ცირკულარული შრომითი მიგრაციის ახალი შესაძლებლობა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის
საგარეო საქმეთა სამინისტროს ცნობით, 19 დეკემბერს საფრანგეთის ეროვნულმა ასამბლეამ მოახდინა საქართველოსთან „კვალიფიციური სპეციალისტების ბინადრობისა  და ცირკულარული მიგრაციის“ შესახებ შეთანხმების (ხელი მოეწერა 2013 წელს) რატიფიკაცია. ევროკავშირ-საქართველოს შორის „პარტნიორობა მობილურობისთვის“ დეკლარაციის (2009) ხელმომწერი ევროკავშირის წევრი 16 ქვეყნიდან საფრანგეთი არის ერთადერთი, რომელსაც გააჩნია ცირკულარული მიგრაციის ინსტიტუციონალიზებული სქემა საქართველოსთან.
აღნიშნული შეთანხმება საფრანგეთში სწავლისა და პროფესიული გამოცდილების მიღების მსურველ საქართველოს მოქალაქეებს უზრუნველყოფს ბინადრობის დროებითი ნებართვით, გამოყოფს 500 კვოტას დასაქმებისთვის და 150 კვოტას ახალგაზრდა მკვლევრებისთვის. ორივე მხარე უკვე მუშაობს შეთანხმების პრაქტიკულ მხარეზე, რაც გულისხმობს საფრანგეთის შრომის ბაზრისთვის საჭირო სპეციალობების იდენტიფიცირებას,  საქართველოში შესაბამისი სპეციალისტების შერჩევასა და სხვა ტექნიკურ საკითხებს.
გერმანიის მთავრობა ცალმხრივად მუშაობს კანონზე (2018 წლის ივნისში მერკელის საქართველოში ვიზიტის შემდეგ), რათა შექმნას დასაქმების ლეგალური კვოტა საქართველოდან სამუშაოდ ჩასული მიგრანტებისთვის.
ყოველწლიურად საქართველოს სამი-ოთხი ათასი მოქალაქე ცდილობს ევროკავშირის წევრ ქვეყნებში სამუშაოდ დარჩენას (ძირითადად არალეგალურად). იმ შემთხვევაში, თუ საქართველოსთან „პარტნიორობა მობილურობისთვის“ დეკლაციის  ხელმომწერი ეროკავშირის წევრი 16 სახელმწიფოდან თითოეული  გამოყოფს წლიურ კვოტას რამდენიმე ასეული მიგრანტის ლეგალური ცირკულარული დასაქმებისთვის, მნიშვნელოვნად შემცირდება იმ მოქალაქეების რაოდენობა, ვინც აღნიშნულ ქვეყნებში არალეგალურად ცდილობს დარჩენას.
რა არის ცირკულარული მიგრაცია?
მიმღებ სახელმწიფოებში მიგრანტები ავსებენ შრომით ბაზარზე მიწოდების თვალსაზრისით არსებულ ხარვეზებს, ასწორებენ სტრუქტურულ დისბალანსს, ხელს უწყობენ ეკონომიკურ ზრდასა და ქმნიან დოვლათს. განვითარებადი ქვეყნებიდან ემიგრაციას ძირითადად დადებითი გავლენა აქვს სიღარიბის აღმოფხვრაზე, თუმცა მას თან ახლავს პრობლემებიც (ტვინების გადინება, „ჰოლანდიური დაავადება“).
განვითარებულ ქვეყნებში იმიგრაციამ შესაძლოა გამოიწვიოს გარკვეული პრობლემები, მაგალითად, როგორებიცაა არალეგალური მიგრაცია, ადამიანებით ვაჭრობა და კორუფცია. ცირკულარული მიგრაცია ხელს უწყობს ამ პრობლემების მოგვარებას. მას ევროკავშირის დოკუმენტები განსაზღვრავს, როგორც „მიგრაციის ფორმას, რომელიც დადგენილია იმგვარად, რომ იძლევა ორ ქვეყანას შორის გარკვეული ხარისხის ლეგალური მობილობის შესაძლებლობას“. აღიარებულია, რომ ის ხელს უწყობს მუშა ხელის მომწოდებელი ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდასა და თავიდან არიდებს ტვინების გადინებასა და სხვა ნეგატიურ შედეგებს.
