საქართველოს წინაშე არსებული ძირითადი საფრთხეების მიმოხილვა საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანგარიშებზე დაყრდნობით
ბოლო სამი წელია ყოველწლიურად ქვეყნდება საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანგარიში, დოკუმენტი, რომელიც ასახავს როგორც ამ სამსახურის მიერ გაწეულ სამუშაოს, ისე საქართველოს წინაშე არსებული საფრთხეების თაობაზე ინფორმაციას.
ყოველწლიური  ანგარიშის  გამოქვეყნება  უკავშირდება  საქართველოს  კანონს
„საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის შესახებ“. ამ კანონის მე-9 მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, „სამსახურის უფროსი ან მისი მოადგილე ვალდებულია წელიწადში ერთხელ, არაუგვიანეს 15 აპრილისა, საქართველოს პარლამენტს წარუდგინოს სამსახურის მიერ წინა წელს გაწეული საქმიანობის შესახებ ანგარიში“.
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანგარიშებზე დაყრდნობით შემუშავებული ამ დოკუმენტის მიზანია:
გამოიკვეთოს   საქართველოს   წინაშე   არსებული   ძირითადი   საფრთხეები, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უკანასკნელი - 2017 წლის ანგარიშიდან;
შეფასდეს   საქართველოს   უსაფრთხოების   გარემოში   არსებული   დინამიკა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის სამივე ანგარიშზე დაყრდნობით;
გამოიკვეთოს  საქართველოს  უსაფრთხოების  გარემოში  მომხდარი  ყველაზე მნიშვნელოვანი ცვლილებები.
საქართველოს წინაშე არსებული ძირითადი საფრთხეები სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის 2017 წლის ანგარიშზე დაყრდნობით
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის 2017 წლის ანგარიშში ასახულია საქართველოს წინაშე არსებული შემდეგი ძირითადი საფრთხეები:3
საქართველოს    სახელმწიფოსთვის    მთავარ     საფრთხეს     საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია და  ოკუპირებულ რეგიონებში რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების არსებობა წარმოადგენს;
საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე განვითარებული პროცესები ცხადყოფს, რომ  რუსეთის ხელისუფლება აფხაზეთისა და  ცხინვალის რეგიონის მიმართულებით არაოფიციალური ანექსიის პოლიტიკას ეტაპობრივად ახორციელებს; ოკუპირებულ ტერიტორიებზე  დიდი ოდენობით მობილიზებული  რუსული სამხედრო კონტინგენტი, ოკუპირებული რეგიონების მზარდი მილიტარიზაცია  და ინტენსიური სამხედრო წვრთნები წარმოადგენს იმ მასშტაბის საფრთხეს, რომელიც აზიანებს  არა  მხოლოდ  საქართველოს, არამედ  მთლიანად  სამხრეთ  კავკასიის რეგიონის უსაფრთხოებას;
ოკუპირებულ ცხინვალსა და სოხუმში შექმნილი საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლებისათვის უკონტროლო ვითარება  რუსეთის  ფედერაციის სპეცსამსახურებს საშუალებას  აძლევს  საკუთარი  ოპერატიული, სამხედრო  თუ პოლიტიკური მიზნების შესაბამისად განახორციელონ  სხვადასხვა ტერორისტული აქტივობების ინიცირება/ინსცენირება;
საოკუპაციო ძალები და დე ფაქტო ხელისუფლებების წარმომადგენლები ღიად ახორციელებენ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის მიზანმიმართულ დისკრიმინაციას, რაც  თავისუფალი გადაადგილებისა და  მშობლიურ ენაზე განათლების ხელმისაწვდომობის შეზღუდვაში, ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთის ბრალდებით დაკავებებსა და მათი განთავისუფლებისთვის დაკისრებული  გაზრდილი  ე.წ.   ჯარიმების  გადახდის იძულებაში გამოიხატება;
