პროექტის მიზანს წარმოადგენდა ქართველ და რუს ექსპერტებს შორის ნდობის გაღრმავება, მათი თანამშრომლობით რუსულ-ქართული ურთიერთობების მოგვარების გზების გამონახვა და მხარეებს შორის დიალოგის არსებული ფორმატების ხელშეწყობა.
პროექტის ფარგლებში:
1. საქართველოდან და რუსეთიდან წარმოდგენილი ექსპერტთა ჯგუფების შეხვედრა თავისუფალი დისკუსიის ფორმატში ქვეყნებს შორის ჩამოყალიბებული ურთიერთობების შესახებ სასუბროდ
2. გაიმართა კონფერენცია, რომელშიც მონაწილეობდნენ ქართველი ექსპერტები და სხვადასხვა სახელმწიფო სტრუქტურების წარმომადგენლები, რათა უფრო მეტი ქართველი სპეციალისტს და საჯარო მოხელეს გაეცნო რუსი ექსპერტების მოსაზრებებსა და პოზიციას იმ საკითხების შესახებ, რომლებსაც გავლენა ჰქონდა საქართველო-რუსეთის დღევანდელ თუ ხვალინდელ ურთიერთობებზე.
3. პროექტის მონაწილეებმა შეიმუშავეს ანალიტიკური ბარათები.
2016 წელს ჩატარებული შეხვედრების ფარგლებში პროექტის მონაწილეებმა სტატიები ძირითადად ქართულ-რუსული საზიარო ინტერესების თემებზე დაწერეს. ეს პროექტი კი ითვალისწინებდა ქართულ-რუსულ მიდგომებში ძირითადი განსხვავებების/შეუსაბამობების ანალიზს და ამ საკითხებზე ანალიტიკური ბარათების წერას, რომლებიც ან პირდაპირ ეხება ამ ორ ქვეყანას, ან საერთაშორისო და რეგიონულ ჭრილში მიმდინარე მოვლენებთან არის დაკავშირებული.

Georgian and Russian Experts Searching Ways for Normalization
The project aimed to raise confidence between Georgian and Russian experts, identify ways for further normalization of Russia-Georgia relations through experts' contributions as well as to assist the existing formats of consultations between the parties to receive the new momentum.
The project encompassed:
1. Meeting between the nominated groups of experts from Georgia and Russia in a free discussion to make the joint analysis of the status of relations between the countries;
2. Conference with participation of  wider range of Georgian experts and representatives of some official structures, with an objective to make Georgian community of opinion makers experts and relevant officials familiar with the ideas and attitudes of Russian experts on issues having influence on the present and future of Georgia-Russia relations;
3. Elaboration of the policy briefs by the project participants.
During the previous meetings back in 2016 the experts wrote mainly on topics of mutual Georgian-Russian interest. This project envisaged analysis of main discrepancies in the Georgian-Russian approaches on the issues concerning both countries directly or related to the ardent topics of international and regional scale.