კონფერენცია -„ნატოს ვარშავის სამიტი - გამოწვევები და მოლოდინები“
2016 წლის 22 ივნისს, სასტუმრო „რედისონ ბლუ ივერიაში“ კონფერენცია -„ნატოს ვარშავის სამიტი - გამოწვევები და მოლოდინები“ გაიმართა.
ნატოს ვარშავის სამიტი მნიშვნელოვანი ქვაკუთხედია ნატოს სამომავლო განვითარების გზის განსაზღვრის პროცესში. ბოლო სამიტის შემდგომ, რომელიც დიდ ბრიტანეთში  ჩატარდა, ევროატლანტიკური უსაფრთხოების სისტემაში გაჩნდა ახალი გამოწვევები, როგორც კონვენციური, ისე ჰიბრიდული მიმართულებით.
რუსეთის პოლიტიკამ  ნატო ახალი გამოწვევების წინაშე დააყენა, რამაც ცივი ომის დასრულების შემდგომ ევროპაში არსებული მშვიდობის საკითხს საფრთხე შეუქმნა.  პირველად ეს ცვლილებები  2008 წლის საქართველო-რუსეთის ომში ხოლო შემდგომ, უკვე 2014 წელს უკრაინის მიმართ რუსეთის აგრესიაში გამოიხატა. საქართველოში მიმდინარე რუსულმა ოკუპაციამ, ასევე ყირიმზე თავდასხმამ და მილიტარიზაციამ გაართულა შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოება.
კონფერენცია მიზნად ისახავდა საქართველოს მთავრობის, საერთაშორისო ორგანიზაციების, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსისა და საექსპერტო საზოგადოების წარმომადგენლების 2016 წლის ვარშავის სამიტის დღის წესრიგის შესახებ დისკუსიაში ჩართულობას.
კონფერენციის მსვლელობისას მონაწილეებმა ისაუბრეს 2016 წლის ნატოს სამიტის დღის წესრიგის მნიშვნელოვანებაზე შავი ზღვის რეგიონის უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით, ასევე ნატოს აღმოსავლეთის საზღვრებზე არსებული მთავარი გამოწვევებისა და პერსპექტივების შესახებ ასევე განიხილეს ისეთი საკითხები, როგორიცაა ნატოს პოლიტიკა, ახალი საფრთხეებსა და გამოწვევებთან მიმართებაში სტრატეგიული მიდგომა, რომელიც ძირითად კონცენტრირებულია აღმოსავლეთ ევროპასა და საქართველოზე, საქართველოს ამჟამინდელი ჩართულობა ნატოში და საქართველო-ნატოს სამიტის შემდგომი სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები.
კონფერენცაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდნენ, საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის პრეზიდენტი ეკატერინე მეტრეველი, საქართველოს ატლანტიკური საბჭოს თავმჯდომარე ვასილ სიხარულიძე, საქართველოში რუმინეთის ელჩი დიმიტრუ ბადეა, საქართველოში პოლონეთის ელჩი ანდჟრეი ჩაიზკოვსკი და საქართველოში ნატოს სამეკავშირეო ოფისის დირექტორი კრისტინა ბალიესიტე.
ღონისძიების პირველი სხდომა მიეძღვნა თემას - უსაფრთხოების გამოწვევებზე ნატოს პასუხი, რომელსაც ხელმძღვანელობდა  სტრატეგიული კვლევების ცენტრის თავმჯდომარე ირაკლი მენაღარიშვილი. პანელის მომხსენებელთა შორის იყვნენ  ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი დავით ბაქრაძე, საგარეო საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე დავით დონდუა, საქართველოში ამერიკის საელჩოს მისიის ხელმძღვანელი ნიკოლას ბერლინერი, პოლონეთის საქარეო საქმეთა სამინისტროს უსაფრთხოების პოლიტიკის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე მიქალ მიარკა.
