რატომაა მნიშვნელოვანი 2019 წლის 31 მარტს თურქეთში ჩატარებული ადგილობრივი არჩევნები
2019 წლის 31 მარტს თურქეთში ჩატარდა ადგილობრივი არჩევნები. უნდა ითქვას, რომ ეს არ ყოფილა რიგითი არჩევნები. წინასაარჩევნო კამპანია ძალზე პოლარიზებულ გარემოში მიმდინარეობდა, რადგან მხარეები ამ არჩევნებს  ერთგვარ ნდობის ვოტუმის თემად მიიჩნევდნენ პრეზიდენტ რეჯეფ თაიფ ერდოღანისა და მისი პარტიის 17-წლიანი მმართველობის მიმართ.
31 მარტის ადგილობრივ არჩევნებში მთავარი ინტრიგა იყო, თუ ვინ გაიმარჯვებდა დედაქალაქ ანკარასა და ყველაზე დიდ ქალაქ სტამბოლში, რადგან ერთი ქვეყნის პოლიტიკური დედაქალაქია, ხოლო მეორე - ეკონომიკური და კულტურული. მათ შორის განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭებოდა სტამბოლის შედეგებს, რადგან თურქული პოლიტიკის დაუწერელი კანონის მიხედვით, ვინც აკონტროლებს სტამბოლს, ის აკონტროლებს მთელ ქვეყანასაც. თავის დროზე, თავად პრეზიდენტმა ერდოღანმა საკუთარი პოლიტიკური კარიერაც ხომ სწორედ სტამბოლის მერობიდან დაიწყო.
ერდოღანის მომხრეები - მმართველი მემარჯვენე-ცენტრისტული ორიენტაციის „სამართლიანობისა და აღორძინების პარტია“ (AK Parti) და ასევე მემარჯვენე-ცენტრისტული „ნაციონალისტური მოძრაობის პარტია“ (MHP) გაერთიანდნენ საარჩევნოდ ჩამოყალიბებულ ე.წ. „სახალხო ალიანსში“. ხოლო ერდოღანის მოწინააღმდეგეებმა ჩამოაყალიბეს ე.წ. „ეროვნული ალიანსი“, რომელშიც შევიდნენ მემარცხენე-ცენტრისტული ორიენტაციის  „სახალხო-რესპუბლიკური პარტია“ (CHP) და მემარჯვენე-ცენტრისტული „კარგი პარტია“ (İYİ Parti). ერდოღანის მოწინააღმდეგე მემარცხენე ორიენტაციის პროქურთული „ხალხთა დემოკრატიული პარტია“ (HDP) ტაქტიკური მოსაზრებებით ალიანსში არ გაერთიანებულა, თუმცა დიდ ქალაქებში საკუთარი კანდიდატების არ დაყენებით ფაქტიურად მხარი დაუჭირა „ეროვნულ ალიანსს“.
არჩევნების შედეგები
მთელი თურქეთის მასშტაბით მმართველმა პარტიამ 20,6 მლნ. ხმა მიიღო და 44,3%-ით პირველ ადგილზე გავიდა. თუ ამას დავუმატებთ მისი მოკავშირე ნაციონალისტების მიერ მიღებულ ხმების 7,3%-ს, საერთო ჯამში იქნება 51,6%, რაც ძალიან ახლოსაა გასული წლის 24 ივნისს თურქეთის საპრეზიდენტო არჩევნებისას ერდოღანის მიერ მიღებული ხმების რაოდენობასთან (მაშინ ერდოღანმა  ხმების 52,6% მიიღო).