აქტუალურ  პრობლემად  რჩება  საოკუპაციო  ხაზების  გასწვრივ  რუსეთის უსაფრთხოების ფედერალური სამსახურის წარმომადგენლების მიერ  ე.წ. ბორდერიზაციის უკანონო პროცესის წარმოება;
ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შექმნილი ვითარება ნოყიერ ნიადაგს ქმნის უკანონო ფინანსური ოპერაციების განხორციელებისთვის;
საქართველოში უცხო  ქვეყნების სპეცსამსახურების ძირითადი ამოცანებია: ქართულ საზოგადოებაში ანტიდასავლური განწყობების გაღვივება; საერთაშორისო დონეზე საქართველოს, როგორც საიმედო პარტნიორის იმიჯის შელახვა; საზოგადოებაში უნდობლობის, გაურკვევლობის, უიმედობისა  და  ნიჰილიზმის გაჩენა; ეთნიკურ და რელიგიურ ნიადაგზე დესტაბილიზაციის კერების შექმნა, რათა ქვეყანაში  განვითარდეს დეზინტეგრაციული პროცესები  და  მოხდეს  ქართული საზოგადოების პოლარიზაცია;
საკუთარი       ამოცანების       შესასრულებლად,      სხვადასხვა       ქვეყნების სპეცსამსახურები კვლავ აქტიურად იყენებენ „ჰიბრიდული ომის“ ტაქტიკას, რომლის საშუალებითაც პროპაგანდისტული მედიაკამპანიისა და  დეზინფორმაციის კომპონენტების, კიბეროპერაციებისა და  ცალკეული კიბერშეტევების, დესტრუქციული პოლიტიკური ჯგუფებისა  და  საზოგადოებრივ-პოპულისტური გაერთიანებების გამოყენებით, სასურველი შედეგის მიღებას ცდილობენ;
„ჰიბრიდული ომის“ წარმოებაში ჩართული უცხო ქვენების სპეცსამსახურების ტაქტიკა გამოირჩევა მრავალფეროვნებით და  მიმართულია ქვეყანაში ეროვნული ინტერესების, დემოკრატიული ღირებულებების, ინსტიტუტებისა და  კანონის უზენაესობის წინააღმდეგ;
გლობალური    ტენდენციის    მსგავსად,    საქართველოში   ტერორისტული ორგანიზაცია „ისლამური სახელმწიფოს“ მხარდამჭერთა რაოდენობა და  მათი გავლენები მნიშვნელოვნად შემცირდა. ახალგაზრდები უარს აცხადებენ აღნიშნული ორგანიზაციის იდეების მხარდამჭერ გაერთიანებებში გაწევრიანებაზე, ხოლო ორგანიზაციის მხარდამჭერი ავტორიტეტული ლიდერები მათ რიგებს ტოვებენ;
„ისლამური   სახელმწიფო“,   სავარაუდოდ,   გააძლიერებს   იდეოლოგიურ მუშაობას  და  თანამედროვე ტექნოლოგიების, მათ  შორის,  სოციალური მედიის გამოყენებით მეტი ადამიანის რადიკალიზაციასა და გადაბირებას შეეცდება;
გასული წლებისგან განსხვავებით, როდესაც ტერორისტული ორგანიზაცია ძირითადად ფართომასშტაბიანი სამხედრო მოქმედებების განხორციელებით იყო დაკავებული,  2017  წლის  ტენდენციამ  გვიჩვენა,  რომ  ტერორისტული აქტების განხორციელება „ისლამური სახელმწიფოს“ მოქმედების მთავარ იარაღად იქცა;
2017  წლის  განმავლობაში ჩვენს  რეგიონში და  მსოფლიოს სხვა  ქვეყნებში არსებული ტერორისტული საფრთხეები არ შემცირებულა;
2017  წელს  საქართველო რამდენიმე მნიშვნელოვანი, ზოგ  შემთხვევაში კი კრიტიკული გამოწვევის წინაშე აღმოჩნდა, ადგილი ჰქონდა ტერორიზმის დაფინანსების მცდელობის, ექსტრემისტული და  ტერორისტული იდეების მხარდაჭერისა და  საქართველოს ცალკეული მოქალაქეების რადიკალიზაციის ფაქტებს;
საფრთხეს    წარმოადგენენ    ტერორისტული    ორგანიზაციების   შესაძლო მხარდამჭერი უცხო ქვეყნის მოქალაქეები, რომლებიც საქართველოს ტერიტორიაზე იმყოფებიან. ძირითად შემთხვევაში, აღნიშნულ პირებს საქართველოსა და ქართულ საზოგადოებასთან, ისტორიული, ეთნიკური, რელიგიური და  კულტურული კავშირები არ  აქვთ, რაც  ტერორისტულ ორგანიზაციებს ექსტრემისტულ საქმიანობაში მათ ჩართვას უადვილებს;
ამჟამად  სირიისა  და  ერაყის  ტერიტორიაზე  სხვადასხვა  ტერორისტული ორგანიზაციების რიგებში საქართველოს დაახლოებით 30 მოქალაქე იბრძვის;
დადგენილ იქნა ტერორიზმთან შესაძლო კავშირის მქონე რამდენიმე ათასი პირი, რომლებმაც, შესაძლოა, საქართველოს ტერიტორიის ტრანზიტულად გამოყენება სცადონ.
