რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 2, 12-18 აგვისტო, 2019
რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა“ არის ყოველკვირეული დაიჯესტი, რომელიც მკითხველს სთავაზობს ინფორმაციას რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების საკვანძო აქტივობებისა და იქ მიმდინარე ცვლილებების შესახებ. მიმოხილვა გამოადგება მკვლევრებს, საჯარო მოხელეებსა და ყველა სხვას, ვისაც აინტერესებს თუ რა ხდება მსოფლიოს ამ ერთ-ერთი ყველაზე აგრესიული სახელმწიფოს სამხედრო ძალებში.
ომი უკრაინაში - ყოველდღიური ხასიათი ჰქონდა სროლას დონბასის (უკრაინა) ფრონტის ხაზზე 12-18 აგვისტოს კვირაში. უკრაინის გაერთიანებული ძალების ოპერაციის პრეს-ცენტრის განცხადებით, სროლის შედეგად, რუსული ჰიბრიდული ძალების მიერ მოკლულია ერთი და დაჭრილია კიდევ ერთი უკრაინელი ჯარისკაცი.
ომი უკრაინაში - ლონდონურმა კვლევითმა ჯგუფმა, „Forensic Architecture-მა“ შეაგროვა და წარმოადგინა მტკიცებულებები უკრაინაში მიმდინარე საბრძოლო მოქმედებებში რუსული შეიარაღებული ძალების მონაწილეობის შესახებ. მტკიცებულებები უკავშირდება, კერძოდ, 2014 წლის აგვისტოში მომხდარ ილოვაისკის ბრძოლას.
სირიის ომი - 12-18 აგვისტოს კვირაში რუსეთის სამხედრო ძალები აგრძელებდნენ აქტიურ მონაწილეობას იდლიბის რეგიონში მყოფი ამბოხებულების წინააღმდეგ მიმდინარე ასადის რეჟიმის შეტევაში. სხვადასხვა წყაროს მიხედვით, რომელიც „Live Universal Awareness Map-მა“ შეაგროვა, რუსულმა თვითმფრინავებმა დაბომბეს შემდეგი ქალაქები და სოფლები: მაარათ ალ-ნუმანი (Maarat al-Numan), ალია (Alia), ალ-ჰაასი (al-Haas), ჰაზარინი (Hazarin), ჰიში (Hish), ჯარჯნაზი (Jarjnaz), კაფრ ნაბლი (Kafr Nabl), კაფრ საჯინა (Kafr Sajinah), კარსაა (Karsa’a), ხან შაიხუნი (Khan Shaykhun), ლატმინი (Latmin), მაარათ ჰურმა (Maarat Hurmah), მაარათ ალ-სინი (Maarat al-Sin), მურაკი (Murak), სალიე (Salhieh), შეიხ დამსი (Sheikh Dames) და ალ-ტამანა (al-Tamanah). არსებული ინფორმაციით, ამ თავდასხმას მოყვა მსხვერპლი მშვიდობიან მოქალაქეთა შორის. გარდა ამ მიმართულებისა, რუსეთის საფრენი აპარატები უტევდნენ ლატაკიის პროვინციის ჩრდილოეთში, ქალაქ კაბანისთან, არსებულ ფრონტის ხაზსაც.
არქტიკა - ჩრდილოეთის ფლოტის ხომალდთა ჯგუფი აგრძელებს არქტიკულ ექსპედიციას, რომელიც დაიწყო 5 აგვისტოს, რაზეც წინა გამოცემაში დავწერეთ. 11 აგვისტოს დიკსონის პორტში (კრასნოიარსკის მხარის ჩრდილოეთი ნაპირი) ჩასვლის შემდგომ, გემებმა გზა მდინარე ენისეის გავლით, დუდინკას პორტისკენ გააგრძელეს. 17 აგვისტოს, დუდინკასთან ახლოს, ჯგუფმა ჩაატარა სადესანტო ოპერაციის სწავლება. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, აღნიშნულ წვრთნაში მონაწილეობდნენ საზღვაო ქვეითები, არქტიკის მექანიზებული და საჰაერო-სადესანტო ძალები. პირველი ორი კატეგორიის ძალები, სავარაუდოდ, ექვემდებარება 61-ე საზღვაო ქვეითთა ბრიგადას (განთავსებული სპუტნიკში, მურმანსკის ოლქი) და მე-80 არქტიკულ მექანიზებულ ბრიგადას (ბაზირებული ალაკურტიში, მურმანსკის ოლქი).
