ტერეზა საბონის-ჰელფის კურსი ენერგო უსაფრთხოების შესახებ
2020 წლის 1 ივნისს რონდელის ფონდში დაიწყო ახალი კურსი - "ენერგო უსაფრთხოება". ლექციებს უძღვება ტერეზა საბონის-ჰელფი, ეროვნული სამხედრო კოლეჯის ლექტორი ეროვნული უსაფრთხოების სტრატეგიის საკითხებზე. სხვა პროექტების მსგავსად, სასწავლო პროგრამა ეროვნულ უსაფრთხოებასა და საჯარო პოლიტიკაში, ონლაინ რეჟიმში გადავიდა.
ტერეზა საბონის-ჰელფი 2001 წლიდან ასწავლის ვაშინგტონის სამხედრო კოლეჯში. იგი დამხმარე ლექტორია ჯორჯთაუნის მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და საერთაშორისო ურთიერთობების პროგრამაზე და ასევე ნატოს თავდაცვის კოლეჯის აკადემიური მრჩეველთა საბჭოს წევრია.
ტერეზა საბონის-ჰელფი photo by: CSD.bg
2020 წლის 18-დან 28 მაისამდე, იანუშ ბუგაისკის ხელმძღვანელობით ჩატარდა კურსი სახელწოდებით "გამოწვევები დასავლეთისთვის".
იანუშ ბუგაისკი არის ვაშინგტონში მდებარე ევროპული პოლიტიკის ანალიზის ცენტრის უფროსი მკვლევარი და “New Bugajski Hour” სატელევიზიო გადაცემის წამყვანი, რომლის მაუწყებლობა ბალკანეთში გადის. მას დაწერილი აქვს 20-ზე მეტი წიგნი ევროპის, რუსეთისა და ტრანს-ატლანტიკური საკითხების შესახებ.
იანუშ ბუგაისკი, photo by: DELFI / Šarūnas Mažeika
2020 წლის 27 აპრილიდან 13 მაისამდე, როს ჰარისონი, ჯორჯთაუნის უნივერსიტეტის სტრატეგიის ლექტორი, კურსის მონაწილეებისთვის ატარებდა ლექციებს - "შესავალი სტრატეგიაში". ამ კურსის განმავლობაში, 8 მაისს, მარკ გროსმენი ჩაერთო ლექციაში მოწვეული სტუმრის სტატუსით და მონაწილეებს გაუზიარა თავისი გამოცდილება ამ საკითხთან დაკავშირებით. მარკ გროსმანი არის ამერიკელი ყოფილი დიპლომატი და სახელმწიფო პირი. იგი მსახურობდა როგორც ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი თურქეთში და დამხმარე სახელმწიფო მდივანი ევროპული საქმეებისთვის. 2011 წლის თებერვლიდან 2012 წლის დეკემბრამდე იგი იყო ამერიკის შეერთებული შტატების სპეციალური წარმომადგენელი ავღანეთსა და პაკისტანში.
მარკ გროსმენი, აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის პორტრეტი c. 2011
პროექტის განმავლობაში, მონაწილეებს ეძლევათ საშუალება შეისწავლონ ისეთი თემები როგორებიცაა: ეკონომიკა, საერთაშორისო და ეროვნული უსაფრთხოება, საჯარო პოლიტიკის უსაფრთხოება, კვლევის მეთოდები, პოსტ საბჭოთა სივრცე, ახლო აღმოსავლეთი, სტრატეგიული კომუნიკაციები, ენერგო უსაფრთხოება და საერთაშორისო ფინანსები. ლექციებს ხელმძღვანელობენ ამერიკელი და ქართველი ექსპერტები და მხარდაჭერილია აშშ-ს მთავრობის მიერ.

Energy Security Module, conducted by Theresa Sabonis-Helf, Professor of National Security Strategy at the National War College, started on June 1, 2020, at Rondeli Foundation. Like other projects, National Security and Public Policy Program switched to online lectures.
Dr. Sabonis-Helf has been teaching at the National War College, in Washington DC, since 2001. She is also an Adjunct Professor at Georgetown University in the Science, Technology and International Affairs Program and a member of the NATO Defence College’s Academic Advisory Board.
Theresa Sabonis-Helf, photo by: CSD.bg
Previous module, titled Challenges for the West was conducted by Janusz Bugajski and lasted from May 18 to May 28.
Janusz Bugajski is a Senior Fellow at the Center for European Policy Analysis (CEPA) in Washington DC and host of the “New Bugajski Hour” television show broadcast in the Balkans. He has also authored more than 20 books on Europe, Russia, and trans-Atlantic relations.
Janusz Bugajski, photo by: DELFI / Šarūnas Mažeika
Ross Harrison, professor in the Landegger Program at Georgetown University, conducted lectures on Introduction to Strategy from April 27 to May 13. During this course, on May 8, Marc Grossman was featured as a guest speaker and shared his experience on the subject. Marc Grossman is an American former diplomat and government official. He served as United States Ambassador to Turkey and Assistant Secretary of State for European Affairs. He was most recently the United States Special Representative for Afghanistan and Pakistan.
Marc Grossman, US State Department portrait, c. 2011
During this project, participants have the opportunity to learn about topics such Economics, International and National Security, Public Policy Analysis, Research Methods, Post-Soviet Space, Middle East, Strategic Communication, Energy Security and International Finances. Courses are delivered by the U.S. and Georgian experts and is supported by the U.S. Government.