რუსეთის სამხედრო ძალების მიმოხილვა: გამოცემა 11, 14-20 ოქტომბერი 2019
ომი  უკრაინაში - რუსული ჰიბრიდული ძალების მოქმედებების შედეგად, 14-20 ოქტომბრის კვირაში, დაღუპულია სამი და დაჭრილია რვა უკრაინელი სამხედრო, იტყობინება უკრაინის გაერთიანებული ძალების ოპერაციის პრეს-ცენტრი. დონბასის ფრონტზე, კვირის განმავლობაში, სროლა ყოველდღე წარმოებდა.
ომი სირიაში - სირიაში, ამერიკის გავლენის ზონის ნაწილიდან ამერიკელი სამხედროების გასვლის შემდგომ, რუსეთის მიერ მხარდაჭერილმა ასადის რეჟიმის ძალებმა დაიწყეს შემდეგი ქალაქების გარშემო ტერიტორიების დაკავება - მანბიჯი, კობანი, არ-რაქა, ალ-ტაბქა, ალ-ჰასაკა და ალ-ქამიშლი.  რამდენიმე ადგილზე, კერძოდ მანბიჯსა და კობანიში, ასადის მოწინავე ძალებთან ერთად იმყოფებოდნენ მცირე რაოდენობით რუსი სამხედროებიც. პარალელურად, რუსეთის საჰაერო ძალები აგრძელებენ ამბოხებულების მიერ კონტროლირებადი სირიის ჩრდილო-დასავლეთით მდებარე იდლიბის რეგიონის დაბომბვას.
რუსული დროშები მანბიჯში, 2019 წლის 15 ოქტომბერს. წყარო: ომარ სანადიკი/როიტერსი, The Guardian-დან
რუსეთის და ასადის სამხედროებთან მიმაგრებული რუსი ჟურნალისტი პოზირებს აშშ-ის მიტოვებულ გამშვებ პუნქტზე, მანბიჯის რეგიონში. წყარო: syria.liveuamap.com
რუსეთსა და სამხრეთ აფრიკას შორის არსებული სამხედრო თანამშრომლობის ფარგლებში, ამ აფრიკულ სახელმწიფოში რუსეთის საჰაერო-კოსმოსური ძალების საჰაერო ჯგუფის ჩასვლა იგეგმება.
რუსეთი ცვლის საზღვაო ქვეითთა ოფიცრების წვრთნისა და განათლების პროგრამას მათი დანაყოფის დანიშნულების გაფართოებიდან გამომდინარე. ამიერიდან, რუსეთის საზღვაო ქვეითები არა მხოლოდ დაიცავენ რუსეთის ტერიტორიის სანაპიროს და განახორციელებენ ლოკალურ სადესანტო ოპერაციებს, არამედ ასევე გამოყენებულ იქნებიან როგორც საექსპედიციო ძალა, რომელსაც მსოფლიოს ნებისმიერ წერტილში შეეძლება ამოცანების შესრულება.
რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა მიიღო კიდევ ერთი საჰაერო თავდაცვის პოლკის სამყოფი S-400 ტიპის ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემები.
რუსეთის 41-ე არმიის (შტაბ-ბინა ნოვოსიბირსკში) 61-ე ჰაერსაწინააღმდეგო ბრიგადამ (ბიისკი, ალტაის მხარე) მიიღო ახალი BUK-M3 საშუალო მოქმედების ჰაერსაწინააღმდეგო სარაკეტო სისტემის ერთი პარტია.
Buk-M3 სისტემები. წყარო: ცენტრალური სამხედრო ოლქი
42-ე მექანიზებული დივიზიის (შტაბ-ბინა ხანკალაში, ჩეჩნეთის რესპუბლიკა) 245-ე ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის ბატალიონი გადაიარაღდა თორმეტი TOR-M2 ახლო მოქმედების საჰაერო თავდაცვის სარაკეტო სისტემით.
რუსულმა TUNDRA ტიპის სარაკეტო თავდასხმის ადრეული აღმოჩენის თანამგზავრმა, რომელიც გაშვებულ იქნა პლესეცკის კოსმოდრომიდან 26 სექტემბერს, დაიწყო ორბიტაზე ფუნქციონირება.
რუსეთმა, 15-17 ოქტომბერს, ჩაატარა სტრატეგიული სამეთაურო სწავლება „გრომ-2019“. სწავლებაში მონაწილეობას იღებდა 12000 სამხედრო, სტრატეგიული სარაკეტო ძალების 213 სარაკეტო სისტემა, 105-მდე სამხედრო თვითმფრინავი, 15 გემი და 5 წყალქვეშა ნავი. წვრთნა მოიცავდა ბალისტიკური რაკეტების გაშვებას ჩრდილოეთისა და წყნარი ოკეანის ფლოტების წყალქვეშა ნავებიდან.
