პრეზენტაცია „საქართველოს კიბერბარომეტრი – ანგარიში“
2015 წლის 4 ნოემბერს საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდში გაიმართა ფონდის თანამშრომლის, საქართველოს უსაფრთხოების ანალიზის ცენტრის კიბერსაკითხების სპეციალისტ ხათუნა მშვიდობაძის ნაშრომის „საქართველოს კიბერბარომეტრი - ანგარიში“ პრეზენტაცია.  კვლევა ჩატარდა და გამოიცა საქართველოში დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს საელჩოსა და დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის ბრიტანეთის ეროვნულ სააგენტოს  მხარდაჭერით. პრეზენტაციას ესწრებოდნენ კერძო და საჯარო სექტორის წარმომადგენლები და დარგის სპეციალისტები.
ღონისძიება გახსნა ფონდის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა ეკატერინე მეტრეველმა. მან ილაპარაკა ნაშრომის მნიშვნელობაზე, რომელიც წარმოადგენს ქვეყნის უსაფრთხოებისა და ეკონომიკური განვითარებისათვის აუცილებელი სფეროს - კიბერუსაფრთხოების ვრცელ მიმოხილვას, სადაც ასევე მოცემულია კონკრეტული რეკომენდაციები, თუ რა ნაბიჯები უნდა გადადგას საქართველომ კიბერუსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიმართულებით. პრეზენტაციაზე მისასალმებელი სიტყვა აგრეთვე თქვა დიდი ბრიტანეთის ელჩმა საქართველოში, ქ-მა ალექსანდრა ჰოლ ჰოლმა და აღნიშნა, რომ კიბერდანაშაულის კვლევას დიდი მნიშვნელობა აქვს  საქართველოსთვის. მან ასევე ხაზი გაუსვა ამ სფეროში საქართველო-დიდი ბრიტანეთის სტრატეგიული პარტნიორობის მნიშვნელობას.
პრეზენტაციას უძღვებოდა საქართველოს სტრატეგიისა და საერთაშორისო ურთიერთობების კვლევის ფონდის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი და საქართველოს უსაფრთხოების ანალიზის ცენტრის დირექტორი დევიდ სმითი.
ნაშრომის ავტორმა ხათუნა მშვიდობაძემ დამსწრე საზოგადოებას გააცნო თავისი ანგარიშის მთავარი ასპექტები. მან აღნიშნა, რომ 2008 წლიდან მოყოლებული საქართველომ მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა კიბერდანაშაულთან საბრძოლველად, თუმცა ჯერ კიდევ დასახვეწია კიბერუსაფრთხოების სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა, რათა უფრო მიესადაგოს კიბერდანაშულის ევროპულ კონვენციას. როგორც მომხსენებელმა აღნიშნა, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველოს მონაცემებით, ქვეყანაში 2014 წელს რეგისტრირებულია 200-მდე კიბერდანაშაული. მართალია, სტატისტიკა არც ძალიან საგანგაშოა და არც დანაშაულთა ტიპოლოგიაა მძიმე (სამთავრობო კომპიუტერებისა და სწრაფი გადახდის აპარატების ჰაკერული გატეხვა, კიბერხულიგნობა, საკრედიტო ბარათების კლონირება, ბავშვთა პორნოგრაფია), მაგრამ რადგან ქვეყანაში იზრდება მობილური ბანკინგისა (2014 წლის ოქტომბრის მონაცემებით - 1.88 მილიონი მომხმარებელი) და სოციალური მედიის მოხმარების დონე, იზრდება კიბერდანაშაულის მატების საფრთხეც. ანგარიშის მიხედვით უმნიშვნელოვანესია, რომ კიბერუსაფრთხოების პოლიტიკის გატარება გახდეს სახელმწიფო პრიორიტეტი. კვლევის თანახმად, კიბერუსაფრთხოების თვალსაზრისით ქვეყნის მთავარი გამოწვევაა საზოგადოებისა და მთავრობის ნაკლები ინფორმირებულობა და დარგის სპეციალისტების სიმცირე, რაც განაპირობებს სტატისტიკური მეთოდოლოგიის უზუსტობასა და დანაშაულთა არაეფექტიან აღრიცხვას.
„საქართველოს კიბერბარომეტრის ანგარიშში“ მოცემულია შემდეგი რეკომენდაციები: კიბერუსაფრთხოების ერთიანი სამთავრობო სახელმძღვანელოს შემუშავება, კანონმდებლობის დახვეწა, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და სხვა დარგობრივი სახელმწიფო ინსტიტუტების შესაძლებლობების გაძლიერება, საჯარო მოხელეთა ტრენინგები, კერძო სექტორში კიბერუსაფრთხოების მთავარი კომპონენტების შეფასება, საინფორმაციო კამპანიის წარმოება, რათა საზოგადოებამ მეტი გაიგოს კიბერდანაშაულის, მისი პრევენციისა და აღრიცხვის პროცედურებზე. ამ მხრივ განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია დასავლელი პარტნიორების საუკეთესო პრაქტიკის დანერგვა. ქ-ნი ალექსანდრა ჰოლ ჰოლის განცხადებით, დიდი ბრიტანეთის საელჩო საქართველოს მთავრობას წარუდგენს კიბერბარომეტრის ანგარიშს და დაეხმარება მას კიბერუსაფრთხოების პოლიტიკის შემუშავებაში.

Presentation of " Cyber Barometer Report"
On November 4, 2016 the Georgian Foundation for Strategic and International Studies (GFSIS) organized a presentation of Cyber Barometer Report by Senior Fellow, GFSIS, Dr. Khatuna Mshvidobadze. Acting CEO at GFSIS Dr. Eka Metreveli and Ambassador of the United Kingdom of Northern Ireland to Georgia H.E. Alexandra Hall Hall opened the event, highlighting the importance of the research for Georgia and the significance of strategic British-Georgian partnership in this field.
Dr. Khatuna Mshvidobadze presented the key findings of the report, stating that since 2008 Georgia has taken significant steps against cyber war, still the Cyber Security Strategy and Action Plan is to be revised and achieve greater compliance with the European Convention on Cyber Crime. The statistics of the Cyber Crime Division of the Central Criminal Police Department presented in the report revealed about 200 cybercrimes registered in 2014.  The figure isn’t high for a small country like Georgia and the typology of the detected cases (hacking government computers and payboxes, cyber hooliganism, credit card cloning, child pornography) isn’t technologically sophisticated. However, Georgia must prepare for the growth of such incidences as there is a drastic increase of mobile internet subscription (totals 1.88 million as of October 2014) and  social media usage in the country. It increases the cyber threats and requires the implementation of a consistent cyber policy that needs to be prioritized at the state level, according to the report.
The challenges for Georgia in achieving cyber security are the low level of public and governmental awareness and lack of cybersecurity professionals, resulting in inaccurate statistical methodology and underreporting of cybercrimes.
Cyber Barometer Report makes the following recommendations: implementation of government-wide cyber security manual, review of relevant laws, capacity development of MIA and other state stakeholders, relevant trainings for government employees, assessment of cyber security key components of the private sector, launch of a public awareness program to familiarize the Georgian public with cybercrime, preventive measures and reporting procedures. Adoption of the best practices of western partners is of primary importance in this respect. As H.E. Alexandra Hall Hall said, the Embassy will present the report to Georgian Government officials to support them in cyber security policy development.
The presentation was followed by Q&A session with the engaged audience, representatives of private and public sector organizations and cyber security experts. The discussion was moderated by Amb. David Smith, Senior Fellow, GFSIS and Director of the Georgian Security Analysis Center (GSAC).