რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 7, 16-22 სექტემბერი, 2019
ომი უკრაინაში - 16-22 სექტემბრის კვირაში დაცული იქნა წესად ქცეული ყოველდღიური სროლის პრაქტიკა უკრაინაში, დონბასის ფრონტზე. უკრაინის გაერთიანებული ძალების ოპერაციის პრეს-ცენტრის ინფორმაციით, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაღუპულია 1 და დაჭრილია 9 უკრაინელი ჯარისკაცი.
არქტიკა - არსებული ინფორმაციის თანახმად, რუსები აპირებენ ახალი სამხედრო რადარის აშენებას ტაიმირის ნახევარკუნძულის (და მთლიანად კონტინენტური რუსეთის) უკიდურეს ჩრდილოეთ წერტილში. შერჩეული ადგილი - ჩელიუსკინის კონცხი - წარმოადგენს ერთ-ერთ სტრატეგიულ ადგილს არქტიკაში, ვინაიდან მეთვალყურეობს სავაჭრო მიმოსვლას ჩრდილოეთის საზღვაო მარშრუტზე. არსებული ცნობით, რადარის აშენებას 33 თვე დასჭირდება.
ჩელიუსკინის კონცხის ადგილმდებარეობა - ტერიტორია სადაც დაგეგმილია სამხედრო რადარის  მშენებლობა.
არქტიკა - სამოქალაქო სავაჭრო გემზე აბორდაჟის შემდგომ, რომელზეც ვწერდით მიმოხილვის მე-6 გამოცემაში, რუსეთის ჩრდილოეთის ფლოტის სამხედროებმა კიდევ ერთი ანალოგიური პროცედურა ჩაატარეს, ამჯერად ბრაზილიის დროშით მცურავ გემზე, ბარენცის ზღვის ჩრდილოეთით.
რუსეთისა და ჩინეთის თავდაცვის მინისტრებმა, სერგეი შოიგუმ და ვეი ფენჰემ დააანონსეს შეთანხმება 2020-2021 წლებში ორი ქვეყნის სამხედრო თანამშრომლობის შესახებ.
ვლადიმერ პუტინმა გამოსცა განკარგულება, რომლითაც ოფიციალური მოსკოვი დააფინანსებს საქართველოს ოკუპირებული რეგიონის, აფხაზეთის მარიონეტული რეჟიმის სამხედრო ძალების მოდერნიზაციას.
რუსული მედიის ცნობით, 31-ე საჰაერო მოიერიშე ბრიგადა (ულიანოვსკი) გადაკეთდა საჰაერო მობილურ ბრიგადად. მთავარი სხვაობა არის ის, რომ ცვლილების შედეგად ბრიგადას ეყოლება საკუთარი შვეულმფრენები, რაც მას მეტ მობილობას შესძენს.
რუსულმა დანაყოფებმა ვორონეჟის ოლქში, უკრაინის საზღვართან,  მიმდინარე სწავლებისას გამოსცადეს ახალი ელექტრონული ბრძოლის სისტემა Palantin. რუსების ინფორმაციით, სისტემა გამოყენებულ იქნა „მოწინააღმდეგის რადიო კომუნიკაციისა და ელექტრონული დაზვერვის სისტემების ჩასახშობად, 1000 კილომეტრის რადიუსში.“
ელექტრონული ბრძოლის სისტემა Palantin. წყარო: დასავლეთის სამხედრო ოლქის  პრესსამსახური, rg.ru - დან
მე-40 საზღვაო ქვეითთა ბრიგადამ (პეტროპავლოვსკ-კამჩატსკი, კამჩატკის მხარე) შეიარაღებაში მიიღო 30 BTR-82A ტიპის ჯავშანტრანსპორტიორი.
2019 წლის მთავარი რუსული სამხედრო სწავლება „ცენტრი 2019“16-21 სექტემბერს ჩატარდა. რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ცნობით, მასში მონაწილეობდა 128 ათასი ჯარისკაცი და 600 საფრენი აპარატი. წვრთნა მიმდინარეობდა ორენბურგის, ჩელიაბინსკის, კემეროვოს, ასტრახანისა და კურგანის ოლქებში, ალთაის მხარესა და დაღესტნის რესპუბლიკაში, ასევე ყაზახეთში, ყირგიზეთში, ტაჯიკეთსა და კასპიის ზღვაში. რუსების გარდა, „ცენტრი 2019-ში“, მონაწილეობდნენ სამხედროები ჩინეთიდან, ინდოეთიდან, პაკისტანიდან, უზბეკეთიდან, ყაზახეთიდან, ყირგიზეთიდან და ტაჯიკეთიდან. კიდევ ერთი წყაროს ინფორმაციით, სწავლების ფარგლებში მოხდა მთლიანი რუსული საჰაერო-სადესანტო პოლკის, დაახლოებით 2 000 ჯარისკაცის, დესანტირება 71 ილ-76 ტიპის სატრანსპორტო თვითმფრინავით.
ჩინელი სამხედრო ოფიცერი სწავლებაზე „ცენტრი 2019“. წყარო: ჩინეთის სამხედო ძალები, bmpd.livejournal.com-დან.
„ცენტრი 2019-ის“ პარალელურად, სამხრეთის სამხედრო ოლქის დაახლოებით 4 000 ჯარისკაცი გადიოდა წვრთნას როსტოვისა და ვოლგოგრადის ოლქებში.
რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ყირიმში, ნახევარკუნძულზე მუდმივად ბაზირებულმა დაახლოებით 3 000-მა ჯარისკაცმა, 810-ე საზღვაო  ქვეითთა (სევასტოპოლი) და 126-ე სანაპირო დაცვის (პერევალნოე) ბრიგადებიდან, მონაწილეობა მიიღო სწავლებაში, რომელშიც ასევე ჩართული იყო შავი ზღვის ფლოტის გემები და საფრენი აპარატები.