შრომითი მიგრაციის კუთხით თავად ევროკავშირის კომპეტენცია საკმაოდ შეზღუდულია. ამდენად, „პარტნიორობა მობილურობისთვის“ პროცესის  მიზანია ხელი შეუწყოს წევრ სახელმწიფოებთან ორმხრივი თანამშრომლობის ხელშეკრულებებისა და ცირკულარული მიგრაციის სქემების განვითარებას. აღმოსავლეთ პარტნიორობის ყველა ქვეყანას, ბელარუსის ჩათვლით, ხელმოწერილი აქვს მობილობის პარტნიორობა ევროკავშირთან, თუმცა მათგან ძალიან ცოტას გააჩნია ცირკულარული მიგრაციის სქემა. საქართველომ დიდი ძალისხმევა გასწია საქართველო-ევროკავშირის „პარტნიორობა მობილურობისთვის“  დეკლარაციით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესასრულებლად, (რომლებიც გამომდინარეობს „მობილობისა და ცირკულარული მიგრაციის“ (2007) შესახებ ევროკომისიის კომუნიკაციიდან) და დიდი ხანია მზად არის აწარმოოს შემდგომი მოლაპარაკებები წევრ სახელმწიფოებთან ცირკულარული მიგრაციის სქემების შესახებ.
პარტნიორობის განვითარება მიგრაციის სფეროში
„პარტნიორობა მობილურობისთვის“  მიზნად ისახავს ლეგალური მობილობის ჩარჩოს განვითარების ხელშეწყობას ლეგალური დასაქმების „ცირკულარული და დროებით“ შრომითი მიგრაციის სქემების ჩამოყალიბებისთვის და არალეგალური მიგრაციის რისკებისა და ადამიანებით ვაჭრობის საფრთხეების შემცირებას. ევროკავშირს გააჩნია საერთო პოლიტიკა ცირკულარული მიგრაციის შესახებ, რომლის მიზნებია:
• წარმოშობის სახელმწიფოში მოქალაქეების ეფექტური დაბრუნების უზრუნველყოფა;
• ცირკულარული მიგრაციის მონიტორინგი;
• ტვინების გადინების რისკის შემცირება;
• მესამე ქვეყნებთან პარტნიორობის დამყარება;
• ცირკულარულ მიგრაციაზე ორმხრივი შეთანხმებების ხელშეწყობა;
• პოტენციურ მიგრანტებში ევროკავშირში ლეგალური სწავლისა და დასაქმების, ასევე შრომის ბაზრის მდგომარეობის შესახებ ცნობიერების ამაღლება;
• ცირკულარული სერვისების, მიგრანტების თავშესაფრით უზრუნველყოფის და ა.შ. გაუმჯობესება;
• წარმოშობის ქვეყნებში მიგრანტების დაბრუნებისა და მათი რეინტეგრაციის ხელშეწყობა;
• ევროკავშირთან სასაზღვრო თანამშრომლობის გაუმჯობესება;
• რეადმისიის შეთანხმებების შესრულება;
• „ვიზის შესახებ დიალოგში, „თანამშრომლობის პლატფორმებში“ მონაწილეობა და საზოგადოებრივი სააგენტოების „FRONTEX”-ისა და „ETF”-ის, მხარდაჭერა.
ხსენებული „პირობებისა“ და მიზნების უმრავლესობა საქართველოს უკვე შესრულებული აქვს ვიზის შესახებ დიალოგისა და ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის  ფარგლებში.
რა ეტაპზეა საქართველო?
