რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 3, 19-25 აგვისტო, 2019
ომი უკრაინაში – 19-25 აგვისტოს კვირაში ყოველდღიური სროლა გაგრძელდა დონბასის ფრონტზე აღმოსავლეთ უკრაინაში. უკრაინის გაერთიანებული ძალების ოპერაციის პრეს-ცენტრის ცნობით, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედების შედეგად დაღუპულია ერთი, ხოლო დაჭრილია ექვსი უკრაინელი ჯარისკაცი.
სირიის ომი – 19-25 აგვისტოს კვირაში რუსები კვლავ აგრძელებენ ამბოხებულთა წინააღმდეგ ასადის რეჟიმის მიერ წამოწყებულ შეტევაში მონაწილეობას იდლიბის რეგიონის სამხრეთში. ორგანიზაცია „Live Universal Awareness Map-ის“ მიერ შეგროვებული სხვადასხვა წყაროს ინფორმაციით, რუსული სამხედრო თვითმფრინავების სამიზნე მიმდინარე კვირაში გახდა ქალაქები და სოფლები -  მაარათ ალ-ნუმანი (Maarat al-Numan), ალ-ადფა (al-Adfah), ბანინი (Banin), ალ-ბაშირია (al-Bashiriya), ბიდამა (Bidama), დარ ბსიდა (Dar Bsidah), დეირ ალ-ღარბი (Deir al-Gharbi), დეირ შარქი (Deir Sharqi), ჰაიში (Haysh), ჰიში (Hish),  ჰორშ ბინინი (Horsh Binin), კაფრ ნაბლი (Kafr Nabl), კაფრ საჯინა (Kafr Sajinah), მაარ შორეენი (Ma'ar Shoreen), მაარათ ჰურმა (Maarat Hurmah), მარშმარინი (Ma'rshmarin), ალ-ტა (al-Tah), ტალ მანისი (Tall Manis) და ალ-ტამანა (al-Tamanah). გავრცელდა ინფორმაცია ზემოხსენებული იერიშების შედეგად მშვიდობიან მოსახლეობაში დანაკარგების შესახებ. რუსების მიერ მხარდაჭერილი ასადის რეჟიმის იერიში რიგ ადგილებზე ამ კვირაში წარმატებით დასრულდა. ასადის სამხედროებმა ალყაში მოაქციეს და დაიკავეს ამბოხებულთა მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიები იდლიბის რეგიონის სამხრეთ ნაწილში, მათ შორის ქალაქები კაფრ ზაიტა (Kafr Zayta), ხან შაიხუნი (Khan Shaykhun), ალ-ლატამინა (al-Lataminah) და მურაკი (Murak). რუსულ-ირანულ-ასადური ბოლოდროინდელი იერიშების შემდგომ ამ ტერიტორიის ათობით ათასი მოსახლე თურქეთის საზღვრისკენ დაიძრა.
რუსეთის საჰაერო იერიში მაარათ ალ-ნუმანის სამხრეთ გარეუბანში. წყარო: Omar Albam, syria.liveuamap.com-დან.
რუსეთის თავდაცვის მინისტრი, სერგეი შოიგუ, აგრძელებს რუსეთ-ჩინეთის ერთ პოლიტიკურ ორბიტაზე განლაგების მცდელობას. ამჯერად მან განაცხადა, რომ შორეულ  აღმოსავლეთში არის “სამხედრო-პოლიტიკური სიტუაციის გაუარესების ტენდენცია” და აშშ და მისი მოკავშირეები ცდილობენ საკუთარი გავლენის გავრცელებას აზიისა და წყნარი ოკეანის რეგიონში, რაც ემსახურებოდა რუსეთისა და ჩინეთის პოზიციების დასუსტებას სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიაში.
