რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 6, 9-15 სექტემბერი, 2019
ომი უკრაინაში  - უწყვეტად მიმდინარეობდა ორმხრივი სროლა 9-15 სექტემბრის კვირაში უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე. უკრაინის გაერთიანებული ძალების ოპერაციის პრეს-ცენტრის ინფორმაციით, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაიღუპა 3 და დაიჭრა 16 უკრაინელი სამხედრო.
ომი სირიაში - მიუხედავად ფორმალური ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებისა, “Live Universal Awareness-ის“ მიერ შეგროვებული წყაროების ინფორმაციით, რუსულმა საფრენმა აპარატებმა დაბომბეს როგორც ქალაქ ჯისრ ალ-შუღურის მიმდებარე ტერიტორია, ისე იდლიბის პროვინციის სამხრეთი და სამხრეთ-აღმოსავლეთი ნაწილები და ლატაკიის პროვინცის ჩრდილოეთი.
არქტიკა - რუსეთის ჩრდილოეთის ფლოტმა პოტენციურად მნიშვნელოვანი პრეცედენტი შექმნა რუსული დროშით მცურავ კომერციულ გემზე ინსპექტირების მიზნით განხორციელებული აბორდაჟით. ინციდენტი მოხდა ტაიმირის ნახევარკუნძულის სანაპიროს სიახლოვეს, ჩრდილოეთის საზღვაო მარშრუტზე, არქტიკაში. სამხედროების გემზე ასვლის ოფიციალურ მიზეზად გემ S. Kuznetsov-ის მიერ სანაოსნო რეგულაციების დარღვევის ეჭვი დასახელდა. ფლოტის პრესსამსახურის განცხადების თანახმად: „ჩრდილოეთის ფლოტის შენაერთებმა პირველად მიიღეს არქტიკაში პროცედურული შემოწმების ოპერაციის ჩატარების გამოცდილება.“ აღნიშნული პრეცედენტი და ოფიციალური რუსული პოზიცია შესაძლო მინიშნებაა მოსკოვის განზრახვაზე, რომლის მიხედვითაც მათ სამხედროებს შეეძლებათ გადასხდნენ და შეამოწმონ ნებისმიერი კომერციული მცურავი საშუალება, მათ შორის სხვა ქვეყნის დროშის ქვეშ მყოფი, ჩრდილოეთის საზღვაო მარშრუტზე.
სავაჭრო გემი S.Kuznetsov. წყარო: ჩრდილოეთის ფლოტის პრესსამსახური
ჩრდილოეთის საზღვაო მარშრუტი. წყარო: არქტიკის საზღვაო გადაზიდვების შეფასება, 2009 წლის ანგარიში, გვ. 17
არქტიკა - ჩრდილოეთის ფლოტის ხომალდების ჯგუფი აგრძელებს არქტიკულ ექსპედიციას, რომელიც 5 აგვისტოს დაიწყო და წინა კვირაში, 9 სექტემბერს, კარის ზღვიდან ლაპტევების ზღვაში გადასვლით გააგრძელა. კარის ზღვისკენ დაბრუნებამდე, ჯგუფმა კუნძულ ბოლშევიკზე ჩაატარა სამხედრო სწავლება დესანტირებაში, რომელშიც საზღვაო ქვეითები და საჰაერო-სადესანტო ძალები მონაწილეობდნენ.
მოლდოვის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, ნიკოლაი პოპესკუმ, კიდევ ერთხელ მოითხოვა რუსული ძალების გაყვანა დნესტრისპირეთის რეგიონიდან, რომელიც რუსების მიერ მხარდაჭერილი სეპარატისტების კონტროლქვეშაა. პოპესკუმ დასძინა, რომ დნესტრისპირეთში რუსული სამხედროების ყოფნა არღვევს მოლდოვის კონსტიტუციას. რუსეთს რეგიონში 1 500 სამხედრო პირი ჰყავს, რომელთა გაყვანის განზრახვაც, ჯერჯერობით არ გამოუთქვამს.
