საერთაშორისო ვორკშოპი „საქართველო: როგორ გაძლიერდეს ევროკავშირის ერთობლივი უსაფრთხოებისა და თავდაცვის პოლიტიკაში მონაწილეობა?“
2016 / 06 / 03
2016 წლის 3 მაისს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურითიერთობების კვლევის ფონდმა უმასპინძლა მრგვალი მაგიდის დისკუსიას თემაზე - „საქართველო: როგორ გაძლიერდეს ევროკავშირის ერთობლივი უსაფრთხოებისა და თავდაცვის პოლიტიკაში მონაწილეობა (CSDP)?“
პროექტი განხორციელდა კონსორციუმის მიერ, რომელსაც ხელმძღვანელობენ „კანტორ მენეჯმენტის“ კონსულტანტები და დაფინანსდა ევროკავშირის მიერ.
სამუშაო შეხვედრა გახსნა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის ევროპული კვლევების ცენტრის დირექტორმა კახა გოგოლაშვილმა. დისკუსიის მომხსენებელთა შორის იყვნენ ევროკავშირის ერთობლივი უსაფრთხოებისა და თავდაცვის პოლიტიკის კვლევის ჯგუფის წარმომადგენლები ჯორჯ ნიკულესკუ და გრაზვიდას იასუტის და წამყვანი ექსპერტი აღმოსავლეთ პარტნიორობის საკითხში ჰანს-იურგენ ზახორკა.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა საქართველოს მონაწილეობა ევროკავშირის საერთო უსაფრთხოებისა და თავდაცვის პოლიტიკაში, ასევე ევროკავშირის სოლიდარობისა და საერთო მხარდაჭერის საკითხები საქართველოსთან მიმართებაში.
შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს ანალიტიკოსებმა, ექსპერტებმა, არასამთავრობო და კვლევითი ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა და ასევე საქართველოს მთავრობისა და ევროკავშირის დელეგაციის ოფიციალურმა პირებმა.

International Workshop “Georgia: How to Enhance Participation to the CSDP?”
On May 3, 2016 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies hosted a roundtable discussion – “Georgia:  How to Enhance Participation to the Common Security and Defence Policy (CSDP)?”
The project was implemented by the Consortium led by KANTOR Management Consultant C.S funded by the European Union.
The opening remarks were made by Kakha Gogolashvili, Director of the European Studies at the Georgian Foundation for Strategic and International Studies. The speakers of the workshop included George Niculescu, Grazvydas Jasutis, CSDP Study Team and  Hans-Jurgen Zahorka, Key Expert on the Eastern Partnership.
Enhancing Georgia’s participation to CSDP, prospects for applications of EU’s solidarity clause and mutual assistance clause for Georgia were discussed at the meeting.
The workshop attendees included analyst, experts and the representatives of non-governmental organizations, thinks-tanks, as well as officials from Georgian government and EU Delegation.