სომხეთის პარლამენტმა ახალი პრეზიდენტი აირჩია: ვინ იქნება ახალი პრემიერ-მინისტრი?
2018 წლის 2 მარტს სომხეთის პარლამენტმა ქვეყნის მეოთხე პრეზიდენტად არმენ სარქისიანი აირჩია. სომხეთის ისტორიაში პირველად პრეზიდენტი პარლამენტმა აირჩია და არა მოქალაქეებმა. ამ არჩევნების შემდეგ სომხეთი საპრეზიდენტოდან საპარლამენტო მართვის მოდელზე გადავა. ახალ პოლიტიკურ სისტემაში სომხეთის პრეზიდენტს არ ექნება გავლენა საგარეო და თავდაცვის პოლიტიკაზე და სიმბოლურ როლს შეასრულებს.
რატომ შეიცვალა ქვეყნის მართვის მოდელი?
პარლამენტის მიერ პრეზიდენტის არჩევით სომხეთი საპარლამენტო მართვის მოდელზე გადავა. ეს გადაწყვეტილება მხოლოდ ევროპული დემოკრატიის მშენებლობის მოტივით არ არის განპირობებული. გავრცელებული მოსაზრებით, მართვის მოდელის ცვლილება დამოუკიდებელი სომხეთის ისტორიაში ყველაზე გავლენიანი პოლიტიკური ფიგურისა და ქვეყნის მესამე პრეზიდენტის - სერჟ სარქისიანის პოლიტიკურ გეგმებს უკავშირდება.
63 წლის სერჟ სარქისიანი, რომლის სამხედრო-პოლიტიკური კარიერა ჯერ კიდევ საბჭოთა პერიოდში, მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის დროს დაიწყო, სავარაუდოდ, პოლიტიკაში დარჩება და ქვეყნის მართვას სხვა როლში გააგრძელებს. როგორც ჩანს, სარქისიანს არ სურს, რომ მის, როგორც „დემოკრატის“, იმიჯს ჩირქი მოეცხოს და ამიტომაც უარი თქვა მესამე საპრეზიდენტო ვადაზე. ამგვარი გადაწყვეტილებით სარქისიანმა დემოკრატიის სტანდარტი ფორმალურად დაიცვა და მომავალ პოლიტიკურ სისტემაში საკუთარი თავისთვის პრემიერ-მინისტრის ადგილი განსაზღვრა. მიუხედავად იმისა, რომ 2014 წელს სარქისიანმა პირობა დადო, რომ სომხეთის საპარლამენტო რესპუბლიკად ფორმირების შემდეგ იგი უმაღლეს პოლიტიკურ პოსტს არ დაიკავებდა, არსებობს საფუძვლიანი ეჭვი, რომ მესამე პრეზიდენტი შესაძლოა პრემიერ-მინისტრი გახდეს და ამით ქვეყნის შიდა და საგარეო პროცესებზე გავლენა შეინარჩუნოს.
სარქისიანმა სამი თანმიმდევრული ნაბიჯი გადადგა, რომელმაც საბოლოო ჯამში მისი პრემიერობა უნდა უზრუნველყოს:
- პირველი, 2015 წლის 6 დეკემბრის რეფერენდუმის საფუძველზე განხორციელებული საკონსტიტუციო ცვლილებების შედეგად, 2018 წლის 9 აპრილიდან პრეზიდენტის ძალაუფლება შესუსტდება და ქვეყანა მართვის საპარლამენტო მოდელზე გადავა. 9 აპრილს იწურება სერჟ სარქისიანის მეორე და უკანასკნელი საპრეზიდენტო ვადაც. საპარლამენტო მოდელში რეალური ძალაუფლება პრემიერ-მინისტრს ექნება და სარქისიანის გაპრემიერების შემთხვევაშიც საკონსტიტუციო ცვლილებები მისი ძალაუფლების ლეგიტიმაციას უზრუნველყოფს.