ოპოზიციურმა ალიანსმა, საერთო ჯამში, ხმების 37,6% მიიღო. მაგრამ მნიშვნელოვანი ის იყო, რომ მისმა კანდიდატებმა ექრემ იმამოღლუმ და მანსურ იავაშმა, შესაბამისად, სტამბოლსა და ანკარაში გაიმარჯვეს. ოპოზიციის მიერ დაყენებულმა კანდიდატებმა გაიმარჯვეს კიდევ რამდენიმე მნიშვნელოვან რეგიონში (მათ შორის ხმელთაშუაზღვისპირეთსა და საქართველოს მოსაზღვრე რეგიონებში), რომლებსაც წლების განმავლობაში „სამართლიანობისა და აღორძინების პარტია“ აკონტროლებდა.
ამ არჩევნების უმთავრესი მოვლენა უდავოდ არის ოპოზიციის მიერ სტამბოლში მოპოვებული გამარჯვება, სადაც მათ მცირედი სხვაობით (21 000 ხმით, რაც 0,25%-ია) ხელისუფლების ცნობად სახეს, ყოფილ პრემიერ-მინისტრ ბინალი ილდირიმის სძლიეს.
აღსანიშნავია, რომ მემარცხენეებმა სტამბოლის მერის არჩევნებში ბოლოს 30 წლის წინ გაიმარჯვეს. თუმცა, ახლანდელი წარმატება უფრო კოალიციური გამარჯვებაა, რაზეც დიდი გავლენა იქონია ბოლო პერიოდში ქვეყანაში წარმოქმნილმა სირთულეებმა.
შესაბამისად, არჩევნების შედეგების მიხედვით, ოპოზიციამ ფსიქოლოგიური უპირატესობა მოიპოვა. ოპოზიციონერებმა ამავე დროს დაიბრუნეს რწმენა საკუთარ თავში და იგრძნეს, რომ შესაძლებელია მმართველი პარტიის დამარცხება (ბოლო 16 წლის განმავლობაში თურქეთში ჩატარებულ ვერც ერთ არჩევნებში მათ ვერ შეძლეს ერდოღანისა და მისი პარტიის დამარცხება).
პროქურთულმა „ხალხთა დემოკრატიულმა პარტიამ“ ტრადიციულად გაიმარჯვა თურქეთის აღმოსავლეთ და სამხრეთ-აღმოსავლეთ რეგიონების იმ გუბერნიების ნაწილში, სადაც ქურთული წარმოშობის ბევრი მოქალაქე ცხოვრობს.
მიზეზები
თურქეთში ბოლო დროს საგრძნობლად გაუარესდა ეკონომიკური მდგომარეობა: ქვეყნიდან გაედინება უცხოური (განსაკუთრებით დასავლური) კაპიტალი, ა.წ. იანვარ-თებერვალში 20%-მდე გაიზარდა ინფლაცია (განსაკუთრებით გაიზარდა სურსათის ფასი), უმუშევრობის დონემ 13,5%-მდე აიწია (განსაკუთრებით მაღალია უმუშევრობის დონე ახალგაზრდებში - 30%), ბოლო 1 წელიწადში თურქული ლირა 28%-ით გაუფასურდა, გაკოტრდა მრავალი კომპანია, გასული წლის ბოლო კვარტალში მთლიანი შიდა პროდუქტი შემცირდა 3%-ით, ა.წ. იანვარში წარმოება შემცირდა 7,3%-ით, დაიხურა ქარხნები და ა.შ.
ეს ყველაფერი უარყოფითად,  უპირველეს ყოვლისა, დიდი ქალაქების მოსახლეობაზე აისახა. სწორედ მათი განწყობების გამოძახილია ადგილობრივი არჩევნების ის შედეგები, რაც დაიდო ამ ქალაქებში.
ამავე დროს მნიშვნელოვანი იყო პროქურთული „ხალხთა დემოკრატიული პარტიის“ მიერ ოპოზიციური ბლოკის არაპირდაპირი მხარდაჭერა, რამაც ბევრ ქალაქში განსაზღვრა კიდეც არჩევნების ბედი.
