ავღანეთი - შესაძლებლობები და გამოწვევები რუსეთის ფედერაციისთვის
უკანასკნელ ხანებში ხშირია დისკუსია საერთაშორისო პოლიტიკაში აშშ-ის გავლენის შესაძლო შესუსტებაზე. ამის პარალელურად, ლაპარაკია განსაკუთრებით ჩინეთისა და, ასევე, რუსეთის გააქტიურებაზე და მათი გავლენის გაზრდაზე საერთაშორისო ასპარეზზე. ამ ქვეყნებსა და აშშ-ს შორის მზარდი დაპირისპირება ასევე გადაქცეულია ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან  საკითხად. ამ ფონზე ხშირია საუბარი, რომ  იცვლება მსოფლიო წესრიგი და ყალიბდება მრავალპოლუსიანი საერთაშორისო სისტემა, რასაც მსოფლიოში გავლენის სფეროების ხელახალი გადანაწილება მოჰყვება, რაც ჩინეთისა და რუსეთის როლის გაზრდას გამოიწვევს. აშშ-ის გასვლა ავღანეთიდან მიიჩნევა იმ მასშტაბის მოვლენად, რომელმაც შესაძლოა გავლენა მოახდინოს ზემონახსენებ საერთაშორისო პროცესებზე და, შესაბამისად, განსაკუთრებული ყურადღებას ამ თვალსაზრისითაც იპყრობს.
გარდა ამისა, როგორც პოლიტიკური, ისე უსაფრთხოების ასპექტების კუთხით ავღანეთში შექმნილი ვითარება უშუალოდ ეხება ძალიან ბევრ ქვეყანას, რომელთა შორის არიან რეგიონის დიდი ქვეყნები - ინდოეთი, ჩინეთი, რუსეთი, ირანი და თურქეთი, რომლებიც რეგიონულ დონეზე თუ საერთაშორისო პოლიტიკაში მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ. ამ ქვეყნების ინტერესები, მათ შორის ავღანეთთან მიმართებით, ზოგ შემთხვევაში თანმხვედრია და ზოგ შემთხვევაში კი - ურთიერთსაწინააღმდეგო.
ამ ეტაპზე მეტწილად ბუნდოვანია, როგორ შეიძლება განვითარდეს თალიბების მიერ შექმნილი ავღანეთის ისლამური საემიროს ურთიერთობები მეზობელ ქვეყნებთან. ექსპერტები განსაკუთრებით არასახარბიელოდ აფასებენ ავღანეთ-ინდოეთისა და ავღანეთ-ირანის ურთიერთობების პერსპექტივას. თალიბანის დაბრუნება ავღანეთის სათავეში ასევე მნიშვნელოვანია საერთაშორისო უსაფრთხოების კუთხითაც. ამ შემთხვევაში შეშფოთების მთავარი საგანი საერთაშორისო ტერორიზმის გააქტიურების საფრთხეა.
ყოველივე ზემოთქმული ავღანეთში შექმნილი ვითარების მნიშვნელოვანი ასპექტების არასრულ ჩამონათვალია, რაც მთლიანობაში კომპლექსურ და მრავალგანზომილებიან სურათს ქმნის. რუსეთისთვისაც, შესაბამისად, ავღანეთს არ გააჩნია მხოლოდ ერთი კონკრეტული განზომილება. იგი, ერთი მხრივ,  ქმნის გარკვეულ შესაძლებლობას რუსეთის ფედერაციისთვის, რათა მან მოახერხოს საკუთარი გავლენის გაზრდა საერთაშორისო ასპარეზზე. ამავე დროს, მოსკოვის ყურადღების მიღმა, ბუნებრივია, ვერ დარჩება ის საფრთხეებიც, რომლებიც გაზრდილია ავღანეთში შექმნილი ახალი რეალიებიდან გამომდინარე.
