რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 10, 7 ოქტომბერის - 13 ოქტომბერი , 2019
ომი სირიაში - 7-13 ოქტომბრის კვირაში  რუსეთის ავიაციამ განაახლა ამბოხებულთა მიერ კონტროლირებადი იდლიბის პროვინციის პერიოდული დაბომბვა. სირიის ომში მნიშვნელოვან შემობრუნების წერტილად იქცა  რუსების ჩართულობით 13 ოქტომბერს მიღწეული შეთანხმება ასადის რეჟიმსა და ქურთებს შორის, რითიც ქურთები ფაქტობრივად დანებდნენ ასადის რეჟიმს, სანაცვლოდ კი თურქეთის შეტევისგან დაცვის გარანტია მიიღეს. რუსეთის მიერ მხარდაჭერილმა სირიულმა ძალებმა შეთანხმების მიღწევისთანავე დაიწყეს შესვლა ქურთების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე. მოვლენების ამგვარი განვითარება შედეგად მოიტანს სირიაში რუსეთისა და ირანის დომინირების გამყარებას, რაც მოიცავს, მათ შორის, მათ მიერ სირიაში მდინარე ევფრატის აღმოსავლეთით მდებარე ტერიტორიის დაკავებასა და ზოგადად ახლო აღმოსავლეთში რუსული გეოპოლიტიკური გავლენის გაზრდას.
ომი სირიაში - „New York Times-ის“  მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ რუსულმა საფრენმა აპარატებმა სირიაში, 2019 წლის 5-6 მაისს, 12 საათის ინტერვალში, 4 საავადმყოფო დაბომბეს. როგორც გამოცემა წერს, „რუსეთს დიდი ხანია ბრალი ედება ამბოხებულთა ტერიტორიაზე განლაგებული საავადმყოფოებისა და კლინიკების სისტემატურ დაბომბვაში, რაც ემსახურებოდა 8-წლიან ომში ბატონი ასადის გამარჯვების უზრუნველყოფას.“
რუსული თვითმფრინავი ბომბავს იდლიბის პროვინციას 2018 წლის სექტემბერში. წყარო: Anas Al-Dyab/Agence France-Presse, The New York Times-დან.
ომი უკრაინაში - გასულ კვირაში ყოველდღიური სროლა გაგრძელდა დონბასის ფრონტზე, უკრაინაში. უკრაინის გაერთიანებული ძალების ოპერაციის პრეს-ცენტრის ინფორმაციით, რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად დაღუპულია ერთი და დაჭრილია სამი უკრაინელი სამხედრო.
აშშ-ის სამხრეთი სარდლობის მეთაურმა, ადმირალმა კრეგ ს. ფოლერმა ისაუბრა რუსეთის გეოსტრატეგიულ აქტივობებზე ამერიკის კონტინენტზე. მათ შორის არის სამხედრო და უსაფრთხოების კუთხით ვენესუელაში მადუროს რეჟიმისთვის აღმოჩენილი დახმარება, სამხედრო გემებისა და საბრძოლო თვითმფრინავების რეგიონში განლაგება და ნიკარაგუაში გახსნილი საწვრთნელი ცენტრი, რასაც „გააჩნია საეჭვო ორმაგი დანიშნულება“.
რუსულ გემთა ჯგუფი იმყოფება აღმოსავლეთ აზიის წყლებში. მათ აღმოსავლეთ ჩინეთის ზღვაში წვრთნები ჩაატარეს. გემები წყნარი ოკეანის ფლოტს ეკუთვნის. მათ შორის არის პროექტ 1164 „ატლანტის“ (ნატოს კლასიფიკაციით „სლავა”) კლასის სარაკეტო კრეისერი „ვარიაგი“ და  „უდალოის“ კლასის (პროექტი 1155) წყალქვეშა ნავსაწინააღმდეგო საესკადრო ნაღმოსანი „ადმირალი პანტელეევი“.
რუსეთში ნიგერიის ელჩის განცხადებით, მისი ქვეყნის პრეზიდენტი, მუჰამადუ ბუჰარი იმედოვნებს ახლო მომავალში რუსეთსა და ნიგერიას შორის სამხედრო თანამშრომლობის შესახებ ხელშეკრულების გაფორმებას.
რუსეთის თავდაცვის მინისტრის, სერგეი შოიგუს განცხადებით, 2019 წელს რუსეთის არმიისა და საზღვაო ძალების გადასაიარაღებლად მიმართულ იქნა 1.5 ტრილიონი რუბლი
კარაკურტის კლასის (პროექტი 22800) ახალი კორვეტი, „სოვეცკი“, ოფიციალურად შეურთდა ბალტიის ფლოტს ბალტიისკის სამხედრო საზღვაო ბაზაზე, კალინინგრადის ოლქში. „სოვეცკი“ კარაკურტის კლასის მეორე კორვეტია, რომელიც რუსეთის სამხედრო-საზღვაო ძალების რიგებში ჩადგა. პირველი, „მიტიშჩი“, ბალტიის ფლოტს 2018 წლის დეკემბერში შეუერთდა.
