დღევანდელი რუსეთის რელიგიური ომები
2018 წლის დასასრულს, საკუთარი სუვერენიტეტისთვის მებრძოლი რუსეთის მეზობლების პერსპექტივები ძალიან ოპტიმისტურადაც ვერ გამოიყურება. რუსეთი კვლავ უკიდურესად სახიფათოა. უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე, შეტაკებები კვლავ ყოველდღიურად მიდის. არსებობს შემაშფოთებელი სიგნალები, რომ მომავალში, ადრე თუ გვიან, რუსეთმა შეიძლება განაახლოს შეტევითი ოპერაციები. საქართველო კვლავ ცხოვრობს ოკუპაციის და ყველა თანდაყოლილი მოვლენის პირობებში, ხოლო მისი საზოგადოება ღრმად არის პოლიტიკურად დაყოფილი.
ნატოს წევრი ბალტიის ქვეყნებიც კი ვერ გრძნობენ თავს უსაფრთხოდ, აკვირდებიან რა პრობლემების მქონე ევროკავშირს, რუსეთის ზოგ ევროპელ მეგობარს, რომელიც გამოდის მოსკოვის საწინააღმდეგო სანქციების გაგრძელების წინააღმდეგ, და ამერიკელ პრეზიდენტს, რომელიც საჯაროდ გამოთქვამდა ეჭვებს ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების მე-5 მუხლის გონივრულობასთან დაკავშირებით, ხოლო შემდეგ, რამდენიმე თვეში, მოულოდნელად გამოაცხადა სირიიდან ამერიკული ძალების გაყვანა.
ეს უსიამოვნო რეალობა არსად გაქრება და შესაძლოა გაუარესდეს კიდევაც, თუმცა ახლა, როგორც ხდება ხოლმე ახალი წლის პერიოდში, ადამიანთა უმრავლესობა ცდილობს დაივიწყოს რუტინა, რამდენიმე დღით მაინც. ამიტომ, 2018 წლის შეჯამებისა და 2019 წლის თავგადასავლებისთვის მომზადების დროს, მსურს ოდნავ განსხვავებული თვალით შევხედო ჩვენს - რუსეთის გეოპოლიტიკური ფრონტის ხაზის მობინადრეების - ყოფას.
ისტორიული ლიტერატურის კითხვის დროს, ჩემზე ხშირად დიდი შთაბეჭდილება მოუხდენია მსგავსებებს დღევანდელი რუსეთის იმპერიის აღდგენის მცდელობასა და XVI საუკუნის მეორე ნახევარში დასავლეთ ევროპაში მომხდარ ამბებს შორის.
იმ დროს, ფილიპე მეორის (მეფობდა 1556–1598 წლებში) ესპანეთი იბრძოდა რეგიონული დომინირებისთვის, კათოლიკური ფუნდამენტალიზმის იდეოლოგიის გამოყენებით. ფილიპეს მმართველობის დასაწყისში, ესპანეთის ძლიერების ზრდა დაემთხვა მისი მეტოქე ევროპულ სახელმწიფოთა დასუსტებას. ამის შედეგად, მას მიეცა შესაძლებლობა ეცადა დასავლეთ ევროპაში ჰეგემონიისათვის ბრძოლა, რაც ფილიპე მეორემ გააკეთა კიდეც 1580-იან და 1590-იან წლებში. მისი მეტოქე პროტესტანტები და ზომიერი კათოლიკები არ შეადგენდნენ ერთიან ორგანიზებულ ძალას და სტრატეგიულად ესპანეთზე ბევრად სუსტები იყვნენ.