ავღანეთის თემა რუსეთის საერთაშორისო პოლიტიკური დღის წესრიგისთვის
რუსეთის ფედერაცია, რომელიც საერთაშორისო ასპარეზზე თავის მთავარ მოწინააღმდეგედ აშშ-ს მიიჩნევს, მუდმივად ეძებს დამატებით არგუმენტებს საერთაშორისო საზოგადოების წინაშე ვაშინგტონის დისკრედიტაციისთვის. ამ თვალსაზრისით, ავღანეთსა და ერაყს შორის მსგავსება ძალიან დიდია. 2003 წელს ერაყში აშშ-ის განხორციელებულ სამხედრო ოპერაციას და შემდგომში დაწყებულ სამხედრო მისიას ამ ქვეყანაში არ მოჰყოლია ხელშესახები შედეგები არც თავად ერაყის სტაბილურ და განვითარებულ სახელმწიფოდ ჩამოყალიბების და არც რეგიონული სტაბილურობის მხრივ. ამიტომაც გადაიქცა ერაყი მოსკოვისთვის ერთ-ერთ მთავარ არგუმენტად, რომლის გამოყენებითაც იგი განუწყვეტლივ ცდილობს ვაშინგტონის დისკრედიტაციას.
მოსკოვი ავღანეთის თემასაც ჯერ კიდევ აშშ-ის მიერ ამ ქვეყნის დატოვებამდე კარგა ხნით ადრე აშშ-ის დისკრედიტაციისთვის იყენებდა. თუმცა,  მოსკოვის არგუმენტები ამჯერად კიდევ უფრო გაძლიერდა სხვადასხვა გარემოების გამო. ჯერ კიდევ აშშ-ის შეიარაღებული ძალების გასვლამდე თალიბანმა მოახერხა პრაქტიკულად ქვეყნის მთელ ტერიტორიაზე კონტროლის დამყარება და შევიდა ქაბულში. ავღანეთის მთავრობა და  სახელმწიფო ინსტიტუტები პრაქტიკულად უბრძოლველად ჩამოიშალა. ამით დადასტურდა, რომ დასავლეთის მხრიდან ავღანეთში ქმედითი სახელმწიფო ინსტიტუტების, მათ შორის, უსაფრთხოების სამსახურებისა და თავდაცვის ძლების ჩამოყალიბებისთვის გაღებული საკმაოდ დიდი და ხანგრძლივი ძალისხმევა ფაქტობრივად ფუჭი აღმოჩნდა. აშშ-ის პრესტიჟი ასევე დააზიანა ავღანეთიდან ევაკუაციის პროცესის ფორსირებულ რეჟიმში წარმართვამ, რომლის დროსაც სხვადასხვა ტიპის სირთულეებმა და სამწუხარო ინციდენტებმა იჩინეს თავი. ყოველივე ამან კიდევ უფრო გაამძაფრა შთაბეჭდილება მთლიანად ავღანეთის ოპერაციის კოლაფსის  შესახებ და დააზარალა ბაიდენის ადმინისტრაციის იმიჯი.
ამგვარად, ავღანეთი გადაიქცა კიდევ უფრო სოლიდურ არგუმენტად მოსკოვის საგარეო პოლიტიკისთვის. მათ შორის, იგი გახდა კიდევ უფრო „მსუყე თემა“ რუსული პროპაგანდისთვის, რომელიც მოსკოვის საგარეო პოლიტიკის განუყოფელი ნაწილია. ამ ფონზე გასაკვირი არ არის, რომ მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში ბოლო ხანებში უკვე დაფიქსირდა რუსეთის გააქტიურება ავღანეთის თემით მანიპულირების მიზნით, რაშიც გამორჩეულ როლს პრორუსი ტროლები ასრულებენ.