არქტიკა - რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო იყენებს ზაფხულის პერიოდს, რათა მოამარაგოს არქტიკის შორეული ბაზები. აღნიშნულ ბაზებს შორის არის: როგაჩევო, ახალი მიწა; ტიკსი, სახას რესპუბლიკა (იაკუტია); კუნძული ალექსანდრას მიწა, არქიპელაგი ფრანც-იოსების მიწა; კუნძული სრედნი, ჩრდილოეთის მიწა; და კუნძული კოტელნი, ახალი ციმბირის კუნძულები.
არქტიკა - რუსეთი ნერგავს ახალ ტაქტიკას არქტიკაში მოქმედი სამხედრო ძალებისთვის. რუსების ინფორმაციით, ისინი აპირებენ განალაგონ შერეული „სამანევრო (მანევრის) დანაყოფები“, რომელთა შემადგენლობაშიც იქნება “Bastion-ის” ტიპის ხომალდსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები და საზღვაო ქვეითთა ჯგუფები.
მოსკოვში, რუსეთის ფედერაციისა და ვენესუელის თავდაცვის მინისტრებმა, სერგეი შოიგუმ და ვლადიმერ პადრინო ლოპეზმა, ხელი მოაწერეს შეთანხმებას სამხედრო გემების ორმხრივი ვიზიტების შესახებ. აღნიშნულ შეხვედრაზე შოიგუმ განაცხადა, რომ რუსეთი „მხარს უჭერს ვენესუელის დამოუკიდებელ საგარეო პოლიტიკას და მის წინააღმდეგობას აშშ-ს მიმართ, რომელიც ცდილობს შეცვალოს კანონიერად არჩეული ხელისუფლება.“
შოიგუ და ლოპეზი მოსკოვში. წყარო:რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო
გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთმა გააფორმა კიდევ ერთი ხელშეკრულება, ამჯერად კუბასთან, რომელიც ითვალისწინებს ამ უკანასკნელის სამხედრო ინდუსტრიის მოდერნიზებას. გარდა კუბის არსებული აღჭურვილობის განახლებისა, რუსეთი გეგმავს კუბელი სპეციალისტების მომზადებასა და რიგი სამხედრო ტექნოლოგიების გადაცემას.
CNN-მა გამოაქვეყნა თავისი გამოძიების შედეგები ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკაში (ცარ) რუსეთის აქტივობებთან დაკავშირებით. აღნიშნული აქტივობები მოიცავს „რესპუბლიკის არმიის რეკრუტების მომზადებას დაახლოებით 250 დაქირავებული რუსის მიერ, რომელთა რიცხვიც იზრდება.“ სამაგიეროდ, რუსეთი ღებულობს წვდომას ქვეყნის მინერალურ წიაღისეულზე. CNN-ის ინფორმაციით, „დაქირავებული ჯარისკაცების შტაბი მდებარეობს ყოფილ პრეზიდენტის სასახლეში ქალაქ ბარენგოში, რომელიც 2 საათის სავალ გზაზეა დედაქალაქ ბანგიდან.“ ამასობაში, რუსული სამხედრო-საინფორმაციო ვებსაიტის ცნობით, რუსმა ჯარისკაცებმა ბარენგოში ცარ-ის დაახლოებით 2700 ჯარისკაცი გადაამზადეს. აღნიშნული წყარო იუწყება ცარ-ში 2 რუსული სამხედრო-სატრანსპორტო თვითმფრინავის ჩაფრენას, რომელიც დატვირთული იყო რუსული იარაღით. რესპუბლიკაში რუსეთის ელჩის თქმით, ცარ-ის არმიის იარაღით მოსამარაგებლად კიდევ არაერთი ასეთი ფრენაა დაგეგმილი.