რუსეთის დასავლეთის სამხედრო ოლქმა დააანონსა გეგმა, რომლის თანახმადაც შვეულმფრენთა 24 ახალი ბაზა შეიქმნება მოსკოვის, ლენინგრადის, კალინინგრადის, ვორონეჟის, ნიჟნი ნოვგოროდის, სმოლენსკის, ბრიანსკის, ბელგოროდის, ტამბოვისა და კურსკის ოლქებში. აღსანიშნავია, რომ ეს სია შეიცავს რუსეთის დასავლეთის სამხედრო ოლქის ფარგლებში შემავალ ოთხივე ადმინისტრაციულ ერთეულს, რომელიც უკრაინას ესაზღვრება. შვეულმფრენთა ბაზებს ააშენებენ მე-6 საჰაერო და ჰაერსაწინააღმდეგო ძალების არმიის (შტაბ-ბინა სანქტ-პეტერბურგში) საინჟინრო ნაწილები. ბაზები მოემსახურებიან დასავლეთის სამხედრო ოლქის განკარგულებაში არსებულ ყველა სახის საბრძოლო და სატრანსპორტო შვეულმფრენებს.
დიდი ბრიტანეთის საჰაერო ძალების შტაბის უფროსის ასისტენტის, საჰაერო ძალების ბრიგადის გენერლის, ჯულიან ბალის განცხადებით, რუსეთის S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემა, Bastion-P ტიპის ხომალდსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემა და ისკანდერის ტაქტიკური ბალისტიკური რაკეტა წარმოადგენენ გამოწვევას ბრიტანეთის სამხედრო ძალების მიერ  “მომავალი სამოქმედო გარემოს ფლობისთვის”, რაც პასუხს საჭიროებს.
რუსეთის სამხრეთის სამხედრო ოლქის ინფორმაციით, 2019 წლის აგვისტოში, ხსენებული ოლქის ძალებმა მიიღეს „დაახლოებით 100 ერთეული თანამედროვე აღჭურვილობა“. სხვადასხვა სახის შეიარაღებასთან ერთად, მიღებულ იქნა განახლებული ტანკები, ჯავშანტრანსპორტიორები და საარტილერიო დანადგარები.
33-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკმა (როგაჩევო, ახალი მიწა, არხანგელსკის ოლქი) დაასრულა S-300PM ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო კომპლექსებიდან უფრო ახალ S-400 სისტემებზე გადასვლა. აღნიშნული გადაიარაღება კიდევ ერთი ნაბიჯია რუსეთის ბოლო პერიოდის ძალისხმევის ფარგლებში, გაზარდოს საკუთარი სამხედრო პოტენციალი არქტიკის რეგიონში.
S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები როგაჩევოში. წყარო: DigitalGlobe, Inc., bmpd.livejournal.com-დან.
1536-ე ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო პოლკმა (დონის როსტოვი, როსტოვის ოლქი), არსებული ინფორმაციის თანახმად, ანალოგიურად, შეიარაღებაში S-300PM ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემების მაგივრად მიიღო S-400 ტიპის სისტემები.
155-ე საზღვაო ქვეითთა ბრიგადა (ვლადივოსტოკი, პრიმორიეს მხარე) შეიარაღდა T-80BV მოდელის ტანკებით.
ამერიკის შეერთებული შტატების გაერთიანებული შტაბების ხელმძღვანელის, გენერალ ჯოზეფ დანფორდის განცხადებით, “არ იქნება გადაჭარბებული, თუ ვიტყვით, რომ ჩვენ ვიმყოფებით კიდევ ერთ “სპუტნიკის” მომენტში”, (იგულისხმება თანამგზავრ “სპუტნიკ 1-ის” გაშვება კოსმოსში საბჭოთა კავშირის მიერ 1957 წელს, რამაც გააჩაღა კოსმოსური რბოლა ცივი ომის პერიოდში) და მიუთითა ამერიკის საჭიროებაზე  “შეინარჩუნოს ქვეყნის უპირატესობა კოსმოსში მეტოქე რუსეთთან და ჩინეთთან, ასევე ნაკლებად კონკურენტუნარიან ირანთან და ჩრდილოეთ კორეასთან”. გენერალი დანფორდის განაცხადის მიხედვით, რუსეთი და ჩინეთი მკაფიო აქცენტს აკეთებენ საკუთარ კოსმოსურ შესაძლებლობებზე და შექმნილი აქვთ ტექნოლოგია და იარაღი, რომლის საშუალებითაც შეიძლება თანამგზავრების გადაჭერა/გათიშვა ან განადგურება.