შოიგუ, ასევე, ესტუმრა მოლდოვას - ქვეყანას, რომელიც პრო-ევროპულ და პრო-რუსულ ბანაკებად არის გაყოფილი. რუსეთის თავდაცვის მინისტრი შეხვდა პრო-რუს პრეზიდენტს, იგორ დოდონს და შესთავაზა რუსეთისა და მოლდოვის თავდაცვის სამინისტროებს შორის სამწლიანი კოოპერაციის გეგმა. გარდა ამისა, შოიგუ ესტუმრა მოლდოვის დნესტრისპირეთის რეგიონს, რომელიც კონტროლდება პრო-რუსი სეპარატისტების მიერ და სადაც ამჟამად იმყოფება 1500 რუსი სამხედრო. ჩასვლისას, შოიგუმ ხოტბა შეასხა რუსეთის “სამშვიდობო” როლს რეგიონში და დადო პირობა, რომ ის უახლოეს მომავალში არ შეწყდება.
შოიგუს საქმიანი კვირა მოიცავდა, ასევე, ოკუპირებული აფხაზეთის მარიონეტული რეჟიმისთვის ახალი სამხედრო დაფინანსების დამტკიცებასაც.
2019 წლის 19 აგვისტოს დიდი ბრიტანეთის თავდაცვის სამინისტროს განცხადებით, “დიდი ბრიტანეთის სამეფო საჰაერო ძალების “ტაიფუნებმა”, რომლებიც განლაგებულია ესტონეთში, ნატოს ბალტიის ცაში პატრულირების ფარგლებში, ბალტიის ზღვაზე გადაფრენის მცდელობისას გზა გადაუჭრეს ორ რუსულ გამანადგურებელ Su-30-ს (ნატოს კლასიფიკაცია “Flanker”). გარდა ამისა, 21 აგვისტოს, მუდმივმოქმედმა გაერთიანებულმა შტაბ-ბინამ, რომელიც აკონტროლებს ბრიტანეთის საზღვრებს მიღმა მიმდინარე  ოპერაციებს, ესტონეთში განლაგებულ “ტაიფუნებთან” დაკავშირებით გაავრცელა შემდეგი ინფორმაცია: “უკანასკნელ ინციდენტს გუშინ ჰქონდა ადგილი, როდესაც გამანადგურებლებმა გზა გადაუჭრეს ორ რუსულ სამხედრო თვითმფრინავს, მათ შორის Su-34-ის ტიპის გამანადგურებელს.
რუსეთის თავდაცვის მინისტრის, სერგეი შოიგუს განცხადებით, 2019 წელს რუსეთი აპირებს ერთი ახალი შერეული საჰაერო დივიზიისა და ახალი ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტბრიგადის ჩამოყალიბებას აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქში. გაზეთ “იზვესტიაში” დაიბეჭდა სტატია, სავარაუდოდ, იგივე ჰაერსაწინააღმდეგო დივიზიაზე, რომელიც შოიგუმ ახსენა, სადაც ეწერა, რომ დივიზია S-300V4 ტიპის საზენიტო-სარაკეტო სისტემებით აღიჭურვება.
“იზვესტიას” იმავე სტატიის თანახმად, 2019 წელს, S-300V4 ტიპის საზენიტო-სარაკეტო სისტემებით დაკომპლექტდება კიდევ ერთი ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო დანაყოფი არქტიკაში, ჩრდილოეთის ფლოტის დაქვემდებარებაში. ამ ეტაპზე უცნობია, აღნიშნული ინფორმაცია ეხება ჩამოყალიბების პროცესში მყოფ S-300V4-ის დანაყოფს, ქალაქ ტიკსიში, სახას რესპუბლიკაში (იაკუტია) (რომელზეც ამ დაიჯესტის პირველ გამოცემაში ვწერდით), თუ სხვა შენაერთს.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ვებ-საიტზე გამოქვეყნდა ინფორმაცია 378-ე საარმიო ავიაციის საჰაერო ბაზად წოდებული სამხედრო ნაწილის (განლაგებული დვოევკას საჰაერო ბაზაზე, სმოლენსკის ოლქის ქალაქ ვიაზმაში) ცალკეულ შვეულმფრენთა პოლკად გადაკეთების შესახებ. დანაყოფი მიეკუთვნება მე-6 საჰაერო და ჰაერსაწინააღმდეგო ძალების არმიას (შტაბ-ბინა სანკტ-პეტერბურგში).
