საქართველოს ვაჭრობა ელექტროენერგიით: ბიტკოინის გავლენა
სავაჭრო ბალანსის მნიშვნელოვანი დეფიციტი რჩება ქვეყნის მთავარ მაკროეკონომიკურ გამოწვევად. მისი გაჯანსაღების პერსპექტიული მიმართულებაა ელექტროენერგიის ექსპორტი. 2010 წელს ელექტროენერგიის ნეტო ექსპორტმა $ 23.5 მლნ. შეადგენდა და შევიდა ექსპორტის უმსხვილესი პოზიციების სიაში. შემდეგ წლებში ეს ტენდენცია, სამწუხაროდ, არ გამყარდა. 2016 იყო ბოლო წელი, როდესაც საქართველოს უმნიშვნელო, სულ $ 0.5 მლნ., მაგრამ ელექტროენერგიით ვაჭრობაში დადებითი სალდო ჰქონდა. 2017-ში საქართველომ რეკორდული ოდენობის ელექტროენერგია შეიძინა, დაახლოებით იგივე მდგომარეობა იქნება წელსაც.
საქართველოს ვაჭრობა ელექტროენერგიით ($ მლნ.)
2010
2011
2018,8 თვე
ექსპორტი
36.5
32.6
18.6
14.0
29.5
26.0
22.3
18.2
19,0
იმპორტი
13.0
24.4
32.5
30.3
51.0
43.8
21.8
66.7
35,4
სალდო
+23.5
+8.2
-13.9
-16.3
-21.5
-17.8
+0.5
-48.5
-16.4
საქართველოს ელექტროენერგია: წარმოება, მოხმარება და  ვაჭრობა  (მლნ. კვტ. სთ.)
2018
წარმოება
9.919,11
9.912,12
9.471,93
9.860,61
10.153,72
10.592,50
11.364,68
11.325,74
ა/ა
მოხმარება
8.441,12
9.256,57
9.379,39
9.690,21
10.170,13
10.381,78
11.026,65
11.875,30
1.534
931
528
450
545
660
559
686
222
471
615
484
853
699
479
1.497
+1312
+460
-87
-34
-308
-39
+80
-811
2017 წელს საქართველოში ელექტროენერგიის მოხმარება, წინა წელთან შედარებით, 7.7% ით არის გაზრდილი, ხოლო 2015 წელთან შედარებით - 14.4% - ით.
ადრე ჩვენ გამოვთქვით მოსაზრება, რომ საქართველოში ბოლო ორ წელიწადში ელექტროენერგიის მოხმარების ნახტომისებური ზრდა დაკავშირებულია ბიტკოინების მოპოვებასთან. ცხრილებში ჩანს, რომ 2017 წელს ჩვენ რეკორდული 811 მლ. კვ. სთ. იმპორტისათვის დავხარჯეთ რეკორდულივე $48.5 მილიონი.
მსოფლიოში ყოველდღე მოიპოვება 1800 ბიტკოინი, აქედან დიდი წილი მოდის საქართველოში რეგისტრირებულ მხოლოდ ერთ კომპანიაზე - BitFury. ჯამურად კი, საქართველოზე მოდის ბიტკოინის მსოფლიო წარმოების 15%, ანუ დღეში დაახლოებით 270, ხოლო წელიწადში 100 000-მდე ბიტკოინი. გასათვალისწინებელია, რომ BitFury-ს გარდა, საქართველოში ბიტკოინს სხვა კომპანიებიც მოიპოვებენ, რისი აღრიცხვაც არ ხდება. ამასთან, საქართველოში ბიტკოინის მოპოვებისთვის შექმნილია ძალზე ხელსაყრელი პირობები, ხოლო ერთი ბიტცოინის მოპოვების ფასი შეადგენს $3316. 2017 წელს ბიტკოინის ფასი ძალიან მერყეობდა, $ 967 - დან $ 13 860 - მდე, საშუალო ფასი - $ 4 128, ხოლო 2018 წელს - $ 10 166 - დან $ 7013 - მდე, საშუალო ფასი - $ 8 157.
