground, hoping that it will be able to better promote its interests in Europe on a bilateral level (it is no coincidence if you remembered the old proverb about a quiver of arrows).
How do we know that Russia does not support strong UK, France or the United States? This becomes quite clear if we look at the beneficiaries of Russian assistance more closely. Yes, the British businessman linked to Russia, Aaron Banks, was the largest sponsor of the Brexit campaign. He dobnated at least seven million pounds to help those wishing to bring the UK out of the European Union. Currently, the actual origins of this money is being investigated; however, Aaron Bank’s ties with Russia are very clear – he is married to a Russian national  Ekaterina Paderina. Ms. Paderina obtained the UK residence permit with the help of the one and same Michael Hancock (MP) who had another young Russian lady, Ekaterina Zatuliveter as his Parliamentary Secretary, giving her access to classified material, also arranged the. Ms. Zatuliveter, who was the daughter of an officer of Soviet and Russian intelligence, was officially investigated by the British counter intelligence service (MI5) on charges of cooperating with the representatives of the Russian foreign intelligence service in London. In his turn, Mr. Hancock later was exposed for of numerous non-ethical actions, as a result of which he lost his Parliamentary seat.
At the same time, it has been revealed that the Scottish separatists were also getting Russian assistance, together with their hyper-active support in the social media. This means that on the one hand Russia was assisting the supporters of the “independent” Britain, wielding the slogans similar to “Making Britain Great Again” in the social media, whilst on the other hand it was also supporting those wishing the dissolution of the United Kingdom, providing them with support in the social media as well.
For more than a year, the investigation of covert or open contacts of Donald Trump and his entourage with the representatives of Russia has been the main political intrigue in the United States. One FBI Director has already fallen victim to this investigation. However, the investigation continued in a special format with the former FBI Director, Robert Muller appointed as a Special Counsel. During Muller’s investigation, one of the leaders of the Trump Campaign and later his National Security Adviser, General Michael Flynn, has already pleaded guilty on lying about contacts with Russia. In addition, numerous other evidence emerges about Russia’s support to the Trump Campaign, first and foremost – the illegally obtaining and publication of Hillary Clinton’s e-mails.
However, Russia’s support was not uniform in this case either – the purpose of it was not to ensure Trump’s victory and a strong right-wing administration, but rather to ensure Clinton’s defeat. The fact that Russia did not support Trump’s Presidency in order to foster the success of the United States is further confirmed by the data regularly presented by the investigation after the elections. The involvement of the Russians in the hacking of the computers of the Democratic Party and handing over the acquired information to the Trump campaign, as well as the activities of the Russian “Troll Factory” in the social media in Trump’s favor was common knowledge. However, the new data increasingly show that after Trump’s victory, the numerous fake Twitter or Facebook accounts managed from Russia have been spreading the posts aimed against him with equal success. During the same current social event, for example the protests about disproportionate police violence against African Americans, Russian fake accounts were spreading the posts supporting white nationalists, who were Trump’s supporters, as well as posting anti-racist and anti-Trump content as well. Numerous serious investigations have been dedicated to this issue and the principal conclusion, based upon the material currently at hand, is that in reality Russian support is not intended to guarantee the success of the addressees, but rather aims to weaken the countries that Russia considers as adversaries.
This should have been clear earlier as well – it is very naïve to believe that the Kremlin loathes “Clinton’s America” but likes Republican, or “Trump’s America”. Putin’s goal is to weaken the United States and in order to achieve this goal he will support the forces, which, in his opinion, will harm their country the most, later also attempting to weaken the latter as well.
We should have learned this lesson a long time ago. There are forces in Georgia too, which are supported by Moscow in certain ways, albeit covertly. Recently, even a sort of competition could be observed among the anti-Western or openly pro-Russian forces in Georgia, with the pseudo-nationalist groups being more active than the others. The fact that Georgian ethno-nationalists are pro-Russian is especially baffling, since Russia has never even attempted to cover its total support towards the greatest enemies of Georgian statehood. These include not only all sorts of separatists, but also forces, which have performed the ethnic cleansing of Georgians twice in recent period.
Based upon all this, the conclusion is not difficult to make:  Russia is currently helping numerous forces, which are often opposed to one another. It may support both far-right and left-wing forces, or nationalists and separatists. The reason of this is not the sympathies to specific forces or wish for their success, but rather the desire to weaken the Western political institutions, democratic states and their alliances. This concerns Georgia directly and everyone, discovering that they are being offered Russian money or other types of support, must know that Moscow considers them to be its allies in the task of harming their own country.