სამხრეთ კავკასიის უსაფრთხოების ფორუმი 2013
2013 წლის 10-11 დეკემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდისა და სლოვაკური ორგანიზაციის - ევროპულ და ევროატლანტიკურ საკითხთა ცენტრის (CENAA) ერთობლივი ორგანიზებითა და ვიშეგრადის ფონდის ფინანსური ხელშეწყობით  გაიმართა ორდღიანი კონფერენცია, რომელიც ეძღვნებოდა ვილნიუსის სამიტის შემდეგ სამხრეთ კავკასიასა და შავი ზღვის რეგიონში უსაფრთხოების სექტორის რეფორმის საკითხებს.
უსაფრთხოების საკითხებისადმი მიძღვნილი ეს პირველი სამხრეთკავკასიური ფორუმი ჩატარდა ცენტრალური ევროპისა და სამხრეთ კავკასიის წამყვან ანალიტიკურ ცენტრებთან თანამშრომლობით. მასში მონაწილეობას იღებდნენ:  საერთაშორისო ურთიერთობათა ინსტიტუტი (ჩეხეთის რესპუბლიკა), პოლონეთის საერთაშორისო საქმეთა ინსტიტუტი (პოლონეთი), საჯარო სამსახურის ეროვნული უნივერსიტეტი (უნგრეთი), სტრატეგიული ანალიზის ცენტრი (SPECTRUM) (სომხეთი) და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტს დაქვემდებარებული  სტრატეგიული კვლევების ცენტრი (აზერბაიჯანი).
ფორუმს  ესწრებოდნენ მაღალი რანგის საჯარო მოხელეების, საელჩოებისა  და აკადემიური წრეების, ასევე  ანალიტიკური ცენტრებისა და მედიის წარმომადგენლები. ფორუმში მონაწილეობას ასევე იღებდნენ სამხრეთ კავკასიისა და შავი ზღვის ქვეყნების ექსპერტები და რეგიონში მომუშავე საერთაშორისო ორგანიზაციების  წარმომადგენლები. კონფერენციაზე დამსწრე საზოგადოებამ  განიხილა რეგიონში უსაფრთხოების სექტორის რეფორმის საკითხებში არსებული გამოწვევები და პერსპექტივები.
ფორუმზე მთავარი მომხსენებლები იყვნენ ევროპულ და ევროატლანტიკურ საკითხებში ინტეგრაციის სახელმწიფო მინისტრი ალექსი პეტრიაშვილი, საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსი, გენერალ-მაიორი ვახტანგ კაპანაძე  და ნატოს გენერალური მდივნის თანაშემწე პოლიტიკისა  და უსაფრთხოების  საკითხებში - ელჩი, ტრასივოლუს ტერი სტამატოპულუსი.
ფორუმში მონაწილეობა მიიღო 30-მდე სპიკერმა და მოდერატორმა სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან, საქართველოდან, თურქეთიდან, რუსეთიდან, უკრაინიდან, რუმინეთიდან, ლიტვიდან, პოლონეთიდან, უნგრეთიდან, ჩეხეთიდან, აშშ-დან და სლოვაკეთიდან.
დისკუსიები გაიმართა შემდეგ საკითხებზე:
• სამხრეთ კავკასიის პერსპექტივები ვილნიუსის სამიტის შემდეგ
• ინტეგრაციის განსხვავებული ამბიცია და ხედვა სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში - კონცეპტების შეჯახება თუ სინერგიის ძიება
• შავი ზღვის რეგიონი: თეორიული კონცეპტი თუ გეოპოლიტიკური რეალობა
• საგარეო აქტორები სამხრეთ კავკასიაში: აშშ, რუსეთი, თურქეთი, ევროკავშირი, ნატო და ეუთო
• უსაფრთხოების სექტორის რეფორმა აზერბაიჯანში, სომხეთში, საქართველოში, უკრაინასა და მოლდოვაში: მთავარი გამოწვევები და შესაძლებლობები.

South Caucasus Security Forum 2013
On December 10-11 GFSIS and the Centre for European and North-Atlantic Affairs (CENAA), with financial support of the International Višegrad Fund, organized a two-day conference on the topic of Security Sector Reform in the South Caucasus and the Black Sea Region following the Vilnius Summit.
The First South Caucasus Security Forum was organized in cooperation with leading think-tanks from Central Europe and South Caucasian countries:  Institute of International Relations (Czech Republic), Polish Institute of International Affairs (Poland), Hungarian Institute of International Affairs (Hungary), Centre for Strategic Analysis, SPECTRUM (Armenia) and Centre for Strategic Studies under the President of the Republic of Azerbaijan (Azerbaijan).
The audience, consisting of key decision-makers, embassies, academics, think-tank and media representatives, experts from the South Caucasus and other countries as well as international organisations, gathered to discuss the most challenging issues related to the broader region and Security Sector Reform.
Keynote speeches were delivered by Alex Petriashvili, State Minister for European and Euro-Atlantic Integration of Georgia; Major-General Vakhtang Kapanadze, Chief of the General Staff of Georgian Armed Forces, Ministry of Defence of Georgia, and H.E. Thrasyvoulos Terry Stamatopoulos, NATO´s Assistant Secretary General for Political Affairs and Security Policy.
The forum included up to 30 speakers and moderators from Armenia, Azerbaijan, Georgia, Turkey, Russia, Ukraine, Romania, Lithuania, Poland, Hungary, the Czech Republic, the US and Slovakia.
Panel discussions were as follows:
• Perspectives for the South Caucasus after the Vilnius Summit
• Different Integration Ambitions and Visions of South Caucasian Countries – A Clash of Concepts or Searching for Synergy?
• The Black Sea Region:  Theoretical Concept or Geopolitical Reality?
• External Actors in the South Caucasus:  The USA, Russia, Turkey, the European Union, NATO and the OSCE
• Security Sector Reform in Azerbaijan, Armenia, Georgia, Ukraine, Moldova:  Main Challenges and Opportunities