რუსეთის საზღვაო ძალებში გამოცდას გადის რამდენიმე ახალი ხომალდი, რომლებიც ემზადებიან საზღვაო ფლოტში მოსახვედრად. “Buyan-M” კლასის ( პროექტი 21631) კორვეტი ინგუშეტია გამოცდებისთვის ბუქსირით გადაიყვანეს ზელონოდოლსკიდან, თათრეთის რესპუბლიკა, მდინარეების ვოლგისა და დონის გავლით, შავი ზღვის ფლოტის ნოვოროსიისკის საზღვაო ბაზაზე. “ადმირალ გორშკოვის” კლასის (პროექტი 22350) ფრეგატი “ადმირალი კასატონოვი” გეგმის თანახმად გამოცდებს გააგრძელებს 2019 წლის დეკემბრამდე, რის შემდგომაც შეუერთდება ჩრდილოეთის ფლოტს. “გრემიაშიკლასის ( პროექტი 20385) პირველმა  კორვეტმა “გრემიაშიმდაიწყო საზღვაო ტესტირება ბალტიის ზღვაში. ტესტირების დასრულების შემდგომ, კორვეტი გადავა შორეულ აღმოსავლეთში წყნარი ოკეანის ფლოტთან შესაერთებლად. ბალტიის ზღვაში სხვა ხომალდიც გადის გამოცდებს - “კარაკურტის” კლასის (პროექტი 22800) კორვეტი “სოვეტსკი”. გეგმის თანახმად, გემი ბალტიის ფლოტს 2019 წლის ბოლოს შეუერთდება.
კორვეტ  “ინგუშეტიას”  ბუქსირება  ზელენოდოლსკიდან  ნოვოროსიისკენ. წყარო: RedJak/fleetphoto.ru, bmpd.livejournal.com-დან.
აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქის სატანკო დანაყოფები, ოთხი მექანიზებული ბრიგადიდან, გადაიარაღდა T-80BV ტიპის ტანკებით. აღნიშნული ბრიგადებია: 64-ე მექანიზებული ბრიგადა (კნიაზე-ვოლკონსკოე, ხაბარკოვსკის მხარე), 69-ე მხარდამჭერი ბრიგადა (ბაბსტოვო, ებრაელთა ავტონომიური ოლქი), 38-ე მექანიზებული ბრიგადა (ბელოგორსკი, ამურის ოლქი)  და 39-ე მექანიზებული ბრიგადა (ხომუტოვო, სახალინის ოლქი).
რუსული ახლო მოქმედების ბალისტიკური რაკეტების ბრიგადები მომარაგდნენ ორი ტიპის სადაზვერვო უპილოტო საფრენი აპარატებით - პლანერის ტიპის Orlan 10-ითა  და კვადროკოპტერის ტიპის უპილოტოებით.
რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა ჩაატარეს ახალი ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატების “Altius-U” და “Forpost-R” პირველი სატესტო ფრენები.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, წლევანდელი წლის მთავარი რუსული სამხედრო სწავლება “ცენტრი-2019-ში” (16-21 სექტემბერი, 2019) ჩართული იქნება 128 000 სამხედრო მოსამსახურე და 600 საფრენი აპარატი. წვრთნა ჩატარდება ორენბურგში, ასტრახანში, ჩელიაბინსკში, კურგანისა და კემეოროვოს ოლქებში, ალტაის მხარეში, დაღესტნის რესპუბლიკასა და კასპიის ზღვაში. სწავლებაში მონაწილეობას მიიღებენ შენაერთები, ცენტრალური და აღმოსავლეთის სამხედრო ოლქიდან, საჰაერო-სადესანტო ძალებიდან და კასპიის ზღვის ფლოტილიიდან. წვრთნაში რუსების გარდა ჩართულები იქნებიან სამხედროები შემდეგი სახელმწიფოებიდან: ჩინე, ინდოე, პაკისტანი, ყაზახეთი, უზბეკეთი, ყირგიზეთი და ტაჯიკეთი.
რუსეთის 35-ე არმიამ (შტაბ-ბინა ბელოგორსკში, ამურის ოლქში), სამხედრო ნაწილებით ამურის ოლქში, ხაბაროვსკის მხარესა და ებრაელთა ავტონომიურ ოლქში, ჩაატარა სწავლება, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო დაახლოებით 5000-მა სამხედრო მოსამსახურემ.
