ბოლო 24 საათი ახლო აღმოსავლეთში, 12 იანვარი
• თეირანში, ისპაჰანში,  მაშჰადში, რაშტში და ირანის სხვა ქალაქებში დაიწყო ანტისამთავრობო აქციები. აქციის მონაწილეები უკრაინული თვითმფრინავის ჩამოგდების ფაქტს აპროტესტებენ და ხელისუფლების გადადგომას მოითხოვენ. დემონსტანტებსა და სამართალდამცავებს შორის მოხდა დაპირისპირებაც. პოლიციამ ცრემლსადენი გაზი გამოიყენა;
• აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა სოლიდარობა გამოუცხადა ირანელ დემონსტრანტებს. აღსანიშნავია, რომ მან ეს განცხადება ტვიტერის საკუთარ გვერდზე სპარსულ ენაზე გამოაქვეყნა;
• თეირანში საპროტესტო აქციაში მონაწილეობის ბრალდებით დააკავეს დიდი ბრიტანეთის ელჩი. თუმცა, იგი მალევე გაუშვეს. ელჩის განცხადებით, მას მხოლოდ პატივის მიგება სურდა თვითმფრინავის ჩამოვარდნის შედეგად გარდაცვლილთა ხსოვნის მიმართ, რომელთა შორის ბრიტანეთის მოქალაქეებიც იყვნენ;
• გრძელდება ანტისამთავრობო დემონსტრაციები ერაყის დედაქალაქ ბაღდადსა და სამხრეთ ქალაქებში. პოლიციასა და დემონსტრანტებს შორის შეტაკებების შედეგად დაიღუპა 2 და დაშავდა 60-ზე მეტი მოქალაქე;
• ლიბიაში რამდენჯერმე დაირღვა მთავრობასა და აჯანყებულებს შორის ცეცხლის შეწყვეტის თაობაზე მიღწეული შეთანხმება. მხარეები შეთანხმების პირობების დარღვევაში ერთმანეთს ადანაშაულებენ;
• რუსეთის ავიაცია და ასადის რეჟიმი განაგრძობენ იდლიბის პროვინციაში გამაგრებული მებრძოლების ინტენსიურ დაბომბვას.

The last 24 hours in the Middle East, January 12
• Anti-government rallies have started in Tehran, Isfahan, Mashhad, Rasht and other cities in Iran, protesting the downing of a Ukrainian plane and demanding the resignation of the authorities. Clashes with the police have been reported. The police used tear gas;
• US President Donald Trump expresses solidarity with Iranian protesters on Twitter in Persian
• The British ambassador was arrested for participating in a protest in Tehran. However, he was soon released. The ambassador said that he simply wanted to pay tribute to those killed in the crash, including British citizens;
• Anti-government demonstrations continue in Baghdad and the southern cities of Iraq. Clashes between police and protesters killed 2 and injured more than 60;
• The ceasefire agreement between the government and the rebels was repeatedly violated in Libya. The parties accuse each other of violating the terms of the agreement;
• Russian aviation and the Assad regime continue intense bombardment of fighters fortified in Idlib province.