ფილიპე მეორის მიერ 1568 წელს მის წინააღმდეგ აჯანყებულ ნიდერლანდებთან მთელი სიცოცხლის მანძილზე წარმოებული ომის მსგავსად, რუსეთის ომი უკრაინაში არის გაწელილი პროცესი, რომელსაც ახლო მომავალში ბოლო არ უჩანს. ყველა იმედი პოლიტიკური კომპრომისის თაობაზე განწირულია, რადგანაც მოწინააღმდეგე მხარეთა მიზნები ერთმანეთს უკიდურესად დაშორებულია. დიდი სახელმწიფო თავის ყოფილ პროვინციაზე კონტროლის დამყარებას აუცილებლად მიიჩნევს საკუთარი იმპერიული ამბიციების რეალიზებისთვის, და ამიტომ მას თავს არ დაანებებს. ხოლო ამ ყოფილმა პროვინციამ უკვე განავითარა საკუთარი ცალკე იდენტობა. ის არ ჩააბარებს თავის ბედს უცხო ძალის ხელში. სამხედრო ოპერაციების მკვეთრი გააქტიურების პერიოდების გარდა, საბრძოლო მოქმედებები მეტწილად ნელი და პოზიციურია.
საქართველო თავის სასიცოცხლო ინტერესებსა და უკეთესი მომავლის იმედს რუსეთის იმპერიული ამბიციების მარცხს უკავშირებს, მაგრამ მისი საზოგადოება დაბნეული და დაყოფილია, რაც ფილიპე მეორის დროინდელ საფრანგეთს მოგვაგონებს. საქართველოს ამჟამინდელ მთავრობას რუსეთის ეშინია, როგორც გვიანდელი ვალუას დინასტიის ფრანგულ მონარქიას ეშინოდა ესპანეთის. ამავე დროს, ხსენებული მონარქიის მსგავსად, ქართული მთავრობა არის სუსტი, უამრავ რამეში შემცდარი, არაკომპეტენტური, და დიდი სახელმწიფოს შიშით ზედმეტად პარალიზებული იმისათვის რათა სერიოზულად შეეწინააღმდეგოს ამ სახელმწიფოს უკიდურესად სახიფათო გავლენის საკუთარ ქვეყანაში გავრცელებას.
აქტიური ქართველი ლიბერალები წარმოადგენენ უმცირესობას, ფრანგი ჰუგენოტების მსგავსად. როგორც საფრანგეთში იყო ესპანეთთან აფილირებული „კათოლიკური ლიგა“, საქართველოშიც არის პრო-რუსული მეხუთე კოლონა. ამ ორ ჯგუფს ერთმანეთთან აკავშირებს საოცარი მსგავსება ველური ქსენოფობიის, სიბნელისა და თავისუფლების სიძულვილის სახით, საკუთარი ქვეყნის მტრის გვერდით დგომის გარდა. ამასთან, ქართული საზოგადოების ძირითადი ნაწილი ეწინააღმდეგება რუსეთის დომინირებას, მსგავსად XVI საუკუნის მეორე ნახევარში „პოლიტიკებად“ (ფრ. politiques) წოდებული პრაგმატული ფრანგებისა, რომლებსაც სურდათ მათ სახელმწიფოს ემოქმედა თავისი ინტერესებიდან გამომდინარე, იდეოლოგიის მიუხედავად. სამწუხაროდ, ქართული სახელმწიფო დღეს ამას არ აკეთებს, ისევე როგორც საფრანგეთი არ აკეთებდა 1590-იან წლებამდე.
ესტონეთი, ლატვია, ლიტვა, პოლონეთი, და გარკვეულწილად ასევე ფინეთი და შვედეთი, მაგონებენ XVI საუკუნის მეორე ნახევრის გერმანელ პროტესტანტ მთავრებს. მათ ესმით, რომ შესაძლოა შემდეგნი იყვნენ იმპერიული ძალის სამიზნეში, ცდილობენ შეტევის ქვეშ უკვე მყოფი თავისიანების დახმარებას, მაგრამ შეზღუდული რესურსები აქვთ და თავისი საზღვრების გარეთ ბევრი ვერაფერი შეუძლიათ.