აღნიშნულ მონაცემებზე დაყრდნობით შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ 2017 წელს საქართველოში წარმოებულ იქნა ბიტკოინების მნიშვნელოვანი, დაახლოებით $500 მლნ. ღირებულების,  რაოდენობა. დაახლოებით ამ ციფრებთან მივდივართ სხვა მარტივი გათვლებითაც: წელიწადში მსოფლიოში მოიპოვება  $4 910 779 489  ღირებულობის ბიტკოინი; ხოლო ამ რაოდენობის 15%, რაც არის საქართველოს წილი ბიტკოინის მსოფლიო წარმოებაში, შეადგენს $730 მილიონს. განსხვავება აიხსნება 2017 წელს ბიტკოინის ფასის დრამატული ცვლილებებით. შედარებით ზუსტია 2017 წელს წარმოებული ბიტკოინების თვითღირებულება - დაახლოებით $ 330 მილიონი.
რა თქმა უნდა, მიღებული ციფრები შეიძლება შეიცავდეს დიდ ცდომილებას. ამის თავიდან აცილება შესაძლოა, თუ საჯარო სივრცეში იქნება ხელმისაწვდომი ბიტკოინის ქართველი მწარმოებლების, პირველ რიგში, კომპანია BitFury -ის, წლიური ანგარიშები.
ბიტკოინების რეალიზება ძირითადად  საერთაშორისო ელექტრონული პლატფორმების მეშვეობით ხდება, ანუ პრაქტიკულად ეს საექსპორტო საქონელია და მისი მოცულობა დაახლოებით უნდა უტოლდებოდეს საქართველოს ექსპორტის უმსხვილეს პოზიციებს. სამწუხაროდ, ეს არ არის ასახული სტატისტიკაში.
სამაგიეროდ, სტატისტიკაში კარგად არის ასახული ელექტროენერგიით ვაჭრობის დეფიციტი. აღიარებულია, რომ ელექტროენერგიის მდგენელი ბიტკოინის წარმოების თვითღირებულებაში შეადგენს დაახლოებით 75%-ს. შესაბამისად, ქართული ბიტკოინების წარმოებას შარშან მოხმარდა $ 375 – 550 მილიონის ღირებულების ელექტროენერგია. ეს უზარმაზარი ციფრია. სხვა გათვლები გვაძლევს უფრო მოკრძალებულ შედეგს. თუ ერთი ბიტკოინის წარმოებაზე იხარჯება 300 კვ/საათი, ხოლო BitFury იხდის 1 კვ/ საათში 19.525 თეთრს, გამოდის, რომ ერთი ბიტკოინის წარმოებისთვის საჭირო ელექტროენერგია უჯდება კომპანიას 19.525 x 300 = 5857.5 ლარი, ანუ დღევანდელი კურსით - $ 2210. ეს შეადგენს ქართული ბიტკოინის თვითღირებულების ($ 3316) 67 % -ს. წელიწადში კი ეს თანხა აღწევს $ 221 მილიონს. გასაგებია, რომ ამ ოდენობის ელექტროენერგიას მოიხმარს არა მხოლოდ BitFury, არამედ ყველა ქართული კომპანია - მაინერი ერთად.
ნებისმიერ შემთხვევაში, აღნიშნული თანხა მნიშვნელოვნად აღემატება შარშან ელექტროენერგიით ვაჭრობის დეფიციტს. გამოდის, რომ თუ არა ბიტკოინის წარმოებისათვის გამოყენებული ელექტროენერგია, მის იმპორტზე დახარჯული $ 48 მილიონის ნაცვლად, საქართველოს გაუჩნდებოდა დამატებითი საექსპორტო რესურსი $ 173 მილიონის ოდენობით. 2017 წელს ამ მონაცემს მხოლოდ რამდენიმე საექსპორტო პოზიცია ჯობნიდა (სპილენძის მადანი - $ 407 მილიონი, მსუბუქი ავტომობილები - $ 309 მილიონი, ფეროშენადნობები - $ 292. შედარებისათვის, ღვინის ექსპორტმა 2017 წელს მიაღწია $ 155 მილიონს.