გარდა ამისა, მოსკოვისთვის მნიშვნელოვანია აჩვენოს, რომ მას შეუძლია პოზიტიურად იმოქმედოს ავღანეთში შექმნილი ვითარების გამო წარმოქმნილი სირთულეების დარეგულირებისა და ახალი საფრთხეების განეიტრალების მხრივ. ამას მოსკოვის პოლიტიკური ინტერესებისთვის განსაკუთრებული დატვირთვა აქვს ავღანეთში აშშ-ის მისიის ჩავარდნის შემდეგ.
გარკვეული პლაცდარმი ამისთვის უკვე არსებობს. მოსკოვი იყო ბოლო ხანებში ავღანეთთან დაკავშირებით მიმდინარე მოლაპარაკებების პროცესის აქტიური მონაწილე, აშშ-სთან, ჩინეთთან და სხვა ქვეყნებთან ერთად.  ავღანეთიდან გასვლის შემდეგ მოსკოვი, სავარაუდოდ, მიიჩნევს, რომ აშშ-ის პოზიციები ავღანეთთან მიმართებით  მთლიანობაში  შესუსტდება. შესაბამისად, მისი გადასახედიდან იქმნება ხელსაყრელი წინაპირობა იმისთვის, რომ კიდევ უფრო გაიზარდოს თავად რუსეთის და რეგიონის სხვა დიდი ქვეყნების როლი ავღანეთის გარშემო შექმნილი პრობლემების მოგვარებაში.
მოვლენათა ასეთი განვითარება მოსკოვისთვის მომგებიანია, ვინაიდან ეს თავსდება მის საგარეო-პოლიტიკურ კონცეფციაში, რომელიც, ერთი მხრივ, საერთაშორისო ასპარეზზე აშშ-ის გავლენის შემცირებას გულისხმობს და მეორე მხრივ - რეგიონალური აქტორების გავლენის გაზრდას.
რუსეთის ურთიერთობები „თალიბანთან“
„თალიბანი“ 2003 წლიდან რუსეთში აღიარებულია ტერორისტულ ორგანიზაციად და, შესაბამისად, მისი საქმიანობა აკრძალულია რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე. მიუხედავად ამისა, მოსკოვს ამ ორგანიზაციასთან საკმაოდ მჭიდრო კავშირები აქვს, რომელთა დამყარება ჯერ კიდევ 2007 წლიდან დაიწყო. 2011 წელს შეიქმნა ავღანეთის საკითხებში რუსეთის პრეზიდენტის სპეციალური წარმომადგენლის თანამდებობა, რომელზეც გამოცდილი დიპლომატი ზამირ კაბულოვი დაინიშნა
რუსეთის კავშირები თალიბანთან პირობითად შეიძლება ორ ნაწილად დაიყოს. პირველი მოიცავს ოფიციალურ კონტაქტებს „თალიბანის“ პოლიტიკურ ოფისთან, რომელიც კატარის დედაქალაქ დოჰაში მდებარეობს. ამ ურთიერთობების ფარგლებში, 2018 წლიდან მოყოლებული გაიმართა „თალიბანის“ პოლიტიკური ოფისის დელეგაციის რამდენიმე ვიზიტი მოსკოვში.
ბოლო ვიზიტი ამა წლის ივლისის დასაწყისში ჩატარდა. ვიზიტის ფარგლებში „თალიბანის“ დელეგაციამ შეხვედრები გამართა რუსეთის ფედერაციის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებთან. მათ ასევე პირველად მიეცათ პრესკონფერენციის მოწყობის შესაძლებლობა. ასეთი ქმედებებით მოსკოვი მიზანმიმართულად  უწყობდა ხელს „თალიბანის“ ლეგიტიმაციას და ცდილობდა მასთან ურთიერთობების კიდევ უფრო გაღრმავებას.