შემდეგ მოდის კოლექტიური დასავლეთი, რომელიც ჩვენს ისტორიულ ანალოგიაში წარმოდგენილია ელისაბედ პირველის ინგლისით, განსაკუთრებით 1580-იან წლებამდე პერიოდში. მას უკვე ესმის, რომ აგრესიული ძალის იმპერიული ამბიციები შეუთავსებელია მის ინტერესებთან და უსაფრთხოებასთან. თუმცა, ის გეოგრაფიულად განცალკევებულია ბრძოლის ეპიცენტრისგან და არ ჩქარობს იმათ მასშტაბურ დახმარებას, ვინც გადარჩენისთვის იბრძვის, რადგან არ სურს აგრესორთან უშუალო კონფლიქტში აღმოჩენა.
თუმცა, ეს შეიძლება შეიცვალოს. როგორც ესპანეთი ცდილობდა ინგლისში ელისაბედის მმართველობის ჩამოგდებას, ისე ბოლო წლებში რუსეთმა აქტიურად დაიწყო დასავლეთის ქვეყნების პოლიტიკური სტაბილურობის შერყევის მცდელობები. ცხადია, შესაძლოა მოსკოვმა მიაღწიოს ამ ქმედებათა მიზნებს. მაგრამ ასევე შესაძლოა, რომ მათი რეალური შედეგი იყოს დასავლეთის უფრო აქტიური პოზიცია რუსული იმპერიული ამბიციების შეკავებისას.
ისევე როგორც იყო დასავლეთ ევროპაში 1560-იანი წლებიდან ესპანეთთან დაწყებული ბრძოლის შემთხვევაში, რუსეთთან ჩვენი ამჟამინდელი ჭიდილიც არის გაწელილი, გამომფიტავი, ბინძური, ყველა გაგებით უსიამოვნო, და იმედგაცრუებებით სავსე. ის ასევე ზოგჯერ უიმედოდ გამოიყურება. მარცხი ბევრია. წარმატება - არც ისე. მოწინააღმდეგე ბევრად ძლიერია სამხედრო თვალსაზრისით. ის ასევე წარმოადგენს ცენტრალურად მართულ ძალას, მაშინ როცა მისი ოპონენტები არიან მრავალფეროვანნი და ერთმანეთთან კოორდინირებასაც ნაკლებად ახორციელებენ. და მაინც, იმპერიის მტრებმა იციან რომ ისინი ერთ მხარეს არიან. ამიტომაც, ქართველები, დამოუკიდებელი რესპუბლიკის მომხრე ჩეჩნები, პატრიოტი ბელარუსები და სხვანი იბრძვიან უკრაინის მხარეს დონბასის ფრონტის ხაზზე. ზუსტად ისე, როგორც ფრანგი და გერმანელი პროტესტანტები ნიდერლანდებში ესპანეთს ებრძოდნენ.
ვილემ I ორანელი (1533-1584), ესპანეთის წინააღმდეგ ნიდერლანდების ამბოხის ლიდერი. 1572 წლის შემოდგომას მეამბოხეები მარცხთან ახლოს იყვნენ, რადგან ესპანურმა სამხედრო ძალებმა ხელახლა დაიპყრეს ნიდერლანდების დიდი ნაწილი და კვლავაც აგრძელებდნენ შეტევას. ვილემს „მიაჩნდა რომ მარტო ჰოლანდია და ზელანდია წინააღმდეგობის გაგრძელებას დიდხანს ვერ შეძლებდნენ,“ ხოლო ნიდერლანდების ყველა სხვა პროვინციაში აჯანყება მეტწილად დამარცხებული იყო. მაგ დროს ვილემმა გადაწყვიტა გადასულიყო ჰოლანდიაში, და თავის კორესპონდენციაში დაწერა, რომ ამ პროვინციას საკუთარ „სამარედ“ აქცევდა. (ამის შესახებ დამატებითი ცნობები იხილეთ აქ: Jonathan Israel, The Dutch Republic (1995), გვ. 178).
