რა ვიცით რუსეთის ფედერაციისა და საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრის შესახებ?
ა.წ. 27 სექტემბერს, გაეროს გენერალური ასამბლეის 74-ე სესიის ფარგლებში, ნიუ-იორკში, გაეროს შტაბბინაში, პირველად 2008 წლის შემდეგ, გაიმართა რუსეთისა და საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრა. ამ მოვლენის მნიშვნელობა თავისთავად ცხადია, ამიტომ ჩვენი მიზანია, უფრო ფართო წარმოდგენა შევიქმნათ ამ შეხვედრაზე, იმ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, რომელიც გავრცელდა შეხვედრის შემდეგ.
თავიდანვე უნდა ითქვას, რომ ასეთი ინფორმაცია საკმაოდ მწირია, მაგრამ გარკვეული დასკვნების გაკეთება მაინც შესაძლებელია. თუმცა, ვიდრე ამაზე გადავალთ უმჯობესია ძალიან მოკლედ ვისაუბროთ შეხვედრის ფორმატსა და ორგანიზებაზე.
შეხვედრა გაიმართა შვეიცარიის ხელშეწყობით. შეხვედრის ორგანიზებაში შვეიცარული მხარის როლზე, რუსული გამოცემა „კომერსანტი“ შემდეგ ინფორმაციას ავრცელებს:
„შეხვედრა გაიმართა ორმხრივ ფორმატში და იგი დაახლოებით ერთ საათს გაგრძელდა. პროტოკოლით გათვალისწინებული იყო, რომ შეხვედრის ოთახში სერგეი ლავროვსა და დავით ზალკალიანს დახვდებოდა გაეროში შვეიცარიის მუდმივი წარმომადგენელი იურგ ლაუბერი, რომელიც მისასალმებელი სიტყვის წარმოთქმის შემდეგ შეხვედრას დატოვებდა. შეხვედრის მონაწილე ერთ-ერთმა რუსმა დიპლომატმა დაადასტურა, რომ ეს ასეც მოხდა“.
შეხვედრის ინიციატორი იყო ქართული მხარე, რაც რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა ერთმნიშვნელოვნად განაცხადა მაშინ, როდესაც საქართველოში, საექსპერტო წრეებში, შეხვედრის ორგანიზებაში შვეიცარიის როლზე ჯერ კიდევ გრძელდებოდა მსჯელობა. შემდგომში, ეს ინფორმაცია საქართველოს პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა გიორგი ვოლსკიმ დაადასტურა.
უშუალოდ შეხვედრის შემდეგ რუსეთის ფედერაციის სხვადასხვა ოფიციალური პირებისა და უწყებების მიერ გაკეთებულ კომენტარები, მართალია, ასევე საკმაოდ მწირია, მაგრამ მაინც საკმაოდ საინტერესო სურათს ხატავს. პირველ რიგში, ალბათ ყურადღება უნდა მივაქციოთ, რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ოფიციალურ კომენტარს, რომელიც გაკეთდა  ლავროვისა და ზალკალიანის შეხვედრის თაობაზე საქართველოში დაწყებული დებატების ფონზე, რომლშიც ხელისუფლების მთავარი არგუმენტი ის იყო, რომ რუსეთთან დიალოგი ოკუპაციის თემის აქტუალიზებისა და ამ პრობლემით გამოწვეული სირთულეების გადასაჭრელად არის საჭირო. კერძოდ, რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ოფიციალურ კომენტარში აღნიშნულია:
„საქართველოს მხრიდან ჩვენ უმეტესწილად კვლავ გვესმის გაცვეთილი თეზისები ოკუპაციის თაობაზე. ჩანს, რომ ჩვენი ქართველი კოლეგები, ამ მოლაპარაკებების ფორმატსა და პროტოკოლზე ფიქრს გაცილებით დიდ დროს უთმობენ, ვიდრე ფიქრობენ მათი შინაარსისა და მიმართულებების თაობაზე“.
ამავე კონტექსტში საინტერესოა თავად ს. ლავროვის განცხადება, რომ ქართული მხარის ზოგიერთი კომენტარი მასში ღიმილსა და გაოცებას იწვევს.