რუსეთის თავდაცვის მინისტრმა, სერგეი შოიგუმ,  მხარი დაუჭირა აზიისა და წყნარი ოკეანის რეგიონში ჩინეთ-რუსეთის ერთობლივ საჰაერო პატრულირებას. შოიგუს განცხადებით, აღნიშნული პატრულირება წარმოადგენს „დაგეგმილ საქმიანობას ორ მეზობელ ქვეყანას შორის, რომლებიც ერთმანეთთან ომს კი არ აპირებენ, არამედ სურთ კოოპერაცია და სტრატეგიული თანამშრომლობა.“
რუსეთის საჰაერო ძალების ორი სტრატეგიული ბომბდამშენი ტუ-160 გადაფრინდა ჩუკოტკის ავტონომიურ ოკრუგში, ალასკის მოპირდაპირედ. აღნიშნული ბომბდამშენები, მუდმივი დისლოკაციის ადგილიდან, სარატოვის ოლქის ენგელსის საჰაერო ბაზიდან, გაფრინდნენ უგოლნის საჰაერო ბაზაზე, ჩუკოტკის დედაქალაქ ანადირში, რის შემდეგაც კვლავ ენგელსის საჰაერო ბაზას დაუბრუნდნენ.
რუსეთმა, 318-ე შერეული საავიაციო პოლკის დაქვემდებარებაში, შექმნა უპილოტო საფრენი აპარატ „ფორპოსტის“ (“Forpost”) ახალი ესკადრილია, რომელიც განლაგებულია კაჩას საჰაერო ბაზაზე, ოკუპირებული ყირიმის ტერიტორიაზე. აღნიშნული პოლკი ეკუთვნის შავი ზღვის ფლოტის საზღვაო ავიაციას. უპილოტოების ესკადრილიის მიზანს წარმოადგენს საზღვაო დაზვერვა და სამიზნეების იდენტიფიცირება რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ხომალდებისთვის და შავი ზღვის სანაპიროზე განლაგებული ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტებისთვის. ესკადრილია ჩამოყალიბდა 2019 წლის გაზაფხულზე, თუმცა ინფორმაცია ამის შესახებ რუსულ მედიაში 14 აგვისტოს გავრცელდა.
როსტოვის ოლქში, უკრაინაში საომარი ზონის - დონბასის რეგიონის - მომიჯნავედ, 150-ე მექანიზებული დივიზიის ჩამოყალიბება თითქმის დასრულებულია. რუსების ინფორმაციით, დივიზიის ინფრასტრუქტურა და ბოლო პოლკის ცოცხალი ძალით დაკომპლექტება მიმდინარე წლის ბოლოსთვის დასრულდება.
რუსეთის საზღვაო ძალებმა დაიწყო ახალი, 06363 პროექტის, დიზელ-ელექტრული (დიზელ-ელექტრო) ძრავის წყალქვეშა ნავი „პეტროპავლოვსკ-კამჩატსკის“ საზღვაო გამოცდები. მიუხედავად იმისა, რომ წყალქვეშა ნავი შექმნილია წყნარი ოკეანის ფლოტისთვის, ტესტირება ბალტიის ზღვაში მიმდინარეობს.
წყალქვეშა ნავი პეტროპავლოვსკ-კამჩატსკი. წყარო: ილია კურგანოვი/ruspodplav.ru, აღებულია bmpd.livejournal.com-დან.
რუსეთის არმიის საჰაერო ძალების მეთაურმა განაცხადა, რომ 2019 წლის ბოლომდე რუსეთის შეიარაღებული ძალები ახალ ჯავშანსაწინააღმდეგო მოიერიშე შვეულმფრენ Mi-28NM-სა და სატრანსპორტო შვეულმფრენ Mi-38-ს მიიღებენ.
790-ე საჰაერო პოლკის (განლაგებული ხოტილოვოს საჰაერო ბაზაზე, ტვერის ოლქში) ესკადრილია, რომელიც ამჟამად აღჭურვილია Su-27 ტიპის გამანადგურებლებით, გეგმის თანახმად გადაიარაღდება ახალი Su-35-ის ტიპის საფრენი აპარატებით.