რთული მდგომარეობის მიუხედავად, რუსეთის მეზობლები არ ვნებდებით, ისე როგორც მსგავს ისტორიულ ვითარებაში არ ნებდებოდნენ ფილიპე მეორის ესპანეთის მოწინააღმდეგეები. ამის მიზეზი ისაა, რომ საპირისპირო მხარის გამარჯვება ნიშნავს, რომ ჩვენ ვეღარ შევძლებთ ვიცხოვროთ თავისუფლად, ჩვენი ღირებულებების და იდენტობის მიხედვით. იმ მხარეს მყოფი იმპერიის ფუნდამენტური პოლიტიკური და იდეოლოგიური მახასიათებლები ამას დანამდვილებით უზრუნველყოფენ. თავისუფლება ისევე შეუთავსებელია კრემლის ახლანდელ რეჟიმთან, როგორც იყო ფილიპე მეორის კათოლიკურ ფუნდამენტალიზმთან.
შესაბამისად, ჩვენი წინააღმდეგობა გაგრძელდება, რადგან კაპიტულაცია არაა მისაღები გამოსავალი. ასეთი გამოსავალი არც კომპრომისია, რადგან კრემლს სჭირდება ჩვენი სუვერენიტეტის ძალიან დიდი წილი. თანაც, წინასწარ არასდროს იცი როგორ წავა საქმე. ვითარება ძალიან ცუდად გამოიყურება იმათთვისაც ვინც ესპანეთს და მის მარიონეტებს ებრძოდა, განსაკუთრებით 1580-იან წლებში. თუმცა ბოლოს ფილიპე მეორის ამბიციები დამარცხდა, და ბრძოლა მისი ოპონენტების გამარჯვებით დასრულდა. მართალია ეს იყო შეზღუდული გამარჯვება, მაგრამ მან მისცა მათ საშუალება დარჩენილიყვნენ თავისუფალნი ფილიპეს პოლიტიკური და იდეოლოგიური პროექტისგან. ვინ იცის, იქნებ პუტინის მოწინააღმდეგეებიც მივაღწევთ მსგავს შედეგს. ყოველ შემთხვევაში, უნდა ვეცადოთ.

Modern Russia’s Own Wars of Religion
With 2018 drawing to a close, the view ahead for Russia’s neighbors struggling to maintain their sovereignty does not look overwhelmingly optimistic.
Russia is as dangerous as ever. War in Ukraine goes on, and the frontline in Donbas as active every single day. There are some worrying signals from Russia that might mean re-start of larger-scale military operations sooner or later. Georgia continues to be facing grim realities of occupation, while its society is deeply divided politically. Even the Baltic nations - members of NATO - cannot feel safe, as they witness a distracted EU, Russia’s friends in Europe questioning the sanctions against Moscow, and a U.S. president who was publicly questioning the utility of NATO Article 5 guarantee just a few months before announcing the precipitous American withdrawal from Syria.
This reality is not going anywhere and seems likely to get worse, but right now, as is usual around the New Year, most people are taking a pause to relax and distract themselves from the routine for a few days. And so, as we conclude 2018 and prepare for the quickly approaching trials of 2019, I suggest we take a somewhat fanciful look at the grave circumstances we the inhabitants of Russia’s geopolitical frontline zone are facing.
As a student of history, I have long been fascinated by similarities between Russia’s ongoing attempt at imperial resurgence and the events in Western Europe in the second half of the 16th century. Then, the Spanish monarchy under Philip II (years of reign: 1556–1598) was trying to assert its regional dominance under the excuse of its ultra-Catholic ideology. The growth of the Spanish power at the time coincided with the weakening of its competitors. As a result, Philip II found himself in a position to make a try for the hegemony in Western Europe, which he did in the 1580s and 1590s. The opponents he was facing, Protestant and moderate Catholic alike, did not constitute a united organized force and were much weaker than Spain in strategic terms.
As was the case with Philip II’s life-long war in the Netherlands, which rebelled against his rule in 1568, Russia’s war in Ukraine is protracted and with no end in sight. All hopes for political compromise are doomed, because the opponents’ goals are just too far apart. The great power sees its former possession as indispensible for its imperial ambitions and therefore will not let go. The former possession in question has already developed its own identity, seeks its own destiny, and will not submit. The fight is mostly slow and positional, except for the periodical inevitable flare-ups in military operations.