რა თქმა უნდა, რუსული მხარე ამით ერთმნიშვნელოვანად ამბობს, რომ არ აპირებს ოკუპაციის თემის განხილვას ქართულ მხარესთან. ძნელი წარმოსადგენია, რომ ამ პოზიციის საჯაროდ გამოხატვა მხოლოდ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის საოკუპაციო რეჟიმების „დამშვიდებას“ ისახავდეს მიზნად. რუსეთის მხარე ასე მკაფიოდ აფიქსირებს საკუთარ პოზიციას საქართველოს ხელისუფლებისა და საზოგადოების და, რაც მთავარია, საერთაშორისო საზოგადოების წინაშე. ეს მეორე „სამიზნე ჯგუფი“ შეიძლება უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე პირველი.
ამ ფონზე მოსალოდნელია, რომ რუსეთი არა მხოლოდ საჯაროდ, არამედ დიპლომატიური და სხვა მისთვის ხელმისაწვდომი არხებითა და მექანიზმებით გაააქტიურებს მუშაობას საერთაშორისო საზოგადოებასთან, მათ შორის, განსაკუთრებით, ჩვენს პარტნიორებთან, რათა დაარწმუნოს ისინი, რომ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონის საკითხი უკვე დიდი ხანია „გადაწყვეტილია“, ხოლო ქართული საზოგადოება  რეალურად ამ აზრს  კარგა ხანია შეგუებულია.
ნიშანდობლივია, რომ რუსეთის მხარიდან ოკუპაციის თემის განხილვის ერთმნიშვნელოვნად უარყოფის მიუხედავად, ღიად დაფიქსირდა დაწყებული მოლაპარაკებების გაგრძელების მოლოდინი. ამასთან, აღნიშნა, რომ პრობლემა არა ქართულ საზოგადოებაშია, რომელიც ასეთი დიალოგისთვის მზად არის, არამედ საქართველოს ხელისუფლებაში. კერძოდ, ზემოთ უკვე ნახსენებ რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადებაში ასევე ხაზგასმულია:
„ჩვენი მხრივ, დარწმუნებული ვართ, რომ რუსეთის და საქართველოს ხალხების ინტერესებიდან გამომდინარე საჭიროა პირდაპირი და გულწრფელი დიალოგი“.
ამავე თემაზე სიანტერესოა რუსეთის პრეზიდენტის პრესსპიკერის დიმიტრი პესკოვის კომენტარი, რომელშიც იგი აცხადებს:
„ნებისმიერი კონსტრუქციული დიალოგი, თუნდაც ასეთი პროცესის დასაწყისი, სათავეს სწორედ ასეთი შეხვედრებიდან იღებს (იგულისხმება ლავროვისა და ზალკალიანის შეხვედრა). კრემლში ისევე, როგორც მთლიანად რუსეთში, სურთ საქართველოსთან კეთილმეზობლური ურთიერთობა. რუსეთის პრეზიდენტი ყოველთვის დადებითად აფასებდა მეგობრულ, თითქმის ძმურ ურთიერთობებს რუსებსა და ქართველებს შორის, მაგრამ რაც შეეხება საქართველოს ხელისუფლებას, აქ ჯერ კიდევ პრობლემებია“.
საქართველოსა და რუსეთს შორის ნიუ-იორკში, გაეროს შტაბბინაში, მაღალ დონეზე  დაწყებული მოლაპარაკებების გაგრძელების მოლოდინი მართლაც საკმაოდ რეალისტურია. სხვა თუ არაფერი, ძნელი წარმოსადგენია, რომ საგარეო საქმეთა მინისტრების დონეზე 11 წლის შემდეგ განახლებული კონტაქტი, მხოლოდ ერთი შეხვედრით შემოიფარგლოს.
ამ მოლოდინს ამყარებს რუსეთთან ურთიერთობების საკითხებში საქართველოს პრემიერ-მინისტრის სპეციალური წარმომადგენელის,  ბატონი ზურაბ აბაშიძის კომენტარი ამ თემაზე ონლაინ-ჟურნალ „სავასთვის“ ა.წ. 27 სექტემბერს მიცემულ ინტერვიუში. ამ ინტერვიუში იგი ამბობს:
„ჩვენ მხარს ვუჭერთ მაღალ დონეზე შეხვედრების იდეას იმის გათვალისწინებით, რომ ამ შეხვედრებზე განხილული იქნება ორმხრივი ურთიერთობების რთული, აქტუალური საკითხები“.