საქართველო მუშაობს შეთანხმებების, თანამშრომლობისა და პროექტების განვითარებაზე, რომელთა მიზანია ბინადრობის/სამუშაო ნებართვის კვოტების მოპოვება აღნიშნულ ქვეყნებთან და მოთხოვნა/მიწოდების შესაძლებლობების შესწავლა გამგზავნ/მიმღებ სახელმწიფოებში. საფრანგეთის გარდა რამდენიმე წევრი სახელმწიფო დათანხმდა მსგავს შეთანხმებაზე მოლაპარაკებებს - კერძოდ, გერმანია, პორტუგალია, საბერძნეთი, ისრაელი და ბულგარეთი. კონსულტაციები მიმდინარეობს პოლონეთთან. ახლახან საქართველოს მიგრაციის საკითხთა სამთავრობო კომისიამ გამოაქვეყნა კვლევა, რომელიც აფასებს ევროკავშირში შრომით რესურსებზე  მოთხოვნასა და საქართველოს მიერ სპეციალისტების მიწოდების პოტენციალს. თავად საქართველოში ექთნებისა და სურსათის სპეციალისტების დეფიციტია. ინჟინრებისთვის, IT სპეციალისტებისა და ტექნოლოგებისთვის კი არსებობს პოტენციალი, მაგრამ მათ ესაჭიროებათ კვალიფიკაციის ამაღლება, რაც ძვირადღირებულია.  ხელოსნები და სატვირთო მანქანის მძღოლები კარგად პაუხობენ  ცირკურალურ მიგრაციას შესაძლებლობებს ევროკავშირის ბევრ სახელმწიფოში. ამავე დროს, ბევრ მათგანს ესაჭიროება კვალიფიკაციის ამაღლება, თუმცა აღნიშნულ სფეროში ეს შედარებით მარტივი და ნაკლებხარჯიანია. ევროკავშირის ზოგიერთი სახელმწიფო აქვეყნებს ყოველწლიურ სიას მოთხოვნადი პროფესიების შესახებ. ჩვენი  პოლიტიკა უნდა ითვალისწინებდეს ამ მოთხოვნებს. ზემოთ ხსენებული კვლევის მიხედვით, საქართველოდან შრომის მიწოდების პოტენციალი საუკეთესოდ შეესაბამება ისეთ ქვეყნებს, როგორებიცაა ავსტრია, გერმანია, ბელგია, იტალია, სლოვაკეთი, სლოვენია, უნგრეთი, ფინეთი, შვედეთი და ხორვატია. აქედან ზოგიერთ ქვეყანას ცირკურალური მიგრაციის სქემები გააჩნია, თუმცა მნიშვნელოვანია ხელისუფლებების დარწმუნება ხელი მოაწერონ საქართველოსთან ცირკულარული მიგრაციის შესახებ შეთანხმებას.
რას გვთავაზობს  პარტნიორობა მობილურობისთვის“?
პარტნიორობა მობილურობისთვის“ ითვალისწინებს თანამშრომლობას პოტენციურ მიგრანტებში განათლებისა და ტრენინგის გზით უნარების განვითარებისათვის; დაბრუნებული მიგრანტების რეინტეგრაციას დასაქმების პროექტების განვითარების გზით; უცხოეთში განვითარებული უნარების გამოყენებას; მიგრანტების დახმარებას დანაზოგების უკეთ მართვისთვის და ა.შ. საგარეო საქმეთა სამინისტრო პასუხისმგებელია საერთაშორისო თანამშრომლობის განვითარებაზე, მათ შორის ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებთან. დაბრუნებული მიგრანტების რეინტეგრაციასა და საზღვარგარეთ მყოფი მიგრანტების მხარდაჭერაზე ზრუნავს შრომის, ჯანდაცვისა და სოციალური საკითხების სამინისტრო, ინვესტიციების ეროვნული სააგენტო და საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტო. რამდენიმე წარმატებული პროექტი ხორციელდება გერმანიის, პოლონეთის, ესტონეთისა და სხვა წევრ სახელმწიფოებთან თანამშრომლობით. პროექტების უმრავლესობა აჩვენებს, რომ ჯერ-ჯერ-ჯერობით ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებს ქართველი მიგრანტების თავიანთ ბაზრებზე ლეგალურ დასაქმებაზე მეტად აინტერესებთ მათი უკან დაბრუნებისა და რეინტეგრაცის საკითხები.