Georgia sees its vital interests and hopes for a better future in the curtailing of Russian imperial ambitions, but its society is disoriented and divided, reminding of France during the time of Philip II. The present Georgian government is wary of Russia, as the late Valois monarchy was wary of Spain, but by the same token it is similarly weak, misguided, incompetent and too afraid of the menacing great power to seriously oppose the spread of its mortally dangerous influence inside the country.
Active Georgian liberals are a minority like the French Huguenots. Georgia contains a pro-Russian fifth column, just like France had its Spanish-aligned Catholic League. These two groups share strikingly similar features in the form of their vicious xenophobia, bigotry and hatred of liberty, besides being in cahoots with their country’s enemy. Still, the Georgian society’s mainstream supports the stand against the Russian domination, similarly to the pragmatic French politiques of the later 16th century, who wanted the country to firmly embrace its national interests, all ideology aside. Unfortunately, that’s not what Georgia is doing right now, just like France was not until the 1590s.
Estonia, Latvia, Lithuania and Poland, along with, to a lesser degree, Finland and Sweden, remind me of the later 16th century’s German Protestant princes. They understand that they might be targeted next by the imperial power, they are trying to help their brethren who are already under attack, but their means are limited and there is little they can do to affect what is happening beyond their borders.
Then there is the collective West, represented in our historical analogy by England under Elizabeth I, in particular during the time before the 1580s. It has begun to realize that imperial ambitions of the aggressive power are incompatible with its own interests and security. But it also is separated geographically from the fray, and not in a hurry to offer large-scale help to those whose survival is at stake because it is unwilling find itself in a direct conflict with the aggressor.
Still, there is some room for things to change. Just like Spain launched a covert effort to undermine the Elizabethan rule in England, during the last few years Russia has begun its earnest attempts to destabilize the West politically from the inside. Obviously, such actions by Moscow might achieve their purpose. But they also might result in the West’s more robust actions to contain the Russian imperial ambitions.
As was the case with Spain’s opponents in Western Europe in the decades since the 1560s, our present struggle with Russia is protracted, dirty, exhausting, unpleasant in every sense, and very frustrating. It also sometimes feels hopeless. Defeats are plentiful. Successes – less so. The enemy is overwhelmingly stronger militarily. It is also a centrally directed force acting against the opponents who are diverse and largely uncoordinated. Still, the empire’s foes know they are on the same side. And so, Georgians, secular republican Chechen émigrés, and patriotic Belarusians, among others, go to fight for Ukraine on the Donbas frontline, just like the French and German Protestants went to the Netherlands to fight against Spain.
William I, Prince of Orange (1533-1584), the leader of the Dutch Revolt against Spain. In the fall of 1572 the rebels were on the verge of defeat, as the Spanish troops had re-conquered much of the Netherlands and were still on the offensive. William “did not believe Holland and Zeeland alone could long resist”, and the rebellion had mostly collapsed in all other provinces of the Netherlands. At that point, William resolved to withdraw to Holland, writing in his correspondence he had decided to make it his “sepulture”. (for more about this see The Dutch Republic (1995) by Jonathan Israel, p. 178).
Despite the odds, Russia’s beleaguered neighbors don’t capitulate, as did not their historical predecessors that opposed the Spain of Philip II. The reason why is that the victory of the other side would mean us not being able to live freely and according to our values and identities. The empire’s structural political and ideological traits guarantee this. Liberty is just as incompatible with the present Kremlin regime as it was with the hyper-Catholicism of Philip II.
Our resistance will therefore continue because capitulation is not a viable option. Nor is a compromise, since the Kremlin simply wants too much of our sovereignty. And, after all, we can never know beforehand how things are going to play out. They did look pretty bad for those who resisted Spain and its stooges, especially in the 1580s. Yet in the end, Philip II’s ambitions were frustrated and the struggle ended with the victory of his opponents. A limited one, but nonetheless a victory that allowed them to maintain themselves free of his political and ideological project. Who knows, perhaps those standing against Putin’s Russia will manage to grasp a similar outcome. In any case, we are compelled to keep trying.