ატომური სარაკეტო წყალქვეშა ნავი Ryazan, მდებარე პეტროპავლოვსკ-კამჩატსკიში, რომელმაც ვერ გაისროლა საკონტინენტთაშორისო ბალისტიკური რაკეტა სწავლება გრომ-2019-ის მიმდინარეობისას. წყარო: Flot.com
რუსეთმა და კოლექტიური უსაფრთხოების ხელშეკრულების ორგანიზაციის (ოდკბ) სხვა წევრებმა: სომხეთმა, ბელარუსმა, ყაზახეთმა, ყირგიზეთმა და ტაჯიკეთმა ჩაატარეს სამხედრო წვრთნა სახელწოდებით „ვზაიმოძეისტვიე-2019“, ნიჟნი ნოვგოროდის ოლქში. წვრთნაში ჩართულ 3000-მდე სამხედროს მეთაურობდა რუსეთის დასავლეთი სამხედრო ოლქის ხელმძღვანელი.
ოდკბ-ს წევრების კიდევ ერთი სწავლება, „პოისკ-2019“, ბელარუსში ჩატარდა. სწავლებაში ჩართული სადაზვერვო დანაყოფების 2000-მდე სამხედროს შორის იყვნენ რუსეთის პირველი სატანკო არმიის (შტაბ-ბინა ბაკოვკაში, მოსკოვის ოლქი) სადაზვერვო დანაყოფებიც, რომლებიც სავარაუდოდ მიეკუთვნებიან ამ არმიის 96-ე სადაზვერვო ბრიგადას (ნიჟნი ნოვგოროდი).
ბელარუსი ასევე მასპინძლობდა ერთობლივ სწავლებას ბრესტის ოლქში, რომლის ფარგლებშიც მისი (ბელარუსის) სპეციალური ოპერაციების ძალებმა წვრთნა გაიარეს რუსეთის საჰაერო სადესანტო ძალებთან ერთად. სწავლებაში მონაწილე რუსული სამხედრო დანაყოფები მიეკუთვნებიან 106-ე საჰაერო-სადესანტო დივიზიის (შტაბ-ბინა ტულაში) 137-ე საჰაერო-სადესანტო პოლკს (რიაზანი).
დაახლოებით 8000-მა სამხედრო მოსამსახურემ სამხრეთი სამხედრო ოლქის საარტილერიო და სარაკეტო დანაყოფებიდან ჩაატარა სწავლება დაახლოებით 30 ლოკაციაზე, რომლებიც განლაგებულია სამხრეთ რუსეთისა და ჩრდილოეთ კავკასიის სხვადასხვა ადმინისტრაციულ ერთეულში, ასევე სომხეთსა და ოკუპირებულ ტერიტორიებზე: აფხაზეთში, ყირიმში და ცხინვალის რეგიონში.
რუსეთმა ასევე ჩაატარა სხვა სწავლებებიც მის მიერ ოკუპირებულ უკრაინისა და საქართველოს რეგიონებში, კერძოდ აფხაზეთში, ყირიმსა და ცხინვალში.
58-ე არმიის (ვლადიკავკაზი, ჩრდილოეთ ოსეთი) მე-19 (სპუტნიკი, ჩრდილოეთ ოსეთი) და 136-ე (ბუინაკსკი, დაღესტნის რასპუბლიკა) მექანიზებული  ბრიგადების 3000-ზე მეტმა სამხედრომ, მე-4 საჰაერო და ჰაერსაწინააღმდეგო ძალების არმიის (შტაბ-ბინა დონის როსტოვში) თვითმფრინავებთან და უპილოტო საფრენ აპარატებთან ერთად, სამხედრო წვრთნა ჩაატარა.
რუსეთის ჩრდილოეთი ფლოტის სახმელეთო ძალების 3000-ზე მეტმა სამხედრომ მონაწილეობა მიიღო მურმანსკის ოლქში გამართულ სწავლებაში. აღნიშნული დანაყოფები სავარაუდოდ მიეკუთვნებია მე-200 მექანიზებულ (ლუოსტარი, პეჩენგა და კორზუნოვო, მურმანსკის ოლქი) და 61-ე საზღვაო ქვეითთა ბრიგადებს (სპუტნიკი, მურმანსკის ოლქი).
29-ე არმიის (შტაბ-ბინა ჩიტაში, იმიერბაიკალეთის მხარე) 5000-მა სამხედრომ ჩაატარა სამხედრო სწავლება. დანაყოფები წარმოდგნელი იყვნენ 29-ე არმიის ყველა მთავარი შენაერთიდან, კერძოდ 36-ე მექანიზებული (ბორზია,იმიერბაიკალეთის მხარე), მე-200 საარტილერიო (გორნი,იმიერბაიკალეთის მხარე), მე-3 სარაკეტო (დროვიანია,იმიერბაიკალეთის მხარე) და 140-ე ჰაერსაწინააღმდეგო (დომნა,იმიერბაიკალეთის მხარე) სარაკეტო ბრიგადებიდან.

War in Ukraine – Three Ukrainian soldiers were killed and eight were wounded by the Russian hybrid forces during the week of 14-20 October, according to the Ukrainian Joint Forces Operation Press Center. The shooting at the frontline in Donbass continued every day throughout the week.