მოსკოვის კავშირი „თალიბანთან“, ცხადია, მხოლოდ ზემოხსენებული ოფიციალური ურთიერთობით არ შემოიფარგლებოდა. როგორც ჩანს, უკვე კარგა ხანია დამყარდა პირდაპირი კავშირები ორგანიზაცია „თალიბანის“ იმ ნაწილთან, რომელიც უშუალოდ ავღანეთის ტერიტორიაზე საქმიანობდა და სამხედრო ოპერაციებს ატარებდა აშშ-ისა და მისი მოკავშირეების წინააღმდეგ. პირველად ამის თაობაზე 2018 წლის მარტში ისაუბრა აშშ-ის არმიის გენერალმა ჯონ ნიკოლსონმა, რომელმაც რუსეთი ღიად დაადანაშაულა ავღანეთში სიტუაციის დესტაბილიზაციის მცდელობაში.
მსგავსი შინაარსის ინფორმაცია გავრცელდა ასევე 2020 წლის ივნისშიც, რომლის თანახმადაც აშშ-ის დაზვერვის მონაცემებით, რუსეთის სამხედრო დაზვერვა გასული იყო კავშირზე „თალიბანთან“ დაკავშირებულ დაჯგუფებებთან, რომლებსაც კოალიციის ძალების განადგურების სანაცვლოდ სოლიდურ ანაზღაურებას სთავაზობდნენ.
„თალიბანთან“ სხვადასხვა ტიპის საკომუნიკაციო არხების არსებობას რუსეთის ოფიციალური პირებიც არ უარყოფენ. ავღანეთის საკითხებში რუსეთის პრეზიდენტის სპეციალური წარმომადგენლის ზამირ კაბულოვის განცხადებით,  მოსკოვმა ურთიერთობების დამყარება „თალიბანთან“ შვიდი წლის წინ დაიწყო.
ზემოხსენებული კონტაქტების წყალობით, რუსეთი ამ ეტაპზე საკმაოდ თავდაჯერებულად გრძნობს თავს, რაც იქიდანაც გამოჩნდა, რომ იგი ჩინეთთან ერთად არის იმ მცირე ქვეყნების რიცხვში, რომლებსაც არ განუხორციელებიათ საკუთარი საელჩოების ევაკუაცია ქაბულიდან, რადგან უსაფრთხოების მყარი გარანტიები უშუალოდ „თალიბანისგან“ მიიღეს.
„თალიბანთან“ მჭიდრო კავშირების მიუხედავად, რუსი ექსპერტების გარკვეული ნაწილი მიიჩნევს, რომ  მოსკოვი არ იჩქარებს ამ ორგანიზაციის აღიარებას. რუსეთის პრეზიდენტის პრეს-სპიკერის დიმიტრი პესკოვის განცხადებით,  მოსკოვი დაელოდება „თალიბანის“ მიერ შექმნილი მთავრობის პირველ ნაბიჯებს და ისე მიიღებს გადაწყვეტილებას. გარდა ამისა, რა თქმა უნდა, მნიშვნელოვანია ის, თუ როგორ განვითარდება მოვლენები ავღანეთში და რას გადაწყვეტენ სხვა გავლენიანი საერთაშორისო აქტორები. შესაბამისად, „თალიბანთან“ კავშირების მიუხედავად, მოსკოვს არ სურს ნაჩქარევი გადაწყვეტილების მიღება, რათა საკუთარ იმიჯი არ დააზიანოს.
უსაფრთხოების გამოწვევები
რუსეთს ავღანეთთან მიმართებით, ცხადია, უსაფრთხოების გამოწვევებიც აქვს. პირველ რიგში, ეს უკავშირდება ტერორისტული საფრთხის შესაძლო გააქტიურებას. კერძოდ, მოსკოვი შიშობს, რომ ავღანეთში შექმნილი ვითარების გამო იქაურობა შესაძლოა გახდეს სხვადასხვა საერთაშორისო ტერორისტული ორგანიზაციის თავშესაფარი. მათ შორის, მოსკოვი განსაკუთრებულ საფრთხეს „ისლამური სახელმწიფოში“ ხედავს.