საქართველოს  წინაშე  არსებული  ძირითადი  საფრთხეების  დინამიკა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის 2015, 2016 და 2017 წლების ანგარიშების მიხედვით
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის 2015, 2016 და 2017 ანგარიშებიდან გამომდინარე, საერთო ჯამში, საქართველოს უსაფრთხოების გარემოში დრამატული ცვლილებები  არ  შეინიშნება.  სამივე  დოკუმენტში  უმეტესად  იდენტურ საფრთხეებზეა საუბარი.
მათ შორის, უმთავრეს საფრთხედ მიიჩნევა ოკუპირებული ტერიტორიების არსებობა და იქ განთავსებული დიდი რაოდენობით რუსული სამხედრო კონტინგენტი, რომელიც 2015 და 2016 წლების ანგარიშებში ქართული სახელმწიფოსთვის „ეგზისტენციალურ“, ხოლო 2017 წლის ანგარიშში „მთავარ“ საფრთხედ არის მოხსენიებული.
სამივე ანგარიშში საუბარია რუსეთის მხრიდან საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების ანექსიის მცდელობაზე, რაც მკაფიოდ მიუთითებს რუსეთის სავარაუდო საბოლოო მიზანზე აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში.
უცხო ქვეყნების სპეცსამსახურებთან დაკავშირებით ყურადღება გამახვილებულია არა მარტო სადაზვერვო ინფორმაციის მოპოვების მცდელობებზე, არამედ საქართველოს შიდა და საგარეო პოლიტიკაზე ზეგავლენის მოპოვების ამოცანაზე, რაც განსაკუთრებულ რისკებს შეიცავს.
მართალია საქართველო საერთაშორისო ტერორიზმისთვის მთავარ სამიზნედ არ  არის  მიჩნეული,  მაგრამ  ამავე  დროს  ხაზგასმულია,  რომ  „ისლამური სახელმწიფოს“ მოქმედების მთავარ იარაღად, კონვენციური ომის ნაცვლად, იქცა ტერორისტული აქტების განხორციელება. ეს კი გარკვეული დონით მაინც ზრდის ტერორისტული აქტების საშიშროებას საქართველოში.
ყოველივე ზემოხსენებულთან ერთად, კვლავ აქტუალური რჩება ტერორისტების მიერ საქართველოს ტერიტორიის სატრანზიტოდ გამოყენების საფრთხეც.
საქართველოს უსაფრთხოების გარემოში მომხდარი ყველაზე მნიშვნელოვანი ცვლილებები სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის 2015, 2016 და 2017 წლების ანგარიშების მიხედვით
უპირველეს ყოვლისა უნდა აღინიშნოს, რომ 2017 წლის ანგარიში   წინა ანგარიშებისგან იმ თვალსაზრისით განსხვავდება, რომ მასში უფრო მეტი ყურადღება ეთმობა  საქართველოს  წინაშე  არსებული  საფრთხეების  მიმოხილვას.  წინა ანგარიშებში  საფრთხეებზე  მხოლოდ  მოკლედ იყო  საუბარი  და  ძირითადი ყურადღება ეთმობოდა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ გაწეული სამუშაოს აღწერას.
ამდენად, ის ახალი საფრთხეები, რომლებიც აისახა 2017 წლის ანგარიშში, შესაძლოა, სწორედ ზემოხსენებული ცვლილებით იყოს გამოწვეული, თუმცა ნებისმიერ შემთხვევაში, მათი განხილვა მნიშვნელოვანია.
აქვე უნდა ითქვას ისიც, რომ ასეთი ტიპის დოკუმენტებში საფრთხეების მიმოხილვაზე ყურადღების გამახვილება დასავლეთში დამკვიდრებული პრაქტიკაა. შესაბამისად, დადებითად უნდა შეფასდეს ამ პრაქტიკის გაზიარება.
რაც შეეხება უშუალოდ საქართველოს უსაფრთხოების გარემოში მომხდარ მნიშვნელოვან ცვლილებებს, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანგარიშების მიხედვით, ასეთად  უნდა მივიჩნიოთ:
1. ტერორისტული     აქტების     ინიცირება/ინსცენირებისთვის     ოკუპირებულ ცხინვალსა და აფხაზეთში შექმნილი ვითარების გამოყენება რუსეთის სპეცსამსახურების მიერ, საკუთარი სამხედრო თუ პოლიტიკური მიზნების შესაბამისად.
ამ ტიპის საფრთხეზე საუბარი არ გხვდება 2015 და 2016 წლის ანგარიშებში.
ამდენად, შეიძლება ვიფიქროთ, რომ  რუსეთის ზრახვები საქართველოს მიმართ კიდევ უფრო აგრესიული ხდება;
2. კონტრსადაზვერვო საფრთხეების თავში საკმაოდ ვრცლად არის საუბარი საქართველოს წინაააღმდეგ „ჰიბრიდული ომის“ წარმოებასა და მისი ძირითად მიზნებზე.
წინა ანგარიშებისგან განსხვავებით, 2017 წლის ანგარიშში „ჰიბრიდული ომის“
ტერმინის  გაჩენა,  ამ  ომის  კონკრეტული  ამოცანების  მიმოხილვასთან ერთად, სავარაუდოდ, ასევე მიუთითებს რუსეთის სპეცსამსახურების  აქტიურობის მზარდ ტენდენციაზე საქართველოში;
3. ოკუპირებული ტერიტორიების გამოყენება უკანონო ფინანსური ოპერაციების განხორციელებისთვის.
წინა  ორი  საფრთხისგან განსხვავებით, ეს  საფრთხე მართალია, ნაკლებად
ემუქრება პირდაპირ საქართველოს ეროვნულ უსაფრთხოებას, თუმცა პოლიტიკურად საკმაოდ  მნიშვნელოვანია. მისი  დეტალური იდენტიფიცირების შემთხვევაში, ნათლად წარმოჩნდება, თუ რამდენად დამაზიანებელია ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შექმნილი უკონტროლო ვითარება საერთაშორისო უსფართხოებისთვის. ამასთან ერთად, იგი არის იმის კონკრეტული მაგალითი, თუ როგორ  იყენებს  რუსეთი  ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შექმნილ  უკონტროლო ვითარებას საკუთარი ინტერესებისთვის.
საქართველოს უსაფრთხოების გარემოს მიმოხილვა გვიჩვენებს, რომ ჩვენი ქვეყნის წინაშე არსებული საფრთხეების ხასიათი და მიზეზები განსხვავებულია და რიგ შემთხვევაში, გლობალურ თუ რეგიონულ დონეზე განვითარებულ პროცესებს უკავშირდება.    ამავე    დროს    ერთმნიშვნელოვნად    უნდა    ითქვას    ისიც,    რომ საქართველოსთვის   ყველაზე   მთავარი/ეგზისტენციალური   საფრთხეების   წყაროს კონკრეტული ქვეყნა - რუსეთის ფედერაცია - წარმოადგენს.
რუსეთი მიიჩნევს, რომ თანამედროვე მსოფლიო ერთპოლუსიანი სისტემიდან მრავალპოლუსიან სისტემაზე გადასვლის პროცესშია. იგი საკუთარ თავს მრავალპოლუსიან  სისტემაში  ერთ-ერთ ძლიერ პოლუსად ხედავს, რომელსაც უნდა ჰქონდეს ექსკლუზიური გავლენის სფერო. ამის მისაღწევად რუსეთი საჭიროდ მიიჩნევს პოსტსაბჭოთა  სივრცეზე საკუთარი გავლენის აღდგენას. შესაბამისად, არ უნდა ველოდოთ საქართველოსთან მიმართებით მისი აქტივობის შემცირებას ახლო მომავალში.
ცხადია,  რომ  სწორედ  ეს  არის  ყველაზე  მნიშვნელოვანი  ფაქტორი საქართველოს უსაფრთხოების გარემოს შეფასებისას, რომელიც ამ ეტაპზე კრიტიკულად   მძიმედ   არ   უნდა   მივიჩნიოთ,   თუმცა   საკმაოდ   რთულია   და, უპირველეს ყოვლისა, რუსეთის ფაქტორის გამო, გაუარესების რისკებს შეიცავს, რაც, ცხადია,  გასათვალისწინებელია  ჩვენი  ქვეყნის  უსაფრთხოების  პოლიტიკის დაგეგმვის პროცესში.

Assessment of the Major Threats to Georgia Based on the Annual Reports of the State Security Service
The annual reports of the State Security Service of Georgia have been published for the last three years. Along with a description of the tasks fulfilled during the reporting period, the reports also include an assessment of the threats that Georgia faces.
The reports are published according to the Law of Georgia on the State Security Service of Georgia.  Paragraph 2 of Article 9 of the law defines: “Once a year, no later than April 15, the Head of the Service or Deputy Head of the Service shall submit to the Parliament of Georgia a report of the activities carried out during the previous year.”
Based on the reports of the State Security Service this document has the following objectives:
Identification of the major threats to Georgia from the latest (2017) annual report of the State Security Service of Georgia;
Assessment of the dynamics of Georgia’s security environment based on all three reports of the State Security Service;
Identification  of the major shifts  that have taken place within Georgia’s security environment.
Major Threats to Georgia Based on the Annual Report of the State Security Service for 2017
The  annual  report  of  the  State  Security  Service  of  Georgia  for  2017  defines  the following major threats to Georgia’s security:
The main threats to Georgia are the occupation of the territories of Georgia and the presence of the Russian armed forces in the occupied regions;
The Russian military contingent mobilized in large numbers in the occupied territories, the increasing militarization process and the intense military drills on the ground are threats of such a scale that they threaten not only Georgia but the entire South Caucasian region;
The situation in the occupied Tskhinvali region and Abkhazia, which are not controlled by the central Government of Georgia, makes it possible for the special services of the Russian Federation to initiate or stage terrorist activities for its own operational, military and political intentions;
Russian occupational forces and  de  facto  authorities openly conduct deliberate discrimination of ethnic Georgians living in the occupied territories by restrictions on free movement and access to education in the native language, detentions for so-called illegal border crossing reasons and forcing the payment of increased amounts of so-called fines;
The  illegal  process  of  “borderization” along  the  occupation  line  led  by  the representatives of the Russian Federal Security Service remains as a challenge;
The situation on the occupied territories provides fertile ground for illegal financial operations;
The major objectives of foreign intelligence services in Georgia are to: encourage anti- Western sentiments in Georgian society, damage Georgia’s image as a reliable partner at the international level, stimulate distrust, uncertainty, hopelessness and nihilism in society, and create a destabilizing base on ethnic and religious grounds with the aim of cultivating disintegration processes throughout the country and promoting the polarization of Georgian society;
To fulfil their tasks, the intelligence services of various countries still actively use the “hybrid war” tactic. Trying to achieve the desired goal through this tactic, they use the propagandist media campaign and the disinformation components, cyber operations and certain cyberattacks, destructive political groups and socio-populist unions;
The tactic of the intelligence services conducting a “hybrid war” is distinguished by diversity and is directed against Georgia’s national interests, democratic values, institutions and the rule of law;
As part of the global trend, the amount of “Islamic State” supporters and their influences have been reduced in Georgia. The youth refuse to become members of groups supporting “Islamic State” ideology and influential leaders once supporting the organization leave their ranks;
Supposedly, the “Islamic State” will strengthen its ideological efforts and by the use of modern technologies, including social media, the terrorist organization will attempt to radicalize and recruit more individuals;
Unlike recent years when the “Islamic State” carried out massive military operations, the trend in 2017 has shown that terrorist attacks became a major tool of the terrorist organization;
Throughout 2017 the terrorist threats in our region and in other countries across the world did not decrease;
In 2017, Georgia faced some significant and, to some extent, critical challenges. The facts  of  attempts at  financing terrorism, supporting extremist and  terrorist ideas  and radicalizing certain citizens of Georgia took place;
Foreign nationals residing in Georgia who might be supporting terrorist organizations pose a threat to the country. In most cases, these civilians are not linked to Georgia and Georgian society, either historically and culturally or ethnically and religiously, and this makes it easier for terrorist organizations to engage them in extremist activities;
For the time being, about 30 citizens of Georgia are fighting in the ranks of various terrorist organizations in Syria and Iraq;
As a result of operative activities and in cooperation with international partners, several thousand foreign nationals have been identified who might be linked to terrorism and may attempt to use Georgia as a transit location.
Evolution of the Major Threats to Georgia Based on the Reports of the State Security Service of Georgia for 2015, 2016 and 2017
According to the annual reports of the State Security Service of Georgia for 2015, 2016 and 2017, no dramatic changes were detected in Georgia’s security environment during this period. Almost similar threats are identified in each of these annual reports.
Among the threats identified, the occupation of Georgia’s territories and the deployment of the Russian armed forces in these territories is defined as the greatest threat for Georgia. The threat is defined as an “existential” threat in the annual reports for 2015 and 2016 years and a “main” threat in the annual report for 2017.
Russia’s attempt to annex the occupied territories of Georgia is mentioned in all three annual reports which is an explicit indication of the end state that Moscow most probably intends regarding these territories.
Beyond the collection of intelligence, the attempts to have impact on Georgia’s internal and external policy is identified as the major task for foreign intelligence agencies which significantly undermines Georgia’s security.
Despite the fact that Georgia is not considered as a major target of international terrorism, attention is still drawn to the shift from conventional warfare to terrorist attacks by the “Islamic State” that enhances the terrorism threat to Georgia to at least some extent.
Along with all of the above mentioned, the threat on the part of international terrorist groups to use Georgia as a transit country is still valid.
Most Significant Shifts in Georgia’s Security Environment Based on the Reports of Georgia’s State Security Service for 2015, 2016 and 2017
First and foremost, it should be mentioned that the annual report for 2017 differs from the previous ones as it makes more emphasis on the assessment of the threats to Georgia. The previous annual reports only addressed the threats in brief while drawing a close look at the description of the work conducted by the State Security Service of Georgia.
Considering that, those new threats identified in the annual report of 2017, might come as a result of the above mentioned new approach of the report development, however it is still worth to examine them carefully.
It is also worth mentioning that making emphasis on threat identification in this type of document corresponds to Western practice. The replication of this practice in the Georgian context should be assessed positively.
According to the annual reports of the State Security Service of Georgia, the major shifts in Georgia’s security environment are as follows:
1. Initiating or staging terrorist attacks by Russian intelligence agencies utilizing the situation in occupied Abkhazia and the Tskhinvali region in order to meet its political or military goals. This type of threat had not been identified either in the 2015 or the 2016 annual reports. Consequently, it might be assumed that Russia’s intentions regarding Georgia have become more aggressive.
2. The “hybrid warfare” tactic, which is actively utilized against Georgia, and its main goals are widely discussed in the chapter addressing counterintelligence activities. In contrast to the previous annual reports, the use of the term “hybrid warfare” in the annual report for 2017, with the extensive discussion of its distinct goals, should be considered as an indication of the growing activity of the Russian intelligence agencies in Georgia.
3. Conducting illegal financial operations through the occupied territories of Georgia.
In comparison to the two previous threats, this particular threat comprises a minor direct danger to  Georgia’s national security although it  does have significant political importance. A detailed identification of this illicit activity would explicitly outline the scale of the danger that the uncontrollable situation on the occupied territories brings for international security. Simultaneously, the case represents a concrete example of the utilization of the uncontrolled situation within the occupied territories of Georgia for the implementation of specific goals by the Russian Federation.
According to the overview of Georgia’s security environment, the origins as well as the nature of the threats it faces are mainly different and, in some cases, emanate from both regional and global trends. However, it is very explicit that the Russian Federation is the source of the main and existential threats to Georgia.
According to Russia’s vision, the modern world is in a transition from a unipolar to a multipolar international system and Russia considers itself as one of the strongest poles in the coming multipolar international system, possessing an exclusive sphere of influence. The restoration of its control over the post-Soviet space is considered by Russia as a necessary precondition for achieving this end. Subsequently, any decline in its destructive activities regarding Georgia seems highly unlikely in the near future.
Obviously, Russia’s destructive activities here are the most important issue in relation to Georgia’s security environment. At the moment, the situation is not very challenging but it is very complicated with the risk of deterioration considering Russia’s negative impact, first and foremost. This should be taken into consideration very scrupulously in the process of planning Georgia’s national security.