- მეორე, საპარლამენტო მოდელის პირობებში პოლიტიკური ძალის ცენტრი პარლამენტში ინაცვლებს, ამიტომაც გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს, თუ ვინ აკონტროლებს პარლამენტს. სერჟ სარქისიანმა 2017 წლის აპრილში საპარლამენტო არჩევნების შედეგად პარლამენტში სასურველ პოლიტიკურ ბალანსს მიაღწია. არჩევნების შედეგად 105 დეპუტატიდან 58 მანდატი მმართველმა სომხეთის რესპუბლიკურმა პარტიამ მიიღო. მმართველი პარტიის პარტნიორი და კოალიციური მთავრობის წევრი - სომხეთის რევოლუციური ფედერაცია - „დაშნაკცუთიუნი“ კი 7 მანდატს ფლობს. დანარჩენი ორი პარტიიდან ერთი ცნობილი სომეხი ბიზნესმენის და პოლიტიკოსის გაგიკ წარუკიანის საარჩევნო ბლოკია, რომელსაც 31 მანდატი აქვს. წარუკიანის ბლოკი ზოგიერთ მნიშვნელოვან საკითხზე მთავრობის მოკავშირედაც გვევლინება. საარჩევნო ბლოკი „გასასვლელი“ კი, მხოლოდ 9 მანდატს ფლობს, რაც პარლამენტში საკვანძო საკითხებზე გავლენის მოსახდენად არ არის საკმარისი.
- მესამე, საკანონმდებლო ცვლილებებისა და პარლამენტის გაკონტროლების შემდეგ სერჟ სარქისიანისთვის მესამე გადამწყვეტი ნაბიჯი ლოიალური საპრეზიდენტო კანდიდატის შერჩევა იყო. 18 იანვარს სარქისიანმა მიანიშნა, თუ როგორი უნდა ყოფილიყო ქვეყნის მეოთხე პრეზიდენტი. მისი შეფასებით, ახალ პრეზიდენტს კავშირები უნდა ჰქონოდა სომხეთსა და დიასპორასთან, სუფთად უნდა ლაპარაკობდეს უცხო ენებზე და უნდა ყოფილიყო მიუკერძოებელი და არ უნდა ყოფილიყო რომელიმე პოლიტიკური პარტიის წევრი. უკვე მეორე დღეს, 19 იანვარს, სარქისიანმა სომხეთის მმართველი რესპუბლიკური პარტიის საპრეზიდენტო კანდიდატად დიდ ბრიტანეთში სომხეთის ელჩი არმენ სარქისიანი დაასახელა, რომელიც სერჟ სარქისიანის მიერ დაწესებულ საპრეზიდენტო კრიტერიუმებს აკმაყოფილებდა.
თუ გავითვალისწინებთ იმას, რომ არმენ სარქისიანი ძირითადად უცხოეთში საქმიანობდა და ნაკლებად იყო ჩართული ქვეყნის შიდა პოლიტიკაში, მას გაუჭირდება საკუთარი თამაშის წამოწყება პოლიტიკური კავშირებისა და გავლენიანი ჯგუფების მხარდაჭერის ნაკლებობის გამო. რაც, სერჟ სარქისიანის გაპრემიერების შემთხვევაში, პრეზიდენტის ლოიალობის უზრუნველყოფის გარანტია იქნება.
მეოთხე პრეზიდენტის არჩევნები
2 მარტს პარლამენტში გამართული კენჭისყრის შედეგად არმენ სარქისიანმა პირველივე ტურში გაიმარჯვა, მან კოალიციური პარტნიორების, რესპუბლიკური პარტიისა და „დაშნაკცუთიუნის“ გარდა წარუკიანის ბლოკის წევრების მხარდაჭერაც მიიღო და 90 ხმით ქვეყნის მეოთხე პრეზიდენტი გახდა, 10-მა წინააღმდეგ მისცა ხმა, ერთი ხმა გაბათილდა. არმენ სარქისიანი პრეზიდენტობის ერთადერთი კანდიდატი იყო.