War in Syria – Following the American withdrawal from the former parts of the US zone of influence in Syria, Russian-backed Assad regime forces took over parts of the Syrian territory around the cities of Manbij, Kobane, Ar-Raqqah, Al-Tabqah, Al-Hasakah and Al-Qamishli. In some of these areas, including Manbij and Kobane, the advancing Assad forces were accompanied by a small number of Russian troops. In parallel, the Russian air force continued to conduct air strikes across the rebel-controlled Idlib region in the north-western Syria.
Russian flags flying near Manbij, 15 October 2019. Source: Omar Sanadiki/Reuters, from The Guardian
A Russian journalist accompanying Russian and Assad troops poses at an abandoned US checkpoint in the Manbij region. Source: syria.liveuamap.com
Within the framework of military cooperation between Russia and South Africa, an air group of the Russian Aerospace Forces is going to visit the African country.
Russians are altering the training and education program of their Naval Infantry officers to reflect this service’s changing function. From now on, the Russian Naval Infantry can be used not just for the coastal defense of the Russian territory or local landing operations, but also “as an expeditionary force, capable of accomplishing tasks in any part of the world.”
The Russian armed forces have received another anti-aircraft missile regiment’s worth of the S-400 surface-to-air missile systems.
Russian 61st Anti-Aircraft Missile Brigade (Biysk, Altai Krai) of the 41st Army (HQ in Novosibirsk) has received a batch of the new Buk-M3 medium-range surface-to-air missile systems.
Buk-M3 systems. Source: Central Military District
The 245th Anti-Aircraft Missile Battalion of the 42nd Mechanized Division (HQ in Khankala, Chechen Republic) has been rearmed with 12 Tor-M2 short-range surface-to-air missile systems.
A Russian Tundra type missile attack early warning satellite, which had been launched from the Plesetsk Cosmodrome on 26 September, has started functioning in orbit.
Russia has conducted a strategic armed forces command exercise Grom-2019 on 15-17 October. Among the participating assets were 12,000 troops, 213 launch systems of the Strategic Missile Forces, up to 105 aircraft, 15 ships and five submarines. The exercise included ballistic missile launches by the Northern Fleet and the Pacific Fleet submarines.
Ryazan nuclear ballistic missile submarine, based in Petropavlovsk-Kamchatsky, which failed to fire an intercontinental ballistic missile during the Grom-2019 exercise. Source: Flot.com
Russia and its Collective Security Treaty Organization (CSTO) allies Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan conducted Vzaimodeistviye-2019 military exercise in Nizhny Novgorod Oblast. The 3,000 participating troops were commanded by the head of Russia’s Western Military District.
Another CSTO exercise, Poisk-2019, took place in Belarus. Among the participating 2,000 troops from reconnaissance units of the CSTO member-states were the recon troops of the Russian 1st Tank Army (HQ in Bakovka, Moscow Oblast), probably belonging to the Army’s 96th Recon Brigade (Nizhny Novgorod)
Belarus also hosted a joint exercise in Brest Oblast, where its Special Forces drilled together with the Russian Airborne Troops (VDV). The participating Russian troops belong to the 137th Airborne Regiment (Ryazan) of the 106th Airborne Division (HQ in Tula).
About 8,000 Russian troops from the artillery and missile units of the Southern Military District conducted an exercise at about 30 locations in various administrative provinces of the southern Russia and the North Caucasus, as well as in Armenia and the occupied territories of Abkhazia, Crimea and Tskhinvali Region.
Russia also conducted other military exercises across the three regions it illegally occupies on its southern borders in Georgia and Ukraine, including Abkhazia, Crimea and Tskhinvali.
More than 3,000 troops of the 58th Army’s (Vladikavkaz, Republic of North Ossetia-Alania) 19th Mechanized Brigade (Sputnik, Republic of North Ossetia-Alania) and 136th Mechanized Brigade (Buynaksk, Republic of Dagestan) conducted a military exercise, along with the aircraft and UAVs of the 4th Air and Air Defense Forces Army (HQ in Rostov-on-Don).
More than 3,000 troops of the Russian Northern Fleet’s land forces took part in an exercise in Murmansk Oblast. The troops apparently belong to the 200th Mechanized Brigade (Luostari, Pechenga and Korzunovo, Murmansk Oblast) and the 61st Naval Infantry Brigade (Sputnik, Murmansk Oblast).
5,000 troops of the 29th Army (HQ in Chita, Zabaykalsky Krai) conducted a military exercise. Troops from all main units of the 29th Army took part, including the 36th Mechanized Brigade (Borzya, Zabaykalsky Krai), the 200th Artillery Brigade (Gorny, Zabaykalsky Krai), the 3rd Missile Brigade (Drovyanaya, Zabaykalsky Krai) armed with Iskander-M missile systems and the 140th Anti-Aircraft Missile Brigade (Domna, Zabaykalsky Krai).