„თალიბანის“ პოლიტიკური ოფისის წარმომადგენელთა ბოლო ვიზიტისას ოფიციალურმა მოსკოვმა, როგორც ჩანს, მიიღო დამატებითი გარანტიები, რომ „თალიბანი“ არ დაუშვებს „ისლამური სახელმწიფოს“ საქმიანობას ავღანეთის ტერიტორიაზე. თუმცა მეორე საკითხია, რამდენად შესწევს „თალიბანს“ იმის უნარი, რომ ეს პირობა შეასრულოს.
ამ ორგანიზაციას აშკარად არ გააჩნია იმის რესურსი და გამოცდილება, რომ ეფექტიანად  მართოს ქვეყანა და შექმნას ქმედითი სახელმწიფო ინსტიტუტები. შესაბამისად, საკმაოდ მაღალია ალბათობა, რომ ავღანეთის ტერიტორიაზე მოქმედი რადიკალური დაჯგუფებები, რომლებიც „ისლამური სახელმწიფოს“ ან/და სხვა ორგანიზაციის რიგებში შედიან, გააგრძელებენ თავიანთ საქმიანობას და ნაკლებად დაექვემდებარებიან „თალიბანის“ კონტროლს. გარდა ამისა,  უშუალოდ თალიბანიც არ წარმოადგენს ერთიან, მონოლითურ ორგანიზაციას.  მის შიგნით სხვადასხვა დაჯგუფებაა, რომელთა  ნაწილი შედარებით უფრო რადიკალური პოზიციით გამოირჩევა. ასეთ დაჯგუფებებს დამოუკიდებლად გადაწყვეტილების მიღებისა და მოქმედების საკმაოდ სერიოზული პოტენციალი აქვთ.
უსაფრთხოების კიდევ ერთ გამოწვევას რუსეთისთვის ცენტრალური აზიის ქვეყნების ტერიტორიაზე ავღანეთიდან სხვადასხვა დაჯგუფების შემოღწევა წარმოადგენს. რუსი ექსპერტების დიდი ნაწილის შეფასებით, ასეთი რისკები ყველაზე უფრო მაღალია ტაჯიკეთსა და ყირგიზეთში. ორივე ეს ქვეყანა „კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის“ წევრები არიან და შესაბამისად, რუსეთს მათ უსაფრთხოებაზე განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა ეკისრება.
შესაბამისად, ივლის-აგვისტოს თვეებში, ავღანეთში სიტუაციის გამწვავების პარალელურად, რუსეთის ხელისუფლებამ დაიწყო უსაფრთხოების ზომების გაძლიერება ცენტრალური აზიის ქვეყნების მიმართულებით. მათ შორის, გაიზარდა ტაჯიკეთსა და ყირგიზეთში განთავსებული რუსეთის სამხედრო ბაზების საბრძოლო მზადყოფნაც.
რუსეთის ქმედებები მხოლოდ ამით არ შემოფარგლულა. ბოლო პერიოდში რეგიონში რამდენიმე სამხედრო სწავლება ჩატარდა, რომელთა საბრძოლო ამოცანას უკანონო შეიარაღებული დაჯგუფებების განადგურება წარმოადგენდა. ამავე დროს, ყურადღება  დაეთმო სასაზღვრო კონტროლის გაძლიერებას, განსაკუთრებით, ტაჯიკეთ-ავღანეთის მონაკვეთზე, რომელიც, ცენტრალური აზიის სხვა ქვეყნების სასაზღვრო მონაკვეთებისგან განსხვავებით, შედარებით დაუცველია. ამასთან ერთად განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება სადაზვერვო სამსახურების საქმიანობის კოორდინაციას, რათა არ მოხდეს ექსტრემისტული დაჯგუფებების შეღწევა და მათი საქმიანობის გააქტიურება ცენტრალური აზიის რესპუბლიკებში.