არმენ სარქისიანი სომხეთის რიგით მეოთხე პრეზიდენტი გახდა, თუმცა პირველია, ვინც არა მოსახლეობამ, არამედ პარლამენტმა აირჩია. მისი გავლენაც, მისი წინამორბედებისგან განსხვავებით, ბევრად ნაკლები იქნება. ქვეყნის პირველი პრეზიდენტი ლევონ ტერ-პეტროსიანი, 1991-1998 წლებში, ქვეყნისთვის ყველაზე რთულ პერიოდში მართავდა ქვეყანას. მისი მცდელობა მთიანი ყარაბაღის საკითხში გარკვეულ დათმობებზე წასულიყო მისი ვადაზე ადრე გადადგომით დასრულდა. ტერ-პეტეროსიანი რობერტ კოჩარიანმა შეცვალა, რომელიც 1998-2008 წლებში მართავდა სომხეთს. 2008 წელს კოჩარიანი კი - სერჟ სარქისიანმა, რომლის საპრეზიდენტო უფლებამოსილებაც 9 აპრილს იწურება.
ვინ არის ახალი პრეზიდენტი
64 წლის არმენ სარქისიანმა (დაიბადა 1953 წელს) ერევნის სახელმწიფო უნივერსიტეტში თეორიული ფიზიკა და მათემატიკა შეისწავლა. 1976-1984 წლებში მშობლიურ უნივერსიტეტში ფიზიკის კათედრაზე პროფესორი იყო. იგი ჯერ კიდევ საბჭოთა პერიოდში, 1984-1985 წლებში, ეწეოდა აკადემიურ საქმიანობას კემბრიჯის უნივერსიტეტში. 1985-1992 წლებში მშობლიურ უნივერსიტეტში ასწავლიდა. მისი დიპლომატიური კარიერა სომხეთის მიერ დამოუკიდებლობის მოპოვებისთანავე დაიწყო. 1992-1995 წლებში დიდ ბრიტანეთში სომხეთის ელჩი იყო. 1993-1994 წლებში ევროსაბჭოში წარმოადგენდა სომხეთს, 1995 წლიდან კი ევროკავშირში სომხეთის მისიას ჩაუდგა სათავეში.
1996 წლის 4 ნოემბერს, სადავო საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ, იგი პრემიერ-მინისტრად დაინიშნა, რათა მთავრობის იმიჯი გაეუმჯობესებინა. თუმცა, მისი პრემიერობა მხოლოდ ოთხი თვე - 1997 წლის 20 მარტამდე გაგრძელდა. ოფიციალური ვერსიით, იგი ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო გადადგა, თუმცა რეალურად მისი გადადგომის მიზეზად იმდროინდელ გავლენიან თავდაცვის მინისტრ ვაზგენ სარქისიანთან დაპირისპირება სახელდებოდა.
1998-2000 წლებში არმენ სარქისიანი კვლავ დიდ ბრიტანეთში დაბრუნდა ელჩის თანამდებობაზე. 2008 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების გამო, როდესაც სომხეთის ხელისუფლება დასავლეთმა მკაცრად გააკრიტიკა, არმენ სარქისიანი სერჟ სარქისიანის იმიჯის გამოსწორებაზე მუშაობდა დასავლეთის ქვეყნებში. 2013 წლიდან პრეზიდენტად არჩევამდე იგი მესამედ იყო ელჩი ბრიტანეთში.
2000-იანი წლების დასაწყისში არმენ სარქისიანი დროებით ჩამოშორდა დიპლომატიას და პოსტსაბჭოთა ქვეყნებში ბიზნესით იყო დაკავებული. იგი არაერთი ცნობილი საერთაშორისო კომპანიის (British Petroleum, Alcatel, Telefonica, Merril Lynch) მრჩეველი და ლობისტი იყო. 2000 წელს ლონდონში დააფუძნა ევრაზიის საერთაშორისო სახლი, რომელიც პოლიტიკურ და ბიზნეს ლიდერებს შორის დიალოგსა და თანამშრომლობის განვითარებას უწყობდა ხელს.
იგი რამდენიმე საინვესტიციო კომპანიის დამფუძნებელია, მათ შორის საქმიანობდა კომპიუტერული პროგრამების შემუშავების სფეროშიც. მისი სახელი სომხეთში, რუსეთსა და ცენტრალურ აზიაში განხორციელებულ საინვესტიციო პროექტებს უკავშირდება. ოფიციალური დეკლარაციების მიხედვით, მისი ქონება რამდენიმე მილიონია. 2013 წელს იგი თავისივე დაარსებული ფონდის - „ერევანი ჩემი სიყვარული“ - სტუმრის რანგში ერევანში მასპინძლობდა პრინც ჩარლზს.