100-ზე მეტი საჰაერო მედესანტე 106-ე საჰაერო-სადესანტო დივიზიიდან (შტაბ-ბინა ტულაში) მონაწილეობას იღებდა არქტიკულ სამხედრო სწავლებაში, დუდინკას არეალში, კრასნოდარის მხარის უკიდურეს ჩრდილოეთში. როგორც დაიჯესტის მეორე გამოცემაში ვწერდით, ხსენებულ რეგიონში მიმდინარე სწავლებაში ასევე ჩართული იყო საზღვაო ქვეითთა და არქტიკული მექანიზებული დანაყოფები 61-ე საზღვაო ქვეითთა ბრიგადიდან (სპუტნიკი, მურმანსკის ოლქი) და მე-80 არქტიკული მექანიზებული ბრიგადიდან (ალაკურტი, მურმანსკის ოლქი).
19-28 აგვისტოს პერიოდში რუსეთი საჰაერო-სადესანტო სწავლებას მასპინძლობს, რომელშიც მონაწილეობას იღებს 250 ბელარუსი და 150 ეგვპტელი ჯარისკაცი.
რუსეთის 126-ე სანაპირო დაცვის ბრიგადამ ოკუპირებულ ყირიმში, ნახევარკუნძულის მთიან ნაწილში, წვრთნა ჩაატარა.

War in Ukraine – Shooting took place every day on the Donbass frontline in eastern Ukraine during the week of 19 August-25 August 2019. One Ukrainian serviceman was killed and six were wounded by the Russian hybrid forces, according to the Ukrainian Joint Forces Operation Press Center.
War in Syria – Russians continued their active participation in the Syrian regime’s operations against the rebels in the south of the wider Idlib region during the week of 19 August-25 August. According to a variety of sources collected by the Live Universal Awareness Map, Russian air strikes targeted the city of Maarat al-Numan and the towns and villages of al-Adfah, Banin, al-Bashiriya, Bidama, Dar Bsidah, Deir al-Gharbi, Deir Sharqi, Haysh, Hish, Horsh Binin, Kafr Nabl, Kafr Sajinah, Ma'ar Shoreen, Maarat Hurmah, Ma'rshmarin, al-Tah, Tall Manis and al-Tamanah. Civilian casualties were reported as a result of the Russian attacks. The Assad regime’s Russian-backed offensive met military success in the week of 19 August-25 August. The regime’s forces encircled and then took over the rebel territory in the southernmost part of the wider Idlib region, including the towns of Kafr Zayta, Khan Shaykhun, al-Lataminah and Murak. Tens of thousands of the region’s residents have fled towards the Turkish border as a result of this latest offensive by the Russia-Iran-Assad coalition.
A Russian air strike in the southern outskirts of Maarat al-Numan. Source: Omar Albam, from syria.liveuamap.com
Russian Defense Minister Sergey Shoygu continued efforts towards a Russian-Chinese alignment, saying that there was “a tendency of the worsening military-political situation” in the Far East, and that the US and its allies were trying to increase their influence in the Asia-Pacific region, while attempting to weaken Russia’s and China’s positions in South-East Asia.
Shoygu also visited Moldova – a nation divided between pro-European and pro-Russian factions. There he met with a pro-Russian politician President Igor Dodon and pushed the proposal of a three-year cooperation plan between the Russian and Moldovan defense ministries. Besides, Shoygu went to Moldova’s Transnistria region, controlled by pro-Russian separatists and containing about 1,500 Russian troops, where he praised Russia’s “peacekeeping” role in the area and promised that it was not going to end anytime soon.
Shoygu’s busy week also included sanctioning a new military financing for Moscow’s proxy regime in the Russian-occupied Abkhazia, Georgia.
On 19 August 2019 the UK Ministry of Defense reported that “RAF Typhoons deployed in Estonia on NATO Baltic Air Policing today intercepted two Russian Su-30 ‘Flanker’ fighters as they transited over the Baltic Sea,” while on 21 August the Permanent Joint Headquarters (PJHQ) that controls the British overseas operations said regarding the Typhoons deployed in Estonia that “the latest scramble yesterday saw the jets intercept two Russian aircraft including a Su-34 fighter.”
