კონფერენცია „წინასაარჩევნოდ საზოგადოებრივი აზრის კვლევის მნიშვნელობა საქართველოში“
2016 წლის 14 აპრილს სასტუმრო „თბილისი მერიოტში“ საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის ორგანიზებითა და საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა კონფერენცია - „წინასაარჩევნოდ საზოგადოებრივი აზრის კვლევის მნიშვნელობა საქართველოში“.
კონფერენციის მიზანი იყო საერთაშორისო და ადგილობრივი კვლევითი ორგანიზაციების, პოლიტიკური პარტიების, მედიის, ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და საერთაშორისო საზოგადოების წარმომადგენლების მონაწილეობით სოციოლოგიური კვლევების მნიშვნელობისა და აუცილებლობის ნათლად წარმოჩენა, რაც თავის მხრივ აყალიბებს საერთო მიდგომას და აისახება როგორც მედიაზე, ისე საზოგადოებრივ განწყობაზე.
ღონისძიება გახსნეს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის პრეზიდენტმა ეკატერინე მეტრეველმა და საქართველოში აშშ-ის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელმა ნიკოლას ბერლინერმა.
კონფერენციის ძირითადმა მომხსენებელმა, საზოგადოებრივი აზრის კვლევის ცნობილმა ექსპერტმა კეთლინ ფრანკოვიჩმა განიხილა საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვის მეთოდოლოგიები ამერიკასა და საქართველოში, გამოკითხვით მიღებული მონაცემების მნიშვნელობა სტრატეგიისა და პლატფორმის ჩამოყალიბებისთვის, ქართული დაინტერესებული მხარეებისთვის არსებული მთავარი გამოწვევები და საქართველოს ევროპაში ინტეგრაციის სამომავლო პერსპექტივები.
კონფერენციის პირველი სესია მიეძღვნა კვლევის მეთოდოლოგიის ახნას, რომელსაც  ხელმძღვანელობდა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მოწვეული პროფესორი და ადამიანის რესურსების განვითარების ფონდის თავმჯდომარე ნოდარ სარჯველაძე. მომხსენებელთა შორის იყვნენ ეროვნული დემოკრატიის ინსტიტუტის (NDI) საქართველოს ოფისის დირექტორი ლორა თორნტონი, საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) საქართველოს ოფისის დირექტორი ანდრეა კირბსი, ბალტიის კვლევების ცენტრის დირექტორი (Baltic Surveys/the Gallup Organization), CRRC-ის საქართველოს დირექტორი კობა თურმანიძე და კომპანია „ეი-სი-თი გლობალის“ (ACT Global) გენერალური დირექტორი თინათინ რუხაძე.
მეორე სესიის თემა იყო  კონსენსუსის ძიება - 2016 წლის არჩევნების მნიშვნელობა. მომხსენებელთა შორის იყვნენ:  ფრაქცია „ქართული ოცნების“ აღმასრულებელი მდივანი ირაკლი კობახიძე, ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის სამოქალაქო საზოგადოებასთან ურთიერთობის მდივანი ზურაბ ჭიაბერაშვილი და პარტია „ახალი მემარჯვენეების“ თავმჯდომარე მამუკა კაციტაძე. სხდომას უძღვებოდა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის ევროპული კვლევების დირექტორი კახა გოგოლაშვილი.
მესამე სესიაზე მომხსენებლებმა  განიხილეს მანიპულაციისა და თემატური მედიაგაშუქების საფრთხე და ამომრჩევლების პოლიტიკურად გაზრდის შესაძლებლობა. სხდომას უძღვებოდა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი გიორგი თარგამაძე, ხოლო მომხსენებელთა შორის იყვნენ საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის ჟურნალისტიკისა და მედიამენეჯმენტის სრული პროფესორი მაია მიქაშავიძე, საქართველოს ჟურნალისტიკური ეთიკის ქარტიის აღმასრულებელი დირექტორი ნატა ძველიშვილი და საქართველოს რეგიონალურ მაუწყებელთა ასოციაციის თავმჯდომარე ნათია კუპრაშვილი.

Conference “Truth in Numbers: Reframing and Understanding Polling in Georgia"
On April 14, 2016 the conference “Truth in Numbers; Reframing and Understanding Polling in Georgia” was organized by the Georgian Foundation for Strategic and International Studies at Tbilisi Marriot Hotel. The event was made possible through the support of US Embassy in Georgia.
The conference aimed to engage representatives of International and local research organizations, political parties, media and civil society in a healthy discussion about the importance and necessity of the sociological research for formulation common approach that would be reflected in the media and on societal attitudes.
The event was opened by the President of the Georgian Foundation for Strategic and International Studies., Ekaterine Metreveli and Nicholas Berliner, Charge d’Affaires of the US Embassy, Tbilisi.
A keynote speaker – Ms. Kathy Frankovic, the prominent public opinion expert, discussed the polling methodology in the US and in Georgia, as well as, the importance of polling data for formulation of strategy and platform, the areas for improvement for Georgian stakeholders and the outlook for the future for Georgia’s integration into Europe.
Session one dedicated to the explanation of research methodology was chaired by Nodar Sarjveladze, the Chair of the Foundation for Development of Human Resources and the invited Professor at Tbilisi State University. The speakers of the session included Laura Thornton, the Resident Director of the National Democratic Institute (NDI), Andrea Keerbs, the Resident Country Director of International Republic Institute (IRI), Dr. Rasa Alisauskiene, the General Director of Baltic Surveys/the Gallup Organization, Koba Turmanidze, the President of the Caucasus Research Resource Centre and Rusudan Telia, the Director of “ACT Global”.
During the second session: Searching the Consensus – the Importance of 2016 Elections, the speakers included the Executive Secretary of the political party Georgian Dream, Irakli Kobakhidze, the Secretary for Civil Society Relations of the United National Movement, Zurab Tchiaberashvili and the Chairman of the New Rights Party, Mamuka Katsitadze. The panel was moderated by the Director of the EU Studies at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies, Kakha Gogolashvili.
The speakers of the last session discussed the issues of the threat of manipulations and thematic media coverage of polling results as an opportunity of political growth of the electorate.  The panel was chaired by the Senior Fellow of the Georgian Foundation for Strategic and International Studies, Giorgi Targamadze and the speakers included the Full Professor at GIPA Maia Mikashavidze,  the Executive Director of the Georgian Charter of Journalistic Ethics and the Chair of the Georgian Association for Regional Broadcasters, Natia Kuprashvili.