ახალი პრეზიდენტის „ძალაუფლება“
პარლამენტმა პრეზიდენტი ერთი 7-წლიანი ვადით აირჩია. პრეზიდენტს შეუძლია პარლამენტის მიერ მიღებული კანონების ხელმოწერა. მას არ აქვს პარლამენტის დათხოვნის ან ვადამდელი არჩევნების დანიშვნის უფლება. პრეზიდენტი ვალდებულია პრემიერ-მინისტრის რეკომენდაციის საფუძველზე დაითხოვოს მთავრობა და მთავრობის შემადგენლობაში შეიტანოს ცვლილებები.
საგარეო პოლიტიკაში პრეზიდენტს მხოლოდ მთავრობის რეკომენდაციის საფუძველზე შეუძლია საერთაშორისო შეთანხმებების დადება და დიპლომატიური წარმომადგენლების დანიშვნა და მოხსნა. პრემიერ-მინისტრის რეკომენდაციით შეუძლია პრეზიდენტს შეიარაღებული ძალების მეთაურის დანიშვნა და მოხსნაც. საომარ მდგომარეობაში ძალაუფლება პრემიერის ხელში გადადის. ახალი საკანონმდებლო ცვლილებებით პრემიერ-მინისტრი უხელმძღვანელებს უშიშროების საბჭოსაც, პრეზიდენტი კი საბჭოს წევრი აღარ იქნება.
ახალი პრეზიდენტის პირველი ნაბიჯები
ახალი პრეზიდენტი უფლებამოსილების განხორციელებას 9 აპრილს შეუდგება, როდესაც სერჟ სარქისიანის მეორე საპრეზიდენტო ვადა ამოიწურება. 9-16 აპრილის პერიოდში უმრავლესობაში მყოფმა საპარლამენტო ფრაქციამ პრემიერის კანდიდატურა უნდა წარადგინოს, რომლის შემდეგადაც, 17 აპრილს, მთავრობის მეთაურს აირჩევს პარლამენტი.
მოქმედ პრემიერ-მინისტრ კარენ კარაპეტიანს დიდი მხარდაჭერა აქვს ადგილობრივი ბიზნესისგან და მან გამოთქვა კიდეც ინტერესი შეინარჩუნოს პოსტი. თუმცა, ბოლო ორ თვეში უკვე იყო არაერთი ღია მინიშნება, რომ პრემიერის პოსტი შეიძლება სერჟ სარქისიანმა დაიკავოს, ეკონომიკაში გარკვეული კარაპეტიანი კი პირველი ვიცე-პრემიერის ადგილს დასჯერდეს. გასულ კვირებში სერჟ სარქისიანმა ღიად დააფიქსირა, რომ სურს ახალ პოლიტიკურ სისტემაში პრემიერ-მინისტრი გახდეს. მმართველი პარტიის ლიდერებიც არ მალავენ თავიანთ „სურვილებს“ სერჟ სარქისიანი პრემიერ-მინისტრის რანგში იხილონ, მისი მხრიდან „წინააღმდეგობის შემთხვევაში“ კი, „აიძულონ“ შემოთავაზებაზე დათანხმება.
იმ შემთხვევაში, თუ საგარეო ან შიდა ფაქტორების გამო სერჟ სარქისიანი უარს იტყვის პრემიერის პოსტზე, მას შეუძლია მმართველი რესპუბლიკური პარტიის თავმჯდომარის პოსტი შეინარჩუნოს, რაც მას პარლამენტზე გავლენისა და ძალაუფლების შენარჩუნების საშუალებას მისცემს. მიუხედავად იმისა, თუ რა როლს შეასრულებს სერჟ სარქისიანი 9 აპრილის შემდეგ, სომხეთის მმართველი ელიტის წარმომადგენლების განცხადებები აშკარად მიუთითებს, რომ სერჟ სარქისიანი პოლიტიკიდან წასვლას და პენსიაზე გასვლას არ აპირებს.

The Armenian Parliament has elected a New President: Who will be the New Prime Minister?
