პროექტის მიზნს წარმოადგენდა ქართველ და რუს ექსპერტებს შორის ნდობის გაღრმავება, მათი თანამშრომლობით რუსულ-ქართული ურთიერთობების მოგვარების გზების გამონახვა და მხარეებს შორის დიალოგის არსებული ფორმატების ხელშეწყობა, რაც ამ პროცესებს ახალ ბიძგს მისცემს.
პროექტი მოიცავდა საქართველოს და რუსეთის ექსპერტების შეხვედრებს - გაიმართა თავისუფალი დისკუსიები, სადაც ექსპერტებმა ერთად განიხილეს ქვეყნებს შორის ჩამოყალიბებული ურთიერთობები და დაადგინეს ის სფეროები, რომელთა გამოსწორებაც ჯერ კიდევ შესაძლებელია. შეხვედრები ასევე ითვალისწინებდა მეტი ქართველი ექსპერტის მონაწილეობას. შესაძლებელი იყო ზოგიერთი ოფიციალური სტრუქტურის წარმომადგენლების ჩართვაც, რათა ქართველი ექსპერტების უფრო ფართო ნაწილი და შესაბამისი სახელმწიფო მოხელეებს გაეცნოთ რუსი ექსპერტების მოსაზრებებს და პოზიცია იმ საკითხების შესახებ, რომლებსაც გავლენა აქვთ საქრთველო-რუსეთის ამჟამიდნელ და სამომავლო ურთიერთობებზე.
პროექტი აგრეთვე მოიცავდა ანალიტიკური დოკუმენტების შექმნას, რომელიც დაწერეს ქართველმა და რუსმა ექსპერტებმა  - დოკუმენტების თემატიკა იყო შეხვედრების დროს განხილული საკითხები.
პროექტი განხორციელდა ფრიდრიხ ებერტ ფონდისა და შვედეთის  საერთაშორისო განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით.

Georgian and Russian Experts Searching Ways for Normalisation
The project aimed to raise confidence between Georgian and Russian experts, identify ways for further normalization of Russia-Georgia relations through experts' contributions as well as to assist the existing formats of consultations between the parties to receive the new momentum.
The project encompassed meetings between the nominated groups of experts from Georgia and Russia in a free discussion to make the joint analysis of the status of relations between the countries and identify the areas where progress still can be reached. The meetings also envisaged participation of a wider range of Georgian experts and possibly representatives of some official structures, with an objective to make Georgian wider community of experts and relevant officials familiar with the ideas and attitudes of Russian experts regarding the issues having influence on the present and future of Georgia-Russia relations.
The project activities included elaboration of the policy papers by Georgian and Russian experts dedicated to the topics discussed during the dialogue meetings.
The project was funded by Friedrich Ebert Stiftung and Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA).