რუსეთისა და აფხაზეთის კანონმდებლობის ჰარმონიზაცია და მისი მნიშვნელობა აფხაზური საზოგადოებისა და ოფიციალური თბილისისათვის
2020 წლის 25 ნოემბერს რუსეთის ფედერაციის სამთავრობო ვებგვერდებზე და არაღიარებული აფხაზეთის კუთვნილ ინტერნეტრესურსებზე გავრცელდა დოკუმენტი, სახელწოდებით „რუსეთის ფედერაციასა და აფხაზეთს შორის საერთო სოციალურ-ეკონომიკური სივრცის ფორმირების ღონისძიებების გეგმა“. დოკუმენტი ხელმოწერილია აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის ასლან ბჟანიას, პრემიერ-მინისტრ ალექსანდრ ანქვაბისა და რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილე დიმიტრი კოზაკის მიერ. დოკუმენტი შედგება 45 პუნქტისგან და მოიცავს ისეთ საკითხებს, როგორიცაა საბაჟო და საგადასახადო კანონმდებლობა, ენერგეტიკა, ჯანდაცვა, განათლება, სოციალური უზრუნველყოფა, ეკონომიკა და უძრავი ქონების საკითხი. დოკუმენტში ყველა პუნქტთან მითითებულია შესაბამისი პასუხისმგებელი უწყება და მისი განხორციელების სავარაუდო წლები. შეთანხმების პუნქტთა უმრავლესობა ითვალისწინებს რუსეთისა და აფხაზეთის კანონმდებლობის ჰარმონიზაციას. აღნიშნული დოკუმენტი არის ლოგიკური გაგრძელება 2008 წელს რუსეთის მიერ აფხაზეთის სუვერენიტეტის აღიარებისა და მის შემდგომ ხელმოწერილი ხელშეკრულებებისა. ამ ხელშეკრულებებიდან აღსანიშნავია 2014 წლის „მოკავშირეობისა და ინტეგრაციის შეთანხმება“, რომელიც, ბევრ სხვა პუნქტთან ერთად, აფხაზეთის დე ფაქტო შეიარაღებული ძალების რუსეთის გენშტაბის დაქვემდებარებაში გადასვლასაც ითვალისწინებს.
ზემონახსენებ დოკუმენტს აფხაზურ პოლიტიკურ წრეებსა და მედიაში არაერთგვაროვანი შეფასება მოჰყვა. ჟურნალისტი და გაზეთ „ჩეგემსკაია პრავდას“ მთავარი რედაქტორი ინალ ხაშიგი დადებითად უყურებს ამ შეთანხმების ფარგლებში პენსიებისა და საბიუჯეტო ხელფასების ზრდის პერსპექტივას, თუმცა სიფრთხილით ეკიდება დოკუმენტის რამდენიმე პუნქტს.
დოკუმენტი შეიცავს რამდენიმე პუნქტს, რომელიც აფხაზურ საზოგადოებაში გარკვეულ შიშს აღძრავს. აქედან ყველაზე მტკივნეულია უძრავი ქონების საკითხი. ამჟამად აფხაზეთის დე ფაქტო კონსტიტუციის მიხედვით, აფხაზეთის ტერიტორიაზე უძრავი ქონების შეძენის უფლება მხოლოდ აფხაზეთის მოქალაქეს აქვს. ამ შეზღუდვის გამო უცხოელები, მათ შორის, რუსეთის მოქალაქეები, ვერ ახერხებენ უძრავი ქონების შეძენას ტურისტულ ადგილებში. აფხაზეთის დე ფაქტო მოქალაქეობის მიღება კი საკმაოდ რთულ პროცედურებთან არის დაკავშირებული, სადაც უპირატესობა, როგორც წესი, თურქეთისა და სირიის აფხაზურ დიასპორას და აგრეთვე ყარაჩაი-ჩერქეზეთში მცხოვრებ აბაზებს ენიჭებათ. აფხაზეთის მმართველ ელიტაში ამ სადავო საკითხის მოსაგვარებლად ცდილობენ შუალედური გზების მონახვას. მაგალითად, აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტთან არსებული საკონსტიტუციო რეფორმების კომისიის თავმჯდომარე ნათელა აკაბა აფხაზეთის აღმოსავლეთ რეგიონებში წინმსწრები განვითარების ტერიტორიების შექმნის ინიციატივით გამოდის. გარდა იმისა, რომ ამ ტერიტორიებზე სპეციალური ეკონომიკური ზონების შექმნაა განსაზღვრული, ასევე გათვალისწინებულია საცხოვრებელი აპარტამენტების აშენებაც, სადაც უძრავი ქონების შეძენა უცხოელებსაც შეეძლებათ. ამგვარი ტერიტორიების განვითარების ერთ-ერთ პოტენციურ ადგილად გულრიფშის რაიონში მდებარე ქართველებისგან დაცლილი ზღვისპირა სოფელი ვარჩა სახელდება, რომლის გასაყიდი მიწის ნაკვეთების განცხადებები აქტიურად ვრცელდება უძრავი ქონების ყიდვა-გაყიდვის აფხაზურ ვებგვერდებზე. უცხოელებზე უძრავი ქონების გაყიდვის ნებართვის გაცემა ორ ძირითად შიშს აღძრავს აფხაზურ საზოგადოებაში, პირველი არის ეთნიკური რუსების მოსალოდნელი დემოგრაფიული ექსპანსია და აფხაზეთის ტერიტორიაზე ასიმილაციური პროცესების დაჩქარება. აფხაზეთის ტერიტორიაზე 2011 წელს ჩატარებული აღწერის მიხედვით, აფხაზთა რაოდენობა 124 ათას კაცს და მთლიანი მოსახლეობის 50.71%-ს აღწევდა. თუმცა, ამ ციფრების სანდოობაში დემოგრაფიის ექსპერტებს დიდი ხანია ეჭვი შეაქვთ და მიიჩნევენ, რომ აფხაზთა რეალური რაოდენობა უფრო ნაკლებია, ხოლო სომეხთა კი - უფრო მეტი. აფხაზური საზოგადოება შიშობს, რომ უძრავ ქონებაზე შეზღუდვის გაუქმებით აფხაზები შესაძლოა კვლავაც უმცირესობაში აღმოჩნდნენ და ამან მათი სუვერენიტეტის შემდგომ საერთაშორისო აღიარებასა და განმტკიცებას შესაძლოა საფრთხე შეუქმნას. მეორე საკითხი, რასაც აფხაზეთში შიშობენ, არის რუსეთის მოქალაქეობის მქონე ქართველ დევნილთა დაბრუნება ან რუსეთის მოქალაქე ეთნიკური ქართველების მიერ უძრავი ქონების შეძენა. რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა თავის ინტერვიუში დასვა აფხაზეთში რუსეთის მოქალაქე ეთნიკური ქართველებისა და აგრეთვე მარტოხელა ეთნიკური რუსი პენსიონერების საკითხი. აფხაზები შიშობენ, რომ რუსეთის მოქალაქე ქართველები ოფიციალური მოსკოვის ზურგით ისარგებლებენ და გამოყენებული იქნებიან ზეწოლის მექანიზმად.
მეორე საკითხი, რომელსაც აფხაზეთში სიფრთხილით ეკიდებიან, არის ენერგეტიკა. ამჟამად აფხაზეთის ელექტროენერგიით მომარაგება ენგურჰესიდან ხორციელდება. ვინაიდან ენგურჰესის ინფრასტრუქტურის ნაწილი განლაგებულია წალენჯიხის მუნიციპალიტეტში, ხოლო მეორე ნაწილი კი - გალის ტერიტორიაზე, ქართული მხარე და აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლება სიტყვიერი შეთანხმებით თანაბრად ინაწილებენ ენგურჰესის მიერ გამომუშავებულ ელექტროენერგიას. ამჟამად აფხაზეთის ტერიტორიაზე ენერგოგანაწილებას ადგილობრივ პოლიტიკურ ელიტებთან დაკავშირებული კომპანია „ჩერნომორენერგო“ განაგებს. ენგურჰესიდან მიღებული ელექტროენერგია საბაზრო ფასზე გაცილებით ნაკლებად მიეწოდება ადგილობრივ მოსახლეობას. ამჟამად აფხაზეთის ტერიტორიაზე მძვინვარებს ენერგოკრიზისი, რასაც განაპირობებს კრიპტოვალუტის მოპოვება (ე.წ. მაინინგი). მაინინგის ფართოდ გავრცელებას, თავის მხრივ, განაპირობებს ელექტროენერგიის სიიაფე. ამას ემატება ის ფაქტიც, რომ მაინინგფერმების მფლობელებად სახელისუფლებო წრეებთან და ხელშეუხებელ კლანებთან დაახლოებული პირები სახელდებიან, რის გამოც ვერ ხერხდება ამ საქმიანობის შეზღუდვა. აქედან გამომდინარე, დღეს აფხაზეთის მოსახლეობას დენი მიეწოდება გრაფიკით. არსებობს რისკი, რომ ღრმა ენერგოკრიზისისგან ერთადერთი გამოსავალი „ჩერნომორენერგოს“ და აფხაზეთში არსებული სხვა ენერგოობიექტების რუსულ კომპანიებზე გასხვისება იქნება. გარდა იმისა, რომ ამ ყველაფრით აფხაზური ელიტები დაკარგავენ კონტროლს ენერგოობიექტებზე, პრივატიზაციის შემთხვევაში, სულ მცირე, ექვსჯერ გაიზრდება ელექტროენერგიის ფასი, რაც დამატებით ტვირთად დააწვება მოსახლეობას.
მესამე საკითხი არის ის პუნქტი, რომელიც ნებას დართავს რუსეთის მოქალაქეებს მიიღონ დე ფაქტო აფხაზეთის მოქალაქეობა. გარდა იმისა, რომ ისინი ამით უძრავი ქონების შეძენას შეძლებენ, მათ  ხმის მიცემის უფლებაც მიეცემათ, რითაც საარჩევნო პროცესზე ზემოქმედება შეეძლებათ. ყოველივე ამას შესაძლოა დაემატოს აფხაზეთის ტერიტორიაზე რუსეთის მოქალაქეებისა და რუსული ბიზნესინტერესების კიდევ უფრო აქტიური დაცვა, რამაც შეიძლება მნიშვნელოვნად შეამციროს სხვადასხვა სახის კორუფციული და თაღლითური სქემა, რომლებსაც ადგილობრივ ელიტებთან დაკავშირებული კლანები და ჯგუფები მფარველობდნენ.
დაბოლოს, შეთანხმების კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი დეტალია არასამთავრობო ორგანიზაციების საკითხი. შეთანხმების 37-ე პუნქტის მიხედვით, გათვალისწინებულია ისეთი „მემორანდუმისა და გეგმა-გრაფიკის შედგენა, რომელიც, უცხოური არასამეწარმეო ორგანიზაციებისა და უცხოელი აგენტების რეგულირების მიზნით, აფხაზეთის რესპუბლიკის კანონმდებლობის რუსეთის ფედერაციის კანონმდებლობასთან შესაბამისობაში მოიყვანს“. შეთანხმების ეს პუნქტი პირდაპირ იღებს მიზანში იმ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, რომლებიც დასავლური დონორებისაგან ფინანსდებიან. რუსეთში ამ კანონის შემოღებამ საგრძნობლად შეაფერხა არასამთავრობო სექტორის ფუნქციონირება და დონორებთან მუშაობა. რუსეთისა და აფხაზეთის დე ფაქტო კანონმდებლობის ჰარმონიზაცია, პირველ რიგში, აფხაზეთში არსებულ იმ არასამთავრობო ორგანიზაციებს შეუქმნის საფრთხეს, რომლებსაც ბოლო ორი ათწლეულის განმავლობაში დასავლელ დონორებთან მჭიდრო ურთიერთობა ჩამოუყალიბდათ. შესაძლოა აგრეთვე შეიზღუდოს აფხაზური სამოქალაქო სექტორისა და აფხაზეთის ტერიტორიაზე არსებულ გაეროს წარმომადგენლობას შორის საქმიანი კავშირები. „უცხოელ აგენტთა“ კატეგორიაში შესაძლოა მოექცნენ თურქეთიდან რეპატრირებული აფხაზების ის ნაწილი, რომლებიც მჭიდროდ თანამშრომლობენ თურქეთის პოლიტიკურ, ბიზნეს და რელიგიურ წრეებთან და აფხაზეთის ტერიტორიაზე სამეწარმეო თუ საქველმოქმედო საქმიანობას ეწევიან. დაბოლოს, შეთანხმების ამ პუნქტმა შესაძლოა საფრთხე შეუქმნას ქართულ-აფხაზურ სახალხო დიპლომატიას და მკაცრად შეზღუდოს აფხაზი სამოქალაქო აქტივისტების კონტაქტები ქართველ კოლეგებთან.
დოკუმენტის რამდენიმე პუნქტი მოიცავს საბაჟო სფეროსაც. როგორც ცნობილია, აფხაზეთის ტერიტორიაზე ზუგდიდის მუნიციპალიტეტიდან ხვდება დიდი რაოდენობით საკვები პროდუქტები და ტანსაცმელი, ხოლო გალის მუნიციპალიტეტიდან კი შედის თხილი და კონტრაბანდული სიგარეტი. აფხაზურ პოლიტიკურ წრეებში დიდი ხანია განიხილავენ ამ სავაჭრო-ეკონომიკური პრაქტიკის კონტროლქვეშ აყვანას. ჯერ კიდევ აფხაზეთის წინა დე ფაქტო ლიდერი რაულ ხაჯიმბა გამოდიოდა ენგურის ხიდზე საბაჟო-გამშვები პუნქტის გამართვისა და არსებული იატაკქვეშა ვაჭრობის ლეგალიზების ინიციატივით. ახალი შეთანხმების მიხედვით, ეს პროცესი შესაძლოა დაჩქარდეს და მდინარე ენგურის ორივე მხარეს მყოფ მოვაჭრეებს ევრაზიული საბაჟო კავშირის შესაბამისი განბაჟების გადასახადის გადახდა მოუწიოთ. ყოველივე ამან, შესაძლოა გარკვეულწილად შეაფერხოს გალისა და სამეგრელოს რეგიონების მკვიდრებს შორის არსებული არაფორმალური ვაჭრობის პრაქტიკა.
ცალკე განიხილება გალის რაიონში მცხოვრები ქართველების საკითხიც. როგორც ცნობილია, საზოგადოებრივი წნეხის გამო აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლება იძულებული გახდა საქართველოს მოქალაქეობის მქონე გალის მკვიდრებისთვის აფხაზური პასპორტები გაეუქმებინა, რამაც რეგიონში მცხოვრები ქართველები კიდევ უფრო რთულ მდგომარეობაში ჩააგდო. დღესდღეობით გალის მკვიდრთა უმრავლესობა დროებითი ბინადრობის საბუთს, ე.წ. „ფორმა 9-ს“ იყენებს, რომლის გაუქმებაც, როგორც წესი, დე ფაქტო ადმინისტრაციის კეთილ ნებაზეა დამოკიდებული. იმ შემთხვევაში, თუკი მოხდება რუსეთისა და აფხაზეთის საიმიგრაციო კანონმდებლობის ჰარმონიზაცია, ეს კიდევ უფრო გაართულებს ენგურის ხიდზე მოქალაქეთა მიმოსვლას და გალის მოსახლეობას მუდმივად დააყენებს დეპორტაციის რისკის წინაშე. საკანონმდებლო ბერკეტებთან ერთად, შესაძლოა სხვადასხვა არაფორმალური გზებითა და შეზღუდვებით წახალისდეს გალელ ქართველთა ნებაყოფლობითი მიგრაცია საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე.
მართალია, სამხედრო სფერო ირიბად არის მოხსენიებული რამდენიმე პუნქტში, თუმცა მოსალოდნელია აფხაზეთში რუსეთის სამხედრო წარმომადგენლობის გაფართოება, განსაკუთრებით კი, მის აღმოსავლეთ ნაწილში. ყარაბაღის ომის გამოცდილებაზე დაყრდნობით, შესაძლოა, რუსეთმა გარკვეული სახის დამატებითი ტექნიკა და ტაქტიკური ინოვაცია გამოიყენოს.
დაბოლოს, ბჟანიასა და ანქვაბის მიერ აღნიშნულ დოკუმენტზე ხელის მოწერა და მისი გარკვეული პუნქტების სისრულეში მოყვანა, პირველ რიგში, იქნება აფხაზეთის მმართველი პოლიტიკური გუნდის პასუხისმგებლობა. ასლან ბჟანიასა და ალექსანდრ ანქვაბის მმართველი გუნდის პოზიციები მნიშვნელოვნად შეასუსტა არსებულმა ეკონომიკურმა კრიზისმა, ენერგოდეფიციტმა და პანდემიამ. ნაციონალისტურ და ომის ვეტერანთა წრეებში ასევე დიდი უკმაყოფილება გამოიწვია აფხაზეთის დე ფაქტო უშიშროების საბჭოს მდივნის სერგეი შამბასა და ასლან ბჟანიას განცხადებებმა თბილისთან უპირობო დიალოგის დაწყების სურვილთან დაკავშირებით და აფხაზეთში ქართული პოლიტიკური პარტიის „პატრიოტთა ალიანსის“ ვიზიტმა და ილორის მონასტრისთვის ხატის შეწირვამ. დოკუმენტის ზოგიერთი საკამათო პუნქტის აღსრულება კი შესაძლოა მმართველი გუნდის მიმართ „აფხაზეთის სუვერენიტეტის დასუსტების“ ბრალდება გააჩინოს. ამ ყველაფრის ფონზე, აფხაზეთში შემდგომ საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნებს ბჟანია-ანქვაბის პოლიტიკური გუნდი კიდევ უფრო ნაკლები პოლიტიკური კაპიტალით შეხვდება. იმის გათვალისწინებით, რომ ოპოზიციურ ფლანგზე ყველაზე ძლიერი პოზიციები თბილისისადმი ხისტად განწყობილ რაულ ხაჯიმბას გუნდს აქვს, ამან შესაძლოა კიდევ უფრო შეამციროს თბილისთან კონსტრუქციული დიალოგის ალბათობა.
ერთი სიტყვით, ახალ შეთანხმებაზე ხელმოწერა წარმოადგენს რუსეთის გეგმაზომიერ და ხანგრძლივ პოლიტიკურ სტრატეგიას, რომელიც აფხაზეთის რუსეთის პოლიტიკურ და ეკონომიკურ სივრცეში შთანთქმას ისახავს მიზნად. ყარაბაღის კონფლიქტის შედეგად, რუსეთმა განავრცო თავისი გავლენის სფეროები კავკასიის რეგიონში და სამშვიდობო კონტინგენტის განთავსებით მსოფლიო რუკაზე კიდევ ერთი ქვეყანა გაჩნდა, სადაც რუსული საჯარისო ნაწილები დგანან. ამ გეოპოლიტიკური რეალობის გათვალისწინებით, მოსალოდნელია რუსეთის გაძლიერება აფხაზეთში და ბოლო დოკუმენტიც ამ ხანგრძლივი პროცესის ერთ-ერთი ნაწილია.

The Harmonization of Russian and Abkhazian legislations and Its Significance for the Abkhazian Society and Official Tbilisi
On November 25, 2020, a document titled "Plan of measures for the formation of a common socio-economic space between the Russian Federation and Abkhazia" was published on the government websites of the Russian Federation and internet resources belonging to the unrecognized Abkhazia. The document was signed by Aslan Bzhania, the de facto president of Abkhazia, Alexander Ankvab, the prime minister, and Dimitri Kozak, the deputy head of the Russian presidential administration. The document consists of 45 paragraphs and covers issues such as customs and tax legislation, energy, healthcare, education, social security, economy and real estate. Alongside every paragraph in the document, the relevant responsible agency and the estimated years of its implementation is indicated. Most of the agreement provisions entail the harmonization of the legislations of Russia and Abkhazia. This document is a logical continuation of the recognition of Abkhazia's sovereignty by Russia in 2008, and the subsequent agreements. Notable among these agreements is the 2014 "Alliance and Integration Agreement", which, among many other clauses, includes the transfer of command of Abkhazia's de facto armed forces to the Russian General Staff.