ავღანეთში ახალი რეალობის ჩამოყალიბება ჯერ კიდევ საწყის ეტაპზეა და მრავალი სხვადასხვა ფაქტორის გამო რთულია იმის პროგნოზირება, თუ როგორ განვითარდება მოვლენები ამ ქვეყანაში და რა გავლენას მოახდენს რეგიონულ თუ საერთაშორისო უსაფრთხოების გარემოზე. ზოგადად შეიძლება ითქვას, რომ ავღანეთში „თალიბანის“ მიერ  ხელისუფლების დაბრუნება პოტენციურად უფრო ზიანის მომტანი მოვლენაა უსაფრთხოებისთვის, ვიდრე პირიქით.
რუსეთი ამ ეტაპზე საკმაოდ თავდაჯერებულია, რადგან, ერთი მხრივ, მჭიდრო კონტაქტები აქვს „თალიბანთან“, მეორე მხრივ, ძალიან მნიშვნელოვანია ჩინეთის და რუსეთის პოზიციათა თანხვედრა ამ საკითხში, რადგან ჩინეთის როლი როგორც მთლიანად რეგიონში, ისე ავღანეთთან მიმართებით საკმაოდ სერიოზულია.
აშშ-ის გასვლის შემდეგ გაჩნდა მოლოდინი, რომ ჩინეთი შეეცდება კიდევ უფრო გაზარდოს საკუთარი გავლენა რეგიონში. ამისთვის იგი დაიწყებს ავღანეთში სხვადასხვა ეკონომიკური პროექტის განხორციელებას. მათ შორის, ავღანეთს მოაქცევს „ერთი სარტყელი, ერთი გზის“ პროექტის ფარგლებში.
ჩინეთისგან განსხვავებით, რეგიონულ ჭრილში რუსეთისთვის ავღანეთი უსაფრთხოების კუთხით არის მნიშვნელოვანი. თავდაჯერების მიუხედავად, მოსკოვშიც კარგად აცნობიერებენ უსაფრთხოების რისკების გაზრდას. შესაბამისად, რუსეთის ხელისუფლება ცდილობს გაატაროს თანმიმდევრული პოლიტიკა, რათა რეგიონალურ დონეზე არსებული თანამშრომლობის სხვადასხვა ფორმატის გააქტიურების შედეგად შეამციროს ზემოთ ხსენებული უსაფრთხოების რისკები.

Afghanistan – Opportunities and Challenges for the Russian Federation
Lately, the discussions about a possible weakening of US influence in international politics has become more frequent. Parallel to this, there is talk about the activation of Russia and, especially, China in this regard with their influence growing on the international stage. The increasing confrontation between these two countries and the United States has also become one of the most pressing matters. Given all of this, it is now stated more frequently that the world order is changing and a new multi-polar international system is being formed which will be followed by the redistribution of the spheres of influence in the world, leading to increased roles played by China and Russia. The US withdrawal from Afghanistan is considered to be a development of such importance that it could influence the aforementioned international processes and, therefore, commands special attention in that regard as well.
Apart from this, the political and security situation in Afghanistan concerns a multitude of states which includes the great powers of the region such as India, China, Russia, Iran and Turkey that play important roles regionally or globally. The interests of these countries, including with regard to Afghanistan, converge in certain cases while diverging in others.
At the moment, it is largely unclear how the relations of the Islamic Emirate of Afghanistan created by the Taliban may develop with its neighbors. Experts assess the prospects of Afghan-Indian and Afghan-Iranian relations especially unfavorably. The return of the Taliban in Afghanistan’s leadership is also important in terms of international security. In this regard, the main cause of concern is the threat of the activation of international terrorism.
All of the things mentioned above comprise an incomplete list of the important aspects of the current situation in Afghanistan which, as a whole, create a complex and multi-dimensional picture. For Russia, therefore, Afghanistan also does not have a single dimension. It is, on the one hand, a certain opportunity for the Russian Federation in order for it to bolster influence on the international arena. At the same time, however, the threats that have increased in Afghanistan given the new realities naturally cannot stay outside of Moscow’s attention.