“სოვეცკი“. წყარო: დასავლეთის სამხედრო ოლქის პრესსამსახური
ოკუპირებულ ყირიმში განლაგებული რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის 22-ე საარმიო კორპუსის 126-ე სანაპირო დაცვის ბრიგადა და მე-8 საარტილერიო პოლკი  ზალპური ცეცხლის რეაქტიული სისტემა „გრადის“ ნაცვლად უფრო ახალ Tornado-G-ს ტიპის სისტემებს იღებენ.
რუსეთის ცენტრალური სამხედრო ოლქის ინფორმაციით, ოლქის დაქვემდებარებაში მყოფმა დანაყოფებმა სექტემბრის თვეში 100-ზე მეტი ერთეული თანამედროვე აღჭურვილობა მიიღო, მთლიანად 2019 წლის განმავლობაში კი 400-მდე.
სამხედროებმა სომხეთიდან, ბელარუსიდან, ყაზახეთიდან, ყირგიზეთიდან და ტაჯიკეთიდან, რუს სამხედროებთან ერთად, მონაწილეობა მიიღეს სწავლებაში Echelon-2019, რომელიც ლოჯისტიკური შინაარსის იყო და რუსეთის ნიჟნი ნოვგოროდის ოლქში შედგა. წვრთნა ჩატარდა რუსეთის ხელმძღვანელობის ქვეშ არსებული ალიანსის „კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის“ (ოდკბ) ფარგლებში.
საქართველოში, კერძოდ ოკუპირებულ აფხაზეთში, იქ განლაგებული რუსული საოკუპაციო სამხედრო ნაწილები აგრძელებენ სწავლებათა სერიას. გასულ კვირაში ჩატარებულ წვრთნებში ჩართული იყო 2000-მდე სამხედრო.
ნიგერიის საჰაერო ძალებმა რუსეთისგან მიიღო 6  მოიერიშე Mi-35M ტიპის შვეულმფრენი. ორ ქვეყანას შორის დადებული ხელშეკრულება ითვალისწინებს მომავალში დამატებით 6 ანალოგიური შვეულმფრენის მიწოდებას.

War in Syria – Russian air force resumed occasional bombings of the rebel-held Idlib province during the week of 7-13 October 2019. A key turning point in the Syrian War that took place last week was a Russian-brokered deal between the Assad regime and the Kurds on 13 October that amounted to the Kurdish surrender to the regime in exchange for their protection from Turkey’s offensive. Russian-backed Assad forces began their expansion into the Kurdish-controlled area immediately after the deal had been finalized. This development will result in the consolidation of the Russian and Iranian dominance in Syria, including the fulfillment of these two powers’ long-time ambition to expand into the areas of the country east of the Euphrates river, as well as in the general growth of Russia’s geopolitical clout in the Middle East.
War in Syria – An investigation by The New York Times found that Russian air force bombed four hospitals in Syria during a 12-hour interval on 5-6 May 2019. As the NYT notes, “Russia has long been accused of carrying out systematic attacks against hospitals and clinics in rebel-held areas as part of a strategy to help Mr. Assad secure victory in the eight-year-old war.”
A Russian aircraft bombing Idlib province in September 2018. Source: Anas Al-Dyab/Agence France-Presse, from The New York Times
War in Ukraine – Everyday shooting continued on the Donbass frontline in Ukraine during the past week. According to the Ukrainian Joint Forces Operation Press Center, one Ukrainian soldier was killed and three were wounded by the Russian hybrid forces.
Commander of U.S. Southern Command Admiral Craig S. Faller spoke about Russia’s geostrategic activities in the Americas, including military and security assistance to the Maduro regime in Venezuela, warship and aircraft deployments to the region, and running a training center in Nicaragua that "has dubious dual purposes."
A group of Russian warships is present in East Asian waters, having conducted drills in the East China Sea. The ships belong to the Pacific Fleet and include Slava / Project 1164 Atlant class guided missile cruiser Varyag and Udaloy I / Project 1155 Fregat class anti-submarine destroyer Admiral Panteleyev.
Nigeria’s ambassador to Russia said his president Muhammadu Buhari hoped to sign a military cooperation deal with Russia in the near future.
According to the Russian Minister of Defense Sergei Shoygu, 1.5 trillion rubles has been directed for the rearmament of the Russian army and navy in 2019.
A new Project 22800 Karakurt class corvette, Sovetsk, has officially joined the Baltic Fleet at Baltiysk naval base in Kaliningrad Oblast. Sovetsk is the second Karakurt class corvette to join the Russian navy. The first, Mytishchi, joined the Baltic Fleet in December 2018.
Sovetsk. Source: Western Military District press service
The 126th Coastal Defense Brigade and the 8th Artillery Regiment of the Russian Black Sea Fleet’s 22nd Army Corps in the occupied Crimea, Ukraine are receiving Tornado-G multiple rocket launchers instead of the older Grad systems.
Russian Central Military District reported it had received over 100 units of modern military equipment in September 2019, and about 400 total since the beginning of 2019.
Troops from Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan took part, along with the Russians, in the Echelon-2019 logistics exercise in Russia’s Nizhny Novgorod Oblast. The exercise was conducted within the framework of a Russian-led military alliance – the Collective Security Treaty Organization (CSTO).
Russian troops stationed in the occupied region of Abkhazia, Georgia, continued a series of exercises. About 2,000 Russian troops participated in the past week.
Nigeria’s air force has received six Mi-35M attack helicopters from Russia. The contract between the two countries envisions the future delivery of six more Mi-35Ms.