The aforementioned document was met with mixed assessment in Abkhazian political circles and media. Inal Khashig, a journalist and editor-in-chief of the “Chegemskaya Pravda” newspaper, positively assesses the prospect of an increase in pensions and budget salaries under the agreement, but is wary of a number of points in the document.
The document contains several points that invoke certain fears in Abkhazian society. The most painful of these is the issue of real estate. Currently, according to the de facto constitution of Abkhazia, only Abkhaz citizens have the right to purchase real estate on the territory of Abkhazia. Due to this restriction, foreigners, including Russian citizens, are unable to purchase real estate in the tourist areas. Acquisition of a de facto citizenship of Abkhazia is associated with rather complicated procedures, where preference is usually given to the Abkhaz diaspora of Turkey and Syria, as well as to the Abas people living in Karachay-Cherkessia. The ruling elite of Abkhazia, however, is trying to find compromising ways to resolve this controversial issue. For example, Natela Akaba, chairwoman of the Constitutional Reform Commission under the de facto president of Abkhazia, has an initiative to create pre-development areas in the eastern regions of Abkhazia. In addition to the creation of special economic zones in these areas, it is also planned to build residential communities, where foreigners will also be able to buy real estate. A potential location for the development of such a territory is the seaside village of Varcha in the Gulrifshi district, which was abandoned by Georgians; the announcements of land plots for sale in that area are being actively spread on Abkhazian real estate websites. Permitting the sale of real estate to foreigners raises two main fears in Abkhazian society, the first being the expected demographic expansion of ethnic Russians and the acceleration of assimilation processes in Abkhazia. According to the census conducted on the territory of Abkhazia in 2011, the number of Abkhazians reached 124 thousand people and amounted to 50.71% of the total population. However, demographic experts have long questioned the reliability of these figures, believing that the actual number of Abkhazians is lower, and that of Armenians is higher. Abkhaz society fears that by lifting restrictions on real estate, Abkhazians may become the minority once again, threatening their further international recognition and strengthening of sovereignty. The second issue that is feared in Abkhazia is the return of Georgian IDPs with Russian citizenship, or the purchase of real estate by ethnic Georgians who are Russian citizens. In his interview, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov raised the issue of ethnic Georgians who are Russian citizens in Abkhazia, as well as single ethnic Russian pensioners. Abkhazians fear that the Russian citizen ethnic Georgians will rely on the support of official Moscow and will be utilized as a mechanism of pressure.
The second issue treated cautiously in Abkhazia is energy. Currently, Abkhazia is supplied with electricity from Enguri HPP. Since one part of the Enguri HPP infrastructure is located in Tsalenjikha Municipality and the other in the Gali area, the Georgian side and the de facto Abkhazian authorities, through verbal agreement, equally share the electricity generated by the Enguri HPP.
Currently, energy distribution on the territory of Abkhazia is managed by the company "Chernomorenergo", which is affiliated with the local political elites. The electricity received from Enguri HPP is supplied to the local population at much lower than the market price. Currently, an energy crisis is raging on the territory of Abkhazia, caused by the extraction of cryptocurrency (so-called mining). Cheap electricity in turn is responsible for the prevalence of mining. In addition, the owners of mining farms are persons close to the ruling circles and protected clans, which is why it is not possible to restrict this activity. Therefore, today, the population of Abkhazia is supplied with electricity on a schedule. There is a risk that the only solution to overcome the deep energy crisis will be the sale of Chernomorenergo and other energy facilities in Abkhazia to Russian companies. In addition to the fact that Abkhazian elites will lose control of the energy facilities, in case of privatization, the price of electricity will increase at least sixfold, putting an additional burden on the population.
The third issue is the clause that will allow Russian citizens to obtain de facto Abkhazian citizenship. In addition to being able to buy real estate, they will acquire the right to vote, thus influencing the election process. All this may be accompanied by even more active protection of Russian citizens and Russian business interests on the territory of Abkhazia. This may significantly reduce the various forms of corruption and fraudulent schemes utilized by the clans and groups affiliated with local elites.