• თურქეთსა და უკრაინაში ჩატარებული არჩევნების შედეგები აჩვენებს, რომ რეგიონი ღიაა ცვლილებებისთვის და დემოკრატიული პროცესი მხარდაჭერილია დასავლეთის მხრიდან;
• თურქეთში, განსაკუთრებით ეკონომიკური სირთულეების ფონზე, იზრდება ოპოზიციური განწყობები, სადაც უპირველეს ყოვლისა დიდმა ქალაქებმა გამოთქვეს თავიანთი უკმაყოფილება;
• არჩევნების ეს შედეგები არ ნიშნავს, რომ ავტომატურად ცვლილებები მოხდება უფრო მაღალ დონეზე. თურქეთში სულ რაღაც 9 თვის წინ ჩატარდა საპრეზიდენტო და საპარლამენტო არჩევნები. შესაბამისად, თუ რამე ექსტრაორდინალური არ მოხდა, უახლოეს ხანში მოსალოდნელი არაა რიგგარეშე არჩევნების ჩატარება;
• არჩევნების შემდეგ ხელისუფლების მთავარი საზრუნავი ეკონომიკურ სირთულეებთან გამკლავება იქნება. გამომდინარე იქიდან, რომ უახლოეს ხანში თურქეთში არ იგეგმება არჩევნების ჩატარება, ხელისუფლებას ეძლევა შანსი უფრო თავისუფლად იმოქმედოს აქტიური და ეფექტიანი რეფორმების გასატარებლად;
• ამ მიზნის მისაღწევად გამორიცხული არ არის მთავრობის შემადგენლობის გადახალისებაც;
• ამავე დროს, ანკარას მოუწევს დასავლეთთან ურთიერთობის ნორმალიზება (განსაკუთრებით ბევრი პრობლემა დაგროვდა ბოლო პერიოდში აშშ-სთან ორმხრივ ურთიერთობებში), რაც აუცილებელია უცხოური (უპირველეს ყოვლისა - დასავლური) კაპიტალის მოზიდვის კუთხით;
• საკუთარი წარმატებების გაზრდის შანსი ეძლევათ ოპოზიციურ პარტიებსაც. თუ ისინი შეძლებენ წარმატებით გაართვან თავი იმ მუნიციპალიტეტების პრობლემებს, სადაც გამარჯვება მოიპოვეს, მათ შეეძლებათ კიდევ უფრო მეტი მხარდაჭერა მიიღონ თურქეთის სხვა რეგიონებშიც;
• ცხადია, რომ არსებული პრობლემები ადვილად ვერ მოგვარდება. ამ კუთხით ყველაზე მტკივნეული შეიძლება იყოს ლირის შემდგომი დევალვაცია;
• დაბოლოს, რამდენადაც საქართველოსთვის თურქეთი ნომერი პირველი სავაჭრო პარტნიორია და თან ათეულ ათასობით საქართველოს მოქალაქე მუშაობს ამ ქვეყანაში, იქ არსებული ეკონომიკური სირთულეები ბუნებრივად აისახება საქართველოზეც.

Why Local Elections of March 31, 2019 in Turkey are Important?
Local elections were held in Turkey on March 31, 2019. It must be pointed out that these were no ordinary elections. The pre-election campaign took place in a highly polarized environment, as the parties considered these elections to be a sort of a referendum on trust towards President Recep Tayyip Erdoğan and the 17-year rule of his political party.
The main intrigue in the 31 March elections was who would win in the capital city of Ankara and the largest city, Istanbul, as the former is the country’s political capital, while the latter is its cultural and economic center. Among these two, the results of Istanbul were more highly anticipated, as according to the unwritten rules of Turkish politics, whoever controls Istanbul, controls the whole country as well. Back in the day, President Erdoğan himself started his political career from being Mayor of Istanbul.