კონფერენციის მეორე სხდომაზე განხილული იყო აღმოსავლეთ ევროპისა და შავი ზღვის უსაფრთხოების საკითები, რომელსაც ხელმძღვანელობდა საქართველოს ატლანტიკური საბჭოს თავმჯდომარე ვასილ სიხარულიძე. პანელის ერთ-ერთმა მომხსნებელმა, საქართველოს თავდაცვის მინიტრმა თინა ხიდაშელმა ისაუბრა ნატოს სამიტთან მიმართებაში საქართველოს თავდაცვის რეფორმების უახლეს მიღწევების შესახებ. მოხსნებელთა შორის იყვნენ ასევე საქართველოში თურქეთის ელჩი ზეკი ლევანტ გუმრუქჩუ, საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე ივანე მაჭავარიანი, საერთაშორისო საქმეთა პოლონური ინსტიტუტის წარმომადგენელი არტურ კაცპრზიკ და საქართველოს საგარეო საქმეთა ინსტიტუტის პროფესორი თორნიკე შარაშენიძე.
კონფერენციის დასასრულს, შემაჯამებელი სიტყვით გამოვიდა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი ნოდარ ხარშილაძე.
ყოველი სხდომის დასასრულს გაიმართა აქტიური დისკუსია და კითხვა პასუხის რეჟიმი დამსწრე აუდიტორიასა და მომხსნებლებს შორის.
კონფერენციას ორგანიზება გაუწიეს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდმა და საქართველოს ატლანტიკურმა საბჭომ რუმინეთის,  პოლონეთის საელჩოებისა, ნატოს სამოკავშირეო ოფისის მხარდაჭერით.

On 22 June, 2016 the conference “NATO Warsaw Summit – Challenges and Expectations” was held at “Radisson Blu Iveria Hotel”.
NATO-Warsaw Summit is an important cornerstone in the process of defining the path for NATO’s future development. Since last summit in U.K, major challenges has been presented to Euro-Atlantic security system, both on conventional and hybrid dimensions.
NATO faces the dangers from the side of Russia, which has challenged the post-Cold War peace in Europe, firs during 2008 was with Georgia and, by starting in 2014 it’s the aggression in Ukraine. Moscow’s ongoing occupation of Georgia, as well as seizure and militarization of Crimea have complicated the security picture in the Black Sea region.
The conference aimed to engage representatives of Georgian government, think-tanks, embassies and international organizations accredited in Georgia as well as expert community and young scholars in a discussion on Warsaw Summit 2016 agenda.
During the conference, the participants discussed the importance of NATO Warsaw Summit 2016 agenda in respect of Black Sea region security, the NATO’s challenges and perspectives in its Eastern borders as well as the NATO’s policy and strategic approach of the new threats and challenges with particular focus on the situation in Eastern Europe and Georgia, current Georgia’s engagement with NATO and further prospects of NATO-Georgia cooperation after the Summit.
The opening remarks of the conference were made by Ekaterine Metreveli, President of the Georgian Foundation for Strategic Studies, Vasil Sikharulidze, Chairman of Atlantic Council of Georgia, H.E Dumitru Badea, Ambassador of Romania to Georgia, H.E Andrzej Cieszkowski, Ambassador of Poland to Georgia and Kristina Baleišyté, Deputy Head of NATO Liaison Office in Georgia.
The first panel of the conference dedicated to the topic of NATO response to security challenges was chaired by Irakli Menagharishvili, Chairman, Centre for Strategic Studies. The speakers of the panel included: David Bakradze, State Minister of Georgia on European and Euro-Atlantic Integration, David Dondua, Deputy Minister of Foreign Affairs of Georgia, Nicholas Berliner, Deputy Head of Mission, U.S Embassy and Michał Miarka, Deputy Director of Security Policy Department, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland.
During the second panel the issues of Eastern European and Black Sea region security was discussed that was chaired by Vasil Sikharulidze, Chairman, Atlantic Council of Georgia. Tinatin Khidasheli the Minister of Defence of Georgia delivered a speech about the latest achievements in Defence reform ahead to NATO Summit. The speakers of the panel also included - H.E. Zeki Levent Gümrükçü, Ambassador of the Republic of Turkey to Georgia, Ivane Matchavariani, Deputy Secretary, National Security Council of Georgia, Artur Kacprzyk, Polish Institute of International Affair, Tornike Sharashenidze, Professor, Head of International Relations Program, Georgian Institute of Public Affairs (GIPA).
In the end of the conference, the concluding remarks were made by Nodar Kharshiladze, Senior Fellow, Georgian Foundation for Strategic and International Studies.
The sessions of the conference were followed by the ardent discussions and Q&A period.
The conference was organized by the Georgian Foundation for Strategic and International Studies and Atlantic Council of Georgia with the support of the Embassies of Poland and Romania and NATO Laison Office in Georgia.