რუსეთისა და ბელარუსის სამხედრო ნაწილებმა, 13 სექტემბერს დაიწყეს ერთობლივი სწავლება “კავშირის ფარი 2019”. წვრთნა მიმდინარეობს ნიჟნი ნოვგოროდის ოლქში და მასში ჩართულია 12 000 სამხედრო.
ასტრახანის ოლქში, რუსეთის და სერბეთის ჰაერსაწინააღმდეგო ძალებმა ჩაატარეს საკუთარი ერთობლივი წვრთნა“სლავური ფარი 2019”. მასში მონაწილე რუსული ძალები მოიცავდა S-400-ის ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებსა და Pantsir-S ტიპის საშუალო მოქმედების საზენიტო სარაკეტო კომპლექსებს.
მე-20 არმიის (შტაბ-ბინა ვორონეჟში) 3000-ზე მეტმა მექანიზებული დანაყოფის სამხედრომ,  ჯავშანტექნიკისა და არტილერიის გამოყენებით, განახორციელა სამხედრო ვარჯიში ვორონეჟისა და ბრიანსკის ოლქებში, უკრაინის საზღვართან.
რუსული საარტილერიო  დანადგარი სწავლებაზე, ვორონეჟის ოლქში. წყარო: topwar.ru
შავი ზღვის ფლოტის Bastion-P და Bal ტიპის ხომალდსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემებმა, სანაპირო დაცვის თვითმავალ არტილერიასთან ერთად, ჩაატარეს ხომალდსაწინააღმდეგო სწავლება ოკუპირებულ ყირიმში.
გასულ კვირას, საქართველოში, კერძოდ აფხაზეთში, რუსეთის საოკუპაციო ძალების ჰაერსაწინააღმდეგო დანაყოფებმა ასევე ჩაატარეს წვრთნა.
თურქეთის თავდაცის სამინისტროს 15 სექტემბრის განცხადების თანახმად, დასრულდა რუსული S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემის მეორე ბატარეის მიწოდება. რუსეთმა აღნიშნული სისტემების თურქეთისთვის მიწოდება 2019 წლის ივლისში დაიწყო.
ალჟირმა ხელი მოაწერა შეთანხმებას, რომლის საფუძველზეც შეიძენს 2 მილიარდი დოლარის ღირებულების რუსულ სამხედრო გამანადგურებლებს. კონტრაქტში გათვალისწინებულია 16 Su-30MKI(A) და 14 Mig-29M/M2 მრავალფუნქციური გამანადგურებლები.
* ყოველკვირეული სწავლებების რაოდენობა რუსულ შეიარაღებულ ძალებში საკმაოდ დიდია, შესაბამისად თითოეული მათგანი დაიჯესტში ვერ მოხვდებოდა. გამოცემაში შესული სწავლებები შერჩეულია ავტორის მიერ მათი სტრატეგიული მნიშვნელობის, დიდი მასშტაბის, მონაწილე დანაყოფების რაოდენობისა ან/და რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების ჩართულობის გამო.

War in Ukraine – Shooting continued unabated on the Donbass frontline during the week of 9-15 September. Three Ukrainian military servicemen were killed and 16 were wounded by the Russian hybrid forces during the week, according to the Ukrainian Joint Forces Operation Press Center.
War in Syria – Despite the formal ceasefire in the wider Idlib region, sources collected by the Live Universal Awareness Map reported Russian air strikes in the area near Jisr al-Shughur city, as well as in the southern and southeastern parts of Idlib province and in northern Latakia province.
The Arctic Game – Russian Northern Fleet has set a potentially important precedent, boarding a Russian commercial cargo ship in order to inspect it for the first time. The incident took place near the coast of the Taymyr Peninsula, on the Northern Sea Route in the Arctic. The official reason for boarding was the suspicion that the cargo ship, S. Kuznetsov, had violated sailing regulations. According to the Fleet’s press service statement, “the Northern Fleet troops got their first experience of conducting processual activities during inspection operations in the Arctic.” The possible implication of the precedent and of the official Russian position is the right and intention of the Russian military to board and inspect any commercial vessels, including foreign ones, along the Northern Sea Route.