Topic of Afghanistan for Russia’s International Political Agenda
The Russian Federation, which considers the United States to be its main rival on the international stage, constantly searches for additional arguments to discredit Washington in front of the international community. In this regard, similarities between Afghanistan and Iraq are considerable. The 2003 US military operation in Iraq and the following military mission in the country did not bring tangible results for Iraq’s stability and development or regional stability at large. This is exactly why Iraq became one of the primary arguments for Moscow in order to discredit the United States.
Moscow was using the topic of Afghanistan for discrediting the US long before its withdrawal from the country. However, Moscow’s arguments now have become even stronger due to various factors. Even before the exit of the US forces, the Taliban managed to establish control over almost the entire country and entered Kabul. The Government of Afghanistan and its state institutions crumbled practically without putting up any fight. This confirmed that the West’s long and considerable efforts at building functional state institutions in Afghanistan, including the security services and defense forces, turned out to be practically fruitless. The US prestige was also damaged by the hastened process of the evacuation from Afghanistan which was accompanied by various difficulties and unfortunate incidents. All of this worsened the impression about the collapse of the entire operation in Afghanistan, damaging the image of the Biden administration.
Hence, Afghanistan has turned into an even more solid argument for Moscow’s foreign policy. Among others, it has become a more “sizable chunk” for Russian propaganda which is an indispensable part of Moscow’s foreign policy. Given this situation, it is no longer surprising that the activation of Russian manipulation with the topic of Afghanistan has been observed in various countries of the world with pro-Russian trolls playing a notable role.
Apart from this, it is important for Moscow to show that it can act positively in terms of regulating challenges and neutralizing threats that arise due to the situation in Afghanistan. This has special significance for Moscow’s political interests after the failure of the US mission in Afghanistan.
A certain foothold for this already exists. Moscow was an active participant in the recent negotiations about Afghanistan together with the US, China and other states. After its withdrawal from Afghanistan, Moscow probably considers that the overall US positions in Afghanistan will likely be weakened. Therefore, from Moscow’s standpoint, there is fertile ground for further strengthening the role of Russia and other big states of the region in resolving the problems around Afghanistan.
Such a development is beneficial for Moscow since this fits right in with its foreign policy concept which, on the one hand, envisages the reduction of US influence on the international arena and bolsters the influence of regional actors, on the other.
Russia’s Relations with the Taliban
The Taliban has been recognized as a terrorist organization by Russia since 2003 and, therefore, its operations are illegal on the territory of the Russian Federation. Despite this, Moscow has rather close relations with this organization which it started to establish back in 2007. In 2011, the position of the Russian President’s Special Representative for Afghanistan Issues was created, entrusted to an experienced diplomat, Zamir Kabulov.
Russia’s connections with the Taliban can arbitrarily be divided into two parts. The first part consists of the official contact with the political office of the Taliban which is located in the capital of Qatar, Doha. In terms of these relations, several visits of the Taliban’s political office delegation to Moscow have been held since 2018.
The most recent visit took place at the end of July 2021. In terms of this visit, the Taliban’s delegation held meetings with representatives of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation. It was also the very first occasion that they were able to hold a press conference. With such actions, Moscow deliberately facilitated the legitimization of the Taliban, trying to deepen relations with it even further.
Of course, Moscow’s connections with the Taliban were not limited to the official relations discussed above. It seems that the connections with the part of the Taliban that operated on the territory of Afghanistan directly and conducted military operations against the United States and its allies had been established for a long time. This was first discussed in March 2018 by US Army General, John Nicholson, who openly accused Russia of attempts to destabilize the situation in Afghanistan.
Information of a similar sort was disseminated in June 2020 as well according to which US intelligence reported about Russian military intelligence being in contact with Taliban-affiliated groups which were being offered solid payments in return for destroying the coalition forces.