რუსეთის ცენტრალური სამხედრო ოლქის სამხედროებმა შეიარაღებაში მიიღეს დაახლოებით 100 ცალი „ფაგოტის“ ტიპის ტანკსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემის გამშვები მოწყობილობა.
რუსეთის სამხედრო დანაყოფები ქვეყნის 6 რეგიონში ვარჯიშობენ სწავლება „ცენტრ-2019-ში“ მონაწილეობის მისაღებად. აღნიშნული სწავლება დაგეგმილია მიმდინარე წლის სექტემბერში. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, 12-31 აგვისტოს მიმდინარე მოსამზადებელ სწავლებებში დაახლოებით 5000 სამხედრო მონაწილეობს. წვრთნები მიდის ორენბურგის, ჩელიაბინსკის, კემეროვოს, სვერდლოვსკის და სამარას ოლქებსა და ალთაის მხარეში.
დასავლეთის სამხედრო ოლქში ჩატარდა სამობილიზაციო სწავლება, რომელმაც ქვეყნის 26 ადმინისტრაციული ერთეული მოიცვა.
ასევე დასავლეთის სამხედრო ოლქში, სხვა სწავლებაში, მონაწილეობას იღებდა 70 უპილოტო საფრენი აპარატი. აღნიშნული წვრთნა ერთდროულად მიმდინარეობდა მოსკოვის, სანკტ-პეტერბურგის, კალინინგრადის, ვორონეჟის და სმოლენსკის ოლქებში.
დაახლოებით 30 რუსული გემი, „მათ შორის წყალზედა და წყალქვეშა სამხედრო და მომარაგების გემები“, ჩრდილოეთის ფლოტის „უდალოის“ კლასის (პროექტი 1155) საესკადრო ნაღმოსანი „სევერომორსკის“ ფლაგმანობით ჩართული იყო სწავლებაში, რომელიც ჩატარდა ნორვეგიის სანაპიროს სიახლოვეს, ნორვეგიის ზღვაში.
აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქის 37-ე მექანიზებული ბრიგადის (განლაგებული ბურიატიის რესპუბლიკის ქალაქ კიახტაში) დაახლოებით 1000-მა სამხედრომ მონაწილეობა მიიღო რუსულ-მონღოლურ ერთობლივ სამხედრო სწავლება „სელენგა 2019-ში“, რომელიც მონღოლეთში 15 აგვისტოს დაიწყო. ასევე, წვრთნაში ჩაერთო 112-ე ცალკეული შვეულმფრენთა პოლკის (განლაგებული იმიერბაიკალეთის მხარეში, ჩერემუშკის ბაზაზე) Mi-24 ტიპის მოიერიშე და Mi-8AMTSh ტიპის სატრანპოსრტო-მოიერიშე შვეულმფრენები.
საქართველოში, კერძოდ, აფხაზეთში განლაგებული რუსული საოკუპაციო ძალების სადაზვერვო დანაყოფებმა ოკუპირებული ტერიტორიის მთიან რელიეფზე სწავლება ჩაატარეს.
რუსული სადაზვერვო დანაყოფის ჯარისკაცი, ოკუპირებული აფხაზეთი, საქართველო. წყარო: რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქის პრეს-სამსახური
იარაღის ექსპორტი
რუსულია მედია, თურქეთის თავდაცვის მინისტრ ჰულუსი აკარზე დაყრდნობით, ავრცელებს ინფორმაციას, რომლის მიხედვითაც ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემის S-400-ის მეორე პარტიას თურქეთში 2019 წლის აგვისტო-სექტემბერში ელოდებიან. ამასობაში, თურქეთის შეიარაღებული ძალები აგრძელებს ხსენებული საზენიტო კომპლექსების უკვე მიწოდებული სისტემების აწყობასა და მათ განსათავსებლად ადგილის შერჩევას.