On 2 March 2018, the Parliament of Armenia elected Armen Sargsyan as the Fourth President of the country. For the first time in Armenia’s history, the President was elected by the Parliament, not the citizens. After these elections, Armenia will move from the Presidential model of governance to Parliamentary one. In the new political system, the President of Armenia will not have influence on foreign or defense policy and will hold a symbolic role.
Why did the Country’s Model of Governance Change?
Through the election of the President by the Parliament, Armenia will move to the Parliamentary governance model. This decision was not just motivated by the wish to build a European democracy. According to the common view, the change in the governance model is connected with the political plans of the most powerful political figure in the Armenian history and the third President of Armenia, Serzh Sargsyan.
The 63-year-old Serzh Sargsyan, whose military-political career started back in the Soviet Period, during the Nagorno-Karabakh conflict, will probably remain in politics and continue governing the country in some other capacity. As it would appear, Sargsyan does not want to tarnish his image of being a democrat and hence has refused the third Presidential tenure. By such a decision, Sargsyan kept the democratic standard formally and determined his place in the new political system as a Prime Minister. Despite the fact that in 2014 Sargsyan made a promise that after transforming Armenia into a Parliamentary republic, he would not assume the highest political office, there is a well-founded suspicion that the third President of Armenia may become the country’s Prime Minister, therefore maintaining influence on domestic and external affairs of Armenia.
Sargsyan made three consistent steps, which should ultimately ensure that he becomes the Prime Minister of Armenia:
• First, according to the constitutional amendments passed on the basis of the 6 December 2015 referendum, the power of the President will be weakened after 9 April 2018 and the country will move to the Parliamentary governance model. Serzh Sargsyan’s second and last tenure as the President of Armenia expires on 9 April 2018 as well. The real power in the Parliamentary model will be held by the Prime Minister and in the case of Sargsyan becoming the Prime Minister the constitutional amendments will have ensured the legitimation of his power.
• Second, in the case of the Parliamentary model of governance the center of political gravity moves to the Parliament and hence who controls the Parliament becomes an issue of vital importance. As a result of April 2017 Parliamentary Elections, Serzh Sargsyan achieved a desirable political balance in the Parliament. According to the election results, 58 mandates from the overall number of 105, was received by the Republican Party of Armenia. The partner of the governing party and the member of the coalition government, the Armenian Revolutionary Federation, also known as Dashnaktsutyun, holds seven mandates. Of the remaining two parties, one is Tsarukyan Alliance, led by a famous Armenian businessman and politician, Gagik Tsarukyan, holding 31 mandates. Tsarukyan Alliance is the ally of the ruling party on some important issues. The Way Out Alliance, holds just nine mandates, which is not enough to influence key issues in the Parliament.
• Third, after passing the amendments and ensuring control over the Parliament, the third defining step for Serzh Sargsyan was to select a loyal Presidential candidate. On 18 January Sargsyan hinted what the Fourth President of Armenia was supposed to be like. According to his assessment, the new President must have connections with the Armenian diaspora, must be fluent in foreign languages, is supposed to be unbiased and not a member of any political party. Already on the following day, on 19 January, Serzh Sargsyan named the Ambassador of Armenia to the United Kingdom, Armen Sargsyan, who met all the criteria set by the incumbent President, as a Presidential Candidate of the Republican Party of Armenia.
If we take into account that Armen Sargsyan conducted his work mostly abroad and did not participate in the domestic politics of the country, he will find it difficult to start his own political game due to the lack of political connections and support from powerful groups. In the case of Serzh Sargsyan becoming the Prime Minister, this will ensure that the President is loyal to him.
Electing the Fourth President
As a result of the vote held in the Armenian Parliament on 2 March 2018, Armen Sargsyan secured victory in the very first round, as apart from the coalition partners – the Republican Party and Dashnaktsutyun, he also received the support of Tsarukyan Alliance, becoming the Fourth President of Armenia by 90 votes, wit 10 voting against and one vote being annulled. Armen Sargsyan was the only Presidential candidate.
Armen Sargsyan became the Fourth President of Armenia; however, he is the first President who was elected by the Parliament, not by the citizens. His influence, unlike that enjoyed by his predecessors, will be significantly smaller. First President of Armenia, Levon Ter-Petrosyan, ruled the country from 1991 to 1998, in the most difficult period. His attempts to make some concessions with regard to the Nagorno-Karabakh conflict ended with his resignation before the end of his tenure. Ter-Petrosyan was replaced by Robert Kocharyan, who governed Armenia from 1998 to 2008. In 2008, Kocharyan was replaced by Serzh Sargsyan, whose Presidential tenure expires on 9 April 2018.