რას მოუტანს რუსეთთან დიალოგი საქართველოს ამაზე მსჯელობა რთულია საერთაშორისო, საგარეო და შიდა პოლიტიკური კონტექსტის შეფასებისა და თუნდაც, 2012 წლიდან მოყოლებული რუსეთ-საქართველოს შორის არსებული ურთიერთობათა დინამიკის სიღრმისეული ანალიზის  გარეშე.
ერთი შეხედვით მხოლოდ ის შეიძლება ითქვას, რომ 11 წლის შემდეგ გამართული პირველი შეხვედრის შემდეგ რუსეთის მხრიდან დასმული მკაფიო აქცენტები, ისევე, როგორც მანამდე რუსეთთან ჩვენი ურთიერთობის გამოცდილება, იმედიანად არ უნდა განგვაწყობდეს.

What do we know about the meeting of the Foreign Ministers of the Russian Federation and Georgia?
On September 27, 2019, on the margins of the 74th UN General Assembly at the UN Headquarters in New York, a meeting between the Foreign Ministers of Russia and Georgia took place for the first time since 2008. The importance of this development is self-evident so our goal here is to acquire a broader understanding of this meeting, based on the information that became public after it.
It has to be pointed out at the outset that the information is quite meager, yet it is still possible to draw some conclusions. However, until we do that it is perhaps better to speak very briefly about the format and the organization process of the meeting.
The meeting was facilitated by Switzerland. The Russian news source, Kommersant, writes the following about the role of the Swiss side in organizing the meeting:
The initiator of the meeting was the Georgian side which was unambiguously stated by the Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, while some Georgian experts were still discussing the role of Switzerland in organizing the meeting. Later this information was confirmed by the Vice Speaker of the Parliament of Georgia, Giorgi Volski.
The comments made by various Russian officials and structures immediately after the meeting, even though also rather meager, still do paint an interesting picture. First of all, we probably need to draw our attention to the official comment published by the Russian Foreign Ministry made against the background of the debates launched in Georgia about the meeting between Lavrov and Zalkaliani in which the government’s main argument was that a dialogue with Russia was necessary for actualizing the issue of the occupation and resolving the problems stemming from it. More specifically, the official comment of the Ministry of Foreign Affairs of Russia points out that:
In the same context, Sergey Lavrov’s statement is also interesting, saying that certain comments from the Georgian side cause him to smile and be amazed.
Of course, with this the Russian side unambiguously says that it does not intend to discuss the issue of occupation with the Georgian side. It is difficult to imagine that publicly stating such a position merely intends to “pacify” the occupation regimes in Abkhazia and the Tskhinvali region. The Russian side states its position this clearly for the Government of Georgia and its public and, more importantly, for the international community. This second “target group” is perhaps even more important than the first one.
Given all of this, it is expected that Russia will activate its work with the international community not just publicly but through diplomatic and other channels and mechanisms available to it, especially with our partners in order to convince them that the issue of Abkhazia and the Tskhinvali region is a “done deal” and has been for a long time and the Georgian public has long come to terms with this idea.
It is noteworthy that despite Russia’s unambiguous denial of discussing the topic of the occupation, the expectation for the continuation of launched negotiations was clearly stated. In addition, it was pointed out that the problem is not in the Georgian public, which is also ready for dialogue, but rather in the Government of Georgia. More specifically, the already mentioned statement by the Ministry of Foreign Affairs of Russia also underlines:
On the same topic, the comment of the Press Speaker of the Russian President, Dmitry Peskov, is also interesting as it says that:
The expectation of the continuation of dialogue between Georgia and Russia that started at the UN Headquarters in New York is indeed quite realistic. If nothing else, it is difficult to imagine that the renewed contact on the level of Foreign Ministers after 11 years would be limited to a single meeting.
This expectation is reinforced by the comment made on this topic by the Special Representative of the Prime Minister of Georgia for Relations with Russia, Zurab Abashidze, in his interview with the online-magazine, Sova, on 27 September. In it, Abashidze says:
What the dialogue with Russia will bring to Georgia is difficult to discuss without assessing the international, foreign and domestic policy contexts as well as thoroughly analyzing the dynamics of Russia-Georgia relations since 2012.
At the first glance, it can only be said that the clear focuses set by the Russian side after the very first meeting in past 11 years, as well as the prior experience of our relations with Russia, do not give us much reason for optimism.