გასაგებია, რომ სახელმწიფომ უნდა შეუწყოს ხელი ეკონომიკის მაღალტექნოლოგიური დარგების განვითარებას, მაგრამ დღეს ბიტკოინის წარმოებას ეწირება სერიოზული საექსპორტო რესურსი, რაც ასე ესაჭიროება ქვეყანას, ვინაიდან, როგორც ზემოთ აღინიშნა, მის მთავარ მაკროეკონომიკურ გამოწვევას წარმოადგენს ქრონიკული საგარეო ვაჭრობის დეფიციტი და ამით გამოწვეული მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი. თუ ამის შედეგად იქმნება უფრო ძლიერი საექსპორტო რესურსი, ამ შემთხვევაში ბიტკოინების ექსპორტის სახით, ეს უნდა იყოს ჯეროვნად აღრიცხული მაინც.
რა თქმა უნდა, ქვეყანაში სანდო ინფორმაციის წყაროების არარსებობის გამო, ამ გათვლებს გარკვეული  ხარვეზები ახლავს. ამ ხარვეზების დაძლევა ადვილად შესაძლებელია ბიტკოინის მწარმოებელი კომპანიების საქმიანობის გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის პირობებში. ამით უნდა იყოს დაინტერესებული ბიზნესიც. კულუარული შეთანხმებები არ უზრუნველყოფს მდგრადი განვითარების მოდელს და ეს არ აძლევს ხელს არც ბიზნესს და არც სახელმწიფოს. მხოლოდ გამჭვირვალობა, გასაგები თამაშის წესების ჩამოყალიბება და მათი ყველა მხარის მიერ დაცვა შეუწყობს ხელს ბიზნესის განვითარებას, რამაც სარგებელი უნდა მოუტანოს როგორც მეწარმეს, ისე სახელმწიფოს და მოქალაქეებს.

Georgia’s Trade with Electricity: The Influence of Bitcoin
Significant trade balance deficit remains one of the main macroeconomic challenges for our country. A good prospect for making the situation healthier is electricity exports. In 2010, net export of electricity amounted to USD 23.5 million and entered the list of largest export categories. Unfortunately, this trend was not strengthened in the following years. 2016 was the last year when Georgia had a negligible, but still positive balance, of USD 0.5 million, in electricity trade. In 2017, Georgia bought record amounts of electricity and same will be true for this year as well.
Georgia’s Trade with Electricity (USD Million)
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
2018, 8 Months |
Exports |
36.5 |
32.6 |
18.6 |
14.0 |
29.5 |
26.0 |
22.3 |
18.2 |
19,0 |
Imports |
13.0 |
24.4 |
32.5 |
30.3 |
51.0 |
43.8 |
21.8 |
66.7 |
35,4 |
Balance |
+23.5 |
+8.2 |
-13.9 |
-16.3 |
-21.5 |
-17.8 |
+0.5 |
-48.5 |
-16.4 |
Georgian Electricity: Production, Consumption and Trade (Million kWh)
2018 |
Production |
9,919.11 |
9,912.12 |
9,471.93 |
9,860.61 |
10,153.72 |
10,592.50 |
11,364.68 |
11,325.74 |
N/A |
Consumption |
8,441.12 |
9,256.57 |
9,379.39 |
9,690.21 |
10,170.13 |
10,381.78 |
11,026.65 |
11,875.30 |
1,534 |
931 |
528 |
450 |
545 |
660 |
559 |
686 |
222 |
471 |
615 |
484 |
853 |
699 |
479 |
1,497 |
+1,312 |
+460 |
-87 |
-34 |
-308 |
-39 |
+80 |
-811 |
In 2017, consumption of electricity in Georgia increased by 7.7% as compared to the previous year while as compared to 2015, growth was 14.4%.