Who is the New President?
The 64-year-old Armen Sargsyan (born in 1953) studied Theoretical Physics and Mathematics in Yerevan State University. From 1976 to 1984, he worked as a professor at the Physics Department at his home university. Even back in the Soviet Period, in 1984-1985 he conducted academic work at the University of Cambridge. From 1985 to 1992 he taught at his home university. His diplomatic career started immediately after Armenia became independent. From 1992 to 1995 he served as the Ambassador of Armenia to the United Kingdom. In 1993-1994, he represented Armenia in the Council of Europe whilst from 1995 he headed the Armenian Mission to the European Union.
On 4 November 1996, after contested Presidential Elections, he was appointed to the position of Prime Minister, in order to improve the government’s image. However, his tenure as Prime Minister lasted just four months, until 20 March 1997. According to the official version, he resigned due to health problems; however, the actual reason for his resignation was believed to be a confrontation with the powerful Minister of Defense, Vazgen Sargsyan.
From 1998 to 2000 Armen Sargsyan returned to the UK as the Ambassador of Armenia. After the 2008 Presidential Elections, due to which the government of Armenia was harshly criticized by the West, Armen Sargsyan worked on improving Serzh Sargsyan’s image in the Western countries. From 2013 until becoming the President, he served as the Ambassador of Armenia to the United Kingdom for a third time.
In the beginning of the 2000s, Armen Sargsyan temporarily recused himself from diplomacy and was occupied with business in the Post-Soviet countries. He was an advisor and a lobbyist to many well-known international companies (British Petroleum, Alcatel, Telefonica and Merril Lynch). In 2000, he founded Eurasia House International in London, which worked to foster dialogue and cooperation between political and business leaders.
Armen Sargsyan is a founder of several investment companies – including his work in the field of computer software engineering. His name is connected with the investment projects in Armenia, Russia and Central Asia. According to official declarations, his wealth is several million USD. In 2013, he hosted Prince Charles in Yerevan as a guest of Yerevan My Love foundation, which Sargsyan founded himself.
“Powers” of the new President
The Parliament elected the President for one seven-year tenure. The President can sign the laws adopted by the Parliament. He has no power to dismiss the Parliament or appoint early elections. The President is obligated to dismiss the Parliament at the recommendation of the Prime Minister or make changes to the Cabinet.
In foreign policy, the President can only sign international agreements or appoint/dismiss diplomatic representatives at the recommendation of the government. At the recommendation of the Prime Minister, the President can appoint or dismiss the head of the armed forces. In the case of war, the power is transferred to the Prime Minister. According to new legislative changes, the Prime Minister will also head the Security Council whilst the President will no longer be a member.
First Steps of the New President
The New President will assume his office on 9 April 2018, when Serzh Sargsyan’s second tenure expires. From 9 to 16 April, the majority faction in the Parliament must present its candidate for the position of Prime Minister, after which, on 17 April, the Parliament will elect the new head of government.
The current Prime Minster, Karen Karapetyan, has strong support from local businesses and he even expressed his interest in keeping his position. However, there were numerous open indications during the past two months that Serzh Sargsyan might occupy the position of Prime Minister whilst Karapetyan, who is knowledgeable about economics, will have to be content with the position of the First Vice Prime Minister. In the past weeks Serzh Sargsyan clearly stated that he wishes to be the Prime Minister in the new political system. The party leaders are also not shy about stating their “desire” to see Serzh Sargsyan become the Prime Minister of Armenia, and in the case of “his refusal”, to “compel” him to accept the offer.
If Serzh Sargsyan refuses the position of Prime Minister due to external or domestic policy issues, he can still keep the position of the Chairman of the Republican Party of Armenia, which will afford him influence and power over the Parliament. Despite what role Serzh Sargsyan will play after 9 April, the statements of Armenia’s governing elite clearly indicate that Serzh Sargsyan does not plan on leaving politics and retiring.