Erdoğan’s supporters, the ruling center-right Justice and Development Party (AK Parti) and also center-right Nationalist Movement Party (MHP) united into the “People’s Alliance” formed specifically for these elections. Erdoğan’s opponents formed the “Nation Alliance,” which included center-left Republican People’s Party (CHP) and center-right Good Party (İYİ Parti). Left leaning pro-Kurdish People’s Democratic Party (HDP), which opposes Erdoğan, did not join the Alliance due to tactical considerations; however, by not running its own candidates in large cities, it practically supported the “Nation Alliance.”
Election Results
The ruling party got 20.6 million votes all around the country and occupied the first place with 44.3% of votes. If we also add the 7.3% of votes gotten by its allied Nationalists, the ultimate result is 51.6%, which is very close to the June 24, 2018 Presidential Election votes gotten by Erdoğan (he got 52.6% at the time).
The allied opposition got 37.6% of votes in total. However, the important thing was that its candidates, Ekrem İmamoğlu and Mansur Yavaş, gained victory in Istanbul and Ankara respectively. Opposition candidates also won in several important regions (including the ones on the shores of the Mediterranean and regions bordering Georgia), which were for years controlled by the Justice and Development Party.
The main development in these elections is, undoubtedly, the victory of the opposition in Istanbul, where they defeated a well-known politician from the government, former Prime Minister Binali Yıldırım, with a very small margin (21,000 votes which is 0.25%).
It is worth noting that the last time the left leaning forces won the Istanbul mayoral elections, was 30 years ago. However, the latest victory is more a coalition victory, greatly influenced by the difficulties the country has been facing lately.
Hence, given the election results, the opposition has gained psychological superiority. The opposition has also regained faith in itself and belief that it is possible to defeat the incumbent party (they have failed to defeat Erdoğan and his party in any of the elections held for the last 16 years).
The pro-Kurdish People’s Democratic Party traditionally won in the governorates in Easter and South-Eastern Turkey, where many citizens with Kurdish origins live.
Reasons
Recently, the economic situation in Turkey has worsened significantly: foreign (especially Western) capital is leaving the country, inflation has increased to 20% in January-February of 2019 (with the prices on groceries rising especially), the unemployment rate has reached 13.5% (unemployment is especially high among youth, reaching 30%), Turkish Lira has depreciated by 28% for the past year, many companies have gone bankrupt, GDP reduced by 3% in the last quarter of 2018 and production reduced by 7.3% in January 2019, factories have been closed and so on.
All this has most negatively influenced the population in large cities. The results of the local elections in these cities are exactly the reflection of their feelings.
At the same time, the indirect support of the pro-Kurdish People’s Democratic Party towards the opposition block has also been important, determining the fate of elections in many cities.
- The results of elections in Turkey and Ukraine show that the region is open to changes and democratic processes are supported by the West;
- Opposition feelings in Turkey, especially given the economic difficulties, are on the rise, with the large cities above all expressing their discontent;
- These election results do not mean that changes will automatically take place on a higher level. Presidential and Parliamentary elections in Turkey were held just nine months ago. Hence, unless something out of the ordinary happens, snap elections are not expected in the nearest future;
- The main task of the government after these elections will be to deal with economic difficulties. Given the fact that Turkey does not plan to hold elections in the nearest future, the government has the opportunity to act freely for more active and efficient reforms;
- The renewal of the Cabinet is not excluded for achieving this goal;
- At the same time, Ankara will have to work on normalizing relations with the West (especially large number of problems have accumulated in bilateral relations with the US lately), which is necessary for attracting foreign (primarily Western) capital;
- The opposition parties are also given the opportunity to increase their chances of success. If they manage to successfully overcome the problems of the municipalities where they have gained victory, they will be able to get more support in other regions of Turkey as well;
- It is clear that the existing problems cannot be resolved easily. The most painful in this regard could be the further depreciation of Lira;
- And finally, given the fact that Turkey is the top trading partner for Georgia and tens of thousands of Georgian citizens work there, economic difficulties there, will naturally influence Georgia as well.