In the past, we have expressed our opinion that the surge in the consumption of electricity in the past two years is connected to Bitcoin mining. The tables show that in 2017, we spent a record amount of USD 48.5 million for also record-breaking 811 million kWh of electricity.
A total of about 1,800 Bitcoins are mined in the world each day, a big share of which is mined by a company registered in Georgia – Bitfury. In total, Georgia amounts to 15% of the world’s Bitcoin mining, which is 270 Bitcoin per day, 100,000 a year. It must be noted that companies other than Bitfury also mine Bitcoin in Georgia and there are no records of their production figures. In addition, Georgia has very favorable conditions for mining Bitcoin, and the cost of mining one Bitcoin is about USD 3,316. The value of one Bitcoin fluctuated a lot in 2017, starting from USD 967 to USD 13,860, with the average value of USD 4,128. In 2018, the values varied from USD 7,013 to USD 10.166, with the average of USD 8,157.
Based upon the abovementioned data, we can presume that a significant amount of Bitcoin with the approximate value of USD 500 million was mined in Georgia in 2017. Other simple calculations also lead to these numbers: USD 4,910,779,489 worth of Bitcoin is mined in the world per year (Source: ); about 15% of this, which is Georgia’s share in world Bitcoin mining, amounts to USD 730 million. The difference can be explained by dramatic changes in Bitcoin value in 2017. A relatively more precise figure is the net value of Bitcoin mined in 2017 – about USD 330 million.
Of course, these numbers could contain serious errors. This could be avoided if Georgian miners of Bitcoin, Bitfury being the first among them, were forced to provide their annual records to the public.
Bitcoin is mainly sold on international electronic platforms, which means that this is an export category and its volume should be somewhere close to the largest export goods categories that Georgia has. Unfortunately, this does not appear in the statistics.
On the other hand, the electricity trade deficit is well documented in statistics. It is recognized that the role of electricity in mining Bitcoin is about 75%. Hence, in 2017, the production of Georgian Bitcoin used up electricity with the overall value of somewhere between USD 375 million and USD 550 million. This is a huge number. Other calculations deliver more modest results. If about 300 kWh of electricity is spent for producing one Bitcoin, and Bitfury pays 19.525 tetris for one kWh of electricity, then its costs the company 19.525 x 300 = GEL 5,857.5 to produce one Bitcoin, which is USD 2,210, by current exchange rate. This amounts to about 67% of the net value of Georgian Bitcoin (USD 3,316). In one year, this adds up to USD 221 million. However, it is clear that the aforementioned amount of electricity is consumed not only by Bitfury but all Georgian mining companies combined.
In any case, the abovementioned amount of money significantly exceeds the electricity trade deficit observed last year. It turns out that if it were not for the electricity used for mining Bitcoin, instead of importing USD 48 million worth of electricity, Georgia would have additional electricity exports resource with the value of about USD 173 million. In 2017, only a couple of export goods managed to go higher than that (copper ore – USD 407 million, cars – USD 309 million, ferroalloys – USD 292 million. For comparison, the export of wine in 2017 amounted to USD 155 million.
Naturally, the state should foster the development of high-tech fields of the economy; however, as of today, a serious export resource is being sacrificed to mine Bitcoin. This export resource is very much needed to the country, given that, as pointed out above, its main macroeconomic challenge is chronic external trade deficit and resulting current account deficit. If a more robust export resource is created in the form of Bitcoin as a result of this, it must be at least counted and documented properly.
Of course, because of the lack of sources of reliable information in the country, our calculations have some flaws. These flaws could easily be overcome in the case of ensuring the transparency of the work done by Bitcoin mining companies. Businesses themselves must be interested in this too. Backstage deals do not foster sustainable development models and are not good for either the state or the businesses. Only transparency, clear rules of play and adhering to them by all parties will foster the development of business, which will benefit entrepreneurs, as well as the state and its citizens.