According to Russian Defense Minister Sergey Shoygu, in 2019 Russia intends to establish a new mixed aviation division headquarters and a new anti-aircraft missile brigade in the Eastern Military District. An article in Izvestia newspaper reported on the planned establishment of the apparently same anti-aircraft missile brigade that Shoygu announced, saying it would be armed with S-300V4 surface-to-air missile systems.
According to the same Izvestia article, another anti-aircraft missile unit armed with S-300V4 surface-to-air missile systems will be established in 2019 in the Arctic, under the Northern Fleet command. It is unclear at this point whether this information concerns the S-300V4 unit that is in the process of being established in Tiksi, Sakha Republic (as reported in Issue 1 of this digest) or another unit.
A news on the Russian Defense Ministry website revealed that the unit named 378th Air Base of Army Aviation, at the Dvoyevka air base in Vyazma, Smolensk Oblast, has been transformed into a separate helicopter regiment. The regiment belongs to the 6th Air and Air Defence Forces Army (HQ in Saint Petersburg).
Russian navy is testing several new ships that are preparing to join the active service. Buyan-M / Project 21631 class corvette Ingushetia was towed for its trials from Zelenodolsk, Republic of Tatarstan, through the Volga and Don rivers, to the Black Sea Fleet naval base in Novorossiysk. The trials of Admiral Gorshkov / Project 22350 class frigate Admiral Kasatonov are set to continue till December 2019, when the frigate is to join the Northern Fleet. The first Gremyashchiy / Project 20385 class corvette Gremyashchiy has started its trials in the Baltic Sea. After their completion it will transfer to the Far East to join the Pacific Fleet. Another ship being tested in the Baltic Sea is Project 22800 Karakurt class corvette Sovetsk. The ship is set to join the Baltic Fleet by the end of 2019.
Corvette Ingushetia being towed from Zelenodolsk to Novorossiysk. Source: RedJak/fleetphoto.ru, from bmpd.livejournal.com
Tank units within four Eastern Military District mechanized brigades have been rearmed with T-80BV tanks. The brigades in question include: 64th Mechanized Brigade (Knyaze-Volkonskoye, Khabarovsk Krai), 69th Covering Brigade (Babstovo, Jewish Autonomous Oblast), 38th Mechanized Brigade (Belogorsk, Amur Oblast) and 39th Mechanized Brigade (Khomutovo, Sakhalin Oblast).
Russian short-range ballistic missile brigades have been supplied with two types of recon unmanned aerial vehicles – fixed-wing Orlan-10 UAVs and quadcopter drones.
Russian armed forces conducted first flights of two new types of UAVs: Altius-U and Forpost-R.
Russian Defense Ministry announced that this year’s main Russian military exercise Center-2019 (16-21 September 2019) is going to involve about 128,000 troops and 600 aircraft. The exercise will take place in Orenburg, Astrakhan, Chelyabinsk, Kurgan and Kemerovo Oblasts, Altai Krai, Republic of Dagestan and the Caspian Sea. Forces of the Central Military District, the Eastern Military District, the Airborne Troops (VDV) and the Caspian Flotilla will participate. Troops from China, India, Pakistan, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan will take part in the exercise along with the Russians.
Russian 35th Army (HQ in Belogorsk, Amur Oblast), with units in Amur Oblast, Khabarovsk Krai and Jewish Autonomous Oblast, conducted an exercise involving about 5,000 troops.
Over 100 airborne troopers from the 106th Airborne Division (HQ in Tula) participated in an Arctic military exercise in the area of Dudinka, in the extreme north of the Krasnoyarsk Krai. As was reported in Issue 2 of this digest, the drills in that area also involved naval infantry and arctic mechanized infantry, presumably from the 61st Naval Infantry Brigade (Sputnik, Murmansk Oblast) and the 80th Arctic Mechanized Brigade (Alakurtti, Murmansk Oblast).
Russia is hosting an airborne exercise on 19-28 August 2019, with the participation of 250 troops from Belarus and 150 from Egypt.
Russian 126th Coastal Defense Brigade in occupied Crimea, Ukraine conducted a military exercise in a mountainous area of the Crimean Peninsula.