სერბეთის თავდაცვის მინისტრმა, ალექსანდარ ვულინმა, მოიწონა და შეაქო რუსული Mi-35M ტიპის მოიერიშე შვეულმფრენები რუსეთში ვიზიტისას და ამ აპარატს „მფრინავი ტანკი“ უწოდა. სერბეთმა უკვე შეიძინა აღნიშნული ტიპის 7 შვეულმფრენი, რომელთა მიწოდებაც, ვულინის განცხადებით, 2020 წლის პირველ კვარტალშია მოსალოდნელი.

War in Ukraine – Shooting took place every day on the frontline in Donbass, Ukraine during the week of 12 August-18 August 2019. One Ukrainian serviceman was killed and another one was wounded by the Russian hybrid forces during the week, according to the Ukrainian Joint Forces Operation Press Center.
War in Ukraine – A London-based research group Forensic Architecture collected and published evidence of the Russian armed forces’ participation in the war against Ukraine. The evidence specifically concerns the Battle of Ilovaysk in August 2014.
War in Syria – Russian forces continued their active participation in the Syrian regime’s offensive against the rebels in the southern part of the wider Idlib region during the week of 12 August-18 August 2019. According to a variety of sources collected by the Live Universal Awareness Map, Russian aircraft bombed the city of Maarat al-Numan and the towns and villages of Alia, al-Haas, Hazarin, Hish, Jarjnaz, Kafr Nabl, Kafr Sajinah, Karsa’a, Khan Shaykhun, Latmin, Maarat Hurmah, Maarat al-Sin, Murak, Salhieh, Sheikh Dames and al-Tamanah. Civilian casualties as a result of the Russian airstrikes were reported. Russian air force also conducted airstrikes on the frontline near the town of Kabani, northern Latakia province.
The Arctic Game – A group of the Northern Fleet ships continued its Arctic expedition launched on 5 August and reported in the previous issue of this digest. After arriving at the port of Dikson (north coast of Krasnoyarsk Krai) on 11 August, the ships proceeded up the Yenisei River to the port of Dudinka. On 17 August, they practiced a landing operation in the area near Dudinka. Russian Defense Ministry reported participation of the naval infantry, arctic mechanized and airborne troops in the exercise. The first two types of troops presumably belong to the 61st Naval Infantry Brigade (based in Sputnik, Murmansk Oblast) and the 80th Arctic Mechanized Brigade (based in Alakurtti, Murmansk Oblast).
The Arctic Game – Russian Ministry of Defense is using the summer period to ship necessary supplies to the remote military bases in the Arctic. The bases in question include: Rogachevo, Novaya Zemlya; Tiksi, on the northern coast of Sakha Republic; Alexandra Land island in the Franz Josef Land archipelago; Sredny Island, Severnaya Zemlya; and Kotelny Island, New Siberian Islands.
The Arctic Game – Russia is adopting a new tactic for its military forces in the Arctic. According to Russians, they are going to deploy mixed “maneuver detachments” that will include Bastion anti-ship missile systems and teams of naval infantry.
In Moscow, Ministers of Defense of Russia and Venezuela, Sergey Shoygu and Vladimir Padrino López, signed an agreement envisioning mutual visits by warships. During the meeting at which the agreement was signed, Shoygu said Russia supported “the independent foreign policy of Venezuela and its resistance to the US attempts to remove the legally elected government.”
Shoygu and López in Moscow. Source: Russian Ministry of Defense
Russia has reportedly signed an agreement with Cuba to modernize the island nation’s military industry. Besides upgrading the equipment that Cuba already possesses, Russia is also going to educate Cuban specialists and transfer relevant technologies.
CNN has published the results of its investigation of Russia’s activities in the Central African Republic. The activities in question include “the training of army recruits in the CAR by some 250 Russian mercenaries, with more on the way,” in return for access to the country’s mineral wealth. According to CNN, “the mercenaries’ headquarters are on the grounds of a now dilapidated former presidential palace at Berengo, a two-hour drive from the capital Bangui.” Meanwhile, according to a Russian military news website, Russian instructors at Berengo have already trained at least 2,700 CAR troops. The website also reported the arrival of two military transport aircraft with the Russian weapons to the CAR capital Bangui, and quoted the Russian ambassador to the CAR saying that several more planes with weapons for the CAR armed forces were expected.