Another important detail of the agreement is the issue of NGOs. Paragraph 37 of the agreement envisages the "drafting of a memorandum and a roadmap, which, in order to regulate foreign non-profit organizations and foreign agents, will harmonize the legislation of the Republic of Abkhazia with that of the Russian Federation." This clause of the agreement directly targets non-governmental organizations funded by Western donors. The introduction of this law in Russia has significantly hampered the functioning of the non-governmental sector and collaboration with donors. The harmonization of the de facto legislation of Abkhazia and Russia will, first of all, threaten the non-governmental organizations in Abkhazia, which for the last two decades have developed close relations with Western donors. Business ties between the Abkhaz civil sector and the UN mission in Abkhazia may also be curtailed. The category of "foreign agents" may include those Abkhazians repatriated from Turkey who work closely with Turkish political, business, and religious circles while engaging in entrepreneurial activities or charity in Abkhazia. As such, this clause of the agreement may pose a threat to Georgian-Abkhaz public diplomacy and severely restrict contacts between Abkhaz civil society activists and their Georgian counterparts.
Several aspects of the document also cover the field of customs. As is known, a large amount of food products and clothes enter the territory of Abkhazia from Zugdidi municipality, while nuts and smuggled cigarettes are imported from the Gali municipality. Abkhazian political circles have long considered establishing control over this trade-economic practice. The former de facto leader of Abkhazia, Raul Khajimba, proposed an initiative to set up a customs checkpoint on the Enguri Bridge and legalize the existing underground trade. Under the new agreement, this process may be expedited, and traders on both sides of the Enguri River will have to pay customs duties corresponding to the Eurasian Customs Union. All this may to some extent hinder the practice of informal trade between the inhabitants of the Gali and Samegrelo regions.
The issue of Georgians living in Gali district deserves a separate discussion. As is well known, due to public pressure, the de facto government of Abkhazia was forced to revoke Abkhazian passports for Gali residents with Georgian citizenship, thereby putting Georgians living in the region in an even more difficult situation. Today, most of the residents of Gali use a temporary residence permit, the so-called “Form 9”, the nullification of which usually depends on the good will of the de facto administration. If the immigration legislation of Russia and Abkhazia is harmonized, it will further complicate the movement of citizens across the Enguri Bridge, and put the population of Gali at constant risk of deportation. Along with legislative leverage, the voluntary migration of Gali Georgians to Georgian-controlled territory may be encouraged through various informal means and restrictions.
Even though the military sphere is mentioned only indirectly in several paragraphs, it is expected that the Russian military presence in Abkhazia will expand, especially in the east. Based on the experience of the Karabakh War, Russia may use some kind of additional equipment and tactical innovation.
The signing of the document by Bzhania and Ankvab, and the implementation of certain paragraphs, will be, first of all, the responsibility of the ruling political team in Abkhazia. The positions of the ruling team of Aslan Bzhania and Alexander Ankvab have been significantly weakened by the current economic crisis, energy shortage, and pandemic. The statements of Sergei Shamba and Aslan Bzhania, the Secretary of the De facto Security Council of Abkhazia, about the desire to start an unconditional dialogue with Tbilisi, and the visit of the Georgian political party "Patriots Alliance" to Abkhazia and gifting of the icon to the monastery of Ilori also caused great dissatisfaction among the nationalists and war veterans there. The execution of some controversial sections of the document may lead to accusations of "weakening Abkhazia's sovereignty" vis-à-vis the ruling team. Against the background of all this, the Bzhania-Ankvab political team will face the next parliamentary and presidential elections in Abkhazia with even less political capital. Given that Raul Khajimba's team, which has a strong negative attitude towards Tbilisi, has the strongest positions on the opposition wing, this may further reduce the likelihood of a constructive dialogue with Tbilisi.
All in all, the signing of the new agreement is a planned and long-term political strategy of Russia, aimed at the absorption of Abkhazia into the Russian political and economic space. As a result of the Nagorno-Karabakh conflict, Russia has expanded its sphere of influence in the Caucasus region, and by placing a peacekeeping contingent, another country has appeared on the world map in which Russian military units are stationed. Given this geopolitical reality, Russia is expected to strengthen its positions in Abkhazia, and the latest document is one part of this long process.