Russian officials do not deny having various types of communication channels with the Taliban. According to the statement by the Russian President’s Special Representative for Afghanistan Issues, Zamir Kabulov, Moscow started establishing relations with the Taliban seven years ago.
Thanks to the aforementioned contacts, at the moment Russia feels rather confident which was manifested in the fact that Russia, together with China, is among a small number of states that did not evacuate their embassies from Kabul as they had received strong security guarantees from the Taliban itself.
Despite close connections with the Taliban, a certain part of Russian experts believes that Moscow will not be quick to recognize this organization. According to the statement of the Press Speaker of the President of Russia, Dmitry Peskov, Moscow will wait for the first steps taken by the Taliban government and make its decision afterwards. Apart from this, it is, of course, also important how the events develop in Afghanistan and what the other influential international actors decide. Hence, despite its ties with the Taliban, Moscow does not want to make a hasty decision and damage its image.
Security Challenges
Russia also has security challenges with regard to Afghanistan, of course. This is primarily connected to the possible activation of terrorist threats. Namely, Moscow fears that due to the situation in Afghanistan, it could become a safe haven for various international terrorist organizations. Among them, Moscow sees particular danger in the Islamic State.
During the most recent visit of the representatives of Taliban’s political office, it seems that Moscow got additional guarantees that the Taliban will not allow the functioning of the Islamic State on the territory of Afghanistan. That said, the other question is whether or not the Taliban is capable of actually delivering on that promise.
This organization clearly lacks the resources and the experience to efficiently run the country and create functioning state institutions. Therefore, it is highly likely that the radical groups operating on the territory of Afghanistan, belonging to the Islamic State and/or other organizations, will continue their work and will hardly be subject to the Taliban’s control. Apart from this, the Taliban itself is not a unified monolithic organization. There are various groups within it whose parts have rather radical positions. These groups have the serious potential of making their own decisions and acting independently.
Another security challenge for Russia is found in the various groups from Afghanistan penetrating the territories of Central Asian states. According to the assessment of a large part of Russian experts, such risks are the highest in Tajikistan and Kyrgyzstan. Both of these countries are a part of the Collective Security Treaty Organization and, therefore, Russia has a special responsibility for their security.
Hence, parallel to the deteriorating situation in Afghanistan in July-August 2021, the government of Russia started bolstering security measures in the direction of the Central Asian states. Among other things, the combat readiness of Russian military bases in Tajikistan and Kyrgyzstan increased.
Russia’s actions were not limited to this. Several military exercises were recently held in the region whose task was to destroy illegal armed groups. At the same time, special attention was paid to strengthening border control, especially on the Tajikistan-Afghanistan strip, which is relatively more defenseless than those of other Central Asian states. Also, the coordination of intelligence services is of special importance in order to avoid penetration by extremist groups and the activation of their work in the Central Asian republics.
The formation of the new reality in Afghanistan is so far at its initial stage and due to various factors, it is difficult to predict how the events will develop in the country and what the respective influence will be on the regional and international security environments. In general, it can be stated that the Taliban’s return to power in Afghanistan is potentially more of a harmful development for security than not.
Russia at this stage is quite confident as, on the one hand, it has close contacts with the Taliban and, on the other hand, the convergence of Chinese and Russian positions in this regard in very important as the role of China in the region at large, as well as specifically with regard to Afghanistan, is quite serious.
After the withdrawal of the United States from Afghanistan, there is an expectation that China will attempt to further bolster its influence in the region. In order to do this, it will start implementing various economic projects in Afghanistan, including the incorporation of Afghanistan into the One Belt, One Road initiative.
Unlike China, Afghanistan is important to Russia in the regional context in terms of security. Despite its confidence, Moscow realizes the growth of security risks. Therefore, the government of Russia is trying to exercise a consistent policy in order to reduce these security risks by activating various regional cooperation formats that are currently in place.