S. Kuznetsov cargo ship. Source: The Northern Fleet press service
The Northern Sea Route. Source: Arctic Marine Shipping Assessment 2009 Report, p. 17
The Arctic Game – The Arctic expedition of the Northern Fleet’s group of ships, launched on 5 August, continued last week, with the ships sailing from the Kara Sea to the Laptev Sea on 9 September. Later the ships conducted a military landing exercise on the Bolshevik Island, with participation of the naval infantry and airborne troops, before turning back towards the Kara Sea.
Moldova’s Foreign Minister Nikolai Popescu once again demanded withdrawal of the Russian troops from Transnistria region, under the control of Russian-backed separatists. Popescu stated that the Russian troops’ presence in Transnistria was a violation of the Moldovan constitution. Russia has about 1,500 troops based in Transnistria and so far has shown no intention to withdraw them.
Russia’s Western Military District announced it was going to establish 24 new heliports in Moscow, Leningrad, Kaliningrad, Voronezh, Nizhny Novgorod, Smolensk, Bryansk, Belgorod, Tambov and Kursk Oblasts. Notably, the list includes all four Russian administrative regions within the boundaries of the Western Military District that border Ukraine. The helicopter bases will be constructed by the engineer units of the 6th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Saint Petersburg). The bases will be able to serve all types of the District’s combat and transport helicopters.
The UK Royal Air Force assistant chief of staff Air Commodore Julian Ball stated that Russian S-400 air defense missile system, Bastion-P anti-ship missile system and Iskander tactical ballistic missile constituted a challenge to the British military forces’ “access to future operational environments” that required a response.
According to Russia’s Southern Military District, in August 2019 its forces received “about 100 units of modern equipment,” including tanks, armored vehicles and artillery pieces, among other categories of military equipment.
The 33rd Anti-Aircraft Missile Regiment (Rogachevo, Novaya Zemlya, Arkhangelsk Oblast) has completed its transfer to the newer S-400 surface-to-air missile systems from the S-300PM systems it had been armed with before. The transfer is another of Russia’s recent steps to bolster its military capabilities in the Arctic region.
S-400 systems in Rogachevo. Source: DigitalGlobe, Inc., from bmpd.livejournal.com
The 1536th Anti-Aircraft Missile Regiment (Rostov-on-Don, Rostov Oblast) has reportedly also received the S-400 surface-to-air missile systems instead of the S-300PM systems.
The 155th Naval Infantry Brigade (Vladivostok, Primorsky Krai) has been armed with T-80BV tanks.
The chairman of the US Joint Chiefs of Staff General Joseph Dunford said “it’s not an overstatement to say that we’re at another Sputnik moment,” referring to America’s need “to keep the nation’s competitive advantage in space against adversaries such as Russia, China, and to a lesser extent, Iran and North Korea.” According to General Dunford, Russia and China are placing greater emphasis on their space capabilities, and have developed technology and weapons that could disrupt or destroy satellites.
Troops from Russia and Belarus launched their joint Union Shield 2019 exercise on 13 September. The exercise took place in Nizhny Novgorod Oblast and involved 12,000 troops.
In Astrakhan Oblast, Russia’s and Serbia’s air defense forces held a joint exercise of their own - Slavic Shield 2019. The participating Russian forces included S-400 surface-to-air missile systems and Pantsir-S medium-range surface-to-air missile systems.
Over 3,000 mechanized troops, with armor and artillery, belonging to the 20th Army (HQ in Voronezh) held an exercise in Voronezh and Bryansk Oblasts, on the border with Ukraine.
A Russian artillery piece during an exercise in Voronezh Oblast. Source: topwar.ru
The Black Sea Fleet’s Bastion-P and Bal mobile coastal defense missile systems, as well as Bereg self-propelled coastal artillery guns, conducted an anti-ship operations exercise in the occupied Crimea, Ukraine.
Air defense units of the Russian occupation forces in Abkhazia, Georgia also held an exercise last week.
On 15 September, Turkey’s Defense Ministry announced that delivery of the second battery of the Russian S-400 surface-to-air missile systems had been completed. Initial deliveries of the S-400 systems from Russia to Turkey started in July 2019.
Algeria has signed agreements to buy the Russian fighter aircraft for USD 2 billion. The aircraft include 16 Su-30MKI(A) and 14 MiG-29M/M2 multirole fighters.