მე-7 საოკუპაციო ბაზის (მექანიზებული ბრიგადის ზომის დანაყოფი) 1000-ზე მეტი სამხედრო მონაწილეობდა საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონში, აფხაზეთში ჩატარებულ წვრთნაში.
არქტიკულ ექსპედიციაში მყოფი რუსეთის ჩრდილოეთის ფლოტის გემების დაჯგუფებამ, რომელზეც არაერთხელ დავწერეთ წინა გამოცემებში, ექსპედიციის ფარგლებში ჩაატარა სწავლება ფრანც-იოსების მიწის არქიპელაგის არეალში.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ვებსაიტმა 16-22 სექტემბრის კვირაში არაერთი  ცნობა გამოაქვეყნა მოლდოვის სეპარატისტულ რეგიონში, დნესტრისპირეთში, განლაგებული რუსი სამხედროების მიერ ჩატარებული მცირე მასშტაბის წვრთნების შესახებ.  როგორც წინა გამოცემაში ვწერდით, მოლდოვის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ცოტა ხნის წინ ხელახლა წამოაყენა მოთხოვნა, რუსეთმა დნესტრისპირეთიდან თავისი სამხედრო ძალები გაიყვანოს.
რუსი სამხედროები სწავლებაზე დნესტრისპირეთში. წყარო: დასავლეთის სამხედრო ოლქის პრესსამსახური
* ყოველკვირეული სწავლებების რაოდენობა რუსულ შეიარაღებულ ძალებში საკმაოდ დიდია, შესაბამისად თითოეული მათგანი დაიჯესტში ვერ მოხვდებოდა. გამოცემაში შესული სწავლებები შერჩეულია ავტორის მიერ მათი სტრატეგიული მნიშვნელობის, დიდი მასშტაბის, მონაწილე დანაყოფების რაოდენობისა ან/და რუსეთის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების ჩართულობის გამო.

War in Ukraine – The week of 16-22 September followed the pattern of the everyday shooting on the frontline in Ukraine’s Donbass region. One Ukrainian military serviceman was killed and nine were wounded as a result of the Russian hybrid forces’ actions during the week, as reported by the Ukrainian Joint Forces Operation Press Center.
The Arctic Game – Russians, reportedly, are going to build a new military radar at the northernmost point of the Taymyr Peninsula (and continental Russia). Cape Chelyuskin – the point in question – is one of the Arctic region’s strategically important locations since it oversees the shipping along the Northern Sea Route. The radar installation is reportedly planned to be built in 33 months.
The location of Cape Chelyuskin - the site of a planned military radar.
The Arctic Game – After setting a civilian ship boarding precedent reported in Issue 6 of this digest, the forces of Russia’s Northern Fleet took an opportunity to conduct another boarding, this time of a sailing boat under Brazilian flag, in the northern Barents Sea.
Russia’s and China’s defense ministers Sergey Shoygu and Wei Fenghe announced an agreement regarding the plan for the two powers’ military cooperation for 2020-2021.
Vladimir Putin decreed the provision of Moscow’s financing for the modernization of Russia’s local proxy regime’s military forces in the Russian-occupied region of Abkhazia, Georgia.
Russian media reports that the 31st Air Assault Brigade (Ulyanovsk) has been transformed into an air mobile brigade, the primary difference being that the brigade now has its own helicopter squadrons, under the Airborne Troops command, which allows for the brigade’s greater mobility.
Russian troops practiced the use of their new Palantin electronic warfare system during a military exercise in Voronezh Oblast, near the border with Ukraine. According to the Russians, the system was used to “suppress enemy radio communication and electronic intelligence systems in a 1,000 km wide swathe.”
Palantin electronic warfare system. Source: Western Military District press service, from: rg.ru
The 40th Naval Infantry Brigade (Petropavlovsk-Kamchatsky, Kamchatka Krai) has received 30 BTR-82A armored personnel carriers.
This year’s main Russian military exercise Center-2019 was conducted on 16-21 September. According to the Russian Ministry of Defense, 128,000 troops participated, along with 600 aircraft. The drills were taking place in Russia’s Orenburg, Chelyabinsk, Kemerovo, Astrakhan and Kurgan Oblasts, Altai Krai and Republic of Dagestan, as well as in Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan, and in the waters of the Caspian Sea. Besides the Russians, the participating troops including those from China, India, Pakistan, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan. According to another report, the Center-2019 exercise included a landing operation of a whole Russian airborne regiment of about 2,000 troops, involving 71 Il-76 transport aircraft.
Chinese officers during the Center-2019 exercise. Source: Chinese military, from bmpd.livejournal.com
Aside from the Center-2019 drills, about 4,000 Russian troops of the Southern Military District exercised in Rostov and Volgograd Oblasts.
In the Russian-occupied Crimea, Ukraine, 3,000 locally based Russian troops from the 810th Naval Infantry Brigade (Sevastopol) and the 126th Coastal Defense Brigade (Perevalnoye/Perevalne) conducted an exercise, with the Black Sea Fleet’s ships and aircraft also taking part.
Over 1,000 troops of the 7th Military Base (a mechanized brigade-sized unit) drilled in the Russian-occupied Abkhazia, Georgia.
A group of the Russian Northern Fleet’s ships, on an Arctic expedition reported in the several previous issues of this digest, exercised in the area of the Franz Josef Land archipelago.
Russian Ministry of Defense website made a point of publishing numerous news stories during the week of 16-22 September about small-scale drills conducted by the Russian troops permanently based in Moldova’s separatist region of Transnistria. As was reported in the digest’s previous issue, Moldova’s foreign minister had made a new demand for the Russian troops to withdraw from his country.