სასწავლო ვიზიტი ტალინში, ესტონეთის დიპლომატიის სკოლაში (მომავალ ლიდერ საჯარო მოხელეთა პროგრამა)
დასრულდა მომავალ ლიდერ საჯარო მოხელეთა პროგრამის მონაწილეების სასწავლო ვიზიტი ტალინში, ესტონეთის დიპლომატიის სკოლაში.
ვიზიტის ფარგლებში მონაწილეები ეწვივნენ პარლამენტს, სადაც შეხვედრა გაიმართა ესტონეთის პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე მარკო მიხელსონთან. საჯარო მოხელეები ასევე შეხვდნენ ესტონეთში ევროკომისიის წარმომადგენლობის პოლიტიკური განყოფილების ხელმძღვანელს - იანე ოისპუსა და ამერიკის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელს ესტონეთში - გაბრიელა კოვანთს. მონაწილეებმა ასევე მოინახულეს ესტონეთის ციფრული ბრიფინგ-ცენტრი და გაეცნენ ესტონეთის გზას ციფრული განვითარებისკენ.
გარდა შეხვედრებისა, საჯარო მოხელეები ყოველდღიურად ესწრებოდნენ თემატურ ლექცია-დისკუსიებს, მათ შორის იყო კეიტ კასემეცისა და რენე ვარკის ლექციები სადაც განიხილეს ევროპის უსაფრთხოების გამოწვევები და ისაუბრეს საერთაშორისო დანაშაულთან გამკლავების გზებზე, ასევე, დისკუსია გაიმართა ევროკავშირის ენერგოუსაფრთხოებისა და ეროვნული კიბერუსაფრთხოების კანონმდებლობის შესახებ, რომელსაც უძღვებოდნენ ესტონეთის ბიზნესსკოლის რექტორი მელის კიცინგი და ესტონეთის ეკონომიკისა და კომუნიკაციების სამინისტროს კიბერუსაფრთხოების განყოფილების დირექტორი - რაულ რიკი, ხოლო ტაავი ტომმა მონაწილეებთან ერთად განიხილა საჯარო და ციფრული დიპლომატიის განვითარების გზები ესტონეთის მაგალითის საფუძველზე.
სასწავლო ვიზიტის დასასრულს მონაწილეებს ესტონეთის დიპლომატიური სკოლის დირექტორმა ეკე ნომმა და ესტონეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა არჩილ ყარაულაშვილმა სერტიფიკატები გადასცეს.

Educational visit to the Estonian School of Diplomacy (Georgia's Future Civil Service Leaders)
In the framework of Georgia's Future Civil Service Leaders, the participants visited the Estonian School of Diplomacy.
Participants of the project visited the Parliament and had an opportunity to meet Marko Mihkelson, Chairman of the Foreign Affairs Committee of the parliament of Estonia. Public servants  also met with the head of the political team of the European Commission Representation in Estonia - Jane Õispuu  and and U.S. Chargé d'Affaires - Gabrielle Cowan. The participants also visited the E-Estonia Briefing Center and learned about Estonia's path to digital development.
In addition to the meetings, civil servants attended daily thematic discussions, including lectures by Keit Kasemets and Rene’ Värk, where they discussed the impact of the Russian-Ukraine war on the European Security and ways to deal with international crime, as well as a discussion on EU energy security and national cyber security legislation, led by the Rector of the Estonian Business School Meelis Kitsing and former director of national cyber security at the Ministry of Economic Affairs and Communications - Raul Rikk. Another discussion was held by Taavi Toom about public and digital diplomacy on the example of Estonia.
At the end of the study visit, the director of the Estonian School of Diplomacy - Eke Nom, and the Ambassador SExtraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Estonia, Archil Karaulashvili, presented certificates to the participants.