მიგრანტების მობილობის ლიბერალიზაციის მიმართ ევროკავშირის მოქალაქეების  ფრთხილი დამოკიდებულების გამო, ევროპული მთავრობები ცდილობენ პროცესის შენელებას. ინფორმაცია იმიგრაციის არსებობის დადებითი მხარეების შესახებ, რომელიც კარგად ცნობილია ეკონომისტებისთვის, გადაწყვეტილების მიმღებ პირთათვის თუ ანალიტოკოსებისათვის, ნაკლებად მიეწოდებათ მოქალაქეებს. ამის საპირისპიროდ, ინფორმაცია მიგრაციის ნეგატიური გავლენის შესახებ ფართოდ არის გავრცელებული უკიდურესად მემარჯვენე/მემარცხენე პარტიების პოლიტიკოსთა დისკურში მთელი ევროპის მასშტაბით. აღნიშნული აძლიერებს პოლიტიკურ ბარიერებს ლეგალური მიგრაციის სქემების განვითარებისთვის.
ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებთან პრეფერენციების/შესაძლებლობების მისაღებად ორმხრივი შეთანხმებების ხელმოწერისათვის საქართველოს მთავრობის მიერ განხორციელებულ მცდელობებს საკმარისი შედეგი ჯერ არ მოუტანია. საქართველოს სჭირდება ძლიერი დიპლომატიური ძალისხმევა ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების დასარწმუნებლად, რათა მოახდინონ ცირკულარული მიგრაციის ინსტიტუციონალიზაცია და დააწესონ ხელსაყრელი „კვოტები“ მათ ქვეყნებში შესვლისა და მუშაობისთვის.

A New Chance for Circular Labor Migration between Georgia and the EU
According to the MFA, the French National Assembly ratified the agreement (signed in 2013) on the Residence and Circular Migration of Skilled Professionals with Georgia on December 19. France is the only country establishing an institutionalized circular migration scheme with Georgia from among the 16 EU Member State signatories of the EU-Georgia Mobility Partnership declaration (2009).
This Agreement provides a temporary residence permit for Georgian citizens wanting to study and gain professional experience in France and envisages the employment of up to 500 Georgian citizens and 150 quotas for young researchers. Both sides already work on practical aspects of the agreement - identification of the need for professionals on the French labor market, the selection of relevant specialists in Georgia and other technical issues.
The German Government is unilaterally working on a law (following Merkel’s June 2018 visit to Georgia) to set a legal employment quota for Georgian labor migrants.
Every year, three-to-four thousand Georgian citizens try to stay in EU Member States (MS), looking for a (usually illegal) job. If each of the 16 EU MS as signatories of the Mobility Partnership with Georgia provides the country with a yearly quota of a few hundred migrants for legal circular employment, it could significantly lower the above-mentioned number of citizens striving to stay there illegally.
What Does Circular Migration Mean?
Migrants fill supply gaps on labor markets in receiving states, correct structural imbalances, stimulate economic growth and generate welfare. The effect of emigration on poverty in developing countries is mainly positive but sometimes damaging (brain drain, Dutch Disease). In developed countries, immigration may cause a number of problems - illegal migration, human trafficking and corruption. Circular migration helps to eradicate such negative forms of labor mobility. EU documents define it as a “form of migration that is managed in a way allowing some degree of legal mobility back and forth between two countries.” It is also recognized as best contributing to economic growth, preventing brain drain and other negative consequences for a source country.