Russian Defense Minister Sergey Shoygu pronounced a new endorsement of the Chinese-Russian joint air force patrols in the Asia-Pacific region. According to Shoygu, the patrols are “a normal planned work between the neighbors who want not to fight each other, but to cooperate and to have a strategic partnership.
Russian air force flew two Tu-160 heavy strategic bombers to Chukotka Autonomous Okrug region, opposite Alaska. The two bombers were sent from their permanent Engels air base in Saratov Oblast to the Ugolny air base in Chukotka’s capital town Anadyr. They have since returned back to Engels.
Russia created a new Forpost UAV squadron within the 318th Mixed Aviation Regiment at the Kacha air base in the occupied Crimea, Ukraine. The regiment belongs to the naval aviation of the Black Sea Fleet. The purpose of the squadron is maritime recon and identification of targets for the Russian naval vessels and land-based anti-ship missiles in the Black Sea. The new UAV squadron had been established in the spring of 2019, which was reported in the Russian media on 14 August.
The formation of the 150th Mechanized Division in Rostov Oblast, adjacent to Ukraine’s war-torn Donbass region, is nearly complete. According to the Russians, the construction of the division’s infrastructure and the manning of its last regiment are to be finished by the end of 2019.
Russian navy launched sea trials of its new Project 06363 class diesel-electric attack submarine Petropavlovsk-Kamchatsky. While the submarine is designated for the Pacific Fleet, the trials are being conducted in the Baltic Sea.
Petropavlovsk-Kamchatsky submarine. Source: Ilya Kurganov/ruspodplav.ru, taken from bmpd.livejournal.com
The commander of the Russian air force said the Russian military would start getting new Mi-28NM anti-armor attack helicopters and Mi-38 transport helicopters before the end of 2019.
A squadron of the 790th Fighter Regiment (at the Khotilovo air base in Tver Oblast), presently armed with Su-27 fighters, is set to have them replaced with the newer Su-35 aircraft.
Troops of the Russian Central Military District received about 100 Fagot anti-tank missile systems.
Russian troops are drilling in six regions of Russia in preparation for the major Center-2019 exercise that is planned for September 2019. According to the Russian Defense Ministry, over 5,000 troops are participating in the drills taking place between 12-31 August in Orenburg, Chelyabinsk, Kemerovo, Sverdlovsk and Samara Oblasts, as well as in Altai Krai.
In the Western Military District, Russians conducted a mobilization exercise that spanned the country’s 26 administrative regions.
Another Western Military District exercise involved 70 UAVs. The exercise was simultaneously conducted in Moscow, Leningrad, Kaliningrad, Voronezh and Smolensk Oblasts.
About 30 Russian naval vessels, “including surface ships, submarines and supply ships”, and headed by the Northern Fleet’s Udaloy I / Project 1155 Fregat class destroyer Severomorsk, conducted an exercise in the Norwegian Sea, near the coast of Norway.
About 1,000 Russian troops of the Eastern Military District’s 37th Mechanized Brigade (based in Kyakhta, Republic of Buryatia) took part in the joint Russian-Mongolian exercise Selenga-2019 that started on 15 August in Mongolia. Mi-24 attack helicopters and Mi-8AMTSh transport and attack helicopters of the 112th Separate Helicopter Regiment (based in Cheremushki, Zabaykalsky Krai) also participated.
Recon troops of the Russian occupation forces in Abkhazia, Georgia conducted exercises in the mountainous part of the occupied province.
Russian recon soldier in occupied Abkhazia, Georgia. Source: Russian Southern Military District press service
Russian media reports that according to Turkey’s Minister of Defense Hulusi Akar, Turkey expects to receive the second shipment of the S-400 surface-to-air missile systems in August-September 2019. Meanwhile, the Turkish armed forces continue to assemble the S-400 systems they have already received and to select locations where to place them.
Serbia’s Minister of Defense Aleksandar Vulin praised the Russian Mi-35M attack helicopters during his visit to Russia, calling them “flying tanks”. Serbia had already purchased seven Mi-35M helicopters from Russia, with Vulin saying they were expected to be supplied in the first quarter of 2020.