The EU’s proper competence in the sphere of labor migration is quite limited. Consequently, the Mobility Partnership aims at forging bilateral cooperation agreements and circular migration schemes bilaterally with member states. All EaP countries, save Belarus, have signed mobility partnerships with the EU but very few of them have yet to develop any circular migration scheme. Georgia worked hard to fulfil the commitments transposed to the Georgia-EU Mobility Partnership from the EC Communication on Mobility and Circular Migration (2007) and has been long ready for further negotiation on circular migration schemes with Member States.
Development of a Partnership on Migration
The Mobility Partnership aims at promoting a framework for legal mobility to establish “circular and temporary” labor migration schemes with legal employment to reduce the risks of illegal migration and the danger of trafficking in human beings. The EU has a common policy on circular migration which includes:
- Ensuring the effective return of nationals to their state of origin;
- Monitoring circular migration;
- Reducing the risk of brain drain;
- Establishing partnerships with third countries;
- Stimulating the signing of bilateral agreements on circular migration;
- Raising awareness of potential migrants on legal opportunities for study and work in the EU, the labor market situation;
- Improving consular services, asylum for migrants, etc;
- Facilitating the return of migrants to the country of origin and assisting in their reintegration;
- Improving border cooperation with the EU;
- Implementing readmission agreements;
- Participating in “visa dialogue,” “cooperation platforms” and support of community agencies – FRONTEX and ETF.
Georgia has already achieved the majority of the afore-mentioned “conditions” and goals as a result of the Visa Dialogue and Visa Liberalization Action Plan implementation.
Where Does Georgia Stand?
Georgia works on signing agreements, cooperation schemes and projects aimed at obtaining residence/working permit quotas from these countries and is exploring the demand/supply possibilities in the sending/receiving states. Apart from France, a few other MS have agreed to negotiate similar agreements with Georgia – Germany, Portugal, Greece, and Bulgaria. Consultations are being held with Poland. Recently, the State Commission for Migration Issues of Georgia has released a study assessing the demand for labor in the EU and Georgia’s potential to supply specialists. Nurses and food specialists are in deficit in Georgia proper. There is potential for engineers, IT specialists and technicians but they still need requalification which is costly. Craftsmen and truck drivers match well for circular migration in many EU countries. The majority of them still need requalification but this is easier and not expensive for these particular spheres. Some of the EU states are producing an annual list of those professions which are in demand. The policy can be tailored in conformity to these professions. According to the above-mentioned study, Georgia’s labor supply potential best fits with countries such as Austria, Germany, Belgium, Italy, Slovakia, Slovenia, Hungary, Finland, Sweden and Croatia. With some of these countries, circular migration schemes have been established but it is important to convince other governments to sign circular migration agreements with Georgia.
Where Does the Cooperation on Mobility Partnerships Stand?
There is cooperation on the improvement of the skills of potential migrants through education and training, the reintegration of migrants through the development of projects supporting the employment of returned migrants, the utilization of the skills they acquired abroad and in helping them to better manage their savings, etc. The MFA is responsible for promoting international cooperation, including with the EU MS. The Ministry of Labor and Health and Social Affairs, National Investment Agency and Georgia’s Innovation and Technology Agency are dealing with the reintegration of returned migrants and supporting migrants abroad. A number of successful projects are functioning in cooperation with the German, Polish and Estonian governments and other MS. All of them are mainly canalized through the IOM. The majority of projects prove that the actual interest of the EU MS is still rather focused on the return and reintegration of Georgian migrants than promoting their legal employment on the EU’s markets.
The fearful attitudes of EU citizens towards the liberalization of migrant mobility make European governments cautious to keep their respective actions at a low speed. The benefits of immigration, known to economists, decision-makers and analysts alike, are rarely explained to the population while the negative impact of immigration is widely spread in the extreme right/left wing party politician discourse throughout Europe, elevating political barriers to legal migration.
The efforts of the Georgian Government to sign bilateral agreements with the EU MS to obtain preferences/opportunities have yet to bring results. Georgia needs to make extensive diplomatic efforts to convince the EU MS to institutionalize circular migration schemes and favorable “quotas” for entry and work.